Раді пропонують зобов’язати інтернет-провайдерів розкривати дані про діяльність користувачів
Верховна Рада 1 вересня зареєструвала законопроєкт № 4004, яким пропонують внести змін до Кримінального процесуального кодексу України для боротьби з кіберзлочинністю, а саме: дозволити використовувати електронні докази та зобов’язати провайдерів телекомунікацій розкривати дані про діяльність користувачів. Ініціатором законопроєкту виступив народний депутат від «Слуги народу» Денис Монастирський, загалом його підписали 13 депутатів.
«Проєкт закону розроблено з метою підвищення ефективності боротьби з кіберзлочинністю та використання електронних доказів у кримінальному провадженні», – йдеться в пояснювальній записці.
Згідно з документом, електронним доказом є «інформація в електронній формі з відомостями, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження». А саме: текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи; віртуальні активи; веб-сайти та сторінки; текстові, мультимедійні та голосові повідомлення; метадані; бази даних тощо. Сторони кримінального провадження зобов’язані надати суду оригінал або копію електронного доказу «без порушень його цілісності та справжності».
Крім того, нардепи хочуть зобов’язати провайдерів за власні кошти встановлювати в телекомунікаційних мережах технічні засоби, необхідні для проведення розшукових дій та доступу до інформації про зв’язок, абонента, отримання й маршрут передавання інтернет-послуг, їх тривалість та зміст тощо.
Якщо закон ухвалять, оператори муситимуть сприяти правоохоронцям у проведенні оперативно-розшукових заходів, розголошувати інформацію про це їм заборонять. Інтернет-провайдерів також зобов’яжуть забезпечувати захист техзасобів від несанкціонованого доступу.
Нагадаємо, 7 серпня Рада національної безпеки і оборони повідомила, що в 2020 році в Україні зафіксували близько 1 мільйон випадків кіберзагроз. Серед них - мережеві атаки, спроби мережевого сканування, спроби WEB-атак, фішинг, DDoS-атаки, поширення шкідливого програмного забезпечення.
Фото: Зміст