11:28
Вівторок, 8 Січня 2019

«1+1» та екстрасенси країни Оз

Як мольфари зламали машину журналістів, чаклували на квасолі та вгадували займенники.
«1+1» та екстрасенси країни Оз
«1+1» та екстрасенси країни Оз

Під кінець року українських тележурналістів регулярно тягне на екстрасенсорику. У новинах починають фігурувати темні маги, астрологи, мольфари та всякі інші люди, які стверджують, буцімто можуть бачити майбутнє. У 2018 році найгучніший поклик потойбічного почули на «1+1», де випустили одразу три сюжети (сумарною тривалістю 16 хвилин) про прогнози чаклунів. Дивуватися подібному вибору теми від «ТСН» уже не випадає: до «журналістів» цього каналу регулярно забігають у гості то чупакабра (13 зафіксованих випадків), то магічні способи зваблення чоловіків. Слова екстрасенсів у цих матеріалах теж нікого особливо не здивують, адже за всі три сюжети провидці не сказали нічого конкретного чи неочевидного. Це такий надприродний дар — говорити максимально розмито й потім трактувати будь-які події як справдження своїх передбачень. Насправді вражав цикл «1+1» поведінкою «журналістів», які видавали за містику тривіальні події (автівка почала їхати після ремонту!), давали робити прогнози першим ліпшим і всіляко намагалися переконати глядачів, що чарівникам можна довіряти.

День перший: Темні сили проти журналістів

Наша історія починається 27 грудня, коли ведуча Наталія Мосейчук заявила про вибори 2019 року: «Передбачити їх розв'язки сьогодні не береться жоден експерт чи політичний оглядач». Таким чином, від берегів реальності «журналісти» відчалюють на другому ж реченні, поки у справжній Україні результати виборів регулярно прогнозують ток-шоу, теленовини та власник «1+1». «ТСН» же вирушає в «магічні Карпати», декореспондентка Валентина Мудрик, авторка розслідування про жінок Олега Винника та найжовтішого сюжету 2018 року, за версією «Детектора медіа», шукає дива.

Після нарізки з таємничими котами глядачам демонструють, як «1+1» відбирає спікерів. «Журналістка» просто підходить до людей і запитує: «А де мольфари живуть?», бабуся відповідає: «У Верховині там є Калина» — і ось ми вже їдемо до «ворожки Калини». Якщо це здається вам знущанням над журналістськими джерелами інформації, то почекайте до кінця сюжету: «Ольга просить підвести її з матір'ю до траси і каже, вона теж мольфарка. В машині баба схиляється на плече оператора і починає віщувати». Таким чином, опитування більшості магів Карпат відрізняється від опитування перехожих у центрі столиці лише тим, що перші мають чудотворну атрибутику. Наприклад, уже згадана Калина використовує карти й заявляє, що у другий тур президентських виборів вийдуть чоловік та жінка. Враховуючи, що Юлія Тимошенко лідирує у, здається, всіх рейтингах, а інші жінки не набирають навіть 1 %, такий прогноз навряд  потребує гадання на картах.

Наступна мольфарка «розкладає майбутнє на квасолі» і, за словами журналістки, «“ТСН” була в неї у 2014 році і вона передбачила російську агресію». У квітні 2014-го чарівниця справді заявляла: «Росіяни біду роблять. Якби не росіяни, цього би не було. Вони мають зброю, мають, чим захищатися. А наші хлопці не мають». Навіть якщо відкинути ймовірність того, що бабуся говорила про березневі події у Криму, АТО оголосили якраз у квітні 2014-го. І про участь Росії в подіях на сході було відомо: «Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні України», — Олександр Турчинов. То що там «передбачила» віщунка й чому «ТСН» намагається переконати глядачів у її надприродних здібностях? Хіба в тому ж сюжеті 2014-го квасоля не обіцяла, що «усе буде добре [...] скінчиться скоро»? Тепер бабуся бачить, що українці оберуть чоловіка, а Крим не повернуть.

Розповідаючи про останню вельву сюжету, «журналісти» інтригували глядачів не так пророцтвами, як дорогою до таємничої Марії. Спочатку кореспондентка намагалася дізнатися, де живе чорнокнижниця, хоча «ТСН» уже бували в неї чотири року тому. Потім стаються аж зовсім містичні події: машина ламається, а на камері зникає звук. Звісно, на вулиці мороз, асфальту немає, а у 2014 році «1+1» розповідав: «Щоб дістатись до цієї Марійки, треба 8 кілометрів підніматися вгору. І звичайна машина туди не доїде». Але це все для скептиків, у нас тут роздуми оператора («Какая-то мистика происходит с аппаратурой») та водія («Містика»). Остання фраза — це реакція автомобіліста на те, що машина, яку він лагодив, почала їхати. Ні, серйозно: «Увесь час, поки ми були у Марії, наш водій намагався полагодити редакційну машину, їхати вона починає, щойно ми повертаємося». Навіть агент Малдер не хотів вірити так сильно. Що ж до віщувань Марії, то наступним президентом стане «чоловік зі сходу». Можете вважати це пророцтвом, а можете — звичкою, адже, як розповідають сусіди відьми, вона «спілкувалася з Януковичем і досі підтримує зв'язок з його колишньою речницею Ганною Герман».

День другий: Привіт із минулого

28 грудня глядачів вирішили дивувати не лише чарами, але й звичайними фокусами зі зникненням. Журналісти чотири хвилини (із шестихвилинного сюжету) розповідали глядачам про загиблого мольфара Нечая, щоб... та, власне, ми не знаємо. Просто після чотирьох хвилин розповідей про суперсилу мертвого чоловіка «1+1» перейшов до ще одного померлого ясновидця Гоя та його внучки, яка успадкувала силу предків. Історія про Нечая так і не закінчилася жодними пророцтвами. Прямо як чотири року тому, коли журналісти так само згадували про вже померлого повелителя стихій та його прогнози, які, до речі, не справдилися (убивство Януковича та прихід до влади «молодих» у 2010 році). До згаданих у матеріалі прогнозів Гоя теж виникають запитання: «Одне з його пророцтв, яке було, що Москва провалиться крізь землю, а його цар, тобто Путін, піде разом із нею», — розповідає в матеріалі екскурсовод, а журналістка далі заявляє, що «помер Гой 22 роки тому...» Це означає, що Путін став «царем» Росії за чотири роки (у 2000 році) після смерті мольфара, то як же той міг передбачити «провал під землю» саме Володимира Володимировича? Шах і мат, атеїсти.

Що ж до Ольги, чарівниці у другому поколінні, то вона бачить тексти на воді і прогнозує недовгий, трошки інакший майдан із кров’ю та вибори, які будуть зривати. Хто ж переможе? «Але я не скажу, хто буде. Нехай самі обирають. Я в політику не лізу», — сказала жриця після кількох прогнозів про вибори. Крім того, що значить «самі обирають», хіба пані Ольга не має бачити того, кого «обрали»? До миру в Україні тим часом «ще добрих два роки, але закінчиться все добре».

День третій: Винні зірки

 

29 грудня цикл матеріалів нарешті добіг кінця, а в підводці ведучої почали лунати зовсім цікаві вислови: «Астрологи, на відміну від мольфарів із Карпат, передрікають...».

Кореспондентка в цьому випуску перестала радувати глядачів своїми пригодами в селах і просто презентувала двох астрологів: Людмилу Халанську та Олену Осипенко. Перша казала «ТСН», що до 2016 року ситуація на Донбасі «розрядиться», друга прогнозувала Znaj.ua, що влітку 2018-го Україна матиме нагоду зупинити війну. «Журналістка» переказує їхні нові видіння в сюжеті: «В країні правитиме бал бог торгівлі Меркурій. Невеликий вплив матиме войовничий Марс і відповідальний Сатурн». Раптом що, йдеться про того відповідального Сатурна, який пожирав своїх дітей та на честь якого названі сатурналії.

«Конкретні» ж прогнози такі: 2019 рік ми ні за що особливе не запам’ятаємо (вибач, автокефальна церкво); країна почне розквітати у 2020-му (тобто, новий парламент не реалізує реформи за два місяці); Крим «перестанет быть российским, он не станет украинским»; війна закінчиться нескоро, а Путіна чекають несприятливі часи. Проте приз за найкраще віщування циклу однозначно заслуговує астропсихолог Олена Осипенко та її передбачення виборів президента 2019-го: «У нас есть она, у нас есть два мужчины и я бы рассматривала еще одного». І не посперечаєшся.

***

Дивно про це говорити у 2019 році, але екстрасенсам не місце у випусках новин. Це те ж саме, що просити гомеопатів оцінювати реформу медицини. Інформаційна журналістика допускає лише факти, позиції сторін та думки експертів. І з цим усім у циклі «ТСН» справжня катастрофа.

Фактів у цих сюжетах немає за визначенням, тим не менше повідомлення тривають майже двадцять хвилин і більшість часу розповідають навіть не про «майбутнє», за версією шаманів, а про містичні пригоди кореспондентки. Майже всі прогнози «екстраекспертів» тим часом зводяться до займенників і тенденцій соціології. Щось подібне зробити можемо навіть ми, от побачите: президентські вибори виграє хтось із літерою «о» в імені.

Позицій сторін (скептиків та адептів містицизму) в сюжетах теж немає. Ба більше, здається, що вся навіяна «журналістами» пригодницька містика та численні згадки про попередні «вдалі» прогнози знахарів мають переконати глядачів у тому, що магія існує. І «1+1» не просто так витрачає гроші Коломойського, а займається чимось, що справді може мати зв’язок із реальністю. От тільки, як показують прогнози цих же людей у попередніх сюжетах, «навіть наймудріші із мудрих не можуть бачити усіх хитросплетінь долі», — Гендальф.

Думки експертів, якщо не враховувати експертів із пророчої квасолі, в циклі матеріалів про майбутній рік теж немає. Хоча навіть у відкритому доступі є переліки технологічних, культурних, політичних очікувань. Можливо, розмови із провідними спеціалістами в цих галузях були би кориснішими та цікавішими для глядачів, ніж ворожіння на картах.

І все ж кореспонденти й редактори навіщось пустили це все в ефір. Постає лише запитання, що гірше: чи намагалися «Плюси» заробити рейтингів, культивуючи забобонність глядачів? Чи розтягнули це на три сюжети, бо не мали чим зайняти ефір перед Новим роком? Чи, можливо, на «1+1» просто щиро вірять у магію?

Детальніше про ці та інші яскраві сюжети тижня читайте в публікації «Рейтинги на воді. Моніторинг теленовин 24‒29 грудня 2018 року».

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4426
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop