Робота на свята. Ким у теленовинах підпрацьовують політики

Робота на свята. Ким у теленовинах підпрацьовують політики

3 Січня 2019
3320

Робота на свята. Ким у теленовинах підпрацьовують політики

3320
Запалювачі ялинок, кур’єри, рецензенти рішень ООН. Вищі державні службовці все частіше беруться за роботу, про яку їх ніхто не просив.
Робота на свята. Ким у теленовинах підпрацьовують політики
Робота на свята. Ким у теленовинах підпрацьовують політики

Розповідаючи про діяльність високопосадовців, журналісти найчастіше виконують два завдання: тримають глядачів у курсі змін у державі та дають суспільству можливість «наглядати» за якістю роботи обраних адміністраторів. Але яку функцію виконують теленовини, коли показують, як Петро Порошенко запалює ялинку в Тернополі? Це банальна подія в місті, яка би сталася незалежно від присутності Президента. Насправді, «запалювач ялинки» взагалі не потрібен для процесу, тим не менше, саме на ньому роблять акцент кореспонденти. І це лише один із прикладів парадоксальної тенденції: люди, обрані на найвідповідальніші державні посади, масово виконують на телеканалах низькокваліфіковану роботу, яку взагалі немає потреби робити.

Служба передач&вручень

Одним із найбанальніших прикладів подібних новин є різноманітні вручення. Здається, українські медики, рятувальники та військові в регіонах просто не можуть отримати нову техніку чи квартири, поки їх хтось не «передасть». Аналіз забезпечення цих сфер цілком міг би стати загальнонаціональною новиною, але зазвичай журналісти роблять акцент саме на церемоніях та високопосадовцях.

17 грудня на «Україні» кур’єром працював міністр внутрішніх справ. «Арсен Аваков вручив рятувальникам Донеччини ключі від семи нових спеціалізованих пожежних машин», — повідомила ведуча Олена Кот. Крім цього, він «відзначив кращих працівників поліції», але ні їх, ні самого процесу глядачам не продемонстрували. Завершилося повідомлення тим, що міністр «анонсував старт пільгового іпотечного кредитування», про яке відомо з початку листопада. У результаті жодної соціально важливої інформації чи ілюстрації діяльності урядовця глядачі не побачили. 22 грудня «Україна» та «Інтер» повідомили, що Аваков вручив відзнаки учасникам «Ігор нескорених». Єдиною дійовою особою в цих сюжетах знову виявився міністр, що просто передав нагороди, а не спортсмени, які їх заслужили.

Петро Порошенко теж займався не телеканалах доставкою. 21 грудня про звершення головнокомандувача розповідала «Україна»: «Й оновлену техніку, й таку, яка щойно зійшла з конвеєрів “Укроборонпрому” Верховний Головнокомандувач передав особисто командирам підрозділів». Журналісти так і не пояснили суть ролі Президента в цій подіях і не надали слово жодному іншому її учаснику.

Запалювання ялинок

Унікальний передноворічний тип піару — це запалювання ялинок. Теленовини про участь чиновників у цих заходах пояснити складно, адже організація свят не входить до професійних обов’язків політиків, а самі події не становлять жодного суспільного інтересу. І все ж участь керівників міст і держав у щорічному ритуалі регулярно стає приводом для сюжетів.

18 грудня на «Україні» «разом із тисячами тернополян новорічні вогні запалив і Президент». «Сьогодні» навіть подали святкове привітання Петра Порошенка, хоча в нього начебто є для цього окреме звернення. Жодному жителю Тернополя слово не дали, вибір міста для поїздки голови держави не пояснили.

Про те, що 19 грудня київську ялинку запалювали за участі Марини Порошенко та Віталія Кличка, повідомили одразу кілька телеканалів, але жоден не зробив акцент на селебритіз. Тільки СТБ Віктора Пінчука вирішив транслювати привітання мера Києва.

«Відкриття Америки»

Із наближенням виборів на телеканалах також значно зростає популярність пустих заяв політиків. Національними новинами стають навіть загальновідомі й зайві твердження. Доходить до того, що політики закликають глядачів продовжувати щорічні традиції.

Наприклад, 22 грудня ICTV повідомив про таку ініціативу: «Юлія Тимошенко закликала всіх українців прийти 22 січня на Софіївську площу і створити всеукраїнський ланцюг єдності». Згадав про це в новинах і «Інтер». А от про те, що ця акція й так щорічна, всеукраїнська та відбудеться без додаткових закликів лідерки «Батьківщини», жоден канал чомусь не розповів.

«Україна» 18 грудня передала глядачам пріоритети уряду на 2019 рік від Володимира Гройсмана: «Економічне зростання, верховенство права, боротьба із корупцією та питання безпеки». А ось твіт прем’єра від жовтня 2017 року: «Пріоритети залишються незмінними: #ЕкономічнеЗростання, ефективне врядування, розвиток людського капіталу, верховенство права, безпека». Як бачимо, цілі не просто не змінилися, вони так і лишилися простим переліком сфер роботи Камбіну. Що ж до трьох конкретних завдань (ремонт «Охматдиту», метро на Виноградар у Києві та створення підрозділу рятувальної авіації), журналісти їх просто перерахували, не деталізуючи глядачам ані терміни, ані реалістичність, ані особливості цих проектів.

Найдалі ж у пустоті піару зайшов Арсеній Яценюк на «Україні» 18 грудня. Новину про резолюцію Генасамблеї ООН щодо мілітаризації Росією Криму телеканал закінчив так: «Привітав рішення Генасамблеї і лідер “Народного фронту” Арсеній Яценюк». Після цього глядачам процитували допис політика у Фейсбуку: «Навіть така структура, як Всесвітня організація, ясно каже Москві — не брешіть...» По-перше, чому ООН, Москву чи глядачів повинно хвилювати «схвалення» Яценюка? По-друге, в чому сенс транслювати розуміння політиком тексту резолюції? Це що, якась підбірка «реакції соцмереж» із одного екс-прем’єра?

***

Очевидно, що жодній із цих подій не потрібна була участь вищих керівників держави або політиків, і телеканали розповіли про них аудиторії із суто піарних міркувань. Передача техніки та квартир — це хороший спосіб показати свою «турботу». Навіть очевидні заклики та схвалення — спосіб долучити своє ім’я до важливих подій. Відвідування святкових заходів — це прояв емпатії до виборців. Урешті, всі ці згадки просто збільшують упізнаваність політиків та створюють враження активної діяльності. Проблема ж полягає в тому, що подібний контент підміняє в теленовинах та свідомості виборців справді важливі речі: як народні обранці змінюють або планують змінювати країну й настільки якісно вони виконують свої професійні обов’язки.

Детальніші про ці та інші сюжети тижня читайте в публікації «Бійка дідів морозів, Бойко-Миколай та архівний Ахметов. Моніторинг теленовин 17‒23 грудня 2018 року».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3320
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду