ОДТРК — у провладній «матриці»

ОДТРК — у провладній «матриці»

6 Березня 2015
13936

ОДТРК — у провладній «матриці»

13936
Моніторинг теленовин обласних державних телекомпаній Одеси, Харкова, Херсона, Івано-Франківська та Дніпропетровська в лютому 2015 року.
ОДТРК — у провладній «матриці»
ОДТРК — у провладній «матриці»

Перетворення обласних державних телерадіокомпаній на суспільних мовників, вочевидь, займе значно більше часу, ніж можна було би сподіватися. Принаймні, до таких висновків підштовхують  результати моніторингів новин цих телеканалів у лютому.

З одного боку, загальна кількість матеріалів з ознаками замовності корелює з попередніми періодами, — 17% і суттєвого погіршення стану справ начебто немає. Але диявол, як завжди, ховається в деталях: 56% джинси на регіональних державних каналах — це провладний «паркет».

ОДТРК виправдовують наявність таких новин необхідністю виконання держзамовлення на висвітлення діяльності влади. Окей, висвітлюйте, але ж це не означає, що вони не повинні містити корисної глядачеві інформації? Натомість маємо купу незбалансованих сюжетів, які дають можливість покрасуватися на екрані чиновникам усіх мастей і рівнів. Їхні меседжі не аналізуються, не коментуються експертами, спроб розглянути їх у контексті інших подій, політичних та суспільних процесів немає. А почасти й просто цитуються прес-релізи установ і відомств.

Ймовірно, маємо справу із «замиленим» оком місцевих журналістів, котрим ліньки відмовитися від звичного формату звітних сюжетів. Але не можна відкидати й фактору комфортності існування в запропонованій владою матриці: ви нас не чіпаєте — ми вам дозволяємо зберегти статус кво.

До того ж, у новини регіональних мовників повертаються відверто промоційні сюжети провладних політичних сил і їхніх представників у парламенті. Скажімо, в новинах херсонської «Скіфії» експерти зафіксували повноцінний сюжет зі зборів обласної організації «БПП «Солідарність» із приводу… ребрендингу партії! Окрім того, в ефірі каналу вийшов сюжет про фонд порошенківського нардепа-мажоританика Олександра Співаковського, який допомагає Нацгвардії. А франківська «Галичина» пропіарила свого земляка (за дивним збігом — з БПП) Юрія Солов’я в сюжеті про призначення Віктора Шокіна Генпрокурором.

Також франківські телевізійники двічі зробили реверанс у бік «Свободи», — один сюжет присвятили партійній акції зі збору коштів на підтримку бійців АТО, інший — складанню присяги мобілізованими екс-нардепами від цієї політичної сили. Начебто йдеться про патріотичний порив, але чому на місцевому телебаченні з’являється сюжет про події в сусідній області, які, до того ж, відбулися півтижня тому?

Лютневою піар-фішкою також стали непоодинокі сюжети про допомогу різноманітних благодійних фондів, які збирають кошти на підтримку Збройних сил. Справа благородна, але на дальньому плані в таких новинах мимохіть спливають місцеві бізнесовці не без політичних амбіцій.

Що ж стосується дотримання в новинах обласних державних каналів стандартів інформаційної журналістики, то максимальний бал, — 4,46 із шести можливих — у херсонської «Скіфії». Найскромніший здобуток у новинарів Одеської ОДТРК, — 3,48 бала. Як і раніше, основними вадами у випусках новин регіональних державних мовників залишаються порушення стандарту балансу думок, повноти й точності інформації.

Моніторинг теленовин обласних державних телекомпаній Одеси, Харкова, Херсона, Івано-Франківська та Дніпропетровська у лютому 2015 року.

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення (джинси) у випусках новин

ОДЕСА, ООДТРК

На Одеському обласному державному телеканалі в моніторинговий період експертами зафіксовано 5 матеріалів, або 10% контенту новин з ознаками замовності (в січні — 11%). Один сюжет має ознаки комерційної джинси, решта — політичної.

Переважно це так звані паркетні новини, в яких журналісти ОДТРК приділяють більше уваги чиновникам, а не питанням, про які вони говорять, або ж джинсові сюжети висвітлюють точку зору однієї  зі сторін господарського конфлікту.

Зокрема, до матеріалів із ознаками політичної замовності авторами моніторингу віднесені сюжет «Благодійний марафон “Збережімо життя”, що був організований Одеською обласною державною телерадіокомпанією до дня Святого Миколая, продовжує давати свої плоди і зараз» за 9 лютого. В ньому тричі наголошується на визначній ролі благодійного фонду «Сім’я плюс», дано пряму мову засновниці фонду, а решта синхронів — висловлювання подяки цьому фонду. Наприклад, «благодаря помощи благотворительного фонда «Семья плюс», я уверена, что мы сможем улучшить санитарные условия и придерживаться нормы температурной».

Або візьмімо сюжет за 11 лютого «Благодійний фонд “Добрий Самарянин” взяв на себе активну позицію у справі благоустрою переселенців з зони АТО». Його за тиждень показали двічі. До трьох згадок фонду в тексті сюжету додаються два титрування його керівника — все це протягом 2 хвилин 15 секунд.

Ознаки джинси має й новина за 9 лютого «Туристична індустрія Львова та Одеси». Хоча відомості й стосуються внутрішнього туризму, який може допомогти розвитку обох регіонів, новина, що повторюється, насправді висвітлює діяльність чиновників, які катаються країною, «налагоджуючи зв’язки».

Сюжет «Розмір мінімальних зарплат і пенсій зросте з 1 грудня 2015 року» за 10 лютого, на думку експертів, акцентує увагу на важливій, результативній та позитивній роботі уряду з вирішення соціальних питань і, на думку експертів, має невиправдано оптимістичний тон. Про те, що головною лінією сюжету є похвалити уряд, свідчить закадровий текст повідомлення: «Міністр соцполітики нагадав, що у минулому році зростання соціальних виплат було заморожене. І тому підготовлюване зростання виплат — це вже істотний результат роботи соціальних служб».Повідомлення, типове для державних ЗМІ, акцентує увагу не на результатах, до яких призводить робота уряду, а має на меті відзвітувати про її завищену успішність.

Є у новинахканалу й приклади «вишуканої» комерційної джинси. Так, 9 та 10 лютого в ефірі з’являються сюжети «Алергічні захворювання» та «Бронхіальна астма». Якби не демонстрація їх два дні поспіль, можна було б і не помітити, що єдиним спікером у них є Ірина Гонта, алерголог, лікар вищої категорії Одеської обласної клінічної лікарні, яка в обох сюжетах повторює: «На базе областной клинической больницы открыт специальный центр “Пульмис”, где наши пациенты могут пройти бесплатное, я хочу прямо акцентировать ваше внимание: пройти бесплатно спирографическое исследование, что поможет поставить правильный диагноз врачу семейной медицины». Про ті послуги, які центр «Пульсар» надає не безкоштовно, у сюжетах — ні слова.

ХАРКІВ, ОДТРК

Із 62 проналізованих матеріалів обласного державного телебачення дев’ять, або 15%, мають ознаки ймовірної замовності (проти 17% у січні).

 

Всі матеріали з ознаками замовності можна віднести до умовної категорії політичної джинси. Переважно це або «паркет», або матеріали на довільні теми, в яких безпідставно з’являються коментарі посадових осіб, політиків чи представників благодійних фондів.

Яскравим прикладом паркетного матеріалу є повідомлення 9 лютого про зустріч голови Харківської ОДА з послом Японії:

«Павел Посохов, ведучий: Губернатор Харківщини Ігор Райнін провів робочу зустріч з послом Японії. Делегація з азійської країни на Харківщині перевірятиме, як працюють спільні україно-японські проекти, які були запущені минулоріч. Так, за гроші гранту японської сторони в регіоні стартував пілотний проект енергозберігаючих методів переробки біомаси, а саме пілетів. Це гранульований продукт, переробка відходів деревини, що застосовують як альтеративний та екологічний вид палива для котелень. Японська делегація завтра побуває на одній з Дергачівських котелень, де вже застосований новий спосіб. Цей інвестиційний проект коштував мільйон доларів. Як зазначив Райнін, на Харківщині є весь необхідний потенціал для співпраці з іноземними інвесторами.

Ігор Райнін, голова ХОДА: Безусловно, видим основне направления или основные сектора экономики, это АПК, это жилищно-коммунальное хозяйство и это все вопросы, связанные с энергосбережением. Мы абсолютно готовы в этих секторах бать выгодным партнером».

З тексту цього повідомлення, стає зрозумілим, що жодних рішень під час зустрічі прийнято не було, тож на життя мешканців області — аудиторії ОДТРК — вона ніяк не вплине. Автори матеріалу просто констатували факти про наявність в області японських інвестицій, повідомили про плани японської делегації та озвучили слова губернатора про готовність отримувати подальші інвестиції; при цьому Райнін вочевидь говорив не конкретно про японські, а про будь-які інвестиції. Маємо типову ситуацію, коли журналісти державної телекомпанії розповідають глядачам не про те, про що їм цікаво й важливо дізнатися, а про те, про що вигідно владі.

Повідомлення 11 лютого про кампанію з декларування доходів — це вирваний з контексту шматок офіційної інформації, що не дає достатньо фактів і контексту для розуміння проблеми та алгоритму дій:

«Павел Посохов, ведучий: Мільйонерів більше в мегаполісі, ніж в області. З 1 січня стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2014 році, яка триватиме до 1 травня. З початку року понад 2 тисячі мешканців Харківщини подали декларації про прибутки. Загальна сума їх становить 204 мільйони гривень. Податківці звертають увагу на те, що стало більше громадян, які декларують доходи від здачі в оренду нерухомості. Спеціалісти податкової також нагадують про можливість скористатися правом на податкову знижку.

Ірина Васильєва, заст. начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб: Если гражданин в течение года оплачивал обучение в учреждении образовании, если страховал себя, члено всвоей семьи, если усыновил детей или оплачивал проценты по іпотечному кредитованию, оплачивал взносы в негосударственные фонды, пенсионный фонд, то гражданин может подать декларацию и получить налоговую скидку».

Податкова користається новинами ОДТРК, щоб поширити потрібний їй меседж, а журналісти не дбають про те, щоб цей меседж був зрозумілим і мав необхідний контекст. Звісно, джинсою в прямому сенсі слова це повідомлення, скоріш за все, не є — це лише прояв хибного уявлення співробітників державної телекомпанії про те, що вони зобов’язані поширювати повідомлення державних органів влади без змін і доповнень.

Аналогічна картина — в повідомленні 13 лютого про успіхи міської ради:

«Павел Посохов, ведучий: Центри надання адміністративних послуг стали працювати швидше, ніж торік. Принаймні так стверджують у міській раді. Директор департаменту підприємництва та споживчого ринку Андрій Проскурін запевняє, що відтепер вклеїти фото в паспорт у таких центрах можна за 5 хвилин. Вирішили також і проблему з чергами. Раніше вони виникали через те, що на нові послуги банально не вистачало робочих рук. Тож керівництво відомства перерозподілило внутрішні резерви співробітників. А щоб не витрачати зайвий час на документальну тяганину, в адмінцентрах кожен бажаючий може зайти на сайт установи і подивитися, чи є черга та, за необхідності, записатися на зручний час. (…)

Ірина Синицька, начальник управління підприємництва та дозвільних процедур Харківської міськради: Это, в принципе, подача любого гражданина или субъекта со свого рабочего стола, возможность прикрепить сейчас уже в электронны кабінетах эти документы, подача на администратора. Наш центр готов к этому, и мы озвучили это на высоком уровне, где мы были. О том, что мы можем уже подавать и принимать документы в электронном виде. Но, к сожалению, законодательство еще такой возможности не дает, на данном этапе этот вопрос отрабатывается».

Синхрон Ірини Синицької не лише незмістовний: він нерозбірливий і залишає у глядачів масу відкритих питань.

В одному з попередніх звітів ми вже звертали увагу на те, якими небезпечними є маніпуляції та піар у повідомленнях про волонтерство та доброчинність. Надзвичайно важливо, щоб теленовини висвітлювали допомогу фронту, переселенцям тощо, однак у жодному разі не включаючи в свої матеріали піар-синхронів:

«Павел Посохов, ведучий: Лінія милосердя» — благодійний аукціон з такою назвою відбудеться вже цієї п’ятниці у “ЄрміловЦентрі”. З роботами, що представлені для аукціону, можна ознайомитись до 13 лютого. Кошти від продажу картин підуть як адресна допомога родинам, які втратили близьких та рідних під час проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях. Роботи надали не тільки художники з Харкова, а також Запоріжжя та Києва. Організаторами благодійного аукціону стали центр сучасного мистецтва та благодійний фонд «Мир і порядок.

Кореспондент: 46 лотів — роботи українських художників, які представляють сучасне мистецтво. У “ЄрміловЦентрі” відкрилась передаукціонна виставка “Лінія милосердя”. Гроші від продажу робіт передадуть родинам загиблих у зоні антитерористичної операції на  ході країни.(…)

Кореспондент: Допомога буде надана родинам з Харкова та області, які втратили рідних під час проведення бойових дій на сході країни. Це і солдати Збройних сил України, і Нацгвардії, прикордонники та добровольці, кажуть організатори.

Всеволод Кожемяко, співзасновник БФ “Мир і порядок”: Есть несколько подходов, мы обсуждали, я думаю, что будет скорей всего закреплено за отдельным лотом отдельная семья и возможно даже тот человек, который будет покупать этот лот — он будет знать, куда будут направлены средства(…)».

Бізнесмен, співвласник великої компанії «Агротрейд» Всеволод Кожемяко протитрований у матеріалі, як співзасновник фонду, що створює хибне уявлення про його статус. Його коментар не є інформативним — він лише говорить про те, що певна проблема обговорюється, і називає можливий (але ще не визначений) шлях виходу з неї. Однак, саме його коментар стоїть у сюжеті останнім, відіграючи роль своєрідного підсумку. Отже, хоча йдеться про важливу справу — доброчинність, прихованою метою матеріалу може виявитись піар бізнесмена.

Ми не стверджуємо, що автори матеріалів, позначених тут як такі, що мають ознаки замовності, отримували грошову винагороду або безпосередні цензурні вказівки. Скоріше за все, маємо справу з професійною деформацією, лінощами, хибними уявленнями про журналістські стандарти та редакційну політику державної телерадіокомпанії.

ХЕРСОН, «Скіфія»

В лютому експертами проаналізовано 37 сюжетів телекомпанії, з яких 6 (16% новин) — джинсові, — по три з ознаками політичного і комерційного замовлення.

До політичної джинси віднесено сюжет «Робота членів політичних партій має тривати не тільки напередодні виборів, а бути системним процесом»  за 9 лютого. Це типовий приклад піару політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», у якому висвітлено партійні збори. На це чітко вказує один з синхронів сюжету.

«Андрій Усов, ведучий: Робота членів політичних партій має тривати не тільки напередодні виборів, а бути системним процесом. Такої думки дотримуються представники Херсонської територіальної організації партії Блоку Петра Порошенка. Члени цієї політсили провели позачергові збори, аби здійснити ребрендінг партії, затвердити керівний склад обласного осередку та прийняти до своїх лав нових членів.

Ю. Кісліцина, кореспондент: Ця політична сила вже пережила кілька змін у своїй назві. На ХІ позачерговому з’їзді у Києві було прийнято рішення про перейменування партії Блоку Петра Порошенка. До вже відомої українцям назви додали «солідарність». Тож територіальним організаціям необхідно було також зібратися, аби здійснити ребрендінг обласного осередку та підтвердити правомочність керівного складу.

Олена Урсуленко, голова Херсонської територіальної організації Блок Петра Порошенка “Солідарність”: Было принято решение о переименовании политической партии Блока Петра Порошенка в политическую партию Блока Петра Порошенка “Солидарность”. Мы это задание партии сегодня выполнили. Мы созвали всех своих членов партии Блока Петра Порошенка, провели сегодняшнее заседание для того, чтобы можно было подтвердить правомочность работы органов, которые были выбраны раньше. Это головы, совета и ревизионной комиссии.

Ю. Кісліцина, кореспондент: Одноголосно члени партії проголосували за те, щоб керівником територіальної організації лишається Олена Урсуленко. Також партійці затвердили і раду обласної організації, до якої входить 7 осіб. Окрім цього під час зборів обговорили і стратегію розвитку політичної партії Блок Петра Порошенка “Солідарність” на Херсонщині.

Олексі Шуригін, член ради Херсонської територіальної організації партії Блок Петра Порошенка “Солідарність”: Может быть два пути, как в экономике, так и в строительстве партии, да, может быть там экстенсивный и интенсивный. В данном случае мы решили, в данном случае мы решили, в данном случае мы решили и на съезде, и в последствие было заседание центрального совета партии о том, что партия не будет строиться по пути широкой партии.

Ю. Кісліцина, кореспондент: Тобто, основне завдання приймати до лав партії не більшу кількість осіб, а в першу чергу професіоналів та відданих своїй справі людей, які підтримують політику Президента та прагнуть підняти рівень життя українців до європейського.

Василь Доган, член ради Херсонської торгівельної організації партії Блок Петра Порошенка “Солідарність”: Наш выбор четко европейский. Мы есть украинцы, мы есть за Украину, за єдину. За нами тянутся люди.

Ю. Кісліцина, кореспондент: Свою роботу члени партії Блоку Петра Порошенка “Солідарність” на Херсонщині ведуть незалежно від того, триває перевиборний процес, чи ні. Активна громадянська позиція, тим більше складні для країни потрібні щодня. Зробити свій внесок у побудову європейського суспільства в нашій області відтепер зможуть ще 17 нових членів, яких прийняли до партії під час зборів.

Василь Доган, член ради Херсонської торгівельної (?!) організації партії Блок Петра Порошенка “Солідарність”: Наш выбор четко европейский. Мы есть украинцы, мы есть за Украину, за єдину. За нами тянутся люди».

Наступний сюжет,  — «Фонд народного депутата України Олександра Співаковського не лише реалізує проекти, спрямовані на розвиток вітчизняної освіти, але і на підтримку Національної гвардії» за 12 лютого, — непрямий піар народного депутата України Олександра Співаковського через розповідь про патріотичну діяльність його фонду. Залишається незрозумілим, чому саме цей фонд привернув увагу журналістів каналу, адже допомогу бійцям надають й інші фонди і громадяни:

«Юрій Погребний, помічник-консультант народного депутата України О. Співаковського: Фонд народного депутата Спиваковского Александра Владимировича понимает, в какой непростой ситуации сейчас находится наша Национальная гвардия, наши ребята, которые сегодня реально защищают страну. Не очень благоустроены у них условия для жизни, поэтому фонд принял решение помочь. Ребятам куплена бытовая техника, стиральные машины, микроволновые печки, дуйки обогревательные, утюги для того, чтобы как-то обустроить их быт в тех полевых условиях, где они живут. Я посмотрел их блиндажи, посмотрел место, где они ночуют, но, к сожалению, это не настолько удобно, как хотелось бы».

Лідія Григор'єва, кореспондент: Фонд Олександра Співаковського реалізує чимало проектів і на підтримку волонтерського руху і біженців.

Юрій ПОгребний, помічник-консультант народного депутата України О. Співаковського: Фонд будет и дальше помогать ребятам по мере сил обустраивать их быт, поддерживать их моральный дух для того, чтобы им легче было защищать нашу страну.

А сюжет  «У Херсонській морській академії пройшло щорічне оцінювання державних службовців обласного управління юстиції» за 12 лютого, який висвітлює щорічне оцінювання держслужбовців обласного управління юстиції, — не що інше, як «протокольний» матеріал із заходу чиновників, в якому відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

В поле зору експертів потрапили й новини, які мають ознаки комерційної замовності. До таких, зокрема, віднесено сюжет за 9 лютого «Отримавши минулого року 40-центнерні врожаї зернових завдяки тісній співдружності з науковцями, механізатори Чорнянського сільгосппідприємства «Дніпро-Агро» успішно готують нині базу для врожаю нового року». Його автор Василь Мелещенко не пояснює, чому саме підприємство «Дніпро-Агро» обране як приклад для розповіді про підготовку до врожаю нового року. Хоча причин могло бути декілька. Наприклад: «Дніпро-Агро» першим в області розпочало…», «Господарство, яке минулого року отримало саму високу врожайність зернових, приступило…» тощо. Сюжет не мав би ознак комерційного замовлення, як би був вставлений в загальну картину підготовки аграріїв області до весняних робіт («Наша знімальна група побувала в одному з господарств…»). Крім того, журналіст не є експертом, щоб коментувати подію, про яку розповідає: «…механізатори Чорнянського сільгосппідприємства “Дніпро-Агро” успішно готують нині базу…», «І сніг, і дощ в даному випадку не на заваді механізаторам», «…активно ведуть ремонт техніки…», «оскільки знають, що чим раніше вона буде готова до роботи в полі, тим якість її віддачі буде вищою, чого й вимагає сучасна технологія вирощування сільгоспкультур».

Паралельно подається прихована реклама діяльності керівника господарства в якості депутата районної ради: «Задоволений ходом підготовки до висівної компанії і керівник підприємства Борис Альошин. Хоч нещодавно на сесії Каховської райради депутат висловив чимало претензій до чиновників всіляких рангів, маючи на увазі їх ставлення до організації виробництв на селі. Вірніше традиційних обіцянок, які вже набили оскому».

В сюжеті  за 13 лютого «Цьогоріч майже аномальна зима, яку фахівці вже називають однією з найтепліших за останні 130 років метеоспостережень, відкриває додаткові можливості для аграріїв» той же журналіст Василь Мелещенко знов виступає в ролі «експерта»: «Цьогоріч майже аномальна зима… відкриває додаткові можливості для аграріїв», «Отож у молоді риби до пізньої осені…буде відповідно і більше часу набирати масу на природній кормовій базі зоо- і фітопланктон», «Одне слово, Новокаховський риборозвідний завод виконання виробничої програми 2015 року розпочав з успішного старту».

Цього можна було б уникнути, якби такі висновки робили безпосередньо рибники, або було б посилання на них (наприклад, «За словами директора господарства Ігоря Дикухи…»). В той же час, згадуючи про те, що рибзавод відвідали представники агентства рибного господарства України, нічого не повідомляється про їх оцінку його роботи, зате майже у рекламній формі перелічуються досягнення господарства: «…а директор заводу знайомив їх з поточними і майбутніми планами колективу, неодноразово переможця виставок всіляких рангів, зокрема, відзначено золотою медаллю на міжнародній виставці «Агро-2013».

В обох випадках відсутнє чітке визначення теми сюжету, як суспільно-важливої новини.

А сюжет « Позбутися алкогольної залежності реально» просуває релігійну організацію, при цьому здійснюючи певну підміну понять. «Центр реабілітації для алкозалежних», який рекламується у матеріалі, насправді таким не є. Адже, за словами самого кореспондента, «Тут все по-простому без ліків та фахівців. Чоловіки кидають пити завдяки великому бажанню та вірі у всевишнього», «Віра в Бога допомагає чоловікам позбутися алкоголю. Адже пити вони починали через душевні проблеми».

До того ж, наприкінці матеріалу подаються адреса і телефон «центру», що є ще одним підтвердженням рекламного характеру матеріалу.

Івано-Франківськ, ОДТРК «Карпати»

Із 26 оцінених експертами сюжетів телекомпанії «Карпати» 18, або 38%, мають ознаки замовності. Зауважимо, частково антирекордних показників телекомпанії вдалось «досягти» за рахунок повторів «паркетних» сюжетів.

Вісім із 10 новин з ознаками замовності можна віднести до умовної категорії політичної «джинси», - повторимось, - це так званий «паркет».

Слід зауважити, що «джинса» в новинах каналу розподілена рівномірно, позаяк такі сюжети  журналісти «Карпат» продукують щодня.

Експерти зауважили, що інформаційна політика новин Івано-Франківської ОДТРК чітко орієнтована на висвітлення діяльності та задоволення піар-потреб влади  усіх рівнів. Це видно навіть з умовних назв сюжетів: «З робочою поїздкою на Прикарпаття завітав міністр юстиції України Павло Петренко», «“Зміни одне життя” - таку благодійну програму підтримала Івано-Франківська обласна влада», «Відкрите засідання колегії управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації відбулося в Івано-Франківську» тощо. Причому матеріали, які стосуються влади, не є збалансованим, позаяк журналісти висвітлюють здебільшого тільки точку зору посадовців, не вдаючись до перевірки оприлюднених на заходах відомостей.

Скажімо, із сюжету «Зміни одне життя» - таку благодійну програму підтримала Івано-Франківська обласна влада» неможливо зрозуміти, в чому ж підтримка влади полягає, зате є промовистий синхрон посадовця.

А міського голову Франківська Віктора Анушкевичуса новинарі каналу примудрилися пропіарити навіть в сюжеті «45 мобілізованих івано-франківців сьогодні вирушили на загальний військовий полігон біля Рівного» за 12 лютого, включивши у нього дуже «змістовний» синхрон: «Віктор АНУШКЕВИЧУС: Я їм побажав, щоб вони кожен день, кожну хвилину, перебуваючи на рівненському полігоні, використовували не на анекдоти і щоб горілку не пили, а дійсно вчилися».

Ці ж вади притаманні й сюжету  «Перше засідання обласного управління громадської організації Антикорупційне бюро в Україні відбулося в Івано-Франківську» від 11 лютого.

«Юрій НАДОЛЬСЬКИЙ, кореспондент: Перше засідання обласного управління громадської організації Антикорупційне бюро в Україні відбулося в Івано-Франківську. За словами заступника голови обласної державної адміністрації Ігоря Пасічняка, влада всяко підтримує такі ініціативи.

Ігор ПАСІЧНЯК, заступник голови облдержадміністрації: «Ми готові іти на те, щоб включати в тендерні комітети, у різноманітні структури, які займаються розподілом бюджетних коштів придбанням товарів, робіт, послуг за бюджетні кошти, щоб ми включали до складу цих комітетів і структур представників громадськості».

Юрій НАДОЛЬСЬКИЙ, кореспондент: Громадська організація має право подавати запит до всіх органів державної влади та місцевого самоврядування.

Михайло ІВАНИШИН, начальник обласного управління ГО «Антикорупційне бюро»: «Основною метою організації є консолідація зусиль об’єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання і протидії корупції, забезпечення системного запобігання, виявлення припинення корупційних правопорушень, поновлення законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, усунення причин та наслідків вчинення корупційних діянь, співробітництво з громадськими та державними діячами з метою запобігання та протидії корупції».

Юрій НАДОЛЬСЬКИЙ, кореспондент: Тісну співпрацю з новоствореною організацією анонсує і перший заступник начальника Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук.

Володимир КОВАЛЬЧУК, перший заступник начальника ГУ юстиції в області: «Співпрацюватиме будемо після перебування дійсно тут міністра юстиції Павла Петренка. Ви знаєте, у нас стільки пріоритетів роботи у його роботі це є фактично найважливіші напрями. Очищення влади або як у нас модно кажуть «люстрація» відповідно в межах законодавства про очищення влади і законодавство про антикорупційну політику».

Юрій НАДОЛЬСЬКИЙ, кореспондент: На засіданні представили заступників начальника обласного управління Антикорупційного бюро та керівників районних відділів. Всі вони працюватимуть з посвідченнями, які централізовано видають у Києві за підписом голови Антикорупційного бюро в Україні генерал-майора Володимира Ілішавського».

Після того, як два представника виконавчої ради дуже схвально відізвались про майбутню діяльність громадської організації, яка повинна їх контролювати, журналіст не став з’ясовувати, що в Україні існують дві громадські організації, які називаються «Антикорупційне бюро». Різниця в тому, що одна з них «в Україні», а інша – просто «України». Саме з другої  генерал-майора Володимира Ілішавського було виключено 9 вересня 2013 року. Після чого він став керівником організації, зареєстрованої у липні 2014 року – «Антикорупційне бюро в Україні».

При перевірці фактажу журналіст також міг би з’ясувати, що громадські організації в Україні можуть мати філіали, або відділення, але аж ніяк не  «управління», якими керують «начальники».

Яскравим прикладом «паркету» є й матеріал «З робочою поїздкою на Прикарпаття завітав міністр юстиції України Павло Петренко» від 9 лютого.

«Мар’яна ІВАНЦІВ, кореспондент: З робочою поїздкою на Прикарпаття завітав міністр юстиції України Павло Петренко. У рамках візиту він зустрівся з керівництвом облдержадміністрації, а також з керівниками та працівниками міськрайонних управлінь юстиції, адвокатами, приватними та державними нотаріусами області. Останні в свою чергу мали змогу поставити урядовцю питання, яке їх цікавить. Павло Петренко розповів про процеси оптимізації в органах юстиції та повідомив про готовність Міністерства юстиції передати в регіони частину функцій, в першу чергу реєстраційних.

Павло ПЕТРЕНКО, міністр юстиції України: «Можна очікувати, що за 9 місяців чи за 10 місяців можна зробити перебудову того будинку, який будувався 20 років, але це теж треба бути реалістом. Немає такої чарівної палички, яка може все змінити за короткий термін такий, але є вже певні позитивні результати, які треба теж доносити людям. Наприклад, те, що стосується питань децентралізації, дерегуляції. На сьогоднішній день прийнятий пакет законів по бюджетній децентралізації. Дехто його критикує, дехто схвалює, але основний меседж і основний принцип цих змін полягає в тому, що місцевим громадам, місцевим органам влади передати повноваження і реальні можливості збирати доходи і використовувати ці кошти для потреб місцевої громади».

Мар’яна ІВАНЦІВ, кореспондент: Говорив міністр і про люстрацію. За його словами, на обласному рівні цей процес серед державних службовців в органах юстиції розпочнеться вже з квітня. Наразі триває перевірка найвищого ешелону української влади і закінчиться вона в кінці березня.

Павло ПЕТРЕНКО, міністр юстиції України: «Люстраційний закон це той закон, який вже в практичній площині показує, яким чином можна боротися з корупцією в сфері державного апарату і він вже дає свої позитивні результати по очищенню державного апарату від тих осіб, які не повинні там працювати в силу своїх моральних якостей і професійних якостей».

Мар’яна ІВАНЦІВ, кореспондент: Окрім цього Павло Петренко зосередив увагу на оновленні кадрового потенціалу на всіх рівнях через публічні конкурси та незалежне оцінювання. Через прикарпатські засоби масової інформації він повідомив, що згодом буде оголошено конкурс на заміщення вакантних посад у цілій структурі. Брати участь зможуть усі молоді і впевнені та мотивовані люди, які прагнуть змінити обличчя сучасної системи юстиції.

Важко усвідомити, що нового та важливого для себе з сюжету може дізнатись саме житель Івано-Франківської області.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК, «Галичина»

У моніторинговий період експертами проаналізовано 46 сюжетів ОТБ «Галичина». П’ятнадцять із них мають ознаки замовності, що визначило показник джинси на рівні 33%.

Всі замовні сюжети мали політичну складову, причому 12 із 15 «сумнівних» — це провладний «паркет». Зокрема, притаманний обласним державним телеканалам пієтет щодо посадовців найвищого рівня характерний і для  «Галичини».  Свідченням цього є сюжет Оксани Гуменяк від 9 лютого «Міністр юстиції побував на Прикарпатті». Знімальна група добросовісно їздила  за міністром по всіх пунктах програми його перебування, розродившись звітним сюжетом. У новині — сім спікерів, у тому числі  голова ОДА і облради, шість синхронів міністра, але жодного нового меседжу, — з цими тезами міністр їздить по всіх регіонах.

Можливо, «звітний стандарт» новин журналістам телекомпанії нав’язаний владою, або  ж пояснюється небажанням вийти з камерою поза межі заходів ОДА, але вони з’являються в ефірі каналу чи не щодень. Типовий приклад — сюжет від 13 лютого «Постійна комісія обласної ради з питань етики, захисту прав людини, законності та правопорядку провела чергове засідання»:

«Ліля Боднарчук, ведуча: Постійна комісія обласної ради з питань етики, захисту прав людини, законності та правопорядку провела чергове засідання. В ній взяли участь, окрім депутатів обласної ради, керівники обласного управління УМВС та представники СБУ і прокуратури. Мова йшла про стан законності в області та інші робочі питання, запровадження обмежень торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, звернення диригента та артистів оркестру обласної філармонії тощо. Деякі з робочих питань комісії будуть винесені на розгляд сесії обласної ради».

Що має почерпнути з цього сюжету глядач —  велика загадка.

За таким же сценарієм — «вона працює» — побудовані й сюжети «Відбулася підсумкова колегія управління культури» за 12 лютого  та «Державна фіскальна служба в Івано-Франківській області веде роз'яснювальну роботу щодо нововведень у податковому законодавстві» від 9 лютого. А також — «Івано-Франківщина переймається питаннями збору донорської крові для поранених бійців», який вийшов цього ж дня (знову йдеться про засідання профільної депутатської комісії облради і знову — мінімум конкретики) та «Стоєвський: Керівник кожного підприємства на Прикарпатті має знати, як діяти в надзвичайних ситуаціях» від 15 лютого, де йдеться про зустріч заступник голови ДСНС України із заступником губернатора.

Згаданий сюжет про колегію управління культури  за формою подачі інформації взагалі «зубодробильний». Оцініть текст журналіста: «Надія Семенкович, кореспондент: Як наголошено в постанові колегії, спільними зусиллями обласної ради, облдержадміністрації та працівників галузі було створено належні умови для розвитку культури, забезпечення творчого розвитку особистості, підвищення культурного рівня та естетичного виховання громадян, збереження культурної спадщини в інтересах соціально-економічного, культурного та духовного розвитку краю. Незважаючи на внутрішні та зовнішні соціально-економічні та суспільно-політичні виклики, вдалося забезпечити виконання поставлених завдань та заходів на 2014 рік і отримати програмні очікування результату у звітному році, зберегти національну культурну спадщину, зміцнити матеріально-технічну базу закладів культури та колективів аматорської творчості».

Навіть у сюжети, які стосуються соціалки, економіки та культурних подій, кореспонденти «Галичини» примудряються привнести «паркетну» складову. Часом здається, що ці новини взагалі вийшли тільки для того, щоб у них з’явився синхрон чиновника, почасти — абсолютно беззмістовний. Наприклад, як у сюжеті «Даноша» має намір розширювати своє виробництво на Прикарпатті» за 13 лютого: «Олег Гончарук, голова Івано-Франківської ОДА: Приємно познайомитись. Хотілось би почути проблемні питання, які стоять на сьогоднішній день перед вашою компанією щодо налагодження бізнесу у нас на території області, щоб ви розказали про проблеми, а також про плани».

Викликає запитання й сюжет від 11 лютого «Військову присягу вже склали понад 1200 воїнів, яких призвали до лав Збройних Сил під час четвертої хвилі мобілізації». Описуються події, які відбулися ще 8 лютого у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки, що на Львівщині. Була б якась логіка, якби в сюжеті з синхронами фігурували вихідці з області. Зате наприкінці сюжету спливає таке:

«Юлія Юзьків, кореспондент: Серед тих, хто приймав на засніженому плацу військову присягу — троє колишніх народних депутатів. Руслан Кошулинський, якій був віце-спікером Верховної ради, запевняє: ніяких привілеїв статус екс-нардепа не дає — однострій рівняє усіх.

Руслан Кошулинський, екс-заступник голови Верховної Ради: Це є слово честі, яке ми даємо всім українцям для того, щоб захистити їхнє життя, їхній спокій, їхній добробут від московського окупанта, для того, щоб захистити наших дітей, наших батьків, наших жінок. Тому це важке, тверде слово, чоловіче слово, яке ми сьогодні урочисто перед своїми побратимами сказали».

До відома, екс-нардепи від «Свободи» Руслан Кошулинський разом Маркіяном Лопачаком та Олексієм Кайдою були мобілізовані до лав ЗСУ у рамках першого етапу четвертої хвилі мобілізації і перебували на полігоні в Яворові ще з 4 лютого. Звісно, їхня життєва позиція заслуговує на повагу, але чому раптом цей сюжет з’являється на телебаченні Франківщини?

Зауважимо, свободівська тема прозвучала в ефірі «Галичини» ще раз 11 лютого в сюжеті «В Івано-Франківську стартувала акція допомоги батальйонам «Січ» і «Карпатська Січ». Анонсований ведучим в студії аукціон у Спілці художників на користь війська акуратно переходить у піар на патріотичній темі нардепа від «Свободи» Руслана Марцинківа та партії, яку він представляє:

«Оксана Гуменяк, кореспондент: Аби допомогти своїм побратимам, місцеві свободівці організували в Івано-Франківську акцію зі збору коштів на потреби батальйону. Долучитися може кожен небайдужий мешканець, переконаний її ініціатор Руслан Марцініків. Каже, війна не лише на передовій, тож завдання кожного допомагати захисникам.

Руслан Марцінків, нардеп Верховної Ради сьомого скликання: Ми ініціювали ряд заходів, зокрема це розміщення і біг бордів по місту завдяки нашим друзям, які відгукнулися. Це біля наметів свободи розміщені інформаційні стенди, а також роздається інформація про те, як можна допомогти батальйону. А також ми запланували 26 лютого о 16-й годині на вулиці Незалежності в нашому Центрі художників благодійний аукціон за участі діток нашого міста, зокрема художніх шкіл для того, щоб реалізувати малюнки і таким чином допомогти сьогодні батальйону».

Іще одного нардепа, щоправда, вже від БПП, — Юрія Солов’я, — «засвітили» журналісти  «Галичини» в сюжеті «Україна отримала нового генерального прокурора» від 10 лютого, в якому йдеться про призначення на цю посаду Віктора Шокіна та його представлення у ВР. Як відомо, парламентарі «посмикали» претендента на крісло генпрокурора добряче, але в новинах каналу фігурує з синхроном лише один нардеп: «І перед призначенням Віктора Шокіна на посаду генерального прокурора прикарпатський нардеп Юрій Соловей задав кілька прямих запитань новому посадовцю. Він нагадав йому про Віктора Медведчука, Ріната Ахметова та Олександра Єфремова і поцікавився, коли будуть покарані архітектори режиму Янукович».

ДНІПРОПЕТРОВСЬК, ОДТРК

Шість із 52 досліджених, або 12% матеріалів у новинах Дніпропетровської ОДТРК, становлять сюжети та повідомлення з ознаками замовності. Цей показник істотно кращий за січневий (13 із 46, або 28%). Усі матеріали, що викликали підозри щодо замовного характеру, належать до умовної категорії політичної джинси; комерційних замовних матеріалів не виявлено.

Як і в січні, типовим прикладом проявів є недоречне використання синхронів представників обласної влади — зазвичай «радників», себто людей без конкретної посади, — щоб «застовпити» певні позитивні події та пов’язати їх у свідомості глядачів із командою Коломойського. Це матеріал за 9 лютого:

«Єгор Скорина, ведучий: Одужуйте, герої — на рідну Дніпропетровщину повернулися військові, аби заліковувати рани. Журналісти “Новин” зустрічали бійців цими вихідними. У якому настрої сміливці? Дізнайтеся прямо зараз.

Єгор Скорина, кореспондент: Ворота міського військового шпиталю вкотре за вихідні відчиняються, аби впустити до приміщення нових поранених із зони АТО. Кожен боєць проходить через обійми пані Тетяни. Десь і вона на собі відчуває їхній біль. Всі герої — це місцеві мешканці. Їх доставили з медичних закладів Харкова, аби лікування проходило на рідній землі, поруч із близькими.

Тетяна ГУБА, радник голови Дніпропетровської облдержадміністрації: Первый раз мы забрали 26 человек, второй — 28, сейчас приехали 25 ребят. Среди них есть и хронический гепатит С, хронический гастрит. Вижу целесообразность менять, все-таки, схему лечения. Приложить максимум усилий для того, чтобы прежде всего, было комфортно, уютно ребятам и был хороший серьезный эффект от лечения».

Наскільки зрозуміло з публікацій інших ЗМІ, Тетяна Губа справді курує співпрацю місцевої влади з волонтерами, одначе статус радника голови ОДА не є доречним у цьому контексті без додаткового пояснення. Особливо зважаючи на те, що лікує поранених вочевидь не облдержадміністрація, а медичні заклади.

Наступний матеріал — взірець «паркетного» підходу до висвітлення подій, покликаного повідомити суспільству те, що потрібно певному офіційному органові чи чиновнику. Це сюжет 10 лютого про засідання колегії прокуратури Дніпропетровської області:

«Єгор Скорина, ведучий: Прокуратура Дніпропетровщини звітує. Традиційно пройшло засідання колегії прокуратури Дніпропетровської області, під час якої присутні підсумували роботу 2014 року та обговорили заходи, спрямовані на покращення ефективності діяльності. Тож, які плани у прокурорів на 2015 рік? На засіданні побувала моя колега(…),

Валерій Романов, прокурор Дніпропетровської області: Завдяки ефективній координаційній діяльності органів влади та правоохоронних органів на території області створено перешкоду активній антидержавній діяльності, направленої на розкол України, внаслідок чого недопущена дестабілізації ситуації у регіоні.

Валерія Іванова, кореспондент: Правоохоронці області у минулому році забезпечили прийняття остаточних процесуальних рішень у майже 106 тисячах кримінальних проваджень, майже вп’ятеро зросла кількість направлених до суду проваджень у бюджетній сфері, вдвічі — у сфері земельних відносин. Враховуючи, що корупція є надзвичайно серйозною загрозою для країни — було активізовано усю роботу правоохоронних органів, тож до суду передано обвинувальні акти у 109 кримінальних провадженнях. Судом визнано винними та засуджено за корупційні правопорушення 79 осіб, 11 з яких працівники органів внутрішніх справ».

Говорячи про роботу прокуратури за попереднього керівництва, новий прокурор області характеризує її, як ефективну. Вочевидь, потрібні цифри та коментарі для порівняння, проте журналістка лише відтворює статистику, яка без системи координат не значить для аудиторії нічого.  І далі:

«Валерія Іванова, кореспондент: Говорили на розширеному засіданні колегії про реформування прокуратури та нові вектори у роботі.

Валерій Романов, прокурор Дніпропетровської області: Минулий рік заклав нові вектори поточного розвитку правового життя держави, у тому числі органів прокуратури України. Так прийнято новий закон України про прокуратуру, яким кардинально змінено систему органів прокуратури, ряд корупційних законів, частина з яких вже набрала чинності, ну, а частина, якщо чули сьогодні промову Президента, набудуть чинності вже у квітні місяці».

Ця частина сюжету є квінтесенцією «паркету»: реформування прокуратури — справа найвищої влади, й на обласному рішенні це питання не вирішується, а у не зрозуміло для чого наведеному синхроні Валерій Романов просто констатує загальновідомі факти.

І, нарешті, наступний пасаж — звичайнісінький піар обласної влади:

«Валерія Іванова, кореспондент: На засіданні був присутній заступник голови облдержадміністрації Святослав Олійник, що привітав прокурорів області з новим генеральним прокурором України.

Святослав Олійник, заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації: «Прокурори, дозвольте мені від імені обласної державної адміністрації, по-перше, привітати з гойним призначенням нового генерального прокурора. Це означає, що прокуратура знову отримала черговий кредит довіри від парламенту, від Президента. І це водночас покладає і певні зобов’язання, певні наслідки на працівників прокуратури». Такого самого типу матеріал, але з іншим героєм, вийшов 12 лютого:

«Єгор Скорина, ведучий: Аби не схуднув гаманець — програма енергоефективності продовжує діяти на Дніпропетровщині. Все більше громадян вже отримали гранти на свої проекти з енергозбереження. Цього разу відзначилися міські школярі. Як саме, далі у сюжеті(…).

Алевтина Варава, кореспондент: В результаті — 13 пластикових вікон, а також тамбур між виходом зі школи та холом. Це дозволило реально підняти температуру на 5 градусів. А ще — перемогти в конкурсі та отримати грант у 66 тисяч гривень на утеплення. Все це — в рамках програми “Енергоефективність заради майбутнього”.

Євген Удод, голова Дніпропетровської обласної ради: Все мы хотим, чтобы детки, наши дети учились в теплых светлых школах. И в рамках этой программы, она будет продолжена и в этом году, руководители получат гранты от областного совета. Наша страна находится в очень сложной ситуации, с точки зрения энергоресурсов. Поэтому от мала до велика необходимо делать все, чтобы мы максимально сократили энергозависимость по всем вопросам».

Експерти також зауважили, що в січні в новинах каналу не було зафіксовано піар-матеріалів голови обласної ради. Вочевидь, його поява в новинах ОДТРК з беззмістовним піар-синхроном пояснюється тим, що протистояння між ним і командою Ігоря Коломойського завершилось. Попри це, донор цього проекту — ДТЕК — у матеріалі не згадується, хоча інформація про походження грошей є вкрай важливою.

Слід зазначити, що Удод у доволі вигідному світлі з’являється і в іншому сюжеті — про протест працівників Південного машинобудівного заводу, але там його синхрон є змістовним і виправданим. Однак і цілеспрямованої дискредитації Удода в цих матеріалах немає, тоді як раніше ЗМІ, підконтрольні Коломойському, досить агресивно критикували колишнього ставленика Ахметова.

Наступний матеріал є типовим для регіонального телебачення піаром бізнесмена-доброчинця, що допомагає волонтерам. Його герой — відомий у Дніпропетровську бізнесмен і політик Загід Краснов, який позиціонується як лідер неурядової організації і «меценат»:

«Єгор Скорина, ведучий: Піклуватися та захищати — це обов’язок кожної людини перед героями своєї країни, а ще це назва проекту, спрямованого на захист і допомогу бійців АТО та їх сімей, який вже майже рік втілює у життя всеукраїнська організація «Громадська сила» на чолі з її лідером Загідом Красновим. В рамках цієї програми нещодавно була надана допомога окремому підрозділу 25-ї Дніпропетровської повітрянодесантної бригади. Докладніше знає моя колега.

Алевтина Варава, кореспондент: Оголошена четверта хвиля мобілізації, а де розміщувати людей — невідомо. Приміщення військових частин не бачили ремонту десятками років. Зараз казарми приводять до ладу. Державного фінансування не вистачає. Бійці одного з особливих підрозділів 25-ї бригади звернулися по допомогу до мецената Загіда Краснова, який вже не раз допомагав військовим частинам.

Алевтина Варава, кореспондент: Проект “Піклуватися та захищати”, ініційований політиком Загідом Красновим, стартував навесні минулого року. В його рамках надається всебічна допомога, як військовим частинам та захисникам України, так і їх родинам. Усе фінансування із власного фонду мецената. Політик вважає, те, що відбувається на Донбасі, стосується кожного з нас.

Загід Краснов, лідер ВГО “Громадська сила”: Государство должно заботиться о своих героях, но к сожалению, мы сегодня видим чиновничий произвол, когда говорят о социальной защите военнослужащих, но мы видим только это на словах. Сегодня наши военнослужащие и их семьи сталкиваются с огромным количеством трудностей. Поэтому я сегодня призываю всех бизнесменов и небезразличных людей — присоединяйтесь, вместе мы сделаем гораздо больше, чем в одиночку.

Алевтина Варава, кореспондент: На думку Загіда Краснова, на сьогодні в української влади немає більш важливого завдання, ніж досягти миру в країні, для цього повинні докладатися всі зусилля — і політичні, і дипломатичні. При цьому влада не повинна забувати про тих, хто мир цей робить реальність».

Рекламно-іміджевий характер матеріалу не потребує додаткових коментарів. Розповідати про допомогу армії варто, але не зосереджуючись на вихвалянні меценатства бізнесменів-політиків, які згодом використають пабліситі на державному каналі для власного електорального рейтингу.

Дотримання професійних стандартів

ОДЕСА, ООДТРК

Показник дотримання стандартів інформаційної журналістики у новинах Одеського обласного державного телебачення в лютому виявися найнижчим серед каналів, включених до моніторингу, — 3,48 бала із шести можливих.

На ООДТРК поглибилася тенденція, помічена моніторами у січні, — велика кількість матеріалів є фактичними повторами сюжетів. Якщо попереднього місяця таких повторів за тиждень було тільки три з 58, то в лютому вже 8 з 56 (14%). Цифра вражаюча, якщо врахувати, що підсумковий випуск до моніторингу не увійшов.

Такий високий показник, безсумнівно, підвищив показник оперативності подачі інформації, адже виключалися з розгляду саме повтори. Тим не менш, оперативність, як і раніше не є сильною стороною новин на ООДТРК — лише 0,6 бала.

Сюжети про події, які відстають в часі на дві, три, а то й більше діб, подаються без приховування їх неактуальності. Наприклад, новина «В Одесі стартувала акція «Суботник у бомбосховищі»за 11 лютого містить пряму мову:

«Валентина Старовойт, ведуча: В Одесі стартувала акція «Суботник у бомбосховищі». Всіх небайдужих одеситів запрошують приєднуватись до масових прибирань у захисних спорудах міста. Адже сподіваючись на мир, ми все ж не можемо нехтувати заходами безпеки і підготовки до надзвичайних ситуацій. Прибирання будуть проходити регулярно у всіх районах міста. Наступне планують провести вже у суботу чотирнадцятого лютого. Стартувала акція сьомого лютого у бомбосховищі за адресою вулиця Суднобудівна 13. Волонтери працювали разом із комунальниками, і результатом першого суботнику задоволені. У протирадіаційному бомбосховищі збережена фільтраційна система очистки повітря, розчищені ходи. У разі небезпеки в такій споруді зможуть сховатися приблизно вісімдесят осіб». Як бачимо, матеріал йшов до ефіру чотири доби.

Ще гірше (0, 33 бала) в новинах каналу з дотриманням стандарту повноти подачі інформації. Загальний показник знижують як офіційні новини, що традиційно подаються у вигляді цитати того чи іншого посадовця без жодних коментарів чи бекґраунду, так і репортажі з місця подій, у яких висвітлюється лише той факт, на який вказує єдиний в сюжеті спікер. Подібний підхід, властивий багатьом державним телеканалам, значно понижує також показник балансу думок, який у Одеської обласної ТРК традиційно коливається на рівні 0,2-0,3 бала (у зазначений період моніторингу — 0,31).

Іноді неповнота подачі новини значно спотворює загальну інформацію. Зокрема, сюжет «У житловому домі на вулиці Коблевській 42, що в центрі міста Одеси, пролунав потужний вибух»за 11 лютого, висвітлюючи вибух у хостелі, значною мірою залишає поза увагою особу власника, його проукраїнську позицію і громадську діяльність. Також не згадано, що це третій вибух протягом тижня в Одесі, постраждалим від якого в тій чи іншій мірі є проукраїнські громадяни та організації.

Не надто високий у новинах телеканалу й показник відповідності стандарту відокремлення фактів від коментарів (0,38 бала). Наприклад, в матеріалі «Паління — одна з найгірших звичок людства» за 9 лютого автор Майя Жакова не лише стверджує, що «наше право на здоров'я порушується на кожному кроці», не згадуючи про права курців, а ще й пов’язує шкідливу звичку одеситів з забороною Кабінету міністрів на перевірку суб’єктів підприємництва. В іншому матеріалі «Алергічні захворювання» за 9 лютогота ж таки Майя Жакова безапеляційно зауважує, що «Бронхіальна астма, як і більшість алергічних захворювань, є генетично детермінованою», не посилаючись при цьому на жодного лікаря чи дослідника.

Але найгіршим є показник дотримання критерію балансу думок — лише 31% матеріалів, що увійшли у огляд, відповідають цьому стандарту. Тенденція стосовно одного спікера на матеріал зрозуміла, хоча й неприйнятна в офіційних новинах («Президент сказав…», «Прем’єр заявив…», «Верховна рада прийняла…») так само поширюється на сюжети, де фігурують будь-які місцеві органи влади. Скажімо, в новинах, наданих прес-центрами МВС, ДСНС чи навіть департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА, відсутні інші точки зору.

Втім, дисбаланс спостерігається і у репортажах з місця подій, які претендують на журналістське розслідування. Характерний приклад — матеріал «Проблеми з оформленням вантажів у портах Одеси, Південного та Іллічівська — злободенна тема для всіх транспортників» за 11 лютого, який починається словами ведучої Валентини Старовойт: «Проблеми з оформленням вантажів у портах Одеси, Південного та Іллічівська — злободенна тема для всіх транспортників. Екологи та фітосанітарна інспекція постійно перевищують рівень корупції на митниці. Про це журналістам розповів голова Профспілки експедиторів Одеської області Віктор Берестенко». Далі у сюжеті — виключно пряма мова профспілкового діяча і коментарі кореспондента, який підтримує його точку зору. Жодного коментаря митників, екологів чи фітосанітарної служби немає.

На Одеському ОДТРК традиційно високими є показники достовірності та точності інформації. У звітному місяці вони становлять відповідно 0.96 та 0,9 бала. Втім, подекуди зустрічаються сюжети без жодного посилання на джерело інформації і присутності кореспондентів на місці подій. Рідше — подається інформація, яка не в повній мірі відповідає дійсності або викривлена.

Приклад подібної новини — сюжет за 10 лютого «Небайдужий народ» та волонтери продовжують допомагати нашим бійцям».В ньому описується діяльність неназваних волонтерів, які допомагають неназваним військовим частинам. При цьому наголошується, що підтримка військовим потрібна завжди, а волонтери самі розберуться, що і кому везти.

Також без посилання на джерела стверджується, що велику підтримку полку «Азов» надав російський актор Пашинін. Все це озвучено ведучим Василем Ревенко, очевидно під відеоряд сторонніх знімальних груп чи самих волонтерів. Про те, коли, ким і як було знято відео — ані слова.

ХАРКІВ, ХОДТРК

Показник дотримання стандартів на харківському державному телебаченні у лютому становить 4,16 бала із шести можливих (у січні — 4,32).

Найнижчим у новинах каналу є бал за дотримання стандартів повноти (0,44) та точності (0,53), далі — баланс думок (0,61). Це можна пояснити специфікою формату значної частини матеріалів новин ОДТРК — коротких повідомлень, що складаються з сухої інформації, часто прес-релізів, не адаптованих до телебачення, або повідомлень інформаційних агенцій:

«Здорожчання відразу на 21%. Тариф на проїзд у пасажирських поїздах внутрішнього сполучення підвищується. Разове підвищення затверджене Міністерство мінфраструктури, повідомляє УНІАН. Збільшення вартості проїзду залізничним транспортом у три етапи, як це планувалось раніше, не буде. Індексацію тарифів на 21% буде проведено, як і передбачалося, в усіх категоріях пасажирських вагонів, крім вагонів І классу поїздів категорії “Інтерсіті-Плюс”. Проїзд подорожчає орієнтовно через 2-2,5 місяці, після узгодження в уряді відповідного наказу Міністерства, який набуде чинності після реєстрації в Мін’юсті та публікації в газеті “Урядовий кур’єр”. Остаточне рішення щодо індексації тарифів ще не ухвалено, оскільки проект наказу нині розглядає тарифна рада Міністерства інфраструктури України. Нагадаємо, у серпні та жовтні минулого року Укрзалізниця провела індексацію тарифів на проїзд у пасажирських поїздах внутрішнього сполучення на 10% в усі категорія хпасажирських вагонів, крім СВ та поїздів “Інтерсіті-Плюс”». У цьому випадку інформагенція відтворила дослівно або близько до тексту повідомлення Укрзалізниці, а ведучий, у свою чергу — новину інформагенції. Некритичне відтворення офіційних повідомлень є, напевно, найбільшою проблемою якості новин Харківської ОДТРК.

Підозрілим є порушення стандартів балансу та повноти в наступному матеріалі 13 лютого:

«Павел Посохов, ведучий: На ТЕЦ-5 — перевірка. Проведення оперативно-слідчих дій санкціоновано Київським судом Харкова в межах розслідування кримінального провадження за фактом неправомірних дій посадових осіб підприємства паливно-енергетичного комплексу України, — йдеться на сайті обласної міліції. В поле зору працівників облуправління Держслужби по боротьбі з економічною злочинністю потрапили керівники приватного акціонерного товариства “Харківська ТЕЦ-5”. Вони підозрюються у неправомірному підвищенні тарифів на постачання енергоресурсів, що призвело до збільшення тарифів для населення на покупку теплоенергії.

Під час досудового розслідування встановлено, що посадові особи вказаного підприємства зловживали своїм службовим становищем протягом травня-червня минулого року, незаконно підвищили вартість на постачання гарячої води та електроенергії. Своїми діями вони спричинили істотної шкоди державі та інтересам її громадян. За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження, у разі доведення вини підозрюваним загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на 3 роки з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до 3 років, із штрафом від 4 до майже 13 тисяч гривень та зі спеціальною конфіскацією майна. Досудове розслідування триває».

Можливо, журналісти просто легковажать стандартами, однак, якби вони поводились професійно, вони мусили б навести позицію підозрюваних та конкретизувати обвинувачення, а також пояснити людською мовою, що саме відбулося. Натомість маємо озвучений в ефірі міліцейський прес-реліз.

Рівень дотримання інших стандартів є вищим: оперативність — 0,81, відокремлення фактів від коментарів — 0,85, достовірність — 0,92 бала.

Також зауважимо, що ОДТРК уникає висвітлення політичних конфліктів і подій міста та області. Фактично за цілий тиждень у новинах виходять два повідомлення, джерелами яких є політики: про знешкодження групи, яка готувала замах на Володимира Зеленського (з посиланням на нардепа Антона Геращенка), та про ухвалення Верховною Радою закону про покарання за ухиляння від мобілізації. Новини державної телекомпанії приділяють украй мало уваги органам місцевого самоврядування.

На шляху до перетворення ОДТРК на громадську телерадіокомпанію її співробітники повинні зрозуміти, що аполітичність, ігнорування політиків та політичних конфліктів не є запорукою невтручання з боку влади та захисту інтересів суспільства. Навпаки, громадська телекомпанія повинна без жодних табу та «священних корів» висвітлювати події. Новинарі каналу, скажімо, жодного разу не згадували протягом тижня мера Харкова Геннадія Кернеса. А губернатор Ігор Райнін навіть у повідомленнях на резонансні теми присутній практично завжди в «паркетному» контексті:

«Павел Посохов, ведучий: Військовий комісар Харківської області Дмитро Маліцький відсторонений від виконання своїх обов’язків. Відповідний указ підписав начальник Генштабу України Віктор Муженко за клопотанням губернатора Харківщини Ігоря Райніна.

Ігор Райнін, голова ХОДА: На сегодня Малицкий отстранен от должности военного комиссара Харьковской области, обязанности военного комиссара Харьковской области будет исполнять его заместитель Колгушкин, и одним из пунктов приказа обозначается провести служебное расследование действий всех военных комиссариатов Харьковской области. Еще раз повторюсь, то, с чем я столкнулся, и то, что я увидел на территории Харьковской области в действиях военных комиссаров, это полный саботаж указа президента, это коррупция и это неспособность проводить те задачи, на которые они уполномочены».

Таке повідомлення є неповним і не становить цінності для аудиторії без бекґраунду: що саме стало причиною конфлікту, що зробив Малицький, хто такий Колгушкін? Навряд чи всі, або більшість глядачів, у курсі цих подій.

ХЕРСОН, «Скіфія»

Сумарний  бал відповідності журналістським стандартам новин телеканалу «Скіфія» за період, що оцінювався, склав 4,46 з 6-ти можливих( проти 4,84 у січні).

Майже стовідсотковий результат (0,97 балів) телекомпанія має лише за показником достовірність.

Вимогам стандарту «баланс думок» відповідають лише 24 з 37 сюжетів, — (0,65 бала). Такими, що не відповідають даному стандарту, були визначені усі інформації від диктора, у яких відсутнє навіть посилання на експертну оцінку. Типовий приклад — сюжет за 12 лютого «Патріарх Київський і всієї Руси України Філарет від імені Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій підписав звернення, в якому, зокрема, закликають віруючих у відповідності до їх релігійних переконань та можливостей брати участь в обороні Батьківщині»

«Юлія Кісліцина, ведуча: Патріарх Київський і всієї Руси України Філарет від імені Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій підписав звернення, в якому, зокрема, закликають віруючих у відповідності до їх релігійних переконань та можливостей брати участь в обороні Батьківщині. Заради спільної перемоги один Заради спільної перемоги один нехай йде до війська, інший нехай посильно працює, допомагаючи армії як капелан, волонтер у шпиталях, нехай допомагає родинам військовослужбовців, постраждалим мирним мешканцям Донбасу та вимушеним переселенцям. Рада церков звертає свій голос і до політиків та державних мужів. Потрібна консолідація зусиль суспільства всіх гілок державної влади, політичних партій та громадських організацій. Заради свободи і свого майбутнього ніхто не повинен залишатися осторонь у час боротьби за мир і незалежність країни».

Також «Скіфія» практикує випуск в ефір сюжетів із наявністю синхронів лише однієї особи, не надаючи ані позицію іншої сторони, ані кометарі експертів. Як, наприклад, в сюжеті «У Херсонській морській академії пройшло щорічне оцінювання державних службовців обласного управління юстиції»за 12 лютого, де є тільки пряма мова  начальника головного управління юстиції в Херсонській області Олега Предместнікова.

За стандартом оперативність канал «Скіфія» набрав 0,84 бали з 1,0 можливого. Цей показник міг би бути кращим, якби сюжети містили відповідь на одне з головних питань новини: «Коли відбулася подія?». Приклад — сюжет за 9 лютого  «Понад дві тисячі кілометрів та можлива небезпека під час подорожі не стала на заваді справжнім проукраїнським волонтерам»:

«Андрій Усов, ведучий: Понад 2 тисячі кілометрів та можлива небезпека під час подорожі не стала на заваді справжнім проукраїнським волонтерам. Колишні херсонці, а нині жителі Німеччини із тижневим візитом прибули у таврійський край (Коли?) заради того, аби на власні очі побачити ситуацію в Україні та допомогти її захисникам. Останні від німецьких волонтерів отримали (Коли?) дві автівки, які доправили на фронт, а також чимало інших необхідних речей. В одній із військових частин, що на Херсонщині, разом із іноземними гостями побувала (Коли?) Аліна Савченко».

Показник каналу за стандартом відокремлення фактів від коментарів склав 0,62 бала. Майже усі журналісти «Скіфії» грішать власними оціночними судженнями та висновками:

«Ні що так не бентежить серця молодих людей як болюча пам’ять, котра передається від покоління до покоління, збуджуючи в серцях гострі відчуття доторку до жорстоких подій минувшини» (сюжет «У читальній залі бібліотеки Державного університету відбувся виховний захід, приурочений до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту» за 10 лютого);  «…управління ретельно бореться з можливими корупційними схемами» («У Херсонській морській академії пройшло щорічне оцінювання державних службовців обласного управління юстиції»  за 12 лютого) тощо.

Показник стандарту точності у новинах «Скіфії» є досить високим — 0,92. Як приклад матеріалу, що не відповідає цьому критерію, можна навести сюжет «Скорботний список втрат серед наших захисників, які є справжніми патріотами, збільшуються» за 10 лютого. Тема сюжету — загибель на Сході України чергового військовослужбовця — є дуже делікатною і вимагає обережного підходу у використанні слів і термінів. У той же час журналіст дозволяє собі стверджувати, що боєць «потрапив у полон, де його було закатовано», хоча далі у сюжеті ми не бачимо жодного підтвердження цього — говориться лише про те, що за його тіло терористи вимагали викуп.

Показник стандарту повноти інформації не витримано навіть у половині новин, — 0,46 бала. На цей показник впливає, перш за все, відсутність балансу думок (таких сюжетів — 13). Але навіть при дотримані цього стандарту повнота подачі інформації все одно є неповною ще у 7 сюжетах.

Наприклад, із сюжету за 9 лютого «До перших осіб із останньою надією» не можна зрозуміти, скільки ж всього людей прийшло на прийом до заступника голови облдержадміністрації, чи задовольнили усі їхні прохання. А в сюжеті за 12-те число «У Херсонській міській галереї «Синій кіт» відкрилася фотовиставка “Ковточок повітря” — світлини, зроблені студентами і педагогами комплексу “Художня школа” яскраво демонструють досягнення сучасної фотографії» говориться: «Тож педагоги Херсона взяли за основу європейську методику викладання художнього фото». Але в чому полягає ця методика не пояснюється. Так само не пояснюється, в чому ж винятковість «унікального і єдиного в Україні» комплексу, за який Анатолію Сліпічу «було присвоєно звання почесного громадянина Херсона». Нарешті, відсутні синхрони студентів, хоча виставка подається насамперед як їх творчий доробок

ІВАНО-ФРАНКІВСК, «Галичина»

Рівень дотримання стандартів інформаційної журналістики в новинах каналу «Галичина» експертами оцінено на 4,12 бала із 6 можливих.

Особливістю новин франківського телебачення є високий ступінь дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів, — 0,96 бала. Власне, зауваження експерти мають лише до одного сюжету, — «Карпати гостинно прийняли лисичанських дітей» за 9 лютого. Його автори, емоційно розповідаючи про візит дітей, яким випало на долю мешкати у зоні АТО, стверджують, що «Карпати гостинно прийняли дітей з Лисичанська і показали їм всю велич гірських лісів. Юні гості побували в багатьох місцях, серед яких відвідали й садибу Святого Миколая.

Наталія Совтус, кореспондент: Хоч снігу вже зовсім мало, та атмосфера свята вирує тут сповна. Адже ми знаходимося в маєтку Святого Миколая, де сам чудотворець радо зустрічає гостей та вручає їм подарунки.

Діти, які вже відчули, що таке війна, зараз почуваються в безпеці. В гостях у чудотворця всі, як один загадали бажання. Хлопці та дівчата зі сходу вірять — воно обов'язково збудеться, а допоможе в цьому Святий Миколай(…)».

Досить високими є й показники дотримання стандартів достовірності та оперативності, — відповідно 0,91 та 0,82 балів.  Кореспонденти служби новин зазвичай чітко вказують джерела інформації, але в сюжетах, які стосуються міжнародної політики та ситуації в зоні АТО їх немає взагалі, або ж вони розмиті. Зокрема, це зауваження стосується сюжетів «Нормандська четвірка» проведе нові переговори у Мінську» та «У Донецьку бойовики обстріляли автостанцію «Центр» за 11 лютого. Посилань на джерела інформації в них немає взагалі та фігурують невідомі експерти: «Експерти кажуть, що це чи не останній шанс для переговорів і мирного врегулювання військового конфлікту на Донбасі» та «У штабі АТО запевняють, що сили антитерористичної операції непричетні до обстрілу автостанції. Експерти схиляються до думки, що це справа рук російських терористів».

Що стосується стандарту оперативності, то встановити, чи витриманий він у новині почасти украй важко, позаяк тільки в дещиці сюжетів є визначення на кшталт «сьогодні» чи прив’язка до дати. Утім, є й повідомлення не першої свіжості. Скажімо, 11 лютого вийшов сюжет «Військову присягу вже склали понад 1200 воїнів, яких призвали до лав Збройних сил під час четвертої хвилі мобілізації». Тільки завдяки тому, що там йдеться про прийняття присяги екс-віце-спікером Русланом Кошулинським з інших джерел вдалося з’ясувати, що події відбувалися 8 лютого.

Серйозні прорахунки мають журналісти «Галичини» з дотриманням стандарту балансу думок. Особливо це стосується сюжетів про діяльність влади. Чи не половина таких новин зводиться до повідомлення ведучого в студії, в кращому разі доповненого синхроном чиновника. Навіть якщо сюжет подієвий, кореспонденти також прагнуть обмежитися спілкуванням з посадовцями, які беруть участь у висвітлюваних заходах. Решта синхронів — слабенькі, зведені до незначущих реплік і балансу як такого не забезпечують.

Експерти також зауважили, що автори новин франківського ОТБ не переймаються включенням у новини коментарів експертів, — у моніторинговий період в жодній з новин їх не зафіксовано.

Загалом, стандарт балансу думок дотримано лише у 48% новин каналу.

Чимало зауважень викликає й дотримання у новинах ОТБ стандартів точності(0,65 бала ) та повноти інформації(0,30). З деяких новин незрозуміло ані коли відбулися описувані в сюжетах події, ані їх суть. Бекґраунди в новинах «Галичини» радше бажане, аніж дійсне.

Показовим у цьому сенсі є сюжет за «На Прикарпатті розпочав роботу всеукраїнський фонд, який допомагатиме вирішувати проблеми при усиновленні» від 11 лютого. Спробуйте знайти у цій новині якісь зрозумілі відомості про згаданий фонд:

«Іван Гладиш, ведучий: На Прикарпатті розпочав роботу всеукраїнський фонд, який допомагатиме вирішувати проблеми при усиновленні (Який фонд і коли запрацював? Хто його засновники? Де його знайти?). Про це розповіли в Угорницькій обласній школі-інтернаті (Що за захід там відбувся, хто в ньому брав участь?). Мова йшла про роботу закладу та дітей, які там навчаються. Загалом щодо усиновлення на Прикарпатті ситуація одна з кращих (А саме?). Проте, виникають проблеми щодо пошуку сімей для дітей вже старшого віку. Діяльність фонду буде спрямована на їхнє вирішення (Як саме?). В обласній школі-інтернаті навчаються не тільки діти-сироти, але й з вадами мовлення, хворі на аутизм тощо. З ними тут працюють логопеди та дефектологи. Це один такий заклад на Івано-Франківщині.

Ігор ПАсічник, заступник голови облдержадміністрації: Ми з задоволенням відгукнулися на цю ініціативу (Чию?) в зв’язку з тим, що ми розуміємо прекрасно, які б добрі умови не були створені у закладах інтернатного типу, все-таки сімейне виховання — це є найкраща форма для самої дитини. Тому ми всіляко будемо сприяти реалізації цього проекту (Якого саме, чим сприятимуть?), бо вважаємо, що якщо ми зможемо надати допомогу цим діткам знайти собі нових батьків, то ми зможемо значною мірою змінити їхнє життя, тому що виховання в сім’ї — це, перш за все, забезпечення тієї дитини всіма необхідними умовами (…)».

ДНІПРОПЕТРОВСЬК, ОДТРК

Інтегральний показник дотримання стандартів журналістики у лютому для Дніпропетровської ОДТРК становить 4,19 бала. Це практично стільки ж, скільки у січні (4,20).

Найгіршою є ситуація з дотриманням стандартів повноти й точності подання інформації. Є проблеми з балансом (0,67), що й не дивно, позаяк державна телекомпанія обстоює в усіх конфліктах позицію лише одної сторони — влади.

Утім, до таких сюжетів є й інші зауваження. Зокрема, стосовно дотримання стандартів повноти і точності інформації. Візьмімо сюжет за 10 лютого про колегію обласної прокуратури:

«Валерія Іванова, кореспондент: Підсумки роботи органів прокуратури області за 2014 рік довелося підбивати тільки-но призначеному прокурору області Валерію Романову. За минулий рік на посаді він був менше місяця, до цього кермував Роман Федик, дії якого чи-то очільників області не задовольняли, чи-то активістів, які неодноразово приходили його люструвати».

Згідно зі стандартами, така згадка про людину передбачає право на відповідь, себто, авторка повинна була звернутись до Федика. Водночас, формулювання причин протестів проти Федика є неконкретним і порушує стандарт точності. До того ж, в сюжеті, говорячи про роботу прокуратури за попереднього керівництва, новий прокурор області характеризує її як ефективну. Вочевидь потрібні цифри та коментарі для порівняння, проте журналістка лише відтворює статистику, яка без системи координат не значить для аудиторії нічого.

Або візьмімо повідомлення за 11 лютого про співпрацю обласної влади та міжнародної фундації у питання вивезення мирних людей із зони АТО:

«На мирну Дніпропетровщину — обласна влада спільно з міжнародною організацією «Joint» ініціювала вивезення мирних жителів з гарячих територій, які потерпають від обстрілів бойовиків. Дніпропетровщина зустріла 130 мешканців Донецька та його околиць, а саме з Горлівки. Серед них 22 дитини та 55 громадян похилого віку. Люди отримують прихисток в Дніпропетровську, Дніпродзержинську та Павлограді».

Це повідомлення залишає очевидні відкриті питання. У чому саме полягає співпраця обласної влади з організацією? Як відбувається вивезення? Хто утримує переселенців? Зважаючи на те, що «Джойнт» — це єврейська організація, закономірним було б поцікавитися, чи допомагають лише етнічним євреям.

Дещо кращими є показники оперативності (0,73 — показник того, що чимало повідомлень і сюжетів не мають інформаційних приводів) та відокремлення фактів від коментарів (0,77). І найкращою є ситуація з достовірністю (0,90).

Як і в січні, новини ОДТРК є підкреслено аполітичними: крім конфлікту за участю працівників «Південмашу», тут не розповідають про місцеві політичні протистояння і взагалі не згадують ані народних, ані місцевих депутатів, їхні фракції та партії. Разом із тим, справді багато уваги — виправдано — приділяють безпеці та обороні, волонтерському рухові та допомозі військовим.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі", що фінансується урядом Канади.  Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: ajr.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13936
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду