Джинса «за протоколом» і мовлення поза стандартами
Наближення парламентських виборів на контент новин регіональних каналів у серпні відчутного впливу не справляло. Замовні сюжеті на користь політичних сил та потенційних пошукачів депутатських мандатів траплялися, але здебільшого джинса була паркетною. А запорізькі та дніпропетровські канали багато уваги приділяли промоції комерційних структур та фундацій, пов’язаних із Рінатом Ахметовим.
І вже зовсім іншою була картина у включених до моніторингу новинах херсонських телевізій за перший тиждень вересня. Тут глядачеві пропонувалися сюжети про нардепів, які обдаровують школи на День знань та встановлюють лавочки у міських парках і скверах.
Кількість сюжетів з ознаками замовності коливалася від 7% у новинах Дніпропетровського обласного та 8% харківського каналу Simon до 44% у підконтрольного терористичній «ЛНР» «Луганська 24». Зауважимо, всі джинсові новини цього каналу мали антиукраїнську спрямованість та відвертий пропагандистський характер. За винятком останнього, зважені регіональні показники джинси відрізнялися несуттєво, коливаючись у межах 10–16%.
Що ж стосується дотримання регіональними каналами професійних стандартів у роботі інформаційних служб, відчутних коливань порівняно з попередніми моніторингами не спостерігається. Утім, відчувається послаблення позицій новинарів у забезпеченні балансу думок і поглядів, а також збільшення кількості сюжетів, які містять оціночні судження журналістів і порушують стандарт відокремлення фактів від коментарів.
Найнижчий загальний бал дотримання фахових стандартів серед каналів, включених до моніторингу, має «Луганськ 24», — загалом 2, 33 бала із шести можливих. Йому ж належить «історичний мінімум» показника дотримання стандарту балансу думок та точок зору — 0,02 (!) бала.
Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній Одеси («Первый городской», ООДТРК), Дніпропетровська («11-й канал», ДОДТРК), Луганська («Луганск 24»), Запоріжжя («Запоріжжя, «ТВ-5»), Харкова (ОТБ, «7-й канал», Simon) та Херсона («Скіфія», «ВТВ плюс») за серпень 2014 року.
Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.
Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення (джинси) у випусках новин
ОДЕСА, «Первый городской», ООДТРК
Серпневий зважений регіональний показник джинси на одеських каналах у серпні складає 14%, у розрізі каналів — 10% у «Первого городского» та 19% в ООДТРК. Обидва канали погіршили показники порівняно з липнем: перший міський — уп’ятеро, обласне державне телебачення — на 5%.
Що стосується матеріалів, визначених експертами як такі, що містять ознаки політичного замовлення, то їх виявлено 6 на «Первом городском» та 7 на ООДТРК. Ще один матеріал ОДТРК має ознаки комерційного замовлення.
На державному телеканалі до політично замовних матеріалів здебільшого відносяться повідомлення, в яких не дотримано балансу думок та висвітлено «протокольні заходи» без спроби відшукати в них суспільно значущу інформацію.
Наприклад, сюжет «На сьогодні в Одеській області перебуває 6071 переселенець» за 12 серпня лише анонсує, що йтиметься про проблеми людей, які покинули свої домівки на Донбасі, а насправді присвячений звіту прокуратури області та вихвалянню турботливих прокурорів. У ньому автор Ольга Міщук прямо в закадровому тексті вживає такі висловлювання, як «піклується прокуратура» та «прокуратура Одеської області відзвітувала про свою роботу. Зупинилися на пріоритетних напрямках а також наголосили на тому факті, що прокуратура — з народом та працює на благо людей». Від проблем переселенців журналістка переходить до інших питань, обговорених під час наради. Зокрема, йдеться про ліквідацію заборгованості по заробітній платі за результатами втручання прокуратури. Проте обраний синхрон змушує замислитися, що брав за мету автор — проінформувати глядача чи похвалити прокурорів:
«Андрій Приз, прокурор Одеської області “Існує проблема по виплаті заробітної плати. Прокурори також не стоять осторонь. За нашого втручання виплачено більш ніж 20 млн заборгованості по заробітній платі. За результатами нашої діяльності до бюджету відшкодовано майже 12 млн грн.”».
А на завершення сюжет переходить до теми вилучення земель лісового фонду. Замість того, щоби з наради в прокуратурі обрати найгостріші теми і зробити повноцінні сюжети про актуальні проблеми, дотримуючись балансу думок та апелюючи до суспільно важливої інформації, кореспондент зробила сюжет-звіт про успішну діяльність дбайливої прокуратури.
На «Первом городском» матеріали з ознаками політичного замовлення мають інші форми та краще маскуються під інформаційні репортажі. Два з них віщують наближення виборів.
Зокрема, один із БЗ від 13 серпня акцентує увагу на участі в парламентських виборах «Правого сектору» і не був би оцінений як такий, якби містив бекґраунд про інших учасників перегонів або зрозуміле пояснення, чому участь партії «Правий сектор» заслуговує на більшу увагу, ніж інших політичних сил.
Сюжет за 14 серпня про закриття громадськими активістами «наливайок» також позначений як такий, що містить ознаки політичного замовлення, попри те, що в ньому висвітлюється суспільно важлива проблема. Але головним героєм у ньому показано керівника «Центру захисту одеситів» Костянтина Усова, який згодом з’явиться у списках кандидатів-мажоритарників. За 75 секунд сюжету тричі в кадр потрапляє напис «Центр захисту одеситів», привертаючи увагу саме до організації, а не до її діяльності.
Ще одним зразком кмітливості у маскуванні в матеріалі замовної складової є сюжет від 12 серпня про допомогу військовим лікарям від фонду «Українська перспектива». При цьому відеоряд кілька разів акцентує увагу на логотипах організації. На одеському телеканалі повідомляється про допомогу, надану фундацією військовій частині у Дніпропетровську. Доцільність поширення цієї інформації, окрім як створення позитивного образу фонду, пов'язаного з Рінатом Ахметовим, є незрозумілою.
Також слід відзначити тенденцію до загального збільшення на одеських каналах кількості матеріалів, що мають ознаки замовлення. Якщо в червні таких було 9 на два канали, в липні — 10, то в серпні їх уже 14. Експерти пов’язують це з підготовкою до початку виборчої кампанії.
ДНІПРОПЕТРОВСЬК, «11-й канал», ОДРК
Дніпропетровський «11-й канал» у серпні продемонстрував деяке зменшення — з 14 до 12% — кількості замовних матеріалів. У новинах ОДТРК, включеної до моніторингу вперше, експерти знайшли 7% джинсового контенту. Зважений показник кількості матеріалів з ознаками замовності — 10%.
Загалом у моніторинговий період у новинах зазначених каналів експерти виділили 10 сюжетів, що мають ознаки політичної або комерційної замовності.
«11-й канал» два політично замовних сюжети присвятив висвітленню діяльності громадського діяча Загіда Краснова. Зауважимо, він з’являється в джинсових новинах каналу регулярно. Зокрема, в сюжеті Катерини Кравченко «У Дніпропетровську 2,5 тисячі аварійних дерев». У ньому йдеться про те, як організація «Громадська сила» та її лідер — меценат та бізнесмен Загід Краснов дбають про мешканців, власним коштом спилявши в одному з дворів сухостій. Попри те, що ситуація була конфліктною, позиція комунальників у сюжеті відсутня. Загалом сюжет побудовано досить логічно з погляду роботи журналіста-пропагандиста: розкрито проблему з сухими деревами, наведено слізні синхрони мешканців, показано роботу з ліквідації сухостою, звучать слова Краснова й подяка місцевих мешканців.
А 14 вересня ця ж журналістка піарить пана Краснова та очолювану ним організацію в сюжеті «Всеукраїнська організація “Громадська сила” на чолі з лідером продовжує реалізовувати програму». Йдеться про допомогу переселенцям, і ось авторський текст: «Загід Краснов особисто поспілкувався з робиною, поспілкувався з людьми, ознайомився з умовами проживання. Лідер Громадської сили запевнив, що усі сім’ям, які звертатимуться, отримуватимуть щомісячне матеріальне забезпечення». А такими словами автор завершує сюжет: «На думку Загіда Краснова, зараз не час стояти осторонь, а треба власними справами довести свій патріотизм та відповідальність».
Ще один політично замовний сюжет каналу (автор Олеся Хмара) за 12 вересня — «Політична люстрація залишається однією із вимог суспільства» — добряче прислужився УДАРу. В ньому є 4 синхрони представників партії, із яких три — це висловлювання лідера політсили Віталія Ковальчука.
Власне, глядачеві розказують, що ця партія дуже хороша, оскільки відстоює люстраційні рухи в країні, готова голосувати за зміни у виборчий закон, а Партія регіонів та комуністи — погані.
«Завдання для всіх демократичних сил — недопустити до парламенту тих, хто винен у загибелі людей на майдані, розв'язанні війни на сході України», — каже автор за кадром. При цьому в сюжеті не йдеться про суть законопроектів, їхні переваги та вади. Озвучено тільки позицію УДАРу.
Із трьох комерційно замовних сюжетів «11-го каналу» два стосувалися компанії «Інтерпайп». Перший вийшов 13 серпня, «Понад тисяча працівників “Інтерпайп”», авторства журналіста Олександра Курбатова, і він стосується допомоги добровольцям. Упродовж сюжету автор 6 разів згадав назву «Інтерпайп», двічі використав слово «завод», один раз — «підприємство».
«Большое спасибо человеку, маминому начальнику, который выделил денег» — один із синхронів вдячного добровольця, в якому акцентується увага на подяці, а не на тому, чим саме допоміг завод.
Інший інтерпайпівський сюжет вийшов 15 серпня, «Збройні сили мобілізують не тільки людей, а й техніку». У ньому журналіст Катерина Богуцька інформує громаду про те, як компанія допомагає армії машинами.
Ще один сюжет із ознаками комерційної замовності вийшов 14 серпня, — «Кардіологи б'ють на сполох» (авторка — Олена Городецька). У ньому авторка розповідає про переваги методу лікування приватної клініки.
Дніпропетровське обласне два з чотирьох замовних сюжетів теж присвятило всюдисущому пану Краснову. Перший — «Ходили з острахом по своєму подвір’ю» (авторка — Руслана Козиляцька) — вийшов у новинах 13 серпня. Знову йдеться про боротьбу громадського діяча зі сухостоєм. 14 серпня канал розповів дніпропетровцям те, що «Триває програма “Вони захищають Україну”». Сюжет містить два синхрони подяки: «Звернулися до мецената Загіда Краснова, тому за доньку та онука не хвилюється» і «Большое спасибо этому меценату, спасибо команде».
Решта новин з ознаками замовності (обидва за 15 серпня) експертами виокремлено через паркетний характер, що нівелює суспільно значущу складову. Це сюжет «Знайти дешеві квартири» — доручення віце-прем’єра Володимира Гройсмана вивчити питання можливості оренди дешевого майна для переселенців у регіонах та «Дніпропетровщина — регіон, який прихистив найбільше переселенців».
ХЕРСОН*, «Скіфія», «ВТВ плюс»
Із проаналізованих експертами серпневих новин херсонських телекомпаній ознаки замовності виявлено у 8 сюжетах, по чотири в кожної з ТРК, що складає 11% усіх сюжетів ТРК «ВТВ плюс» і 12% — ТРК «Скіфія». Регіональний показник джинси — 11%.
Усі чотири сюжети з ознаками джинси, виявлені на ТРК «Скіфія», мають ознаки політичного замовлення, і всі чотири — на тему свята Першого вересня. Як правило, сюжети стосуються теми подарунків, які той чи інший політик зробив школі на День знань. Зокрема, такими є наступні сюжети ТРК «Скіфія»: «Сьогодні — 1 вересня, а значить, в школах пролунав перший дзвоник» (автор — Т. Мандибура), «За підтримки народного депутата України Михайла Опанащенка ЗОЗ Каховки №1 та №4 отримали комп’ютери» (автор — Лідія Григорьєва) та «У школах знову гамірно — розпочався навчальний процес» (автор — Н. Верлата) за друге вересня, а також «Раківській ЗОШ, що У Бериславському районі, виповнилося 60 років» (автор — А. Мокляк) за 3 вересня.
Цікаво, що через велику кількість «замовних» сюжетів телеканал змушений був «розтягувати» тему Першого вересня на три дні.
Ось як виглядає де-факто промо нардепа у викладі журналістів «Скіфії»:
«За підтримки народного депутата України Михайла Опанащенка ЗОЗ Каховки №1 та №4 отримали комп’ютери» (ТРК «Скіфія», 02.09.2014, сюжет №6, 15:06–18:08, автор — Лідія Григорьєва)
«Андрій Усов, ведучий: За підтримки народного депутата України Михайла Опанащенка загальноосвітні заклади Каховки №1 та №4 отримали комп’ютери, а переселенці зі Сходу та Криму в Генічеському районі — набори шкільного обладнання. Тему продовжить Лідія Григорьєва.
Лідія Григор'єва, журналіст: Розпочався новий навчальний рік і в школах Каховки, тож на урочистих лінійках — гарно одягнені хлопчики і дівчатка. Тим більше дорослі робили все можливе, аби підготувати навчальні заклади до нового сезону.
Віктор Пендальчук, директор ЗОШ №1 (м.Каховка): Незважаючи на досить таки складний і скрутний час, ми намагаємося зробити все для того, щоб учні 1 вересня прийшли у нові, світлі, теплі, затишні кабінети.
Лідія Григор'єва, журналіст: Дітлахи молодшої ланки Каховської школи №1 отримали цього дня за підтримки народного депутат України Михайла Опанащенка чотири нових сучасних комп’ютери. Потреба в них була вкрай великою.
У других і в третіх класах, в яких у нас вісім, викладається курс інформатики. Ми Валентина Мороз, заступник директора ЗОШ №1 (м.Каховка): використовували проектор і все проектували на стінці, і дітки уявно клали ручки на мишки, і так далі, і так далі. Тобто неможливо виконати програми. І тому сьогоднішні чотири комп’ютери для нас… Ну, і бажано, і необхідно, і просто ми не моржем без них обійтися. Ну, звичайно, обходилися, але на сьогоднішній день це дає змогу нам якісно виконати програму нашу навчальну. І діти ці уроки дуже люблять.
Лідія Григор'єва, журналіст: Саме в цій школі навчався народний депутат України Михайло Опанащенко, тому він завжди опікується проблемами рідного навчального закладу. Радіють в цей день і вихованці загальноосвітньої школи №4 м.Каховка, адже їх комп’ютерний клас теж поповнився новою технікою.
Галина Гондарєва, директор ЗОШ №4 (м.Каховка): Спасибо Михаилу Владимировичу. Он нас всегда поддерживал, подарками и вниманием мы не обделены с его стороны. Поэтому большое спасибо, мы получили сегодня четыре компьютера и они у нас становятся как раз во второй компьютерный класс, который требует обновления.
Лідія Григор'єва, журналіст: У святковий день економічні і політичні складнощі відходять на другий план, адже в дітей попереду — цілий навчальний рік. Це час відкриттів і нових знань. І не лише для першокласників, але й для випускників.
Денис Муха, учень11-А класу ЗОШ №4 (м.Каховка): Естественно я пришел сюда с позитивными мыслями, с позитивным настроем. Буду настраивать себя на хорошою учебу, потому что последний год, и надо думать о хороших оценках, о том, чтобы поступить в как можно лучший ВУЗ.
Лідія Григор'єва, журналіст: В Генічеську в перший день осені отримали за підтримки народного депутата України Михайла Опанащенка 21 набір шкільного обладнання діти переселенців зі Сходу та Криму. Вони постійно звертаються до приймальні народного депутата України.
Михайло Опанащенко, народний депутат України: Не буває чужих українців, тому ми повинні забезпечити все, щоб в такі важкі часи люди почували себе в нормальних умовах.
Лідія Григор'єва, журналіст: Відтепер вони навчатимуться на Херсонщині, в регіоні, де проживають люди багатьох національностей, де панує мир і злагода. А кольори української символіки та вишиванки зайвий раз підкреслювали в цей день патріотизм і любов до Батьківщини юних українців та їх батьків».
Схожа ситуація з джинсою й у ТРК «ВТВ плюс». Два з чотирьох сюжетів каналу, що мають ознаки замовності, вийшли 1 вересня і також присвячені врученню політиками подарунків школам: «20 дітлахів маленьких патріотів на день знань поповнили шкільні лави» (автор — О.Гундоріна) та «31-ша школа Херсона отримала сертифікати на безкоштовне встановлення камер для відео спостереження» (автор — О.Гмиря).
Ще один сюжет з ознаками політичного замовлення також присвячено депутатським подарункам, — «14. Нові лавки: народний депутат України Володимир Сальдо подарував Херсону додаткові елементи благоустрою» (вийшов 2 вересня, автора не вказано):
«Нові лавки: народний депутат України Володимир Сальдо подарував Херсону додаткові елементи благоустрою. Паркові лавки для відпочинку городян і гостей обласного центру встановлено тепер уздовж проспекту Ушакова від набережної Дніпра до залізничного вокзалу. Встановлені лавки нардеп безкоштовно передає місту. Сальдо направив херсонському меру звернення, в яких пропонує прийняти лавки до комунальної власності територіальної громади Херсона з подальшою передачею їх на балансовий облік відповідного виконавчого орган міськради або комунального підприємства».
Один сюжет ТРК «ВТВ плюс» має очевидні ознаки комерційного замовлення, тобто містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта. Йдеться про новину за 1 вересня «Колектив школи гуманітарної праці відзначив День знань» (автор — О.Бунчук).
ХАРКІВ, ОТБ, «7-й канал», Simon
Зважений регіональний показник кількості матеріалів з ознаками замовності в новинах на харківських телеканалах ОТБ, «7-й канал» та Simon у серпні становив 16%. У розрізі каналів це виглядає так: ОТБ — 20% (проти 5% у липні), «7-й канал» — 22% (липневий показник — 8%), Simon — 8% (в попередній моніторинговий період — 2). Як бачимо, джинси в харківських новинах побільшало в рази.
На думку експертів, рівень дотримання стандартів інформаційної журналістики в новинах харківських телеканалів є середнім, як і відсоток матеріалів із ознаками порушень, які можуть свідчити про ймовірну замовність. Разом із тим, взнаки дається внутрішня політична боротьба в регіоні та емоційне напруження, пов’язане з нею.
Загалом, із 205 проаналізованих матеріалів ознаки замовлення мають 33, або 16%. Зокрема, 26 матеріалів належить до категорії політичної джинси, 7 — до категорії джинси комерційної. Найбільша кількість виявлених матеріалів з ознаками замовності (14 із 69, або 20%) — у новинах обласного державного телебачення. В цьому сенсі Харків відрізняється від низки інших регіонів, де обласне телебачення почасти очистилося від джинси та прислужування владі. 22% (13 із 59 проаналізованих матеріалів) джинси в новинах «7-го каналу». Й найкращий показник — 8% (6 із 77 матеріалів) — має телеканал Simon.
Переважна більшість матеріалів із ознаками замовності в новинах харківських телеканалів являє собою вихваляння досягнень, відповідно, центральної влади й обласної державної адміністрації (ОТБ) та місцевого самоврядування (Simon, «7-й канал»). Слід відзначити непропорційну присутність новин про дії уряду та Президента у новинах обласного телебачення, які, будучи адресованими мешканцям Харкова та Харківської області, не мали б дублювати функції загальнонаціональних каналів.
Проте чимало матеріалів справляють враження не паркетного прислужування владі, а оплаченого політичного замовлення — наприклад, сюжет телеканалу Simon про перспективи заборони Комуністичної партії України (хоча слід зазначити, що Simon збалансовано висвітлював акції протесту проти Геннадія Кернеса, з яким у власника телеканалу Олександра Давтяна давнє суперництво).
Характерно, що квітне в новинах харківських телеканалів комерційна джинса — у новини включають матеріали, які є фактично рекламними роликами, природно, без маркування «реклама». Хоча навіть із маркуванням демонстрація подібних матеріалів у межах програми новин порушує Закон України «Про рекламу»). Зокрема, рекламуються послуги приватних компаній, медикаменти, ярмарки та розпродажі, ба навіть відкриття нової ювелірної крамниці.
Схильність трьох харківських телеканалів демонструвати комерційну джинсу приблизно однакова — 2, 2 і 3 матеріали відповідно. Представникові Національної ради з питань телебачення і радіомовлення у Харківській області варто натякнути, щоб він доніс до мовників інформацію про обмеження, які Закон «Про рекламу» накладає на програми новин.
ЗАПОРІЖЖЯ, «ТВ 5» , «Запоріжжя»
Запорізькі канали в моніторинговий період наджинсували загалом на 16% (регіональний показник), причому більшу кількість замовних матеріалів експерти виявили в новинах каналу «Запоріжжя» — 23%. На «ТВ-5» ознаки джинси мали 11% новин. Уся запорізька джинса мала політичну складову.
Монітори зауважують, що канал «Запоріжжя» досить часто практикує трансляцію в новинах паркетних сюжетів із різноманітних нарад, у яких навіть відеоряд практично ідентичний. Це або зала засідань, у якій міський голова сварить комунальників, або крісло голови Запорізької ОДА, в якому він дає інтерв’ю.
Що стосується очільника регіону пана Баранова, то часто сюжети, в яких він фігурує, не мають чіткої тематичної спрямованості, а зводяться до ретрансляції всього, що він сказав у момент зйомки. Скажімо, в сюжеті про лікарню Валерій Баранов переймається проблемами відбудови лікарні на тлі кукурудзи, а в самій новині три теми об’єднані в одну.
«Ведучий: Близько 30 ліжок із 200 нині пустують в Запорізькій ЦРЛ. Попри економічну нестабільність та потрібність скорочення видатків в районі намагаються зберегти установу як найважливіший об’єкт соціальної сфери. А також і інші будівлі, які потребують ремонту.
А.Полєшко, кореспондент: Місцеві жителі кажуть: потреба у закладі чимала. У селі Біленькому мешкає близько 5 тисяч населення. На прилеглих територіях — ще 18. За потреби до найближчого медичного закладу райцентру доведеться долати майже 34 кілометри. Аби зарадити та зберегти установу, очільник регіону в планах має заручитися підтримкою Міністерства соціальної політики
Валерій Баранов, голова Запорізької ОДА: Сегодня правительство разрабатывает программу реабилитации тех, кто участвует на Востоке в войне. Мы с ней договорились, о том, что я пришлю ей описание, фотограйфии, документацию, для того, чтобы рассмотреть это здание для восстановления как реабилитационный центр. С учетом того, что здесь и Днепр, и прекрасные условия.
Іван Гоменюк, голова Запорізької райради: Ми часть больных забрали на районный центр. У нас таким образом оказался незанятый 4 поверх. Есть много предложений, чтобы закрыть его вообще, но мы возражаем. Пригласили сегодня губернатора для того, чтобы найти общее решение.
А.Полєшко, кореспондент: Мають у селі Мар’ївка Запорізького району надію на реанімування занехаяних будівель у самому центрі. Побудовані ще за часів споруди, серед яких і колишня продовольча крамниця, невдовзі отримають друге дихання.
Валерій Баранов, голова Запорізької ОДА: Я проинициирую перед Министерством социальной политики и перед Министерством обороны, Министерством внутренних дел, чтобы они пересмотрели эти объекты для использования, потому что все равно будут формироваться воинские части, будут какие-то военные госпитали. А с учетом того, что место удобное и хорошее, зачем строит что-то новое, если есть капитальные сооружения, которые можно отремонтировать.
А.Полєшко, кореспондент: Роботи з утеплення Мар’ївського навчально-виховного комплексу вартістю понад 4 мільйона гривень розпочали ще у 2012-му. Окрім крівлі над адмінбудівлею, до ладу мають привести спортивний зал, що через некваліфікований ремонт вкрився пліснявою та надмірною вологою.
Місцеві активісти сподіваються, що за підтримки керівництва регіону запропоновані ініціативи вдасться втілити вже найближчим часом».
Обидва канали транслюють чимало сюжетів про діяльність уряду, — це репортажі з нарад, які можна вважати «паркетом», оскільки вони подаються безальтернативно, створюють картинку ідеальних прем’єра та його команди, які якщо не зараз, то в перспективі планують реалізувати ті чи інші проекти для українського народу: «Кабмин планирует создать отдельную военную структуру для воинов АТО», «Уряд України ввів санкції», «Прем’єр-мінстр України: гуманітарну допомогу приймаємо виключно від Червоного Хреста», «Міністерство екології змінює законодавство у своїй галузі (виступ А.Мохника)» тощо. Власне, дублюється контент, який цілком успішно транслюють центральні канали, а для місцевого глядача — неревалентний.
Ознаки політичної замовності монітори виявили і в випадку з трансляцією обома каналами у випусках новин за 13 серпня одного й того ж сюжету, — з коментарем нардепа Сергія Кальцева щодо актуальних на той час подій у парламенті:
«Сергей Кальцев: Вчерашний день в парламенте был проникнут духом радикализма. Об этом свидетельствуют ряд законопроектов, вынесенных на наше рассмотрение. Законопроект № 43/10 предусматривает разрешение работникам милиции в зоне АТО применять меры физического воздействия, специальные средства, огнестрельное оружие без предупреждения. Практика не однократно подтверждала, что бесконтрольное применение оружия ни к чему хорошему не приводит. В зоне риска может оказаться любой: и кто хоть чем-то не понравился своим видом стражам порядка, а не только террористам.
Еще один законопроект 43/11а наделяет полномочиями намесных прокуроров, которые будут работать по условиям чрезвычайного военного положения. На деле это может означать неограниченные полномочия, которые чреваты злоупотреблением в отношении неугодных лиц, организаций или партий. Вспомните историю 37-го года: масштабные политические репрессии в стране, которые в подавляющем большинстве были сфабрикованы. В нынешней ситуации эти законы могут превратиться в мощные инструменты расправы с инакомыслием.
Причиной визита в парламент главы Нацбанка Валерии Гонтаревой послужил резкий скачок курса доллара по отношению к национальной валюте. Вчера его показатель достиг исторического максимума 13 гривень за доллар. Среди причин, которые повлияли на ситуацию с курсом доллара, глава Нацбанка Украины назвала военные действия на Востоке, панические настроения населения и бизнеса и возможное введение Украиной санкций. Действительно эти причины повлияли на ситуацию с курсом доллара. Однако считаю, что основная причина кроется также в непродуманном безответственном заявлении главы Нацбанка Гонтаревой, которая сделала 9 августа на встрече с журналистами о том, что Нацбанк не намерен проводить интервенцию для поддержания курса гривны.
Все это усугубляется провальной политикой экономического блока правительства. Отсутствие четкой и понятной для народа финансовой политики, подкрепленной политической нестабильностью в стране, привели к неконтролируемому падению гривны. А Нацбанк является заложником жестких требований МВФ по сути устранился от выполнения своих основных функций обеспечения стабильности денежной единицы Украины.
В результате прогрессирующая инфляция и дальнейшая девальвация национальной валюты продолжает мизерные зарплаты и пенсии, на которые вынуждены существовать миллионы украинцев. И за то, чтобы признать чиновника ответственным за финансовую и гуманитарную политику государства к ответу, депутаты провладных фракций УДАР, Батькивщина, Свобода заслушали ответ Гонтаревой, поблагодарили ее за работу и пожелали ей дальнейших успехов.
Корреспондент: какие она назвала меры по урегулированию роста и гривны и будет ли как-то решаться этот вопрос?
Сергей Кальцев: Мы не услышали никаких конкретных предложений по стабилизации курса гривны. Понятно, что резервы Нацбанка ограничены. Понимание того, что курс национальной валюты нужно держать, и проводить ежедневную интервенцию, то, конечно же, это можно было сделать. Нужно понимать еще одну простую вещь: сегодня экспорт продукции в другие страны сокращается, потому что останавливаются предприятия, уменьшаются заказы.
Есть невозможность выполнять заказ. На Донбассе идет война. . Поэтому поступление валюты в страну за отгруженную продукцию и за то, что ее сегодня меньше отгружают, уменьшаются валютные поступления. И валюты на рынке продается меньше сегодня. Это тоже влияет, но это уже последствия войны.
Надо садиться за стол переговоров и каким-то образом договариваться, не воевать. Потому что любая война так ли иначе заканчивается переговорами. Сегодня воюют по-максимуму, предприятия останавливаются и это приводит к вытекающим последствиям».
Що стосується «ТВ-5», то канал не зраджує своїм симпатіям до Ріната Ахметова та Олександра Вілкула, розповідаючи про їхні благодійні ініціативи. Зокрема, два таких сюжети вийшли 12 серпня — «Фонд Александра Вилкула предоставил наборы военным врачам», та «Представители ФК “Шахтер” и Фонд Рината Ахметова в Бердянск (ДОЛ “Солнечная”) передали гуманитарную помощь».
Іще один сюжет про діяльність фонду Ахметова вийшов на каналі 14 серпня «Пресс-брифинг Риммы Филь»:
«Ведущая: Сегодня состоялся пресс-брифинг Риммы Филь — координатора Генерального штаба “Поможем” при Фонде Рината Ахметова. Было озвучено решение Рината Ахметова об открытии крупнейшей линии гуманитарной помощи в Донецкую и Луганскую области. Речь идет о доставке продуктов питания не менее 6 тысяч тонн, средств личной гигиены, детского питания, лекарств. Всего же Гуманитарному штабу поручено доставить в Донецкую и Луганскую области груз в объеме не менее 10 тысяч тонн. Гуманитарный рейс будет доставляться из близлежащих областей траншами на специально оборудованные базы в Донецкой области, откуда более мелкими партиями будет передаваться в города и районы области, которые особо остро нуждаются в помощи. Груз будет доставляться колоннами по сто грузовиков, способных перевезти до двух тысяч тонн за одну поездку. Первый рейс уже формируется и выйдет в Донецкую область до 20 августа».
ЛУГАНСЬК, «Луганск 24»
У новинах підконтрольного терористичній «ЛНР» каналу «Луганск 24» експерти виявили 44% джинси. Всі замовні сюжети мали політичну антиукраїнську складову.
Упродовж моніторингового періоду експерти проаналізували 64 сюжети, які вийшли у програмі «Новости Новороссии», а також сюжети, розміщені на сайті http://on-line.lg.ua/, позаяк на трапляються посилання у новинах. Загалом виявлено 44% джинси, — це 28 сюжетів з ознаками політичної політичної замовності. Всі вони стосуються теми АТО (війни). Джинса «Луганська 24» здебільшого просуває інтереси не окремих діячів, а базується на пропаганді Новоросії та слугує просуванню антиукраїнської політики.
Пропагандистська спрямованість новин каналу простежується вже в анонсах сюжетів, у яких превалюють ствердження, що всі обстріли відбуваються з боку української «хунти» або «карателів», а допомогу місцевим жителям надають фонди Новоросії. При цьому в самих сюжетах відбувається однобічне висвітлення фактів.
Наприклад, як у сюжеті за 26 серпня «О выдаче гуманитарной помощи из РФ в Луганске». У репортажі з місця видачі гуманітарної допомоги, вдячна жінка розповідає, як добре, що їм допомагають, однак, що то допомога з РФ бачимо тільки за титрами:
«Женщина (имя не указано): Многие люди живут без денег, без пищи совершенно. Люди, которые вообще не могут выйти никуда — ни на рынок, ни в магазин. Для них волонтеры привезут. Это очень нужная акция.
Женщина 2 (имя не указано): Рискуя своей жизнью, пытаются нам оказать помощь, поддержать нас. Дело в том, что очень большую акцию проводят волонтеры в том плане, что лежачих стариков очень много осталось в городе. Вот у меня, например, два родителя по 84 — они оба лежачие. И я благодарна, что я вот пришла записала, и что волонтеры привезут им эту помощь на дом».
Вдячність за підтримку російському народу звучить і в промові лідера суспільно-політичного руху Новоросії Павла Губарєва — частині інтерв’ю, яка винесена в новинний блок:
«Вчера лидер общественно-политического движения Новороссии Павла Губарев дал интервью телеканалу “Россия 24” (28 верпня):
Екатерина Малова, ведущая: Вчера лидер общественно-политического движения Новороссии П. Губарев дал интервью телеканалу "Россия 24"
Павел Губарев: Моя задача здесь — это наладить в первую очередь мосты по гуманитарным грузам, которые идут и от гражданского общества в том числе. Очень значительно. Также поблагодарить хочу, пользуясь случаем, всех государственных деятелей Российской федерации за правительственную поддержку гуманитарную. Благодаря российских правителей и дипломатов за то, что продолжают оказывать дипломатическое давление на представителей киевской хунты. И мы надеемся все-таки на то, что этот конфликт все-таки будет иметь мирное разрешение».
Не залишається поза увагою каналу і звернення до «народу Новоросії» російського президента, розміщене на офіційному сайті, — «Текст обращения к ополченцам, опубликованный на сайте президента РФ»(29 вересня).
Антиукраїнська риторика присутня в кожному замовному сюжеті, незалежно від того, про яку сферу життя він розповідає. Наприклад, автор новини «Министерство образования и науки ДНР осуществляют сбор данных для выплаты зарплат сотрудникам отрясли» за 27 серпня стверджує:
«По информации ведомства большинство работников не покидало свои рабочие места, даже несмотря на нарушения Украиной трудового договора относительно заработных плат. Ранее министр науки и образования “ДНР” В. Костянок заявлял о намерениях сохранить существующую кадровую базу путем мотивации и конструктивного диалога с руководителями структур».
Здебільшого до потрібних висновків глядачів підводять ведучі програми, орієнтуючи їх лише на одну позицію. Навіть тоді, коли в новині наявні коментарі і їх автори лише в деяких випадках в чомусь звинувачують Україну, спровоковані запитанням журналіста. Зокрема, у сюжетах, які стосуються військових дій, чітко простежується намір звинуватити в усіх бідах мешканців регіону саме українських військових.
«Утро 29 августа в частном секторе поселка Калиновка началось с обстрела» (30 вересня)
«Екатерина Малова, ведущая: Кто стрелял и откуда вопросов у дончан не возникает. Вот только в продажных украинских СМИ продолжают писать о том, что мы, дончане, бомбим сами себя».
«Сотрудниками контрразведки разведуправления Минобороны ДНР задержана корректировщица, жительница Донецка Дзюбан Виктория» (31серпня):
«Журналист: Скажите, но вы же знали, что украинская армия обстреливала мирные дома, мирных людей как раз в том районе, где вы жили, в соседних, и что погибали дети, женщины, мирные люди. Вы же это знали?»
«Каратели продолжают разрушать дома жителей Новороссии»:
«Екатерина Павленко, ведущая: Каратели продолжают разрушать дома жителей Новороссии. Уничтожают заводы, шахты, больницы, памятники и музеи. С каждым днем увеличивается количество жертв среди мирного населения.
Мобилизационное отделение Донецкой народной республики ежедневно проводит набор добровольцев в народное ополчение. Если вам не безразлична судьба нашей родины, призываем встать на защиту своей земли. Решается судьба нашей родины. Оставаться равнодушным нельзя. Если вы — гражданин Российской федерации, с нашими представителями вы можете связаться с нашими представителями по электронной почте или позвонить по телефонам, которые вы видите на экране».
Дотримання професійних стандартів
ОДЕСА, «Первый городской», ООДТРК
На думку експертів, одеські телевізії, включені до моніторингу, продемонстрували досить низькі показники дотримання фахових стандартів: «Первый городской» — 3,34 з шести можливих балів, ООДТРК — 3,33. Зауважимо, канали повторили свої липневі досягнення.
Монітори зауважили, що ефірі обох каналів переважали матеріали про перебіг військового конфлікту на сході України, висвітлювалися проблеми вимушених переселенців та коливання курсу долара. Так, подіям із зони проведення Антитерористичної операції присвячено трохи більше 30% повідомлень на «Первом городском» та менше 20% — на одеському державному. Ключовими подіями в цій проблематиці для обох каналів стали новини про пересування так званого гуманітарного конвою з Росії та повернення одеських прикордонників, які вирвалися із Довжанського котла.
В кожного з каналів відрізняється спосіб подачі інформації про події на Донбасі. «Первый городской» інформує про втрати, посилаючись на офіційні джерела, та про результати операцій. Значну увагу також приділяють інформації про забезпечення українських військових силами волонтерів. Натомість Одеська ОДТРК інформує про події на сході України переважно під кутом офіційних рішень. Наприклад, якщо на «Первом городском» сюжет присвячено поверненню та зустрічі військових, котрі вижили після виходу з Довжанського котла, то на обласному телебаченні про втрати військових ідеться в контексті розпорядження голови ОДА про призначення 11 серпня днем жалоби та перерахування чиновниками ОДА свого одноденного заробітку на допомогу сім’ям загиблих.
На думку моніторів, Одеському державному слід приділити більше уваги якості відбору джерел інформації та дотриманню балансу під час висвітлення військового конфлікту на Донбасі. Зокрема, 11 серпня в ефірі «Фактів» у БЗ про закриття 4 КПП на кордоні з Україною диктор Валентина Старовойт цитує заяву представника Південного митного управління РФ Раяна Фарукшина:
«Він сказав, що причиною є вибухи і стрілянина з боку України. Цитата: “Посадові особи суміжного російсько-українського посту Матвєєв-Курган, а також водії семи вантажівок, що перебували в зоні контролю, були евакуйовані”, — сказав Фарукшин. Вогневі атаки не припиняються попри те, що офіційно Кремль продовжує наполягати, що не веде жодних військових дій на українській території, спростовуючи також заяви України і країн Заходу про збройну підтримку сепаратистів на Донбасі».
При цьому в повідомленні не згадується, хто є ініціаторами вказаних атак, а також немає жодного бекґраунду про кількість обстрілів, що ведуться по українських військових та українських територіях з-за кордону РФ.
Експерти зазначають, що з ужитку на обох каналах виходить термін «АТО». Журналісти все частіше замінюють його означенням «бойові дії на Донбасі» тощо. Українських військових журналісти нерідко називають «нашими військами», а сепаратистів означають «бойовиками» та «терористами».
Подібна ситуація складається з висвітленням проблем переселенців, якій приділяється вже не така велика увага, як у попередні місяці. На відміну від «Первого городского», про проблеми людей, котрі виїхали з Донбасу, на державному каналі більше говорять чиновники, ніж самі люди.
Про коливання курсу долара на «Першому міському» йдеться у трьох із п’яти випусків, на ООДТРК — одне БЗ.
За результатами моніторингу дотримання професійних стандартів, експерти дійшли висновку, що найнижчі показники обидва канали продемонстрували з дотримання балансу думок та повноти подачі інформації. На ОДТРК ці показники становлять відповідно 0,19 та 0,16, а на «Первом городском» — відповідно 0,33 та 0,34.
Утім, виділити якийсь особливо незбалансований сюжет ОДТРК важко, адже вони поділяються майже навпіл на трансляцію офіційної позиції тих чи інших державних посадовців та переказ побаченого кореспондентом на місці події. Характерний приклад — сюжет «Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроект про санкції» від 12 серпня. Диктор зачитує офіційне повідомлення прес-служби Кабміну, це супроводжується синхроном Арсенія Яценюка і сюжет обривається. Жодних «а втім…», «при цьому…» чи пояснення, як новий закон позначиться на житті пересічного одесита, немає.
Нехтування стандартом балансу думок у новинних сюжет на Одеській ОДТРК може проілюструвати також сюжет «Проблеми забезпечення необхідним осіб, що тимчасово проживають в Одеському регіоні» від 12 серпня. Закадровий текст починається у «кращих традиціях» державних телеканалів: «Нараду відкрив начальник головного управління ДСНС Денис Платонов…». Упродовж всієї новини немає жодного коментаря самих переселенців чи волонтерів, котрі їм допомагають, хоча:
«Керівники та представники державних служб роз’яснили представникам волонтерського руху деякі аспекти організації правопорядку в місяцях компактного поселення тимчасово переміщених із зон АТО» та «Представники всіх громадських організацій, фондів, волонтери та всі, кому небайдуже доля осіб, що тимчасово переселені до Одеського регіону, висловили подяку організаторам семінару за отримані на ньому знання і навички. Завдяки здобутим знанням допомога особам, що тимчасово переселені до Одеси стане ще більш повною,а головне — вчасною».
Одним із яскравих прикладів порушення балансу думок є й сюжет «Первого городского» про мітинг проти зносу кіосків від 15 серпня. У сюжеті йдеться про протест підприємців. Матеріал починається підводкою ведучої, що рясніє оціночними судженнями:
«Остановить коррупцию и чиновничий беспредел. Предприниматели, которые лишились будок и ларьков устроили митинг у стен горсовета. Бизнесмены требовали остановить демонтаж их киосков и пойти на компромисс. Несколько недель назад мэр Геннадий Труханов распорядился снести большинство МАФов, установленных в Одессе. В первую очередь хотят очистить исторический центр. Но предприниматели считают, что речь идет не о благоустройсте, а о переделе рынка», — озвучує Ірина Коробко.
При цьому в сюжеті Максима Шпака немає ані коментарів представників міської ради, ані пояснень, чому ці коментарі в матеріалі відсутні. На підтвердження того, що «ларьки кормят десятки семей», а «их снос может привести к соцыальному взрыву», подано синхрон політолога Геннадія Чижова, який підтверджує думку, озвучену журналістом у закадровому тексті. Самого політолога показано на тлі мітингувальників, скидається на те, що він також є учасником протестів.
Найнижчу оцінку за дотримання професійних стандартів (порушено 5 із 6) на «Первом городском» отримав БЗ від 15 серпня про вирок суду відносно трьох військових, звинувачених у дезертирстві.
«Дезертиров из воинской части в Чабанке осудили на 7 лет. Трое военнослужащих понесут ответственность сразу по нескольким статьям: разбой, незаконное завладение транспортным средством и дезертирство. Их лишат звания и конфискуют имущество. Напомним, сержанты, двое из которых — уроженцы Донецкой области, решили сбежать из воинской части 9 мая. С собой они прихватили автоматы Калашникова и патроны. Возле Новой Дорфиновки они напали на таксиста и угнали его автомобиль, после чего ограбил заправку. Вскоре их задержали в Николаевской области», — йдеться у повідомленні.
Як бачимо, в матеріалі відсутні посилання на джерела, представлено виключно позицію слідства без уточнення, що це є версією обвинувачення і оцінкою суду. За повідомленнями інших ЗМІ, які з’явилися ще 14 серпня, це рішення було винесене «на днях», тому стандарт оперативності також вважаємо недотриманим. У повідомленні не вказано, який суд і коли виніс згадане рішення.
Як приклад порушення стандарту на ОДТРК — БЗ із солдатом та його «відомою» цитатою за 14 серпня. У повідомленні немає пояснення, чим саме відомий цей боєць, не зрозуміло, яка цитата стала популярною, що ставить під сумність доцільність появи цієї новини як такої. Ось повний текст сюжету:
«Найпопулярніша цитата останніх днів належить звичайному українському бійцю. Олександр пройшов весь майдан, воював у зоні АТО у складі Національної Гвардії. Уламок від кулі пройшов через його легені і застряг біля хребта. Але не дивлячись на це Сашко знову в строю. Він вважає, що для воїна головне — сила благородство і мудрість.
Олександр: “Російському народу, як все-таки спільноті людей, я побажав би спокою. Тому що ця держава вже століттями не може знайти спокою, постійні війни, постійні завоювання, постійна образа на когось. Вона ментально руйнує, опускає вниз і позбавляє перспектив цих людей насправді. Тому що світ міняється. В тому світ який зараз народжується, їм місця немає. Знайти своє місце можна лише переставши бути агресором, переставши бути, скажем так, живою спільнотою, яка шукає постійно ворога… Чому ми маємо друзів, а росіяни друзів не мають. Маючи друзів таких як Венесуела, Куба або Корея — це друзі по нещастю. А ви знайдіть друзів по щастю. Намагайтесь це зробити, навіщо так жити”».
Дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів виявилось досить проблемним для журналістів ОДТРК та «Первого городского». Зокрема, на «Первом городском» дві з трьох БЗ супроводжуються різкими і часто невиправданими судженнями ведучої чи кореспондента. Це, зокрема, стосується висвітлення обрання нового голови Одеської обласної ради. На Одеському обласному сюжет є практично зразковим, у ньому дотримані всі стандарти інформаційного мовлення. Натомість автор сюжету на «Первом городском» (Валерія Наумова), схоже, не змогла втриматися від властивих каналу оцінок: «Многие експерты называют эту ротацию не случайной», «в феврале покинул ее (ПР) ряды, когда это стало модным». При цьому в сюжеті немає жодного коментаря загаданих аналітиків чи коректних посилань на конкретних експертів.
Загалом слід зауважити достатньо високі показники оперативності представлення інформації на обох телеканалах (ОДТРК — 0,79 бала, «Первый городской» — 0,76), достовірності (відповідно 0,93 та 0,76) і точності подачі інформації (0,74 та 0,86).
ДНІПРОПЕТРОВСЬК, «11-й канал», ОДТРК
Серпневі показники дотримання дніпропетровськими каналами стандартів інформаційної журналістики — одні з найвищих серед каналів, включених до моніторингу. На 5 із шести можливих балів експерти оцінили роботу журналістів «11-го каналу», на 4,76 — новинарів з обласного державного телебачення. Регіональний показник маємо на рівні 4,88 бала.
За оцінками експертів, у серпні журналісти дніпропетровських каналів найбільше дотримувалися двох стандартів, — оперативності (обидва набрали по 0,96 бала) та точності подання інформації , — в «11-го каналу» 0,98 бала, в ОДТРК — 0,96.
Натомість із забезпеченням відокремлення фактів від коментарів та балансу думок справи гірші: в новинах «11-го каналу» вони дотримуються відповідно на 0,74 та 0,64 бала, в ОДТРК — 0,51 та 0,60.
Прикладом порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів» на «11-му каналі» може слугувати сюжет «Площа біля ресторану поплавок перетворилася на найпатріотичнішу» за 11 серпня. Цитати ведучого у підводці: «найпатріотичніший майданчик міста», «займалися ще безліччю цікавих речей». Або ж ствердження журналіста, що «нагородження проходило у теплій позитивній атмосфері» в сюжеті за 12 серпня «Уболівальники Дніпра визначилися з найкращим гравцем». А в новині за 13 серпня «В обласному центрі на хабарі впіймали освітян» ведучий не тільки не вказує джерело інформації, а й про підозру в отриманні хабара каже як про доведений факт: «Керівники одного з вишів вимагали та отримали 6 тисяч гривень за дипломи про навчання».
Багато прикладів, коли журналістські тексти містять оціночні судження, можна знайти й у новинах обласного державного телебачення. Ось лише деякі: в сюжеті «Дніпродзержинськ попрощався зі своїми героями» ведучий стверджує, що «Тепер ці імена викарбуються у жителів назавжди». А журналіст Валентина Мінаєва в сюжеті «Час ставати професіоналами» стверджує таке: «І хоч нашій країні не легко, вона поступово пристосовується до нових реалій, позбувається пасивності та формує своє нове обличчя».
Інший приклад — сюжет «Велика акація — великі проблеми». Його автор аж тричі порушує стандарт, вживаючи вислови «відтоді минуло півроку, а віз і нині там», «а щастя» та «Але де гарантія, що біди не станеться й надалі? Проблемних дерев безліч, а уваги на них ніхто не звертає».
Прикладами порушення стандарту «баланс думок» на «11-му каналі» є сюжети, в яких однобоко висвітлюється проблема, не надано можливості оприлюднити свою позицію. Скажімо, як у сюжеті «Джерело неприємного запаху». Ведучий оприлюднює підозри СЕС, у синхроні представник відомства називає конкретне підприємство, але позиції підприємства немає. Або ж новина «Зазнати поранення у зоні АТО й залишитися без статусу», автор якої наводить синхрони бійців, які кажуть, що не можуть отримати статусу учасника бойових дій. Позиція державних структур не представлені.
Грішать незбалансованими новинами й на Дніпропетровському обласному телебаченні. Скажімо, в сюжеті «Лікарня імені Мечникова матиме вертолітний майданчик» немає коментаря представників медустанови, які могли б обґрунтувати потребу у вертолітному майданчику. Виглядає, ніби активісти самі захотіли його звести, а лікарні він не потрібен.
Або ж візьмімо сюжет «Нарешті рознюхали, точніше спробували з’ясувати», у якому не висвітлено позицію заводу, який звинувачується забрудені повітря. СЕС виступає в ролі третьої сторони, але аж ніяк не може бути стороною конфлікту.
Досить високі в обох каналів показники дотримання стандартів достовірності, — «11-й канал» — 0,88 та 0,89 бала в ОДТРК. Близькі до них і показники стандарту повноти висвітлення інформації.
ХЕРСОН*, «Скіфія», «ВТВ плюс»
Середні бали херсонських телеканалів, зведені за результатами оцінки шести критеріїв дотримання журналістських стандартів у серпні, є такими: ТРК «Скіфія» — 4,61, ТРК «ВТВ плюс» — 3,24 (при максимумі у 6 балів). Причому перевага «Скіфії» спостерігається за всіма критеріями, крім оперативності, — тут першість тримає «ВТВ плюс». Зважений регіональний показник — 3,92.
Експерти звернули увагу на низькі показники дотримання харківськими каналами стандарту балансу думок. Вони досить невисокі у «Скіфії» (0,61 бала) і вкрай низькі — у «ВТВ плюс» (0,30 бала). Причиною низьких оцінок є те, що телеканали, особливо «ВТВ плюс», подають у новинах позицію лише однієї сторони, часто навіть просто у викладі ведучого в студії. При цьому не подається ні альтернативна думка, ні тематична експертна оцінка.
Наприклад, як у новині за 2 вересня «Чим ми дихаємо?» (автора не вказано):
«Чим ми дихаємо? Згідно результатів досліджень проб повітря місткість пилу на площі Івана Ганнібала і площі Перемоги в Херсоні не відповідає нормам чинного санітарного законодавства. Про це повідомили у головному управлінні Держсанепідслужби області. Так, з метою контролю повітряного басейну в певних точках на окремих вулицях міста було відібрано понад тисячу проб на вміст наступних інгредієнтів: пилу, оксиду вуглецю, двоокису азоту, двоокису сірки і фенолу. Негативні результати виявлені у чотирьох пробах із п’яти».
Інший показовий приклад — сюжет А.Савченко « У будівлі Херсонської ОДА відбулася нарада за участі місцевих підприємців» за 1 вересня(ТРК «Скіфія):
«Анна Коробова, ведуча: У будівлі Херсонської обласної державної адміністрації відбулась нарада за участю місцевих підприємців, представників державної податкової служби, департаменту економічного розвитку та торгівлі і Держкомзему. На порядку денному — головне питання: вирішення подальшої долі фермерів, яким цього року через нестабільну ситуацію у держав, зростання цін на пальне та добриво, а ще — необхідності сплачувати тривідсоткову орендну плату за земельні ділянки працювати стає дедалі складніше. Детальніше про це далі у нашому сюжеті.
А. Савченко, журналіст: цього року нелегка доля спіткала фермерські господарства херсонщини. Головні перепони на шляху до плідної праці — подорожчання цін на пальне, добрива та посадковий матеріал. Проте головною статтею витрат самі аграрії визнають обов’язковий платіж за орендну плату земельної ділянки, розмір якого становить 3%, що дорівнює 700 гривням за один гектар землі.
Керівництво області занепокоєне: у зв’язку із скрутним становищем у країні та неможливістю отримувати стабільний дохід майже 40% херсонських фермерів готові піти на відчайдушний крок — відмовитись від власних земельних ділянок.
Представники Держкомзему радять аграріям з таким рішенням не квапитися, адже згідно із законом земельна ділянка, від якої відмовився її власник, у майбутньому може бути повернена тільки через аукціон. Таких за останні роки проводиться небагато.
Можливий вихід із непростої ситуації запропонував заступник голови регіональної ради підприємців при Херсонський обласній державній адміністрації Андрій Корольов. На його думку, питання, пов’язане зі сплатою податків, перш за все мають вирішувати на загальнодержавному рівні і ґрунтуватись на достовірній інформації щодо розміру можливих збитків, пов’язаних із відмовою від сільськогосподарських земель. Письмове звернення до кабміну планують надіслати не пізніше 12 вересня цього рок».
Що ж стосується стандарту оперативності, то він є досить високим у обох телеканалів (0,74 у «Скіфії» і 0,88 у «ВТВ плюс»). Результат «Скіфії» був би ще вищим, аби не розтягування сюжетів про святкування Першого вересня на кілька днів. Так, сюжети, відзняті 1 вересня, виходили у випусках новин 2 вересня — «Перший дзвоник, що пролунав у Чорнобаївській школі-інтернаті, поєднав у собі надію зі смутком» і « Для школярів Херсонщини цей навчальний рік може стати особливим», третього числа — «Новий навчальний рік у Бериславському педколеджі розпочався з уроку миру», «Навчальний рік розпочато, пролунали перші дзвоники не лише у школах, а і у ВНЗ», «23. У Херсоні поменшало шкіл, проте стало більше гімназій», «Раківській ЗОШ, що У Бериславському районі, виповнилося 60 років», а також 4 вересня, — «Йому виповнилося лише 21, та він вже віддав життя за єдину мирну Україну».
Проблема оперативності «ВТВ плюс» полягає в іншому: телеканал часто подає «новини», які абсолютно не прив’язані до дати. Телеканал навіть дозволяє собі включати один і той самий сюжет до випусків новин різних днів. Наприклад, новина «Чергове подорожчання», яка вийшла 2 і 4 вересня.
Показники дотримання стандарту достовірності в херсонських телеканалів є найкращим. Принаймні, всі сюжети «Скіфії» вмістили посилання на джерела, у «ВТВ плюс» — 75% новин.
Краще за своїх колег журналісти «Скіфії» дотримуються й стандарту відокремлення фактів від коментарів, — 0,92 бала проти 0,52 у «ВТВ плюс». Таку ж картину можна спостерігати й у дотриманні херсонськими телеканалами стандарту точності. Результат «Скіфії» — 0,79, «ВТВ плюс» — 0,42.
Мало уваги приділяють зазначені каналі повноті подачі інформації. Якщо «Скіфія» набрала трохи більше за півбала (0,55), то показник «ВТВ плюс» є вкрай незадовільним — 0,27 бала. Причина такого низького результату — це наявність у новинах «ВТВ плюс» великої кількості коротких сюжетів (30–40 секунд), у яких подається лише загальна суть новини, без представлення позицій сторін, коментарів експертів, бекґраунду тощо.
ХАРКІВ, ОТБ, «7-й канал», Simon
Інтегральний показник дотримання стандартів інформаційної журналістики для трьох харківських телеканалів — 4,02 дещо вищий за середній у порівнянні з багатьма іншими регіонами і кращий, аніж у липні — 3,66. Впадає в око також відсутність значних відмінностей між каналами: найвищий бал — 4,32 з шести можливих — має канал Simon, 4,01 — ОТБ, та найнижчий — 3,73 — «7-й канал».
Експерти зауважують досить високий рівень дотримання стандарту балансу думок із загальним показником 0,55 бала. Цей стандарт у харківських каналів у серпні на передостанньому місці, а не на останньому, як зазвичай.
Найгірше — 0,44 бала — дотримуються харківські телевізійники стандарту повноти викладу матеріалу. Дещо краще у телевізій, включених до моніторингу, з точністю (0,61) та оперативністю (0,75).
Найкраще ОТБ, «7-й канал» та Simon дотримуються стандартів відокремлення фактів від коментарів (0,81 бала) та посилання на джерела — 0,86.
Із загальної картини дещо випадає «7-й канал», чиї показники повноти (0,39) та балансу (0,47) є найнижчими в порівнянні з іншими каналами.
ЛУГАНСЬК, «Луганск 24»
Про дотримання фахових стандартів інформаційної журналістики творцями новин каналу «Луганск 24» можна говорити досить умовно, позаяк вони відповідають загальноприйнятим критеріям лише на 2,33бала із 6 можливих.
Найбільш кричуща ситуація — з дотриманням балансу думок і точок зору. На думку експертів, його провалено цілком і повністю, позаяк із проаналізованих 64 сюжетів відповідав зазначеному критерію лише один. Тож маємо історичний мінімум для українських регіональник мовників — 0,02 бала.
Власне, канал цілковито підтримує самопроголошену «ЛНР» і пропагує її «цінності», обравши роль пропагандиста інтересів терористичної організації замість об’єктивного інформування глядачів. Війну, яку люди поза законом ведуть з Україною на полі бою, канал продовжує в інформаційному просторі. Зокрема, дискредитуючи українських військових та бійців добровольчих батальйонів:
«Смертельный фосфорный феерверк устроили украинские каратели в Илловайске»
«Ведущая: Смертельный фосфорный феерверк устроили украинские каратели в Илловайске. Киевская хунта не прекращает нарушать международное законодательство. В ходе атаки Илловайска каратели применили запрещенный фосфорные бомбы. В городе возникли многочисленные пожары. Взрыв такого количества боеприпасов в воздухе напоминает фейерверк. Батальоны хунты уже не в первый раз используют фосфорные снаряды в ходе карательной операции в Новороссии».
Або як у сюжеті «Хрящеватое, после освобождения от Нацгвардии» (31 серпня):
«Жительница села: «Нас айдаровцы грабили, все дома, нас не выпускали. Мы сидели там в подземелье.
Журналист (с московским акцентом): “Айдар” грабил?
Жительница села: Да, айдаровцы. Послали ребятишек 19, 18, 20 лет. Это кто, Порошенко? Это я нелюдь или он нелюдь?»
Або ж візьмімо новину «Каратели продолжают разрушать Луганск» за 27 серпня, де «винних» призначено в першій фразі журналіста:
«Екатерина Павленко, ведущая: Каратели продолжают разрушать Луганск. Вчера вечером украинская авиация нанесла удар по западной части города. Информации о погибших и пострадавших на данный момент нет. Известно, что пострадала школа и жилые дома».
Відтак спрямованість та формат подачі інформації цілком очевидні. Джерелом інформації у 80% проаналізованих новин є сам журналіст, унаслідок чого дотримання стандарту достовірності маємо на рівні 0,2 бала. Уникнути навішування ярликів, транслювання оціночних суджень вдалося авторам третини сюжетів.
Насамкінець — сюжет «Похищены военные корреспонденты канала «Новороссия» за 31 серпня. Власне, без коментарів:
«Екатерина Малова, ведущая: Похищены военные корреспонденты нашего канала. Шаповалов Алексей и Мохова Анна действительно работают в отделе военных корреспондентов. Они действительно делают репортажи о разрушениях, нанесенных обстрелами Вооруженных сил Украины. Наши корреспонденты действительно были вооружены, но исключительно в целях самозащиты. Они не работают на спецслужбы Российской федерации. Они не знакомы со Стрелковым и не являются его помощниками. Вот так преподнесли новость о пропаже наших корреспондентов продажные украинские СМИ.
Они не делали псевдоматериалы, они снимали реальные репортажи. Подчеркиваем: реальные. А не выглядывали, сидя в Киеве, на Донбассе кадыровцев, миллион российских десантников и ужасные белые грузовики, везущие армии ДНР лазерные пушки и генномодифицированную воду. Видимо, результаты их работы, как и Юрия Юрченко — еще один похищенный карателями журналист, начали открывать глаза на происходящие события остальным жителям Украины и европейцам. И по этой причине их похитили(…)».
ЗАПОРІЖЖЯ, «ТВ 5»
Запорізькі канали, включені до серпневого моніторингу, продемонстрували високі показники дотримання професійних стандартів інформаційної журналістики у новинах: «ТВ-5» — 5,46 та «Запоріжжя» — 5,37. Зведений регіональний показник — 5, 41 із шести можливих балів.
Експерти зазначають, що обидва канали намагалися бути носіями добрих новин, транслюючи значну кількість сюжетів про акції доброї волі та роботу волонтерів, де превалювала об’єднавча риторика та теза про підтримку українських громадян зі сходу України. Журналісти «ТВ-5» та каналу «Запоріжжя» не робили акценту на війні як такій, подаючи інформацію з позиції національної свідомості та гідності українців, демонструючи їхню готовність до взаємодопомоги та патріотизму.
Разом із тим, новинарям не вдалося уникнути окремих порушень журналістських стандартів. Зокрема, балансу думок. «ТВ-5» забезпечив відповідність новин даному критерію на 0,83 бала, «Запоріжжя» — на 0,76. Показово, що ці показники абсолютно ідентичні досягненням з дотримання каналами стандарту повноти інформації. Монітори помітили, що найчастіше ці стандарти порушуються в сюжетах про діяльність влади, в яких представлено виключно позицію посадовців.
Прикладом псевдобалансу в новині можна вважати сюжет «Минобороны приняло решение о реконструкции военного госпиталя в Запорожье» («ТВ-5», 12 серпня), який транслює виключно позицію депутата міськради Наталі Завгородньої:
«Ведущий: Министерство обороны приняло решение о восстановлении военного госпиталя в Запорожье. Насколько целесообразно это решение, сколько средств необходимо для восстановления и кто должен финансировать реконструкцию, узнавала Галина Знаменская.
Корреспондент: Запорожскому военному госпиталю без малого 80 лет, и ни разу в здании не проводился капитальный ремонт. В прошлом году по решению Министерства обороны Украины госпиталь переквалифицировали в ведомственную поликлинику. Сейчас в связи с военными действиями на Востоке Украины Министерство отдало приказ о восстановлении этого лечебного учреждения в прежнем статусе. Сегодня в Украине действуют два военных госпиталя — в Днепропетровской и Харьковской областях. Планируется не только восстановить здание, но и оснастить его современной лечебной и диагностической аппаратурой. Вот только средств на эти цели государством не предусмотрено.
Директор городского департамента ЖКХ Валерий Безлепкин считает, что на реконструкцию оборудования госпиталя нужно будет выделить 10,5 миллионов гривен. Далеко не все депутаты горсовета разделяют это мнение.
Наталья Завгородняя, депутат Запорожского горсовета: Мы не можем обеспечить раненых всем необходимым для того, чтобы они выжили. То, что сегодня происходит, я расцениваю это как циничный пиар на военных действиях. По-другому это расценивать не могу.
Корреспондент: Сегодня в Запорожье работает 32 лечебно-профилактических учреждения с коечным фондом 4060 единиц. Областная клиническая больница — крупнейший многопрофильный стационар — рассчитанная на 800 мест, уже имеет опыт лечения огнестрельных и осколочных ранений. Городская клиническая больница экстренной скорой медицинской помощи неоднократно оказывала помощь военнослужащим, пострадавшим в зоне АТО. Департаментом охраны здоровья Запорожского горсовета утвержден список лечебных учреждений, в которых в случае чрезвычайных ситуаций развертываются резервные места, увеличивающие стационарный фонд почти на 50%. Так стоит ли расходовать более 10 млн грн. на реконструкцию военного госпиталя за счет налогоплательщиков и спонсоров? Сегодня в финансовой поддержке нуждаются десятки различных медицинских программ по лечению городского населения.
Наталья Завгородняя, депутат Запорожского горсовета: Тендеры не проведены. Сейчас приезжают диализные больные из Луганска, Донецка, которых, конечно же, берут, и запорожские пациенты остаются либо переносятся очереди, либо их пытаются перенести, куда-то отправить в город. Естественно, это волнует людей. Но без этого они жить не могут. А мы сегодня крыши ремонтируем на госпитале или окна пластиковые ставим.
Корреспондент: Нет в полном объеме жизненно важных необходимых лекарств для людей с пересаженными органами и больных диабетом. Безусловно, госпиталь для военных нужен, и об этом никто не спорит. Надо готовить военврачей, специализирующихся на лечении характерных в военное время травм, но об этом, в первую очередь, должны думать чиновники Министерства обороны Украины, а не перекладывать всю ответственность на плечи мирного населения, — уверена Наталья Завгородняя.
Наталья Завгородняя, депутат Запорожского горсовета: Люди у нас отзывчивые, очень много пожертвований. Комбинат “Запорожсталь” откликается все время, “Моторсич”, помогают всем. Включаются проходимцы, по-другому не назовешь, которые к этим людям приходят и говорят: “А вот же, давайте госпиталь восстановим”. Надо хотя бы посоветоваться со специалистами. Врачи же не идут восстанавливать канализационные трубы. Почему, извините, сантехники лезут в медицинские проблемы и навязывают их со знанием дела?».
Що стосується стандарту оперативності, то канал «Запоріжжя» дотримався його стовідсотково, а в каналу «ТВ-5» журналісти виявили так званий «сюжет із шафи», про те, що «В Бердянске не хватает дорожных знаков» (за 14 вересня), який міг би з’витися у новинах коли завгодно.
Майже вдалося уникнути журналістам запорізьких каналів вживання оціночних суджень, забезпечивши дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів на 0,96 бала. Утім, в сюжеті «Запоріжжя» «Школа економії енергоресурсів» за 11 вересня диктором в студії окреслено ситуацію з енергозбереженням в регіоні досить безапеляційно:
«Ведучий: Школа економії. З існуючих споживачів регіону лише 30% міркують про заощадження енергоресурсів. Іншим байдуже. В найближчому минулому комісія проаналізує та навчить споживачів економити. Запорізька область може заощадити близько 30 млн грн., якщо закуповуватиме енергоресурси на відкритих торгах. Підвищиться і якість, котра нині шкутильгає».
Автор: Антоніна Мніх
Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінковими судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.
Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.
Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк».
Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens.
*ПРИМІТКА. До серпневого моніторингового звіту включено випуски новин херсонських телеканалів за 1–5 вересня.