Попри вибори регіональні канали джинсують небагато

Попри вибори регіональні канали джинсують небагато

16 Травня 2014
2684

Попри вибори регіональні канали джинсують небагато

2684
Розгортання президентської кампанії не спричинило зростання в моніторинговий період кількості замовних матеріалів, як це відбувалося під час минулої парламентської кампанії. Моніторинг новин регіональних телеканалів з 14 по 20 квітня 2014 року.
Попри вибори регіональні канали джинсують небагато
Попри вибори регіональні канали джинсують небагато

За два місяці, що минули з попереднього огляду, телевізійникам довелося звикати до роботи в умовах, яких за часів незалежності України ще не було. Анексований Крим, агресія північного сусіда та розгортання президентської кампанії, – за таких умов саме дотримання професійних стандартів могло би допомогти журналістам правильно обробляти лавину інформації. Однак результати моніторингу виявили, що медійники вагалися між необхідністю відповідати змінам у суспільстві, яке прагне жити за європейськими нормами, та звичкою ретранслювати злободенні політичні новини у звичній і зручній манері, нехтуючи балансом, повнотою, відокремленням фактів від коментарів та іншими стандартами.

За шестибальною шкалою колеги спромоглися відповідати стандартам журналістики на 4,3 бала, забезпечуючи об’єктивність інформування свого глядача загалом на 70%.

Втім, розгортання президентської кампанії не спричинило зростання в моніторинговий період кількості замовних матеріалів, як це відбувалося під час минулої парламентської кампанії. Загалом, кількість сюжетів із ознаками замовлення коливалася від 5 до 16% на різних каналах. Квітневий джинсовий максимум становив 24% проти 46% замовних матеріалів на одному з телеканалів у лютому.

В новинах вінницьких і львівських телеканалів їхня кількість, порівняно з лютим, залишилася на попередньому рівні, а в харків’ян та сумчан джинси поменшало у 2,7 та 2,2 рази відповідно! Просуванням кандидатів на посаду глави держави в новинах телевізійники все ж грішили, зате промоцій політичних сил, нардепів та місцевих посадовців відчутно поменшало.

Узагальнений моніторинг матеріалів із ознаками замовності (або цензури) на місцевих телеканалах Херсона («Скіфія», «Херсон плюс», «ТРК ВТВ ПЛЮС», Чорноморська ТРК), Львова (ZIK, «Новий канал»), Харкова (ХОДТРК, 7 канал, Simon), Вінниці (Вінницька обласна державна телерадіокомпанія «Вінтера», телеканал «Віта», ТРК «Вінниччина») й міста Суми (Сумська обласна державна телерадіокомпанія, ТРК «Відікон», «Академ ТВ»).

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Моніторинг за березень 2014 року можна почитати тут.

Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення (джинси) у випусках новин

ХАРКІВ

У 14% сюжетів експерти відзначили ознаки замовності: ХОДТРК – 6% сюжетів із ознаками замовності, «7 канал» – 18% та «Simon» – 17%.

З проаналізованих 164 сюжетів трьох телекомпаній ознаки політичної або комерційної замовності експерти виявили у 23 матеріалах. Попри загалом низький відсоток джинси, експерти зафіксували в новинах «7-го каналу» за 14 квітня чотирнадцятихвилинне перебування в ефірі міського голови Харкова Геннадія Кернеса, яке взагалі не можна віднести до формату новин.

Найбільше матеріалів із ознаками політичної замовності зафіксовано в новинах телеканалу Simon. В основному, вони стосувалися висвітлення політичних подій тижня у Харкові, сутичок між тими, хто називає себе євромайданівцями, й тими, кого називають сепаратистами. Дев’ять із десяти таких відстоюють інтереси однієї сторони. В них не представлені альтернативні погляди й оцінки подій.

До подібних матеріалів можна віднести два сюжети, які вийшли одного дня, 14 квітня: сюжет «Исполняющий обязанности Президента Александр Турчинов уже подписал Указ о начале широкомасштабной антитеррористической операции» та сюжет «Народный депутат Олег Царев призвал жителей Харькова, Луганска и Донецка объединяться». Причому в останньому добросовісно викладаються думки опозиційного депутата, ставлення до яких у харків’ян може бути різним.

Із шести сюжетів з ознаками політичної замовності «7-го каналу», які відстоюють інтереси однієї сторони, чотири присвячені безальтернативним політичним оцінкам ситуації в Україні загалом і на Харківщині зокрема, а також викладу позиції екс-губернатора Михайла Добкіна. На думку експертів, вони виглядають як частина піар-кампанії кандидата в президенти. Зокрема, новина за 15 квітня «Екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна не пустили на політичну програму», яка триває вдвічі довше від решти сюжетів у випуску.

До замовного політичного піару віднесено й на перший погляд аполітичний сюжет «7-го каналу» за 18 квітня «У жителів області – свої маршрути. До своїх церков більшість, зазвичай, дістається пішки». В матеріалі про підготовку до пасхальних свят невиправдано багато уваги приділено благодійній діяльності народного депутата Дмитра Шенцева.

До матеріалів із ознаками джинси було зараховано й два сюжети про візит у Харків кандидата в президенти Ольги Богомолець, які вийшли в новинах 15 квітня на каналі Simon та «7-му каналі», сюжети містили часткове викладення програми кандидата. А сюжет Simon – ще й анонс розширеного інтерв’ю з Богомолець.

Що ж стосується новин з ознаками комерційної замовності, то таких експерти виявили чотири на всіх харківських каналах разом узятих. До таких сюжетів було віднесено й розцінено як приховану саморекламу з елементами конкурентної боротьби сюжет «7-го каналу» під назвою «Сьомий канал визнано лідером серед харківських каналів» за 19 квітня, де зокрема, йдеться:

«Кореспондент: Сьомий канал визнано лідером серед харківських телеканалів. Соцопитування проводили соціологи служби громадського об’єднання “Альянс Республіка”. І 55% респондентів, визнали, що дивляться саме програми 7 каналу. Трохи більше 20% симпатій зібрала телекомпанія “Сімон”, інші не назбирали і 15 відсотків.

Ольга Трейман, інженер: “Мне нравится все, что позитивные новости, интересные новости, много чего интересного именно о Харькове, ну нравится мне 7 канал, я его с удовольствием смотрю”.

Неллі Михайлівна, пенсіонерка: “Я смотрю просто потому, что я в Харькове живу и интересуюсь новостями, и вообще, поэтому очень удобный, можно узнать, что в творится Харькове. Нравится, вообще, мне 7 канал”.

Кореспондент: В тому числі на цьому телеканалі виходять й новини “Харьковские известия”. І ця програма також фаворит харків’ян – 62% підтвердили це».

ВІННИЦЯ

З 16% замовних матеріалів від загальної кількості сюжетів, у яких експерти побачили ознаки замовності, в квітні Вінниця перебрала на себе сумнівне лідерство за кількістю джинси. Зокрема, у ТРК «Вінничина» таких сюжетів 13%, в обласного державного телебачення «Вінтера» (ВДТ) – 24%, у ТРК «Віта» – 7%.

Слід зауважити, що з переходом телеканалу «Вінниччина» де-факто під контроль «Правого сектору» ознак замовності сюжетах новин в квітні проти лютого поменшало вдвічі.

(З 7 травня «Вінниччина» не виходить в ефір через припинення фінансування з боку власників. Можна припустити, це сталося через наближення роботи каналу до формату громадського телебачення. Нагадаємо, «Вінниччина» входить до складу ТОВ «Гамма-Консалтинг», яку пов’язують із синами лідера КПУ Петра Симоненка.)

Лідерство ж за кількістю джинси зберігає ВОДТРК. Причому 16 із 17 виокремлених експертами сюжетів мають ознаки політичної замовності й тільки один – комерційної. Найбільшу замовну увагу ВОДТРК звертає на керівництво різних гілок влади в області, висвітлюючи буденну роботу чиновників, працю яких оплачують платники податків, як «трудовий подвиг» або «свято досягнень»:

«Голова обласної держадміністрації Анатолій Олійник провів чергову апаратну нараду з керівниками департаментів та профільних управлінь»

Світлана Бусілкова, ведуча: Голова обласної держадміністрації Анатолій Олійник провів чергову апаратну нараду з керівниками департаментів та профільних управлінь. Обговорювали питання завершення посівної, фінансових виплат, захищених статей та ситуацією з переселенцями.

Наталя Ксенчина, кореспондент: Розпочинаючи нараду, голова облдержадміністрації Анатолій Олійник не став коментувати останніх подій на сході країни. Однак дав дорученням своїм радникам розробити план заходів, за яким у разі потреби діятимуть на Вінниччині. Не менш важливою є передвиборча кампанія, яка перейшла у нову фазу.

Анатолій Олійник, голова Вінницької облдержадміністрації: "Практично сформовані окружні виборчі комісії. Зараз вони почнуть в стислому терміні формувати дільничні комісії. З сьогоднішнього дня мають бути готові всі приміщення, мають бути готові інші матеріально-технічні засоби для того, щоб виборчі комісії могли в нормальному режимі починати працювати".

Наталя Ксенчина, кореспондент: За перший квартал 2014 року Вінниччина займає лідируючі позиції у сільському господарстві за рахунок показників тваринництва.

Микола Неїлик, директор департаменту агропромислового розвитку Вінницької облдержадміністрації: "За рахунок продуктивності відбору класного поголів’я ми маємо гарні показники по виробництву молока. Ми виробили 170,2 – це на 1,8 тисяч тонн більше. І по виробництву м’яса – на 40 тисяч тонн".

Наталя Ксенчина, кореспондент: У звичному режимі працює департамент фінансів та казначейська служба. Фахівці запевняють: загрози недостатнього фінансування захищених статей бюджету немає(…)».

Або ж:

«Вже 20 районів Вінниччини мають сучасні центри обслуговування платників податків»

Світлана Бусілкова, ведуча: Вже 20 районів Вінниччини мають сучасні центри обслуговування платників податків. В Ямполі та Томашполі їх відкрив виконуючий обов’язки начальника головного управління Міндоходів у Вінницькій області Мирослав Продан разом із представниками влади та підприємцями.

Тетяна Матякубова, кореспондент: У Ямполі центр обслуговування невеликий за розміром – тут лише три вікна. Є консультант-модератор та облаштоване місце для роботи підприємцями з усіма необхідними стендами та зразками документів.

Ліан Калина, начальник ямпільського відділення Могилів-Подільської ОДПІ: "Вони можуть зайти в одне приміщення і отримати всі послуги адміністративні, консультаційні, які ми надаємо в одному приміщенні. Для працівників це теж набагато краще, що він в одному приміщенні прозоро, відкрито може поспілкуватися з платником, надати ту чи іншу податкову консультацію".(…)

Тетяна Матякубова, кореспондент: Підприємці очікують від центру суттєвого зменшення черг під час квартальних звітів та фахової підтримки(…)

Тетяна Матякубова, кореспондент: Податківці переконані: бізнес-середовище Вінниччини навіть у такі непрості для держави часи почувається стабільно, і рівень зборів не знижується.

Тетяна Матякубова, кореспондент: Після відкриття двох центрів обслуговування платників податків у Ямпільському та Томашпільському районах на подібну приємну подію найближчим часом можуть розраховувати ще чотири райони. І це найкращий показник в Україні».

Ще один «паркетний» сюжет присвячений засіданню з приводу відзначення Дня пожежної охорони.

ХЕРСОН

В 11% сюжетів новин телеканалів регіону експерти побачили ознаки замовності: «Скіфія» – 3%, «Херсон плюс» – 16%, ТРК «ВТВ ПЛЮС» – 18%.

Із 83 сюжетів харківські телеканали такими, що містять ознаки замовності, вважають дев’ять. На каналі «Cкіфія» у квітні медіаексперти визначили один матеріал, що має ознаки відвертої політичної замовності. Втім, зазначають, що на каналі виходить низка «паркетних» новин, які стосуються робочих поїздок голів міста та області. Зокрема, джинсовим визнано сюжет «Херсонщина – батьківщина відомих спортсменів, які прославляли наш край далеко за межами України» у випуску новин за 14 квітня. Дуже розлого розповідається про титанічні зусилля влади для розвитку спорту і покращення в сюжеті про те, яка гарна влада й усе робить для здоров’я херсонських дітей. В сюжеті міститься аж шість синхронів посадовців. Вражає «змістовністю» наступний:

«Артем Кияновський, голова депутатської комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, сім’ї та спорту: “Мы делаем все и хотим, чтобы в это не простое время дети чувствовали заботу, что б он и были здоровыми, росли счастливыми”».

У новинах каналу «Херсон плюс» у квітні медіаексперти визначили три матеріали, що містять ознаки замовності, а лідером за кількістю матеріалів, що мають ознаки політичної замовності, стала ТРК «ВТВ Плюс». У моніторинговий період у новинах каналу їх було зафіксовано п’ять. Здебільшого вони стосувалися висвітлення діяльності кандидатів у президенти Наталії Королевської, Анатолія Гриценка тощо.

СУМИ

14% матеріалів місцевих телеканалів експерти вважають такими, що мають ознаки замовності: «Академ ТV» – 24%, ТРК «ВІДІКОН» – 17%, Сумська обласна державна телерадіокомпанія СОДТРК – 2%.

Кількість новин сумських телеканалів, що мають ознаки замовності, є порівняно невеликою, – це 15 із 111 проаналізованих сюжетів. Так, лише у новинах телекомпанії «ВІДІКОН» зафіксовано матеріал «Олег Ляшко закликав уряд до рішучих дій на Сході держави», який опосередковано можна вважати передвиборною агітацію за кандидата у президенти Олега Ляшка:

«Дар’я Радченко, ведуча: Лідер Радикальної партії Олег Ляшко закликав уряд до рішучих дій на сході держави. Він виступає за збереження єдиної України.

Олег Ляшко, лідер Радикальної партії України: "Сьогоднішня влада нагадує мені директорію 1918 року. Ви пам’ятаєте, хто знає історію, хто – ні, я нагадаю. Після перевороту у Петербурзі до влади в Україні прийшла директорія. Я не дозволю владі знищити країну, злити країну, віддати схід так, як віддали Крим. Я закликаю всіх українських громадян на сході країни, на півдні країни, не сидіть по домах, не чекайте, коли вас захистить міліція, спецслужби, “Беркут” чи “Альфа”. Ніхто не захистить, якщо ми самі себе не захистимо. 80% жителів Донбасу – за єдину незалежну цілісну Україну. Влада не повинна вестися на агресію проросійсько їменшості, влада повинна захистити українських громадян на сході. Терористів – в розход, ногами вперед – на кладовище. Ніяких перемовин із терористами».

Найменше замовних матеріалів виявилось у новинах державної телекомпанії – Сумської ОДТРК (один із 42 проаналізованих матеріалів). Це сюжет «Представники ради підприємців Сумщини зустрілись з головою Сумської ОДА», який по-суті є висвітленням протокольної зустрічі.

Цікаво, що досить багато (6 із 15) замовних матеріалів, належатьдо категорії комерційної джинси. Особливо багато її (4 із 8) їх у новинах каналу «Академ-ТВ», який включає у випуски новин відверто рекламні сюжети: «Пасхальна здоба до Великодня від торгової марки “Сумчаночка” буде за минулорічною ціною», «Відзначити Великдень разом малечу вже традиційно запросив розважальний центр “Місто розваг”».

Також у новинах цих двох телекомпаній є чимало «паркетних» матеріалів на зразок «Очільник Сумщини Володимир Шульга зустрівся з лідерами галузевих профспілок». Вони не ідентичні, але схожі. При цьому найбільше уваги в таких новинах приділяють діям голови облдержадміністрації та в. о. міського голови, а також керівника управління Міндоходів Сумської області.

ЛЬВІВ

Лише 5% сюжетів львівських телеканалів експерти віднесли до таких, що містять ознаки замовності: ZIK – 5%, Новий канал – 4%. Це в середньому втричі менше, ніж в усіх інших досліджуваних регіонах. (Зауважимо, що Львівська обласна державна телерадіокомпанія до квітневого моніторингу включена не була.)

Зокрема,телеканал ZIK з-поміж 64 проаналізованих матеріалів розмістив один сюжет, що має ознаки політичної замовності, на Новому каналі із проаналізованих 58 сюжетів таких два.

Два сюжети Нового каналу, які експерти вважають політично замовними, стосуються діяльності львівського міського голови Андрія Садового. Наприклад, у сюжеті «“Люблінське сяйво” працюватиме» його представлено як героя-рятівника.

«Парасковія Дворянин, ведуча: І у продовження теми ринків. "Любінське сяйво" працюватиме. З таким запевненням прийшов сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий до працівників ринку. Конфлікт за земельну ділянку, на якій працює базар, триває вже 7років. Ринок ніяк не може погодити земельних меж із компанією "Євротек". Люди хочуть гарантій, що землю не відберуть, а працівники не втратять робочих місць.

Зореслава Кадикало, кореспондент: Ще минулого тижня на пікеті працівники ринку "Любінське сяйво" вимагали у міського голови закріпити земельну ділянку за ними.

Андрій Садовий, міський голова Львова: "Питання, яке мені задавали, було одне: що ми хочемо, щоби ухвала візувалася, і ця ухвала була винесена на сесію міської ради, так?Значить, я дав команду юридичному управлінню підготувати всі документи і візувати ухвалу, щби цця ухвала на наступне пленарне засідання була в порядку денному і була проголосована".

Зореслава Кадикало, кореспондент: Андрій Садовий особисто гарантує:

Андрій Садовий, міський голова Львова: "Ви тут працюєте, ви будете тут працювати, ніхто вас рухати не буде. Ми поможемо вам це все узаконити і легітимно зробити".

Зореслава Кадикало, кореспондент: Зустріч мера із працівниками Любінського сяйва видалась емоційною, адже люди насторожені і не усі вірять, що загроза втратити робочі місця зникне. Та До співпраці, каже директор ринку – готові.

Зіновій Сідорський, директор "Люблінського сяйва": "Ми завжди готові до співпраці. Я сподіваюся, хочеться вірити в краще, звичайно, і я сподіваюся, що це вже буде крапка в конфлікті, який триває з 2006 року".

Зореслава Кадикало, кореспондент: Місто також пропонує працівникам ринку оформити товариство на 100 працівників, а не на 10 – як є зараз.

Гелена Пайонкевич, начальник міського юридичного управління: "Позиція така є, що є люди, які працюють в товаристві, і позиція міського голови про те, щоб кожен з них мав частку в ТзОВ для того, щоб кожна людина була убезпечена в подальшому. Маючи частку в ТзОВ, це є право на управління справами ТзОВ".

Зореслава Кадикало, кореспондент: Наразі діалог міста та працівників ринку триває. Сесія, на яку буде винесене питання Любінського сяйва відбудеться вже у травні».

Наступний сюжет «Донецькі родини приїжджають до Львова на екскурсії» робить акцент на «доступності» народного міського голови, який активно спілкується з громадськістю через фейсбук.

«Арсен Днилюк, ведучий: Подивитися на захід. Таку мрію мала сім’я з Донецька. Окрім своїх п’ятьох, у них ще п’ятеро дітей прийомних. Тому власним коштом цей сімейний дитбудинок приїхати до нас не зміг би. Але батько великої родини у "Фейсбуці" написав листа Андрієві Садовому. І мрія донеччан здійснилася.»

Що ж стосується телеканалу ZIK, то в сюжеті програми «Народний контроль» «На Рівненщині ходять чутки про торгівлю посадами», який стосується призначення керівника тамтешніх правоохоронців, відчувається певна заангажованість медійників:

«Андрій Іщик, ведучий: Висока посада – великі гроші. Журналістам проекту "Народний контроль. Спецвідрядження" вдалося дізнатися, які суми крутяться навколо посади головного міліціянта Рівненщини. Нагадаю, уже понад місяць триває активна боротьба за крісло головного очільника рівненських правоохоронців. Серед претендентів на цю посаду й Микола Щирук. Він – колишній міліціонер, зараз має справу з нафтою, однак хоче повернутися в міліцію. Колишні працівники запевняють: за омріяне крісло Щирук уже заплатив немалі гроші.

Михайло, колишній працівник міліції: "Всі ветерани говорять, що він проплатив уж, і суму називають".

Журналістка: "Яку?"

Михайло, колишній працівник міліції: "Два з половиною".

Журналістка: "Мільйони?"

Михайло, колишній працівник міліції: "Да".

Микола Щирук, кандидат на посаду головного міліціонера Рівненщини: "Ви жартуєте? Я ж поклявся на Біблії в Рівному про те, що я не платив ніколи і ніколи не браві і не збираюсь цього робити".

Андрій Іщик, ведучий: Про те, чому колишній силовик так хоче повернутись у міліцію, та про темні схеми рівненських правоохоронців дивіться вже о 22:25 у проекті журналістських розслідувань "Народний контроль. Спецвідрядження"».

Серед сюжетів, що мають ознаки комерційної замовності, експерти виділили новину Нового каналу «GIZ тимчасово не прийматиме нових запитів від мешканців на проект реставрації вікон»

«Парасковія Дворянин, ведуча: Зупинили прийом заявок. Німецьке товариство GIZ тимчасово не прийматиме нових запитів від мешканців на проект реставрації вікон та брам. Змушені це робити, бо бракує столярів-реставраторів. Зараз у GIZ намагаються якнайшвидше обробляти заявки раніше зареєстрованих львів’ян. І вже готують нові тренінги для столярних фірм, щоб залучити їх до проекту.

Ірина Панчишин, кореспондент: Пані Марта на реставрацію своїх дев’яти вікон чекала пів року. Усю роботу майстри робили у квартирі три місяці. 2 роки тому за відновлення вікон господиня заплатила десять тисяч гривень.

Марта Поточняк, від реставрувала вікна: "Поміняли повністю скло у вікнах, поставили ущільнювачі, які можна побачити. Не чути вулицю, або, принаймні, не так чути вулицю, як до того, і кімнати стали набагато теплішими взимку. І естетичний вигляд вікон, звичайно, набагато кращий".

Ірина Панчишин, кореспондент: А от вікна у сусідньому під’їзді ще у черзі на реставрацію. І таких неопрацьованих запитів понад 350. Майстри не встигають впоратись(…)».

Дотримання професійних стандартів

ХАРКІВ

У цілому харківський телеефір за дотриманням журналістських стандартів у квітні експертами оцінено на 4,07 бала із 6 можливих. Найкращі показники – за стандартами оперативності (0,79), достовірності (0,80), точності (0, 87) та відокремлення фактів від коментарів (0,90). В той же час сума балів за стандартом балансу думок дорівнює лише 0,38 з 1,0 можливого.

На думку експертів, найбільш збалансовано в моніторинговий період різні точки зору подавав «7-й канал» (0,57), хоча й це не такий уже високий показник. Майже однакові показники в ОТБ і Simon (0,30 і 0,26 відповідно).

Характерний приклад – сюжет телеканалу Simon «Лишить Госказначейство части полномочий хотят депутаты Харьковского областного совета» .

«Екатерина Егоренкова, ведущая: Лишить Госказначейство части полномочий хотят депутаты Харьковского областного совета. С соответствующим обращением к ВР они собираются выступить на сессии в будущий четверг. Казначейство блокирует работу во всех сферах, – заявляют областные чиновники. Подобная ситуация сложилась во всех регионах Украине, но на Харьковщине положение дел наихудшее. Общая задолженность по выплатам уже достигла 1 миллиарда гривен. Представители власти обратились в суды и прокуратур, а кроме того решили позвать на сессию начальника управления Госказначейства в Харьковской области. Предыдущее приглашение Раиса Еремейчук проигнорировала.

Елена Олешко первый заместитель председателя Харьковского облсовета: «2 миллиарда денег есть на счетах, т.е. они есть, а казначейство нам в этом плане тормозит. Депутаты действительно все возмущаются, не только депутаты – и руководители. Мы сегодня, имея свои деньги не можем ими распоряжаться. Т.е. здесь жесткая позиция».

В даному сюжеті журналіст навіть не намагається звернутися до Держказначейства за роз’ясненням, до того ж, є посилання на думку депутатів, але самі вони своєї позиції не озвучують. Тобто, подається думка лише заступника голови Харківської облради.

Ще один приклад – сюжет ОТБ від 17.04.2014 №22 «Розформувати 25-ту повітрянодесантну бригаду, вояки якої проявили боягузтво та здали зброю, доручив сьогодні Міноборони та Генпрокуратурі Олександр Турчинов». Не маючи можливості з’ясувати, що ж сталося безпосередньо у військових 25-ї дивізії, журналіст міг доповнити сюжет коментарем або оцінкою військового фахівця, якого без проблем можна знайти в Харкові.

Загалом, експерти вважають, що саме канал Simon припускається найбільшої кількості порушень журналістських стандартів. Зокрема, за стандартом оперативності (Simon – 0,57 при 0,98 у «7-го каналу» і 0,80 в ОТБ). Журналісти каналу забувають указати, коли саме відбулася подія – сьогодні, вчора чи тиждень тому.

Наприклад, сюжет Simon «Коммунисты тоже выступают за мир и единство в Украине»:

«Владимир Мазур, ведущий: Коммунисты тоже выступают за мир и единство в Украине. Об этом заявил лидер КПУ Петр Симоненко на пресс-конференции в Киеве. Однако, все спорные вопросы политик предлагает решать с помощью референдума, поскольку он дает возможность всем высказаться и быть услышанными».

У телеканалу Simon найнижчий показник з дотримання стандарту точності – (0,77).

Для прикладу візьмемо сюжет Simon «Чуть больше 40 миллионов гривен в этом году планируют потратить областные власти на проблемы экологии». З сюжету незрозуміло, яка частка грошей і на які програми піде.

«Екатерина Егоренкова, ведущая: Чуть больше 40 миллионов гривен в этом году планируют потратить областные власти на проблемы экологии. Деньги собираются распределить на будущей неделе на сессии областного совета. Часть средств пойдет на погашение долга по кредитам за прошлый год, научные разработки в сфере охраны окружающей среды и закупку 12 мусоровозов. Основную сумму потратят на уже начатое строительство канализационных сетей в Красном куте, очистных сооружений в Солоницевке и комплексов по утилизации бытовых отходов в Люботине и Богодухове.

Раиса Микоткина, замдиректора областного Департамента ЖКХ и развития инфраструктуры: «К сожалению в прошлом году к работам не приступали в связи с отсутствием финансирования. В этом году считаем целесообразным все-таки эти проекты реализовать, потому что на самом-то деле и в Люботине и в Богодухове это очень больной и острый вопрос. В общей сложности на работы предлагается выделить 29 миллионов гривен».

Що ж стосується стандарту відокремлення фактів від коментарів, то, на думку експертів, тут ситуація набагато краща: майже ідеальний показник демонструє «7-й канал» – 0,98, далі йдуть ОТБ – 0,93 і Simon – 0,79.

ВІННИЦЯ

Середній бал із дотримання журналістських стандартів у квітневих новинах каналів ВОДТРК, «Вінниччина», «ВІТА» становив 3,53 бала із шести максимально можливих, що є найгіршим показником серед середньозважених показників регіонів. Різниця поміж середніми оцінками трьох телеканалів незначна: ВОДТРК – 3,71, «ВІТА» – 3,49, «Вінничина» – 3,40.

Найвищим балом експертами оцінено дотримання стандарту достовірності в теленовинах ВОДТРК (0,99), а найнижчим – баланс думок/точок зору у відеосюжетах «Вінниччини» (0,15). За дотриманням останнього стандарту канали області в моніторинговий період виявилися на останньому місці – середній показник 0,2 з одиниці.

Найвищу середню оцінку експертів вінницькі телеканали здобули за дотримання стандарту точності – 0,93. Причому він практично однаковий в усіх трьох каналів.

На другому місці – достовірність (0,92) з найвищим показником в ВОДТРК – 0,99, «ВІТА» – 0,89 і «Вінниччина» – 0,88.

Середній показник оперативності новин каналів, включених до моніторингу, не перевищував 0,68. Канал «Вінниччина», який найчастіше стає об’єктом критики, забезпечив свого глядача найсвіжішою інформацією (0,81 бала), а «ВІТА» (0,69) та ВОДТРК( 0,54) йому суттєво поступилися.

Стосовно дотримання критерію відокремлення фактів від коментарів, такими, що відповідають стандарту, експерти визнали половину новин досліджуваних каналів (середній показник – 0,53). Найвищий він у ВОДТРК – 0,64, а журналісти каналів «Вінниччини» і «ВІТА» «напрацювали» на 0,47-0,48 бала.

Заледве чверть новин досліджуваних каналів відповідають стандарту повноти поданих фактів/інформації з проблем, – 0,28. Близька до середнього показника телекомпанія «ВІТА», журналісти ВОДТРК з 0,4 бала колег випередили, а новинарі з «Вінниччини» вичерпно інформували свого глядача лише в кожному шостому сюжеті (0,17).

Що ж стосується стандарту дотримання балансу думок і точок зору, то, за оцінками експертів, залишатися об’єктивними вінницьким медійникам вдавалося тільки в кожному п’ятому сюжеті (0,20): ВОДТРК – 0,23, «ВІТА» – 0,22, «Вінниччина» – 0,15.

ХЕРСОН

У квітні журналісти херсонських редакцій каналів «Скіфія», «Херсон плюс» і ТРК «ВТВ Плюс», при загальному показнику дотримання журналістських стандартів на 4,49 бала із шести максимально можливих, найкраще дотримувалися стандартів оперативності й точності подання інформації. Найчастіше в моніторинговий період тамтешні новинарі порушували стандарти відокремлення фактів від коментарів, балансу думок та достовірності.

Зокрема, кореспонденти всіх зазначених каналів грішать необґрунтованими узагальненнями на кшталт «на думку спостерігачів», «у селі припускають», «лікарі зауважують», «медики застерігають», «пацієнти кажуть», «енергетики пояснюють» тощо, порушуючи стандарт достовірності, позаяк маємо класичний випадок «розмивання» джерел інформації.

Експерти зауважують, що журналісти здебільшого не дотримуються балансу думок, транслюючи чи не в кожному матеріалі позицію тільки однієї сторони.

Ознаки порушення цього стандарту містить наступний сюжет ТРК «ВТВ Плюс»:

«Кореспондент: “Національний банк прийняв рішення про тимчасове відключення 14 банків від системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку. Про це повідомляє прес-служба НБУ. Такі дії регулятор здійснив враховуючи де стабілізаційний вплив рівня обмінних курсів гривні, що застосовується цими банками на міжбанківському валютному ринку. Зазначений захід спрямований на стабілізацію ринкових очікувань, щодо обмінного курсу гривні, – стверджують у національному банку України. Це сприятиме прийняттю більш виважених управлінських рішень суб’єктами валютного ринку”».

Пересування чиновників у просторі саме по собі вважається новиною. Скажімо, сюжет «Скіфії» «Голова облдержадміністрації Юрій Одарченко сьогодні особисто відвідав Херсонський психоневрологічний будинок інтернат для жінок. Подробиці від наших кореспондентів». Його «паркетний» характер позбавляє глядача соціально значущої новини, у якій, до того ж, не дотримано стандарту точності й повноти інформації. Зауважимо, в такому ж форматі ця новина вийшла у випусках і двох інших каналів, включених до моніторингу.

Порівняно з випусками новин інших харківських каналів, ТРК «ВТВ Плюс» виглядає більш виграшно, але тамтешні журналісти зловживають порушенням вимог стандарту відокремлення фактів від коментарів. Про це, зокрема, свідчать вживані авторами новин фрази на кшталт «ціни скачуть в гору без упину», «вочевидь, уряд робить недостатньо кроків» тощо. Чи не в половині сюжетів місяться оцінки та висновки кореспондентів, які не мають під собою доказового підґрунтя. Наприклад, «цього року кращі європейські вистави можна буде переглянути за демократичними цінами. Вартість квитків не перевищуватиме 100 гривень». Наскільки вони «демократичні» і для кого – незрозуміло.

Або ж у новині ТРК «ВТВ Плюс» стверджується, що «лабораторія для проведення молекулярно-генетичних досліджень також дасть змогу Херсонському державному університету готувати студентів на більш професійному рівні».

Такі ж прорахунки трапляються і в матеріалах журналістів «Скіфії»: «Мета заходу – розкрити зміст підручників, привернути увагу педагогів до інноваційних підходів у дошкільній освіті».

СУМИ

Середній бал із дотримання шести стандартів у квітневих теленовинах сумських каналів становить 4,18 бала.

При цьому рівень Сумської обласної державної телерадіокомпанії, телерадіокомпаній «ВІДІКОН» і «Академ-ТВ» є приблизно однаковим. Найвищим є показник Сумської ОДТРК – 4,36 із 6 можливих, дещо нижчим – 4,21 – в «Академ-ТВ», і найнижчим – 3,97 – у телекомпанії «ВІДІКОН».

Традиційно найнижчим є рівень дотримання стандартів балансу думок (0,50 бала) і повноти поданих фактів (0,55 бала). Вищим – рівень дотримання стандартів точності (0,72 бала) та відокремлення фактів від коментарів (0,74).

Найвищим – достовірності (0,79) і оперативності (0,88). Загалом усі ці показники є порівняно високими.

ЛЬВІВ

Журналісти львівських телеканалів, включених до моніторингу, в квітні продемонстрували найвищий середній рівень дотримання журналістських стандартів, а саме 5,05 бала: ZIK – 5,12, Новий канал – 4,98 бала.

Зауважимо, що новини Львівської обласної телерадіокомпанії не оцінювалися.

Разом із тим, у новинах простежувалася категоричність в оцінці подій на сході країни. Таку тональність новин львів’ян можна пояснити особливістю місцевої ментальності, проте регіональні особливості не є виправданням для порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів та балансу думок. Зокрема, експерти зауважили, що в новинах львівських каналів як доконаний факт подається «підігравання» чинної влади російській агресії.

Для прикладу візьмемо сюжет телеканалу ZIK «На Івано-Франківщині екологічний скандал», «Андрій Іщик, ведучий: Війну оголосили в Івано-Франківську. Щоправда, боротися мають намір не з проросійськими сепаратистами, а з незаконним вивезенням гравію. Як виявилось, спритні ділки організували на тамтешній річці забір камінців. Звідти удень і вночі десятки вантажівок, ущент заповнені породою, курсують у невідомому напрямку. І це попри те, що зараз триває нерест, під час якого таке втручання у природу категорично заборонено.(…)».

Оціночні судження є і в новинах Нового каналу. Зокрема, в сюжеті «Громадська організація вирішила самостійно перевіряти школи»:

«Парасковія Дворянин, ведуча: Новостворені громадські організації починають переступати межу. Майданівська Варта 1 вирішили перевірити Львівську гімназію імені Василя Стуса. Там, за словами активістів, виключають з навчального закладу за те, що діти відмовляються здавати макулатуру, а за виручені гроші вчителі купують собі лептопи (…)».

У новинах львівських телеканалів ZIK та Новий канал однаково високий показник дотримання баланс думок, – 0,74 бала. Втім, простежується наявність так званого псевдобалансу, оскільки навіть не припускається думка про те, що у східних регіонах та в Криму певна кількість громадян справді воліли б мати російське громадянство.

Разом із тим, журналісти прагнуть продемонструвати настрої всередині регіону, включаючи в сюжети синхрони представників широких кіл громадськості. Показовою в цьому сенсі є новина Христини Шевченко з Нового каналу «Проти України ведеться цілеспрямована війна в кількох площинах», яка вийшла 19 квітня. Журналістка задля повноти картини не полінувалась опитати пересічних городян, політолога, військового експерта, представника духовенства і навіть колишнього політв’язня, забезпечивши й дотримання балансу думок, і повноти інформації. Попри це, кореспондентка, описуючи квітневу ситуацію на сході, безапеляційно зазначає, що «люди не розуміють, чому окупантам вдається так легко захопити схід». Хоча не йдеться про конкретний населений пункт та події, зроблено узагальнення, яке в даному сюжеті не має доказової бази.

Оцінюючи дотримання інших стандартів, експерти відзначають високі показники львівських телеканалів за точністю (ZIK – 0,82 бала, Новий канал – 0,84) та оперативністю новин (0,98 і 0,95 бала відповідно).

Попри загальний високий рівень підготовки новин, зафіксовано прикрі випадки порушення стандарту достовірності (ZIK  0,97 бала, в Нового каналу – 0,86).

Йдеться про «розмивання» джерел.

«У Львові кримчани створили свою громадську організацію», Новий канал:

«Віталій Кубліков, ведучий: Зустріч кримчан. Людей, які переїхали з півострова на Львівщину, кличуть прийти у середу до головного корпусу університету імені Франка. Зустріч відбудеться о 5 вечора в 114 аудиторії. Переселенці із Криму збираються щоби обговорити труднощі, з яким зіткнулися, переїхавши до Львова. За офіційними даними, сьогодні у місті перебувають півтори тисячі кримчан. Однак за інформацією громадських активістів, це не точне число, насправді біженців набагато більше (...)».

Або як в іншому сюжеті, «У квітнику навпроти собору Святого Юра висадили нові рослини», де вся інформація про подію – виключно дикторська начитка, котра синхроном ніяк не підтверджується.

«Віталій Кубліков, ведучий: Клумбу озеленили. У квітнику навпроти собору Святого Юра висадили нові рослини. Замість весняних віол та сенетті тут ростимуть самшит, ялівець і туя. Ці рослини багаторічні і краще переносять забруднене автомобільними вихлопами повітря. У вівторок комунальники посадили понад вісімдесят кущів вічнозеленого самшиту, трохи менше шаровидної туї та декоративного ялівця. Галицька районна адміністрація, яка профінансувала нові рослини просить львів’ян не нищити рослини та не красти. Нагадаємо, минулого тижня на площі Катедральній невідомі повисмикували із клумб щойно висаджені квіти.

Ірина Чілімова, голова Галицької райадміністрації: Тут ведеться відеоспостереження, тобто всі факти, які будуть тут відбуватися, вони будуть зафіксовані, і ми будемо відповідно реагувати спільно з міліцєію».

Найнижчі бали з-поміж усіх стандартів для обох каналів набрав стандарт повноти інформації з висвітлюваної проблеми. Обидва канали мають по 0,69 бала.

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінковими судженнями, відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію», і не мають офіційного характеру.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
ibusiness.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2684
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду