«Легалізовані» терористи й паркетне мовлення

«Легалізовані» терористи й паркетне мовлення

23 Червня 2014
3210

«Легалізовані» терористи й паркетне мовлення

3210
Донецький канал «Донбас» у квітні функціонував в реаліях самопроголошеної ДНР, виводячи в герої екрану терориста Стрєлка з поплічниками. Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній за квітень 2014 року.
«Легалізовані» терористи й паркетне мовлення
«Легалізовані» терористи й паркетне мовлення

Аналізуючи контент новин п’яти міських каналів сходу й півдня України, які виходили з 22 по 27 квітня, мимоволі ностальгуєш за мирною порівняно із сьогоденням тематикою сюжетів. Президентська кампанія тільки набирає обертів, проведення АТО на Донбасі розпочалося, але ріки крові ще не пролилися. Проте однойменний донецький канал уже функціонує в реаліях самопроголошеної ДНР, виводячи в герої екрану терориста Стрєлка з поплічниками.

Отож, професійні стандарти інформаційної журналістики в новинарів під тиском обставин починають суттєво розмиватися. В сухому залишку маємо прикрий результат: у середньому лише половина сюжетів, запропонованих глядачеві, відповідала фаховим нормам. Причому найсуттєвішою вадою в роботі місцевих телемедій стало нехтування забезпеченням балансу думок і точок зору. Такими, за оцінками експертів, були 60% оцінюваних новин.

Найбільшою однобокістю відзначалися новини, які мають ознаки замовності. Просувала ж інтереси можновладців та політиків, або сприяла покращенню іміджу місцевого бізнесу, який править бал в окремо взятому регіоні, кожна п’ята новина, оцінена експертами. Особливо виборчої тематики. Їхніми героями стали, зокрема, кандидат у президенти Юлія Тимошенко та Геннадій Труханов, який боровся за посаду одеського міського голови.

Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній Одеси («Первый городской»), Дніпропетровська («11 канал»), Луганська («ІРТА»), Запоріжжя (ТВ5) та Донецька («Донбасс») за квітень 2014 року.

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній Одеси, Дніпропетровська, Луганська, Запоріжжя та Донецька за березень читайте тут.

Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення (джинси) у випусках новин

Одеса, «Первый городской»

Експерти зауважили зміни в контенті новин каналу в моніторинговий період. Зокрема, появу повідомлень про ситуацію в Донецьку та Луганську, а також збільшення кількості сюжетів військової тематики. Із наближенням президентських виборів у квітневих випусках новин почали з’являтися й сюжети, у яких фігурували кандидати на пост глави держави. Проте в ефірі телеканалу «Первый городской» такі новини ключовими не були. Вони подавалися збалансовано й не містили ознак політичного замовлення. Тому й відсоток замовних матеріалів, попри перебіг виборчої кампанії, був найнижчим серед каналів, включених до вивчення, ‒ 9%, або 5 із 57 сюжетів. Усіх їх можна віднести до політичної джинси.

Утім, канал не стояв осторонь кампанії з виборів одеського міського голови. Зокрема, прикладом матеріалу з ознаками замовності є сюжет про одного з кандидатів на посаду мера Геннадія Труханова, який містить наголос виключно на його негативних рисах. Причому стандарт балансу думок у сюжеті був формально дотримано. Новина містить синхрон самого кандидата, а також коментар його прихильниці зі схвальними відгуками. Проте сюжет рясніє негативними оцінками, які впливають на загальне враження значно сильніше за позитивні:

«Выдвигался пафосно – на Думской площади собрали митинг бюджетников, развернули российские триколоры и плакаты с грамматическими ошибками.

Девушка: "Мы студенты. Нам сказали – мы решили прийти".

Валерия Наумова, корреспондент: Кто-то уже верит Геннадию Труханову на плакатах, ими же и прикрывают лица.

Внезапно появляется группа молодежи с триколорами и провокационными лозунгами "Труханов – наш мэр! Путин – наш Президент!"».

Перепало від новинарів каналу й іще одному учаснику виборчого процесу – секретарю виборчкому Валентині Карташовій. Зокрема, сюжет «Общественное движение за честные выборы обвиняют секретаря избиркома Валентину Карташову в торговле детьми и присвоении сиротских денег» насичений украй негативними оцінками. При цьому в сюжеті повністю відсутня друга сторона конфлікту, немає коментарів самої Валентини Карташової чи її прихильників:

«Ирина Коробко, ведущая: Секретаря на мыло.

Ксения Ноздрова, корреспондент: В 2007-м Валентину Карташову с позором уволили с должности главврача Дома ребенка номер один(…). Да и моральный облик секретаря избиркома оставляет желать лучшего».

Інших сюжетів, які б маніпулювали думкою виборців, експерти не виявили.

Дніпропетровськ, «11 канал»

Новини «11-го каналу», в яких експерти побачили ознаки замовності, потрапили до цієї категорії здебільшого через те, що їх автори не забезпечили паритетності висвітлення позиції зацікавлених осіб, які фігурують у сюжетах. Тож за критерієм відстоювання та просування інтересів однієї сторони не пройшла через джинсове сито практично чверть сюжетів. Разом із сюжетами, що місять ознаки комерційної замовності, вони забезпечили каналу найбільшу кількість джинси серед телекомпаній, включених до моніторингу.

Серед віднесених до категорії замовних дуже показовим є сюжет «Відповідальні компанії продовжують виконувати свої соціальні зобов’язання в нелегкі часи для держави». Вже в дикторському тексті закладається виключно позитивне ставлення до підприємства, що фігурує в сюжеті. Синхрони ж підібрані за принципом «кукушка хвалит петуха…»:

«Ведучий: Відповідальні компанії продовжують виконувати свої соціальні зобов’язання в нелегкі часи для держави. Міський голова Кривого Рогу Юрій Вілкул та генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженко підписали угоду про співробітництво на поточний рік. Планується, що обсяг інвестицій у 2014-му складе 30 мільйонів гривень.(…)

Олена Городецька, кореспондент: У цьогорічному документі, який розробляли компанія спільно з міською владою, враховані запити громади та пріоритетні напрямки подальшої розбудови міста. В угоді визначені обопільні обов’язки сторін за основними напрямками соціально-економічного розвитку Кривого Рогу. Зокрема інвестиції будуть спрямовані на міську інфраструктуру, озеленення, соціально-культурну сферу та ремонт доріг.

Юрій Риженко, генеральний директор групи "Метінвест": "Для компании "Метинвест" это достаточно важный шаг, так как благополучие, благоустройство городов, где работает компания, для нас это непростые слова, а это развитие городов, это развитие предприятий и это комфортные условия для жизни сотрудников наших компаний и их семей. За что хотелось бы поблагодарить отдельно жителей города Кривой Рог – поблагодарить Юрия Григорьевича за то участие, которое они принимают в выработке этих программ, в их реализации".

Олена Городецька, кореспондент: У Кривому Розі розташовані три гірничозбагачувальні комбінати групи "Метінвест", в яких працює майже 15 тисяч людей. Тому вирішення соціальних проблем городян для компанії є сферою особливої відповідальності.

Микола Іщенко, директор гірничодобувного дивізіону групи "Метінвест": "Социальные инвестиции в город Кривой Рог, они состоят из двух частей. Это непосредственно программа социального партнерства, о которой будем говорить, ‒ это 30 миллионов. И 7 миллионов – это наши корпоративные социальные программы, такие как "Здоровая среда – дело каждого", "Город нашими руками", развитие детско-юношеского футбола. И общая сумма, вы видите, она составила 37 миллионов».

Ознаки замовності експерти побачили і в сюжеті «Голова Ради національної безпеки і оборони України Андрій Парубій знайомився з ситуацією на дніпропетровських блокпостах». Новина, яка вийшла в період ускладнення ситуації на сході, побудована в «паркетному» форматі. В ній немає ані позиції місцевих активістів, ані співробітників ДАІ, ані нацгвардійців, які могли б доповнити «картинку» реаліями своєї служби на блокпостах:

«Євген Коптєв, ведучий: Голова Ради національної безпеки і оборони України Андрій Парубій знайомився з ситуацією на дніпропетровських блокпостах. Він також зустрівся з особовим складом підрозділів Національної гвардії і вручив екіпірування. На зустрічах з активом регіону йшлося про посилення безпеки на блокпостах та більш ефективне співробітництво з ДАІ, залучення сил Київської самооборони до контролю за переміщенням російських диверсантів по території України. Андрій Парубій також повідомив, що, за оперативними даними, на період травневих свят, зокрема 1 і 9 числа, очікуються провокації. Тому сьогодні як ніколи важлива консолідація всіх сил і органів правопорядку, ‒ зазначив голова Радбезу.

Андрій Парубій, голова Ради національної безпеки і оборони України: "Одеса, потім Миколаїв і Херсон. Проїзд по всіх тих областях, в яких, по наших оперативних даних, буде плануватися розхитування ситуації. І нам відомо, що визначаються дати 1 і 9 травня для того, щоб дестабілізовувати ситуацію, як вони говорять, в південно-східному регіоні. І в тих регіонах нам вкрай важливо, щоб між собою була максимально налагоджена співпраця"».

Луганськ, «ІРТА»

Із 9 до 14%  зросла в моніторинговий період кількість матеріалів із ознаками замовності в новинах каналу. Всі дев’ять сюжетів, ідентифікованих як замовні, відносяться до категорії політичної джинси. Ці новини стосувалися діяльності різних політичних та владних структур, а також учасників президентських перегонів.

Яскравим прикладом політичної джинси слугує матеріал про приїзд претендентки на пост президента Юлії Тимошенко та її спроби вирішити конфліктну ситуацію на Луганщині. Окрім власне висвітлення інформаційного приводу журналісти добросовісно пропіарили лідера «Батьківщини» та її політичну силу:

«Катерина Ракова, ведуча: Намагається вирішити конфлікт. До Луганська знову завітала лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко. Вона підготувала протокол пропозицій щодо змін в законодавстві. Втілення їх в життя, на думку Тимошенко, може знизити напругу на південному сході України. Особисто лідерка партії "Батьківщина" до захопників будівлі СБУ піти не наважилася, але через посередника передала свої пропозиції.

Вікторія Івашкевич, кореспондент: Юлія Тимошенко приїхала до Луганська, щоб докласти максимум зусиль щодо мирного врегулювання конфлікту. Вона впевнена: людей треба почути, лише політики можуть зробити так, щоб захопники звільнили будівлю СБУ. Юлія Тимошенко привезла документ з конкретними пропозиціями – це зміни до Конституції та законів України, які ініціює та підтримує фракція партії "Батьківщина" у Верховній Раді. По-перше, це закон щодо підвищення статусу російської мови. По-друге, децентралізація влади та фінансова незалежність регіонів. Ще – ліквідація обласних адміністрацій та закон про аміністю(…)».

У цьому сюжеті висвітлюється тільки позиція Тимошенко щодо шляхів подолання кризи, яка охопила Східну Україну. При цьому коментар журналіста як незаперечний факт подає позитивну оцінку планів політичного діяча.

До новин із ознаками джинси експертами віднесено й сюжет за 21 квітня, в якому оприлюднюються результати соцопитування населення півдня і сходу України про їхнє ставлення до приєднання територій до Російської Федерації. Формуючи «державницьку» тональність сюжету журналісти вибірково скористалися результатами дослідження й зробили акцент лише на одну точку зору, майже не зважаючи на цифри, які ілюструють позицію «інакомислячих». Окрім того, не вказано ані час проведення соцопитування, ані характеристики аудиторії, що ставить під сумнів правдивість повідомлення.

«Катерина Ракова, ведуча: Переважна більшість мешканців сходу і півдня України не хоче жити в Росії. Про це свідчать результати опитувань, які провів Київський міжнародний інститут соціології. Дослідження показало, що тих, хто в Росію не хоче, майже 70%. Про бажання відокремитися від України заявили тільки 15. Найбільше проукраїнськи налаштованих людей живе на Миколаївщині, Херсонщині і в Дніпропетровській області. Тут майже все населення, тобто понад 80% опитаних мешканців, висловилися за єдність України. Чимало таких і в східних областях, де наразі тривають сепаратистські заворушення. І там більшість людей хочуть лишитися громадянами України. Таку позицію зайняло 65% на Харківщині і близько 52 на Донеччині. Запитували і про тему дотримання прав російськомовних в Україні, яка стала предметом спекуляцій серед політиків. Більше 71% жителів південного сходу не вважають, що російськомовні зазнають утисків».

Прикладом типового «паркетного» матеріалу є сюжет за 25 квітня з приводу відзначення чергової річниці Чорнобильської трагедії. Хоча в сюжеті йдеться про долю людей, які брали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, новина містить лише синхрон луганського мера, який розповідає про підтримку ліквідаторів міською владою. В авторському тексті журналістом подаються тільки позитивні факти про забезпечення соціального захисту даної категорії громадян і жодним чином не згадується про їхні проблеми:

«Катерина Ракова, ведуча: 26 квітня 1986 року в Україні сталася масштабна техногенна катастрофа – вибухнув ядерний реактор Чорнобильської атомної електростанції. Невидимий та нещадний ворог торкнувся кожного і досі відлунює гучною луною. З тих пір цей день – день пам’яті жертв тієї страшної трагедії. В Луганську сьогодні 2676 людей, чия доля переломилася 26 квітня 86-го. Серед них – ліквідатори, постраждалі, інваліди. В Луганську діє комплексна міська програма їхнього соціального захисту. І тільки в цьому році з міського бюджету на її реалізацію виділено понад 800 тисяч гривень. До чергової 28-ї річниці аварії на ЧАЕС на дому відвідують людей з обмеженими фізичними можливостями, щоб віддати данину поваги та вдячності. До одного з них приїхав луганський міський голова Сергій Кравченко. Олег Григорович Морозов був викликаний на військові збори Ленінським військкоматом Луганська і брав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС з липня по листопад 88-го. Сьогодні він інвалід першої групи, прикутий до інвалідного візка. Він вже більше трьох років не має можливості вийти на вулицю. Але все одно сповнений оптимізму. І вірить, що все, що вони робили тоді, було недаремно.

Сергій Кравченко, луганський міський голова: "Дай бог всего самого доброго. Конечно, дата не очень хорошего. Мы то пережили. И такие, как вы, мужики спасали нашу страну и всегда нас выручали, такие простые и нормальные мужики. Это герои, которые в то время, не зная, что будет с ними, они закрывали своим телом наши города, нашу страну. И, безусловно, сегодня этим людям нужна помощь. И, конечно, городская власть максимально, что может, она делает. Конечно, нужна и поддержка государства. Это привезти лекарства дорогие, нужны постоянно лекарства. Конечно, это жилье, которое люди не получили, хотя им это обещали. Поэтому мы стараемся максимально помогать и будем оказывать максимальную материальную помощь для этих людей"».

На думку експертів, канал демонструє особливу прихильність до міського голови Луганська Сергія Кравченка. Діяльність та ініціативи міської влади у новинах каналу висвітлюються тільки в позитивному ключі. В таких сюжетах подаються тільки схвальні відгуки мешканців міста, і ‒ жодного коментаря з боку екологічної громадськості, яка могла б висловити критичну точку зору:

«Катерина Ракова, ведуча: З настанням тепла обласний центр по-справжньому розквітнув. У парках, скверах та на розділових смугах доріг розпускаються різнокольорові голландські тюльпани. Міська влада приділяє особливу увагу покращенню зовнішнього вигляду Луганська. За ініціативи луганського міського голови Сергія Кравченка співробітники комунального підприємства “Комбінат зеленого господарства” продовжують роботи з благоустрою зелених зон, територій парків та скверів. Цієї весни обласний центр знову заграв яскравими фарбами.

Місцева жителька: “Наш город высаживает многообразие тюльпанов, весенних цветов по клумбам города. Когда я это вижу, у меня сердце наполняется радостью. Наверное, мы погружаемся в маленькую Голландию у нас в Луганске. Честно, это радость и приятно. Спасибо власти”».

Запоріжжя, ТВ5

Запорізькі телевізійники у квітні, як і попереднього місяця, не грішили просуванням інтересів конкретних політиків або партій. Матеріали, що мають ознаки замовних, ‒ це або «паркетні» сюжети, або іміджеві матеріали, які стосуються окремих підприємств. Загальний відсоток джинси порівняно з березнем зменшився на третину, ‒ до 12%. На думку експертів, це пов’язано з постсвятковим періодом моніторингу, зменшенням кількості сюжетів у новинах каналу, а також збільшенням кількості нейтральних сюжетів про культурні події.

Поменшало в новинах каналу сюжетів про круглі столи за участі медичних працівників. В моніторинговий період на медичну тему вийшов лише один, – «В Запорожье проходят дни борьбы с меланомой», ‒ який стосується суспільно важливої інформації, а не кулуарних обговорень медичних проблем у вузькому колі.

Натомість стабільною залишається наявність у випусках новин сюжетів про «Запоріжсталь» та інші підприємства, які входять до холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова. За тиждень новинарі каналу видали на-гора чотири сюжети, де ці компанії згадуються в позитивному ключі.

Так, у сюжеті «Молодым везде у нас дорога. Представители комбината “Запорожсталь” и Запорожской государственной инженерной академии провели итоговую встречу по вопросам подготовки специалистов с высшим образованием» і кореспондент, і журналіст у студії акцентують увагу на позитивних моментах співпраці наукового закладу та підприємства:

«Ведущая: Молодым везде у нас дорога. Представители комбината Запорожсталь и Запорожской государственной инженерной академии провели итоговую встречу по вопросам подготовки специалистов с высшим образованием. Инженерная академия является основным партнером комбината по подготовке высококвалифицированных молодых инженеров с последующей перспективой трудоустройства на предприятии.

Корреспондент: Для студентов Инженерной академии организовываются экскурсии на комбинат. Подготовку лабораторных, курсовых и дипломных работ курируют ведущие специалисты предприятия. О важности сотрудничества ВУЗа с Запорожсталью говорят и преподаватели академии».

Аналогічно акцентується увага на позитивних аспектах і в сюжеті «Молодым везде у нас дорога. Участники областного координационного совета по вопросам реализации государственной молодежной политики, развития физкультуры и спорта обсудили планы проведения масштабных молодежных конкурсов в регионе»:

«Анатолий Пустоваров, координатор социальных проектов ОАО “Запорожсталь”: Комбинат Запорожсталь уже второй год реализовывает проект “Мы – это город”. Если коротко, что это значит? Это за идеи, которые жители города и области предлагают, комбинат Запорожсталь готов их финансировать и реализовывать. То есть в том году мы выдавали гранты в размере до 50 тысяч. В этом году произошли изменения, можно получить на реализацию социального проекта, как 50 тысяч гривен, так и 100 тысяч гривен».

Ці сюжети висвітлюють події однієї тематики і сприяють створенню позитивного іміджу підприємства «Запоріжсталь». Власне, як і сюжети «Запорожкокс отпраздновал свое 80-летие» та «Генеральный директор комбината Запорожсталь Ростислав Шурма вошел в первую десятку популярного рейтинга всеукраинского еженедельного издания Инвест Газета «100 лучших топ-менеджеров Украины» по итогам 2013 года».

Ще два матеріали з ознаками замовності – «паркетні» новини про заходи місцевої влади або окремих відомств. Зокрема, сюжети «Как превратить Запорожский край в туристическую Мекку?» та «Государственная пенитенциарная служба Украины отмечает свое 16-летие». Перший сюжет висвітлює круглий стіл за участі чиновників, де обговорюються питання розвитку туристичного бізнесу в області. Новина не містить жодного синхрону експерта чи якоїсь конкретики. Другий – це рапорт пенітенціарної служби про відзначення її ж річниці. Наявний лише коментар представника цієї служби.

«Государственная пенитенциарная служба Украины отмечает свое 16-летие. По случаю праздничной даты в областном управлении чествовали лучших работников и ветеранов. Главными задачами службы по словам руководства является модернизация инженерно-технических средств охраны, улучшение условий для осужденных и забота об их социализации.

Константин Неверов, и. о. начальника управления пенитенциарной службы в Запорожской области: “На сегодняшний день мы проводим ремонты в общежитиях для осужденных, приводим их условия содержания к европейским, т.к. это сейчас регламентируется пенитенциарной службой и другими международными организациями и остается очень актуальным вопрос трудоустройства осужденных – это поиск новых заказов, зарабатывания денег для рефинансирования нашей системы”».

Донецьк, «Донбасс»

Кількість новин із ознаками, які можуть свідчити про їх замовний характер, у квітні становила 23% проти 35% у березні, ‒ це 16 із 71 проаналізованих сюжетів. Більшість матеріалів (11), ідентифікованих як замовні, належить до категорії політичної джинси. Важливою особливість контенту таких матеріалів є те, що вони здебільшого стосуються висвітлення діяльності та намірів осіб із так званої Донецької народної республіки. А ще в березні більшість сюжетів із ознаками замовності стосувалися діяльності голови Донецької ОДА Сергія Тарути (8) та інших місцевих чиновників (4).

Скажімо, попри використання термінів, які позиціонують «діячів» ДНР як людей поза законом, сюжет «Антитеррористическая операция на севере Донецкой области продолжается» виглядає досить неоднозначно:

«Сергей Врунов, ведущий: Антитеррористическая операция на севере Донецкой области продолжается.

Андрей Кузаков, корреспондент: На крыше – пулеметчик в укрытии из мешков с песком. Бойцы внутренних войск – в высшей степени готовности. Весь автотранспорт, который направляется в сторону Славянска, подлежит досмотру. В рамках второго этапа антитеррористической операции все подъезды к мятежному городу заблокированы, силовикам приходится быть начеку, потому что представители Донецкой народной республики уже пообещали направить в Славянск подкрепление. Ближе к городу антитеррористическая группа патрулирует территорию на бронетранспортерах, с воздуха ее прикрывают боевые вертолеты. Возле самого Славянска силовиков не видно. Здесь продолжают укреплять баррикады боевики, вооруженные автоматами и даже гранатометами. Тем временем руководитель славянских сепаратистов открыл лицо, это действительно Игорь Стрелков, которого украинскрие спецслужбы ранее разоблачили как полковника российского главного разведовательного управления. Он рассказал о своем отряде.

Игорь Стрелков, лидер ополченцев Славянска: "Формировался отряд, с которым я пришел в Славянск, он сформировался на территории Крыма, я не буду этого скрывать. Большая часть действительно людей имеют боевой опыт непосредственно, многие воевали в рядах российских вооруженных сил".

Андрей Кузаков, корреспондент: И Стрелков, и самопровозглашенный мэр Славянска подтвердили, что задержали иностранных военных наблюдателей. Миссию ОБСЕ обвиняют в шпионаже.

Вячеслав Пономарев, самопровозглашенный мэр Славянска: "Поскольку с ними были обнаружены карты с нанесенным на них местоположением наших блокпостов, их формирований, у нас складывается впечатление, что это офицеры, выполняющие определенную разведмиссию. Переговоров никаких еще не было, выходные, наверное, отдыхают все. Сколько надо, столько и будем держать. Пускай предлагают, пускай обменивают на Губарева и наших активистов".

Андрей Кузаков, корреспондент: Тем временем, проукраинская самооборона Донбасса начала набирать людей и готовится для борьбы с сепаратизмом.

Мужчина: "Диверсантов с России, если их заметим сразу, и мы будем пытаться, используя знание местности, знание местного населения, знание привычек, как все это делается, мы будем бороться и с диверсантами, и идти вместе с вооруженными силами Украины. Только с нами у них получится это на 100%"».

Як бачимо, в сюжеті, який формально присвячено антитерористичній операції, немає жодного синхрону від компетентних ньюзмейкерів або експертів, натомість присутні два синхрони від терористів. Монітори вважають, що в цій новині загальновизнана норма журналістики, згідно з якою терористам не надається можливість оприлюднювати у ЗМІ свої вимоги та наміри, кореспондентами ТРК «Донбас» не виконується.

Загалом, у 12 з 51 сюжету так чи інакше присвяченого подіям, пов’язаним із діяльністю терористичних об’єднань та проведення АТО, присутні або синхрони терористів, або навіть розповіді про позитивні події, пов’язані з їхньою діяльністю.

Наприклад, сюжет від 26 квітня «Представители Донецкой народной республики расчистили большой сессионный зал, в здании облсовета. Также разобрали часть баррикад, перед боковым ходом. Ждут депутатов на общее заседание и готовятся к референдуму».

«Сергей Врунов, ведущий: Представители Донецкой народной республики расчистили большой сессионный зал, в здании облсовета. Также разобрали часть баррикад, перед боковым входом. Ждут депутатов на общее заседание и готовятся к референдуму.

Анастасия Пугач, корреспондент: Баррикады возле здания Донецкой облгосадминистрации порадели. Караульные из шин делают небольшой коридор, ведущий в сессионный зал облсовета. У бокового входа устанавливают металлические ворота, чтобы через них пропускать депутатов на заседание. Журналистам показывают пустой сессионный зал. Сейчас здесь чисто. Но некоторые кресла сломаны. На стене по-прежнему присутствует флаг Украины. По словам караульного Алексея, уборку помещения начали 2 дня назад. Помогают коммунальщики.

Парень: “Здесь все принимают участие, какого-то главного особо нет. Увидел ‒ убрал. Это началось вчера с 7 часов. Сегодня будет заканчиваться. Это достаточно быстро будет убираться”.

Анастасия Пугач, корреспондент: Сейчас убирают холл. Планируют управится за неделю, а затем позовут депутатов облсовета. Представители Донецкой народной республики предложат им провести совместную сессию. Освобождать все здание целиком не собираются. Большой сессионный зал станет штабом референдума, который планируют провести 11 мая.

Александр Хряков, представитель “Донецкой народной республики”: “Необходимо будет развозить и считать подписные листы, нужно где-то будет работать комиссии. Мы не против, если придут сюда депутаты, и выполнят свои депутатские функции, ради которых их сюда и выбирали”.

Анастасия Пугач, корреспондент: По словам председателя избирательной комиссии ДНР референдум пройдёт на территории всей донецкой области. Уже печатают бюллетени для голосования. (…)

Анастасия Пугач, корреспондент: Всего напечатают примерно 3.5 миллиона бюллетеней.

Роман Лягин, председатель ЦИК донецкой народной республики: “На печать бюллетеней нам понадобится порядка 160 тысяч гривен, эти деньги у нас есть. Это небольшая сумма, из частных пожертвований. Мы ее аккумулировали уже. У нас есть урны, у нас есть кабинки для голосования, у нас есть необходимая техника”.

Анастасия Пугач, корреспондент: Жителям Донецкой области предложат голосовать на привычных избирательных участках. Оплачивать труд членам избиркомов не планируют. Рассчитывая на энтузиазм. Представители ДНР будут опираться на списки избирателей оставшиеся с прошлых парламентских выборов».

У сюжеті відсутній бекґраунд про незаконність референдуму та нелегітимність його організаторів, а також немає альтернативної точки зору стосовно його проведення.

Показовим є й той факт, що журналісти ТРК «Донбас», розповідаючи нібито про події антитерористичної операції, намагаються не називати терористів терористами, використовуючи більш нейтральні визначення. Наприклад, у сюжеті від 22 квітня, який присвячено похованню трьох загиблих терористів, вони та їхні «однодумці» ідентифікуються як «активісти», «ополченці», «самооборонці» та «активісти ополчення»:

«Сергей Врунов, ведущий: Ранее сегодня в Славянске прощались с тремя активистами, погибшими во время перестрелки на блокпосту 20 апреля. Проводить их в последний путь пришли сотни человек.

Ольга Соломяная, корреспондент: На панихиду 3 погибшим во время обстрела блокпоста пришли сотни жителей Славянска. На отпевание в церкви нет свободного места. Родственники погибших от горя теряют сознание. Самому молодому ополченцу, которого неизвестные застрелили в пасхальную ночь было 23 года. (…)Александр Сеганов впервые вышел на блокпост. Самому старшему Сергею Руденко было 57. На баррикадах мужчина находился со своими сыновьями, к счастью они не пострадали. А вот у 42-летнего Павла Павелко дома осталось двое малолетних детей. Кроме близких и знакомых цветы к ногам покойных кладут единомышленники. В церкви они как и на баррикадах в масках и с автоматами. Огонь по людям открыли 20 апреля примерно в 2 часа ночи. Неизвестные напали на блокпост, который расположен на въезде в поселок Бубасовка. Там находилось около двух десятков местных жителей. Свидетели рассказывают, подъехали 4 джипа. На просьбу предъявить документы гости открыли огонь. Автоматные очереди раздавались в течении часа. В результате были убиты трое самооборонцев, один человек ранен. Есть ли потери среди нападавших ‒ неизвестно. После перестрелки они скрылись на двух уцелевших автомобилях. Сегодня жители Славянска скорбили о погибших и в центре города. Люди возлагали цветы к памятнику, н постаменте которого портреты убитых. Собирали и деньги их семьям. Похоронили трех активистов ополчения на кладбищах в селах Александровке и Болбасовке».

Дотримання професійних стандартів

Одеса, «Первый городской»

Дотримання професійних стандартів інформаційної журналістики у новинах каналу сумарно склало 3,35 із шести можливих балів. Найнижчим виявився показник забезпечення в сюжетах балансу думок (0.4), дещо вищими ‒ відокремлення фактів від коментарів (0, 42) та повноти представлення фактів (0, 47 бала). А посилання журналістів на джерела, що забезпечували достовірність наведеної інформації, виявлено тільки у половині новин.

Наприклад, у сюжеті «Суд арестовал имущество и землю Одесского нефтеперерабатывающего завода»:

«Суд арестовал имущество и землю Одесского нефтеперерабатывающего завода. Решение вступит в силу с 24 апреля. Сейчас следователи изучают факты незаконного ввоза и реализации нефтепродуктов. В МВД заявляют: последние два года нефтепродукты, которые должны были идти на экспорт, незаконно ввозились обратно в Украину. Топливо хранили на базах в нескольких областях. От его продажи выручили 36 миллиардов гривен. Сколько гривен недополучил бюджет из-за нарушений налогового и таможенного законодательств – в милиции только считают. Но уже арестовали 75 тысяч тонн нефтепродуктов, хранившихся на Одесском НПЗ».

Автори не вказують, який саме суд ухвалив відповідне рішення (чи видав ухвалу), не подається бекґраунд, незрозуміло, на якій стадії зараз перебуває справа (з одного боку йдеться про суд, а з іншого, що факти досліджують слідчі), що негативно позначається точності та повноті інформації.

У сюжеті «В Одессе формируют инициативную группу, которая будет следить за избирательным процессом и постарается не допустить фальсификаций», на думку експертів, порушено більшість професійних стандартів. При тому, що в сюжеті йдеться про можливі порушення порядку агітації, немає жодного синхрону кандидатів, котрі підозрюються в порушеннях, чи представників їхніх штабів, а причини відсутності їхніх коментарів не пояснені. Оперативність також не забезпечена, оскільки з самому початку в сюжеті йдеться: «Еще месяц назад Одессу заполонила политическая реклама». Попри наявність коментаря від представника КВУ недотриманим є і стандарт достовірності, оскільки закадровий текст містить такі формулювання, як «В соцсетях появились десятки пародий. Но экспертам не до смеха», або неконкретне «Гражданские активисты призывают всех горожан быть внимательными во время голосования». Сюжет не дає чіткого уявлення про те, коли і ким створений рух, про який йдеться у сюжеті, а також інші обставини його діяльності, тому не може йтися і про дотримання стандарту повноти.

Попри те, що точність (0,74 бала) та оперативність (0,79) мають найвищі показники, саме стосовно дотримання цих критеріїв в експертів, які здійснювали моніторингове оцінювання, є найсуттєвіші зауваження. Так, у багатьох сюжетах неможливо встановити коли відбулася подія та, відповідно, актуальність інформації.

Зокрема, сюжет «Украинцы забирают деньги из банков» не дає зрозуміти, коли відбуваються події, про які в ньому йдеться, а також не забезпечує повноти та конкретики відомостей. Це стосується і посилання на джерела: фігурують ефемерні «вкладники» та «експерти», немає жодного синхрону, а, отже, критерій достовірності вважаємо недотриманим. Показник точності також не витримано, хоча у матеріалі й наявні цифри:

«Украинцы забирают деньги из банков. С начала года из банковской системы выведены вклады на общую сумму более 70 миллиардов гривен. Из них 50 миллиардов – это депозиты физических лиц, еще 20 миллиардов – вклады юридических лиц. В начале апреля отток средств замедлился, но ненадолго. Напряженная политическая ситуация повлияла на настроения жителей юго-востока – и регресс продолжился. Вкладчики опасаются повторения крымского сценария и таким образом надеются спасти свои сбережения. Эксперты говорят: вывод денег из банковской системы еще больше усугубляет экономический кризис в стране».

На думку експертів, у даному сюжеті журналіст як доконаний факт наводить тезу про те, що саме побоювання «кримського сценарію» впливає на настрої вкладників, що може вважатись порушенням стандарту відокремлення фактів від коментарів.

Загалом, експерти виділити три новини «одним абзацом», які цілком не відповідають фаховим стандартам. Хоча такий формат подання інформації не заперечує можливість створення «зразкової» новини. Наприклад, сюжет «У здания обладминистрации проходил митинг пророссийских сил»:

«Екатерина Ерская, корреспондент: Добрый вечер, Ирина. Шестьдесят человек, именно столько одесситок, против блок-постов на въезде в Одессу. Ну, обо всем, по порядку. Буквально десять минут назад, эту площадь покинули и митингующие, и милиционеры, которых было чуть ли не вдвое больше. Люди пришедшие сюда без пророссийской символики, тем не менее, среди них можно узнать некоторых активистов Куликового поля. На многих повязаны гвардейские или так называемые георгиевские ленточки. Люди требуют, чтобы блок-пост на въезде в Одессу убрали. Напомню, их восемь. Их установили не так давно. Там, вместе с сотрудниками ГАИ дежурят представители самообороны Евромайдана. Свое требование митингующие оформили в письменную петицию, которую подписали и передали в облгосадминистрацию. В свою очередь, в облгосадминистрации петицию приняли, пообещали, что дело рассмотрят, и сказали, что установка и уборка блок-постов и малых архитектурных форм на въезде в Одессу и в самом городе в руках милиции. Таким образом, сейчас здесь все спокойно. Последние митингующие скрылись за поворотом».

Виділені моменти мають засвідчити дотримання професійних стандартів: оперативність – журналіст знаходиться на місці події, відповідно дотримана достовірність; баланс думок представлений думками мітингувальників та представниками ОДА, яким спрямовувалися вимоги; точність – вказана кількість учасників та блок-постів про які йдеться, а згадка про кількість блок-постів та обставин їх спорудження дає повноту; журналіст не стверджує, що учасниками мітингу є активісти Куликова поля, а лише припускає, вказуючи оціночне «можна впізнати» та додаючи деталі про георгіївські стрічки. Отже цей приклад свідчить, дотримання стандартів інформаційної журналістики можливе не лише за наявності не менше двох синхронів та повноцінного телевізійного сюжету.

Дніпропетровськ, «11 канал»

Менш ніж наполовину змогли забезпечити журналісти каналу дотримання професійних стандартів у своїх новинах, які вийшли в ефір у моніторинговий період. Порівняно з березнем «11 канал» покращив свій показник на 1 бал (з 1,9 до 2,88 бала), але він залишається найнижчим серед телекомпаній, включених до моніторингу.

Експерти зауважують зростання більш ніж удвічі показників дотримання стандарту балансу думок та точок зору, ‒ до 0,7 бала. Натомість з дотриманням стандарту достовірності у місцевих телевізійників справи не такі добрі, ‒ лише на 0,2 бала оцінила експертна група наявність у новинах чіткого посилання на джерела інформації.

Найнижчим серед решти каналів у дніпрян є й показник відокремлення фактів від коментарів. Монітори зауважили порушення даного стандарту майже у половині сюжетів, які виходили у випусках новин каналу.

Зауважили експерти й наявність у випусках новин значної кількості коротких повідомлень, формат яких ускладнює журналістам забезпечення відповідності інформаційного продукту фаховим стандартам. На їхню думку, прикладом цього може слугувати новина «У Дніпропетровському управління СБУ – новий керівник». До того ж, з огляду на ситуацію на Сході, призначенці на ключові посади в силових структурах можуть відігравати вирішальну роль в питанні забезпечення миру і спокою в регіоні. Відтак, глядачеві варто було б надати більш вичерпну інформацію, аніж міститься у новині:

«Ведучий: У Дніпропетровському управління СБУ – новий керівник. Сьогодні колективу спецслужби губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський представив генерал-майора Геннадія Грищенка, призначеного на посаду указом виконуючого обов’язків президента України. Геннадій Грищенко в органах держбезпеки з 1986 року. До 2013-го очолював управління СБУ в Івано-Франківській та Закарпатській областях».

Луганськ, «ІРТА»

Сумарний показник дотримання каналом професійних стандартів інформаційної журналістики у квітні становив 3,52 бали, що стало найвищим досягненням серед телеканалів, новини яких вивчались у ході моніторингу.

Разом із тим, експерти оцінили дотримання кореспондентами «ІРТи» стандарту балансу думок лише на 0,28 бала. Тож лише у третині випадків луганські глядачі могли сподіватися на всебічне висвітлення подій в новинах каналу. Разом із повнотою (0,19), ці два показники дотримання стандартів є найгіршими як у рамках моніторингу каналу, так і серед досліджуваних п’яти телекомпаній півдня і сходу України.

Що ж стосується забезпечення вимог стандарту достовірності, то лише кожна десята новина викликала в експертів зауваження. У решті випадків новинарі забезпечували посилання на джерела, уникаючи нечітких формулювань та їх «розмивання».

Лідирує канал і за дотриманням стандарту відокремлення фактів від коментарів (0,81).

Прикладом матеріалу з численними порушеннями стандартів інформаційної журналістики можна назвати вже згадуваний у попередньому розділі сюжет про відзначення чергової річниці аварії на ЧАЕС. Стандартна «безешка» побудована виключно на провладному позитиві. Точка зору ліквідаторів стосовно якості соціального захисту цієї категорії пільговиків, їхні проблеми не представлена. Відтак, про точність і повноту, як характеристики цієї новини, не йдеться.

Запоріжжя, ТВ5

Аналіз запорізьких телевізійних новин в моніторинговий період засвідчив збереження основних тенденцій, притаманних каналу. Це досить висока оперативність подачі новин (цьому критерію відповідають 24 з 33 проаналізованих сюжетів) та наявність посилання на джерела (відповідають 31 з 33 сюжетів). У квітні показники цих стандартів навіть зросли: оперативності з 0,60 до 0,73 бала, а достовірності з 0,75 до 0,94 бала. Дещо покращилось і дотримання місцевими новинарями критерію відокремлення фактів від коментарів, із 0,53 в березні до 0,64.

Як і раніше, канал транслює значну кількість сюжетів (близько чверті), які є загальноукраїнськими новини, що не мають прямого відношення до Запорізької області. Наприклад, сюжети «Украина готова рассматривать вопрос модернизации газотранспортной системы совместно с США и ЕС» або «Исполняющий обязанности министра обороны Михаил Коваль заявил, что российские военные проводят маневры в рамках учений на расстоянии 1 километра от украинской границы». Вони повністю дублюють повідомлення центральних телеканалів, які, в свою чергу, цитують повідомлення прес-служб. Або новина «Военнослужащие мобилизованные в украинскую армию будут получать такую же зарплату, как и те, кто служит по контракту». В сюжеті йдеться про рішення Кабміну, що не стосується безпосередньо регіону, а сама новина є дослівною передачею повідомлення прес-служби уряду.

На думку експертів, це суттєво впливає на повноту й точність подачі інформації. Хоча квітневі показники дотримання зазначених стандартів кращі, аніж у березні, в новинах каналу вони витримані відповідно лише на 0,33 та 0,52 бала.

Наприклад, у сюжеті «Мотосезон стартовал. Седьмой год подряд Запорожское областное управление ГАИ и байкерский клуб «Сильвер стар» проводят совместный автопробіг» немає жодної згадки про те, що цей захід відбувся на підтримку єдності України. Хоча інші ЗМІ про це повідомляють. Або, наприклад, у вже згаданому сюжеті «Военнослужащие мобилизованные в украинскую армию будут получать такую же зарплату, как и те, кто служит по контракту» наводиться лише загальна інформація, подана прес-службою. Інші медії інформують своїх користувачів більш детально, наприклад, вказують розмір зарплати військовослужбовців.

Донецьк, «Донбасс»

Загалом показник дотримання професійних стандартів в ефірі каналу «Донбасс» у моніторинговий період становить 3,46 бала (у березні ‒ 3,15). За оцінками експертів, показник забезпечення в новинах балансу думок не змінився. Як і попереднього місяця, він досить низький і становить 0,39 бала. Однаковим упродовж двох місяців залишається й ступінь забезпечення кореспондентами відокремлення фактів від коментарів (0,52-0,54 бала).

Проте найгірше журналісти каналу забезпечують у новинах точність (0,49) та повноту представлення фактів (0,38). Власне, це є наслідком однобокого висвітлення подій, а також відсутністю бекґраундів у більшості сюжетів. Тож глядач каналу не має повного уявлення про причинно-наслідкові зв’язки подій, не забезпечений коментарями компетентних експертів та позбавлений можливості зорієнтуватися, наскільки об’єктивною є надана йому інформація.

Так, наприклад, «Донбас» двічі за тиждень повідомляв глядачам про перебіг страйку на шахтах об’єднання «Краснодонвугілля». При цьому, у бекґраунді була відсутня інформація про те, що підприємство належить гірничо-металургійному холдингу «Метнівест» компанії System Capital Management (СКМ) Ріната Ахметова, до якого, власне і зверталися страйкарі.

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінковими судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

 Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

 Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тутМатеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
dnews.donetsk.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3210
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду