Парадокси життя: українці самі себе вбивають
Парадокси життя: українці самі себе вбивають
Життя триває?
Юрієві, другокурснику юридичного факультету одного з львівських університетів, нещодавно оголосили догану за те, що палив на сходах навчального закладу. Тепер хлопець палить улюблені сигарети через дорогу, біля найближчого магазину.
Оксана, мама дворічної дочки, досі їздить по лікарях, адже в дитини проблеми зі здоров'ям. Мама бідкається, адже виною всьому вважає те, що курила під час вагітності (в одному з журналів вичитала, що, якщо палиш, то кидати цю звичку під час вагітності небезпечно для дитини! - потрібно продовжувати). Багато нервується зараз, однак курити не перестає, адже тільки так може заспокоїтися.
Мій дядько Андрій нещодавно побував у лікарів, де почув про хворобу своїх легенів, спричинену 30-річним курінням. Послухав, подумав, але палити не покинув, лишень перейшов на дешевший варіант, бо сигарети нині подорожчали.
Ілона - знайома студентка-журналістка бідкається, бо в її редакції всі дівчата (і чоловіки) палять: просто масово виходять на балкон, «озброюються» кавою і «димлять» цілими днями. На думку дівчини, пам'ять її колег значно слабшає з кожним днем, у них також з'являється дратівливість та неспроможність вирішувати навіть неважкі редакційні завдання.
Сусідка Алла вважає, що курить рідко, лише коли вип'є алкоголю перед дискотекою і то «для компанії», однак у 20 років у неї вже пожовкли пальці на руках і зуби, а також почастішав головний біль і кашель. Та дівчині подобається «філософський сигаретний дим». І взагалі: вона курить тому, що ця звичка у неї від батька.
Показники невтішні
У світі відзначається багато дат, присвячених здоров'ю та здоровому способу життя. Однією з таких є 7 квітня - Всесвітній день здоров'я. Однак людині в сучасному глобалізованому світі властиво самій нищити своє життя, піддаючись рекламі та різним іншим спокусам.
До речі, Україна, як і інші 190 країн-членів ООН, підписала вісім Цілей тисячоліття, які прагне виконати до 2015 року. Більшість з них - безпосередньо пов'язані зі здоров'ям. У доповіді ВООЗ «Світова статистика охорони здоров'я за 2009 рік» (яка є суто розробкою ООН і не завжди збігається з офіційною версією держав-членів) в розділі «Успішність лікування туберкульозу» Україні відводиться лише 59% (випереджають нас Білорусь (70%), Польща (75%), Румунія (83%) та інші). В той же час з кожних 10 випадків смерті в усьому світі 6 припадає на інфекційні захворювання.
Раніше тютюн вважали корисним, а тепер...
Названі захворювання є прямим наслідком тютюнопаління - ще однієї глобальної епідемії світу, як встигли її «охрестити» експерти. Тютюнопаління відноситься до найбільш поширених життєвих факторів ризику, які можна попередити, поряд з ним стоять: надмірна вага або ожиріння, недостатнє харчування дітей і матерів, небезпечний секс, шкідливе вживання алкоголю, непридатна для пиття вода і відсутність засобів санітарії тощо. У сукупності на ці чинники ризику доводиться третина загальносвітової втрати років здорового життя!
Тютюнокуріння сьогодні є шкідливим показником майбутніх хвороб завтра, пов'язаних з тютюном, - переконані експерти. З метою встановлення інформаційного контролю за вживанням тютюну створена Глобальна Інформаційна Система з Контролю Тютюну (GISTOC). За її даними, тютюн лідирує серед факторів передчасної смертності в Єврорегіоні, викликаючи близько 1,6 млн. смертей щорічно (у ЄС, нагадаємо, проживає 400 млн. людей). Поряд з тим, експерти відзначають і помітний прогрес у боротьбі з поширеним тютюнопалінням, адже багато урядів уже ввели жорстке законодавство з цього приводу, і воно реально працює й приносить результат.
Разом з тим, від тютюну у світі щорічно помирає 5,4 млн. людей (зазначають, що ця цифра невдовзі зросте до 8 млн.). З більше, ніж 1 млрд. курців, близько 20% становлять жінки, і саме на них розрахована приваблива реклама сигарет, зокрема, в так званих жіночих журналах, саме на них наживаються чиїсь спритні руки. Взагалі протягом цілого XXI сторіччя від тютюну помре 1 млрд. жителів Землі, - прогнозують експерти ООН.
Або палити, або працювати - і жити
Також є такі парадоксальні дані (щоправда, за 2007 рік): очікувана тривалість життя при народженні становить в Україні 62 і 73 роки на чоловіків і жінок відповідно, однак очікувана тривалість ЗДОРОВОГО життя складає 55 і 64 роки відповідно. Тобто кожен українець, при умові здорового способу життя, може жити на 7-9 років більше (пригадується теза видатного лікаря Поля Брегга, який написав книжку «Чудо голодування», про те, що людина взагалі здатна жити 120 років при умові нормального харчування, відсутності шкідливих звичок та заняття фізичними вправами). Любуйтесь далі (дані ВООЗ): вірогідність смерті у віці 15-60 років на 1 тисячу українців становить 384 чоловіки і 142 жінки.
Це й недивно, якщо врахувати, що третину всього працездатного населення нашої країни становлять курці, на одного з яких, в середньому, припадає 7 сигарет щоденно. Уявити лише, які це величезні кошти не лише для сімейного, а й для державного бюджету!
За даними Всесвітнього банку, економічні збитки від тютюну в Україні становлять 2 млрд. долари щороку. От і нарікаймо після цього, що ми бідні й нещасні, от і впадаймо в депресії, от і викурюймо чергову сигарету в надії, що саме вона заспокоїть наші нерви. Прикладів цьому - маса навіть серед моїх рідних і знайомих.
Близька мені людина палить сигарети вартістю 2.70 грн. під назвою Fluieras. Ці «цукерки» виробляє Кишинівський тютюновий комбінат у Молдові, потім їх масово експортують в Україну. Тут, особливо у прикордонній Волині, їх контрабандою переправляють в Польщу, заробляючи від 50 гривень на одному блоці, а поляки вже вивозять продукт у Німеччину, де ці ж сигарети коштують в десять разів дорожче! Напевно, не було б так образливо, якби ці сигарети хоч виробляла Україна, а так мусимо піднімати економіку зарубіжних країн.
Ще більше прикладів паління можемо спостерігати серед лікарів, психологів, соціологів, журналістів, викладачів, - тих, хто, здавалося б, мав би, навпаки, навчати громадян здоровому способу життя!
Тож як тут не згадати відому концепцію про так званий «золотий мільярд», згідно з якою невдовзі на Землі проживатиме лише 3 млрд. людей, причому один мільярд з них називатиметься «золотим» і керуватиме іншими двома, які виконуватимуть функцію рабів. Взагалі вся система світу зараз побудована пірамідально: мінімум інформації вниз, максимум - вверх. Так ми живемо нині, і саме ті, хто в верхах, прагнуть знищити інших - нижчих. А останні тупо піддаються цій дебілізації, вживаючи алкоголь, тютюн, наркотики, не маючи і не вміючи мати власної думки, не прагнучи до вищих сенсів життя...
Не шкодити самим собі
Святіший Отець Іван Павло II свого часу визначив такі невід'ємні права людини: право на життя, невід'ємною часткою якого є право розвиватися в лоні матері після зачаття; право жити у дружній сім'ї і в моральній атмосфері, яка сприяє розвиткові власної особистості; право доводити до зрілості свій розум і свою свободу в пошуках і пізнанні істини; право брати участь у трудових процесах, щоб вповні оцінити блага землі та творити з них все необхідне для утримання себе і своїх близьких; право вільно створювати сім'ю, не робити перешкод народженню і вихованню дітей, з відповідальністю проявляючи сексуальність.
Нецікаві права, чи не так? А де ж свобода слова і віросповідання, де інші такі нібито важливі права, проголошені конституціями? Межа тут дуже чітка, і необхідно розрізняти богоподібні і твариноподібні інстинкти в людині. Людина народжена, аби бути доброю і не шкодити своєму життю та здоров'ю. На останнє вона точно ніякого права не має, скільки б не писалось про це у програмах партій, адже в них лише одна провідна думка - матеріальне благополуччя громадян без ані найменшого натяку на моральність та духовні цінності. Однак у наших умовах не виконується навіть те, що програмовано.
Тому до Дня здоров'я залишається побажати всім злагоди з самими собою, вміння жити та постійного оптимізму.
Ольга Солодуха, ЛНУ імені Івана Франка, «Українська Правда. Життя». Текст опубліковано 07.04.2010 р.