В Одесі «антимайданівці» били і тримали кілька годин в полоні журналіста каналу «Репортер»
В Одесі «антимайданівці» били і тримали кілька годин в полоні журналіста каналу «Репортер»
19 лютого в Одесі тітушки побили журналіста місцевого телеканалу «Репортер» Леоніда Соболєва. Його били по нирках і печінці і погрожували вбити, коли він потрапив в полон до бойовиків-«антімайданівців», які раніше влаштували побоїще біля Одеської облдержадміністрації (ОДА). Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ) з посидання на «Думську».
Як розповів Леонід Соболєв, він дізнався, що частина людей, які напали на журналістів та учасників мітингу біля Одеської ОДА, виїхала в бік Гагарінського плато. «Я вирішив перевірити цю інформацію, в крайньому випадку - відзняти на телефон», - розказав репортер.
«За «Аркадійським палацем» я побачив три жовті маршрутки «Богдан». Попросив водія почекати і пішов до них, у бік санаторію «Росія». Там я дістав телефон і почав просто знімати околиці. Біля воріт, я помітив, нервував охоронець. Він підійшов і в досить грубій формі почав з'ясовувати, хто я такий і що тут роблю. Я особливо не переживав: пред'явив посвідчення, пояснив, що виконую завдання редакції і шукаю групу людей, які ніби то брали участь у подіях біля облдержадміністрації», - повідомив журналіст.
Охоронець спробував вихопити у журналіста телефон і навіть заламати йому руки. Несподівано вибігли ще чоловік шість спортивної статури в однаковому одязі.
Журналіст сховав телефон в кишеню, сподіваючись записати хоча б звук. Молоді люди міцно схопили його за руки і почали випитувати, хто він такий і що тут робить.
«Я ще раз показав посвідчення журналіста телеканалу «Репортер», і тут один з молодих людей буквально вихопив його з рук. Решта сприйняли це як сигнал до атаки: двоє скрутили мені руки і почали бити по нирках і печінці, третій у цей час викрутив з рук і забрав телефон», - розказав Леонід Соболєв.
Журналіста потягли до одного з будинків, сказавши, що телефон уже розбитий, і скоро така ж доля чекає і його. Навколо ходили люди в темній спортивній формі, більшість - у масках і з бейсбольними битами. З рації звучала інформації та команди на зразок таких: «У воріт група людей, схожі на журналістів! - Що з ними робити? - Хватаємо, ламаємо, забираємо камеру і тягнемо сюди!».
«Кожен, хто проходив, намагався познущатися наді мною: замахнутися битою або сказати якусь гидоту, - зазначає пан Соболєв. - Через годину мене завели в приміщення, де в коридорі мене чекав громадянин значного статури. «Це той?», - запитав з дивним акцентом. Мені сказали: «Не звертай уваги» і повели далі, а позаду один із супроводжуючих почав щось пояснювати незрозумілою мені мовою. Мені наказали зняти взуття і завели в кімнату з трьома ліжками. На одній з них лежав роздягнений чоловік, як кажуть, «кавказької зовнішності», інші розмовляли з ним дуже шанобливо. Не встаючи з ліжка, він перепитав мене, хто я і що тут роблю. Я в черговий раз пояснив, що працюю на телеканалі «Репортер», приїхав сюди за редакційним завданням і так далі».
Конвоїри почали кудись дзвонити і переказувати слова журналіста. Вони кілька разів перечитували назву телеканалу і прізвище з відібраного посвідчення. Люди у масках змусили Леоніда Соболєва видалити з телефону всі відеозаписи, хоча їх першим спонуканням було просто розбити телефон.
Наступні півтори години пройшли в погрозах. Хтось пропонував забрати телефон журналіста в обмін на свободу, хтось говорив: «Почекай, потрібно розібратися». На відміну від людей у масках, чоловік, який лежав, був спокійний, поводився чемно й інтелігентно.
«Нарешті, одному з моїх конвоїрів надійшов дзвінок. Я чув, як він з серйозним виглядом говорив своєму співрозмовнику: «Ага, втопити... У море скинути? А що? Просто ногу прострелити... Добре...», проте я вже розумів, що скоро мене випустять. Мені було сказано нікому не говорити про те, що сталося: «Ти в принципі нічого не бачив, тут в принципі нічого не було, а інакше...», - згадує Леонід Соболєв.
Після численних погроз конвоїр повернув журналістові телефон і посвідчення. Леоніда Соболєва вивели на вулицю, і він пішов у бік Аркадії.
В цей час журналіста вже шукали стривожені колеги з каналів «Репортер» та ICTV: «Я сів до них у машину і ми швидко поїхали: я прекрасно розумів, що від людей у санаторії можна чекати чого завгодно».
«Зараз я хотів би заспокоїтися і відчути себе в безпеці в товаристві друзів . Що робити далі - я поки не знаю», - сказав пан Соболєв.
За даними «Детектор медіа», 18-19 лютого під час висвітлення масових заворушень у центрі Києва постраждали більше трьох десятків журналістів. Журналіста газети «Вести» В'ячеслава Веремія було вбито.
«Детектор медіа»