detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
12.05.2025 20:57
У Британії шістьох болгар, які стежили за журналістами Грозєвим та Доброхотовим, ув'язнили за шпигунство на користь Росії
У Британії шістьох болгар, які стежили за журналістами Грозєвим та Доброхотовим, ув'язнили за шпигунство на користь Росії
Зокрема, лідера шпигунської групи Орліна Руссева, який раніше визнав свою провину, засудили до 10 років і восьми місяців.

Суд у Великій Британії ув'язнив шістьох громадян Болгарії, яких визнали винними у шпигунстві на користь Росії в Британії. Про це пише The Guardian.

47-річний Орлін Руссев, який був лідером групи і визнав свою провину, був засуджений до 10 років і восьми місяців за участь у виконанні шести операцій, що поставили під загрозу національну безпеку та безпеку суспільства.

Його заступнику, 44-річному Бісеру Джамбазову, присудили 10 років і два місяці у в'язниці Олд-Бейлі після того, як також визнав свою провину.

33-річна Катрін Іванова була ув’язнена на дев'ять років і вісім місяців, а 30-річна Ваня Габерова — на шість років, вісім місяців і три тижні.

39-річний Тихомир Іванчев був засуджений до восьми років ув’язнення. Суддя взяв до уваги повідомлення про хорошу поведінку і той факт, що його участь у групі припинилася до їхнього арешту в 2023 році. 33-річний Іван Стоянов отримав п’ять років і три тижні позбавлення волі після визнання провини, хоча, як зазначив суддя, на пізній стадії.

Суддя сказав кожному обвинуваченому, що їм доведеться відбути половину свого терміну, перш ніж вони отримають право на умовно-дострокове звільнення, а потім підлягатимуть автоматичній депортації до Болгарії.

З 2020 по 2023 рік шпигунська група займалася стеженнями і розвідувальними операціями проти журналістів і російських дисидентів. Вона працювала у пансіонаті в Грейт-Ярмуті, графство Норфолк, і керувалася з-за кордону російським агентом, екскерівником Wirecard Яном Марсалеком.

Зокрема, він керував стеженням у Болгарії, Австрії та Іспанії за журналістом-розслідувачем, керівником проєкту Bellingcat Христо Грозєвим. Раніше прокурорка Елісон Морган повідомляла, що Орлін Руссев обмінювався повідомленнями з Марсалеком, у яких вони обговорювали викрадення чи вбивство Грозєва.

Група також стежила за журналістом-розслідувачем, головним редактором видання The Insider Романом Доброхотовим. 

Як пише The Guardian, Марсалек також наказав членам групи викрасти номери мобільних телефонів українських військових, які могли проходити навчання на американській базі Patch Barracks у Штутгарті.

За словами судді, жертви шпигунства були «глибоко стурбовані» і були змушені посилити свою безпеку. Він сказав, що ризик для них був очевидний, і Руссев міг би знати про «екстремальні дії», які Росія вжила проти тих, кого вона вважала «ворогами» держави.

Справа проти болгарина Руссева та інших підозрюваних громадян Болгарії тривала у Великій Британії понад два роки. У лютому 2023 року поліція Лондона заарештувала п'ятьох обвинувачених за підозрою в шпигунстві. До цього деякий час за групою стежила британська спецслужба MI5.

Як повідомляв «ДМ», раніше журналісти-розслідувачі російського The Insider та німецького Der Spiegel з’ясували, що австрійський бізнесмен Ян Марсалек, оголошений у міжнародний розшук, переховується в Росії, де користується паспортами двох православних священників. Він зник у 2020 році, вивівши 2 мільярди доларів з німецької компанії Wirecard, яку очолював.

Як ідеться в розслідуванні, Марсалек мав тісні зв’язки з російською військовою розвідкою — ГРУ. Він збирав для російської розвідки інформацію австрійських та німецьких спецслужб і «відмивав» кошти для сім’ї Кадирова.

Наприкінці березня 2023 року в Австрії затримали австрійського контррозвідника Еґісто Отта, який працював на Росію і надавав секретну інформацію австрійському втікачеві Янові Марсалеку. Зокрема, Отт надав Марсалеку віденську адресу журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва. Пізніше група на замовлення Марсалека проникла до квартири Грозєва, де викрала його ноутбук і флешку. 

Христо Грозєв — журналіст-розслідувач, керівник проєкту Bellingcat. Раніше Bellingcat публікував матеріали на резонансні теми, що стосуються Росії: про причетність російської влади до збиття «боїнга» рейсу MH17, про отруєння ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля, про організацію вибухів на складах зі зброєю в Чехії у 2014 році, про отруєння російського історика Володимира Кара-Мурзи та письменника Дмитра Бикова, про отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального тощо.

У лютому 2023 року Грозєв був змушений переїхати з Австрії, де прожив майже 20 років, через імовірну загрозу з боку російських спецслужб. Джерела в розвідці попередили його, що повертатися до Австрії небезпечно.

26 грудня 2022-го МЗС Росії оголосило Грозєва у федеральний розшук . У квітні 2023-го в Росії заочно заарештували Христо Грозєва на два місяці за звинуваченням у «незаконному перетині російського кордону».

Роман Доброхотов — засновник і головний редактор російського розслідувального видання The Insider. Найрезонансніші матеріали The Insider вийшли у співпраці з Bellingcat про катастрофу малайзійського «боїнга» над Донбасом та про отруєння опозиційного політика Олексія Навального. 23 липня 2021 року Мін'юст Росії включив The Insider до переліку ЗМІ — «іноземних агентів».

У вересні 2021 року в Росії проти Доброхотова відкрили кримінальну справу через «незаконний перетин кордону» та оголосили його в розшук. Російська ФСБ стверджує, що Доброхотов у серпні 2021-го незаконно виїхав до Україні.

Згодом Доброхотов підтвердив, що виїхав з Росії через переслідування правоохоронних органів. Перед цим, у липні 2021-го, в Доброхотова та у квартирі його батьків вже проводили обшук у справі про наклеп, за якою журналіст проходить як свідок.

Фото: BBC

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY