Депутат Ландік хоче змусити Нацраду розширити перелік іноземних телепрограм
19 січня 2010 року в парламенті зареєстровано проект закону «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України», № 5534 щодо приведення у відповідність з Європейською конвенцією про транскордонне телебачення. Автор проекту народний депутат Володимир Ландік (фракція Партії регіонів) має намір привести у відповідність закони України «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» у відповідність до Європейської конвенції про транскордонне телебачення, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині прийому та розповсюдження іноземних телерадіопрограм.
Законопроект передбачає введення норми, яка чітко визначає в законі порядок встановлення обмежень на ретрансляцію і перегляд громадянами іноземних програм на території України відповідно до приписів Європейської конвенції про транскордонне телебачення.
Автор законопроекту прогнозує, що прийняття цього законопроекту створить умови для поглиблення принципів вільного обміну інформацією, інтеграції нашої держави до загальноєвропейського інформаційного простору, відкриття нових додаткових можливостей для активізації діяльності вітчизняних телевізійних організацій в міжнародному обміні програмами та їх спільному виробництві. Законопроект також сприятиме вирішенню ряду спірних питань. Принципово важливими є положення, які запобігають можливим зловживанням органів державної влади в питаннях визначення невідповідності змісту іноземної програми, яка транслюється або ретранслюється організаціями чи технічними засобами, що не знаходяться під юрисдикцією однієї зі сторін, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення та реалізації права тимчасового зупинення ретрансляції програм.
«1 липня 2009 року набула чинності Європейська конвенція про транскордонне телебачення, яка стосується телевізійних програмних послуг, що здійснюються через трансляцію. Відповідно до цієї Конвенції, Україна, зокрема, зобов'язалася забезпечити свободу самовираження й інформації, згідно основоположних свобод і прав людини, та гарантувала свободу прийому й ретрансляції на своїй території іноземних програм, які відповідають умовам Конвенції», - зазначає Володимир Ландік у пояснювальній записці.
Водночас, зауважує пан Ландік, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення продовжує застосовувати обмежувальні переліки іноземних програм, дозволених до ретрансляції та перегляду громадянами на території України. На даний час таких дозволених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення іноземних програм 109.
Як відомо, 15 травня Окружний адміністративний суд міста Києва визнав неправомірними рішення Нацради, які встановлюють «рекомендовані списки» зарубіжних мовників (рішення Нацради № 1738 від 01.10.2008 р. і № 2347 від 23.12.2008 р). Нацрада оскаржує це судове рішення в Апеляційному адміністративному суді м. Києва.
«Детектор медіа»