«Зеленський купив готель у Куршевелі». Огляд російської дезінформації за 2—8 грудня 2024 року
«Зеленський купив готель у Куршевелі». Огляд російської дезінформації за 2—8 грудня 2024 року
З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останні за 18—24 листопада, 25 листопада — 1 грудня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.
З 2 по 8 грудня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 23 дезінформаційні вкиди. Зокрема, впродовж цього часу російські пропагандисти брехали, що школярам в Україні створили інструкцію про те, як правильно зустрічати військових із фронту, а колишній генсек НАТО висловився за територіальні поступки Росії.
Фейк про інструкцію для громадян Данії на випадок зустрічі з працівниками ТЦК
У російських телеграм-каналах поширювали відео, в якому показано «інструкцію» для данців про те, як поводитися під час зустрічі з представниками ТЦК. Чоловік на відео ― нібито данець ― англійською мовою стверджує, що отримав відповідну пам'ятку в Посольстві Королівства Данії в Україні.
Скриншот пропагандистського допису в телеграмі
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. У коментарі проєкту VoxCheck представниця Посольства Королівства Данії в Україні спростувала надання подібних «рекомендацій» своїм співвітчизникам. Також вона додала, що текст на нібито інструкції неякісно написаний данською мовою й не відповідає офіційному стилю комунікації органів влади Данії.
На офіційному сайті данського посольства в розділі «Подорожі та перебування» інформують про воєнний стан на всій території України та тимчасове припинення авіасполучення. Детальніше про правила перебування в Україні пропонують дізнатися на інформаційному порталі для туристів в Україні — Visit Ukraine. Проте жодної згадки про ТЦК чи поліцію немає ні на сайті Посольства, ні на сайті Visit Ukraine.
Брехня про купівлю Зеленським готелю в Куршевелі
Росіяни також писали, що нібито компанія президента України Володимира Зеленського Film Heritage inc придбала готель Palace des Neiges в Куршевелі за 88 мільйонів євро. Готель на ексклюзивному лижному курорті має 70 номерів, спа-зону, басейн і ресторан, а відкрити його планують після ремонту ― на зимовий сезон 2026-2027. Пропагандисти додають, що інформація про нового власника вже нібито опублікована на сайті готелю. Повідомляючи це все, вони посилаються на нібито французьке видання Les Echos de la France.
Насправді це ― фейк. Насамперед Les Echos de la France не є справжнім французьким виданням, а «одноразовим» сайтом, створеним спеціально для поширення цієї брехні. Завдяки онлайн-інструменту whois.com, який дає змогу отримувати інформацію про домени та IP-адреси, вдалося з'ясувати, що домен нібито французького видання зареєстрували лише наприкінці листопада 2024 року на литовському сервері Hostinger. На цьому сервері росіяни раніше вже створювали подібні фейкові сайти.
Зрештою, про нібито купівлю готелю компанією, яка пов’язана з президентом Зеленським, не повідомляли ні жодні надійні західні медіа, ні Monte-Carlo SBM — бізнес-група, яка насправді володіє цією нерухомістю.
Російська пропаганда регулярно створює фейки про те, що президент Зеленський або члени його родини купують елітну нерухомість і дорогі речі. Так, раніше ми спростовували інформацію про такі «нові обʼєкти власності» сімʼї Зеленських: маєток Геббельса, вілла на узбережжі Єгипту, виноробний маєток Стінга та інші.
Фейкова інструкція для школярів про те, як правильно зустрічати військових із фронту
У проросійському сегменті мережі поширювали зображення інструкції, нібито створеної для українських школярів, у якій пояснюється, як на колінах зустрічати загиблого українського військового з фронту.
Фото інструкції, яке поширюють російські пропагандисти
Однак ця інструкція є фейковою. Завдяки функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що малюнок із цієї інструкції продається на кількох фотостоках. І в описі до малюнку йдеться, що це ― футболісти, які висловлюють підтримку руху «Black Lives Matter». На одному коліні вони протестують проти расизму та жорстокості поліції.
Окрім цього, до фейкової інструкції пропагандисти додали уривок із вірша «На щиті» авторства Оксани Лесик-Падучак, який був опублікований 26 січня 2024 року. Його могли розмістити на інструкції для того, щоб надати їй більшої правдоподібності.
В Україні вшановують памʼять полеглих воїнів, стаючи на одне коліно. Ця традиція сягає ще часів козацтва. Загалом ця добровільна дія сьогодні продовжує бути своєрідною формою вдячності захисникам, проявом поваги до них. Однак творці цього фейку додають цій символічній дії негативний контекст, щоб її сприймали як акт підкорення, приниження чи слабкості.
Обман про згоду Столтенберга на територіальні поступки Росії
Ще російські пропагандисти цитували нібито слова колишнього генсека НАТО Єнса Столтенберга: «Якщо лінія припинення вогню передбачає збереження російського контролю над територіями, це означає, що Україна повинна назавжди відмовитися від цих територій».
Проте агітпроп перекрутив слова Столтенберга й видав бажане за дійсне. В інтерв’ю Столтенберга для Table.Briefings, де нібито пролунала відповідна цитата, ексгенсек НАТО насправді говорив про те, що можливе припинення вогню, якщо воно залишить Росії тимчасово окуповані території, не означає остаточну відмову України від своїх земель.
Маніпулюючи словами Столтенберга, пропагандисти намагаються дискредитувати позицію НАТО та міжнародної спільноти, які підтримують територіальну цілісність України та засуджують російську агресію. Окрім цього, цей обман має на меті посіяти зневіру серед українців і західних союзників у деокупації українських територій.
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач