Брехня про те, що іноземні посольства «втікають із Києва», й інші фейки. Огляд російської дезінформації за 18–24 листопада 2024 року

Брехня про те, що іноземні посольства «втікають із Києва», й інші фейки. Огляд російської дезінформації за 18–24 листопада 2024 року

27 Листопада 2024
1359

Брехня про те, що іноземні посольства «втікають із Києва», й інші фейки. Огляд російської дезінформації за 18–24 листопада 2024 року

1359
Про що брехала російська пропаганда минулого тижня.
Брехня про те, що іноземні посольства «втікають із Києва», й інші фейки. Огляд російської дезінформації за 18–24 листопада 2024 року
Брехня про те, що іноземні посольства «втікають із Києва», й інші фейки. Огляд російської дезінформації за 18–24 листопада 2024 року

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останні за 4–10 листопада, 11–17 листопада. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

З 18 по 24 листопада 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 23 дезінформаційні вкиди. Зокрема, впродовж цього часу російські пропагандисти брехали, що в Суми привезли десятки мобільних моргів, а в українського біженця-працівника моргу в Німеччині виявили «понад 400 золотих коронок».

Фейк про постачання десятків мобільних моргів у Суми

У російських телеграм-каналах поширювали інформацію, що в місто Суми поставили «десятки мобільних моргів». Це нібито відбулося завдяки колаборації Coca-Cola з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Самі ж морги, як стверджували пропагандисти, розмальовані в стандартних для Coca-Cola червоно-білих кольорах і містять орнамент «улюбленої української вишиванки, щоб лежати там було приємно». Також як «доказ» цьому автори подібних публікацій додавали фото, на якому зображено мобільні контейнери з начебто англійським написом «Mobile morgue» («Мобільний морг»).

Однак це неправда. Насправді Український Червоний Хрест у співпраці з компанією Coca-Cola доставляє до місцевих громад саме мобільні котельні для підтримки жителів України, а не «мобільні морги», про які пишуть пропагандисти. Так, до 45 мобільних котелень, які поставили минулого року, місцеві громади отримають ще 60 під час опалювального сезону 2024 року.

Також напису «Mobile morgue» («Мобільний морг») на котельнях, звичайно, немає ― його наклали на фото пропагандисти, замінивши оригінальний напис «Мобільна котельня».


Ілюстрація оригінального напису на мобільних котельнях. Джерело: Український Червоний Хрест

Брехня про українського біженця в Німеччині

Ще російські пропагандистські телеграм-канали поширювали відеосюжет, у якому йдеться, що в місті Дрезден (Німеччина) поліція начебто виявила вдома в санітара моргу ― українського біженця Микити Терещука ― «понад 400 золотих коронок». Як повідомляють у сюжеті, українець нібито виймав їх у трупів із рота в дрезденському морзі. Реагуючи на це, посол України в Німеччині Олексій Макєєв начебто публічно перепросив за свого співвітчизника та дав обіцянку відправити того на фронт. Сам відеосюжет містить логотип німецького видання WELT, на який і посилаються пропагандисти.


Скриншот із фейкового відеосюжету

Проте WELT не створював і не поширював цього відеосюжету. Ні на їхньому офіційному сайті, ні на їхніх сторінках у соцмережах немає відповідного матеріалу. Ба більше, стиль відеосюжетів WELT відрізняється від стилю того відеоматеріалу, який поширюють пропагандисти. Переглянувши будь-яке відео цього формату на інстаграм-сторінці WELT, можна в цьому переконатися. Варто зазначити ще й те, що всі відеосюжети WELT створює не англійською мовою (як у фейковому варіанті), а німецькою.

«Новину» про нібито виявлення в українського біженця в Німеччині «понад 400 золотих коронок» не поширювали й жодні інші надійні західні чи українські ресурси. Також у перевірених джерелах немає інформації про вибачення посла України в Німеччині та його обіцянок «відправити на фронт» українського біженця.

Цим дезінформаційним випадком російські пропагандисти прагнуть показати начебто «справжню натуру» українців, вдаючись до типової тактики російської пропаганди «розлюднення ворога».

Маніпуляція про «закриття» іноземних посольств у Києві

Також прокремлівські ресурси, посилаючись на слова представниці МЗС Росії Марії Захарової, писали, що Україна нібито більше не має цінності для Заходу, а «доказом» цьому є те, що іноземні посольства нібито «втікають із Києва» через побоювання ударів у відповідь на використання Україною західної далекобійної зброї проти Росії.

Насправді жодне іноземне посольство в Києві не оголошувало про закриття чи евакуацію. 20 листопада 2024 низка держав, зокрема США, Італія, Іспанія та Греція, тимчасово призупинили роботу своїх дипломатичних установ у Києві через загрозу масованих ракетних атак Росії. Ці заходи були спрямовані насамперед на захист життя співробітників і громадян цих держав, що відображає усвідомлення міжнародними партнерами реальної загрози від агресії Росії.

Слова Захарової про те, що Україна не має більше жодної цінності для Заходу, є маніпулятивними. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зауважили, що цей коментар представниці МЗС Росії ― «класичний приклад спотворення фактів та спроба видати бажане за дійсне».

Фейкова обкладинка журналу Titanic за листопад

Російські джерела поширювали й фото нібито обкладинки німецького сатиричного журналу Titanic за листопад 2024 року. На ній буцімто зображений літак Повітряних сил США, за який чіпляються українці, а підпис на обкладинці такий: «Вихід США з України буде щось нагадувати».

Насправді ж маємо справу з фейковою обкладинкою випуску журналу Titanic за листопад. Наприклад, праворуч угорі на фейковій обкладинці є напис «Internet-Aufgabe». Імовірно, автори фейку хотіли використати слово «ausgabe» (випуск) замість «aufgabe» (завдання). Оригінальна обкладинка за цей місяць має інший вигляд та не стосується України, у чому можна пересвідчитися на офіційному сайті журналу.

Оригінальна обкладинка. Джерело: Titanic

Німецький сатиричний журнал Titanic виходить раз на місяць і розміщує на своїх обкладинках переважно зображення на політичну тематику. За час повномасштабної війни ми задокументували щонайменше пʼять створених росіянами фейкових обкладинок журналу Titanic. Детальний розбір кожної з них можна знайти тут.

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1359
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду