«У 2025 році вартість електроенергії становитиме 7 гривень». Огляд російської дезінформації за 14–20 жовтня 2024 року
«У 2025 році вартість електроенергії становитиме 7 гривень». Огляд російської дезінформації за 14–20 жовтня 2024 року
З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останній за 23–29 вересня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.
З 14 по 20 жовтня наші аналітики зафіксували 26 дезінформаційних вкидів. За цей час писали, нібито у Києві привітали диктатора Путіна з днем народження та стверджували, що незабаром вартість за електроенергію зростатиме.
Фейк про «вакансії для чорних трансплантологів»
У соціальних мережах російського сегмента поширювали інформацію, що приватна клініка розмістила оголошення про пошук лікаря та «водія-кур’єра» для роботи у прифронтових містах. Аноніми повідомляють, що ці вакансії, ймовірно, пов’язані з вивезенням органів із фронту або напівлегальною співпрацею українських військових із приватними клініками.
Скриншот — VoxCheck
В оголошеннях є численні неточності, номер телефону належить іншій особі. За ключовими словами наші колеги-фактчекери знайшли вакансії, показані на скриншотах, усі їх опублікував користувач на ім’я Віктор Глушко. Оголошення з першого скриншоту із сайту SellBuyAll.com.ua видалили, однак на цьому ж сайті Глушко опублікував вакансію анестезіолога-реаніматолога. Примітно, що оголошення з ідентичним змістом на цьому ж сайті опублікував акаунт із ніком «_anо.ni.m». Вакансії розміщували й на інших локальних сайтах з оголошеннями.
«Чорна трансплантологія» в Україні ― це конспірологічна теорія, яку росіяни розвивають уже десятиліття. Постійне повернення до теми свідчить про її важливість для Росії. Ці повідомлення просувають як на внутрішню, так і на міжнародну авдиторію. Проте їхнє спростування в іноземних та українських медіа заважає кампанії мати бажаний для пропагандистів вплив. Серед цілей, які переслідує російська пропаганда в рамках цієї теми, є дискредитація військово-політичного керівництва України та зменшення довіри до нього, створення негативного іміджу держави в очах міжнародної спільноти, виправдання повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Брехня про привітання Путіна з днем народження
Російські телеграм-канали поширювали фото та відео, на яких нібито видно, що на будівлях у Києві за допомогою лазерної проєкції привітали російського диктатора з днем народження.
Скриншот — VoxCheck
Але це — фейк, адже фото- та відеоконтент є сфабрикованими. На будівлях насправді не було привітань, а росіяни при генеруванні відеоконтенту припустилися граматичних помилок.
На відео будівлі «Арена Сіті» зазначено дату — 7 жовтня 2024 року та час — 00:01. Разом із цим за кадром чутно голоси людей і рух автомобілів, що викликає сумніви щодо правдивості цього відеоролика. Оскільки від початку запровадження воєнного стану в Україні діє комендантська година, яка забороняє перебування людей на вулицях, зокрема в Києві з 00:00 до 05:00. Тож наявність активного міського життя в цей час не відповідає українським реаліям і може вказувати на фальсифікацію відео.
Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить весь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися.
Дезінформація про «русофобну Америку»
У соціальних мережах російського сегмента ширився нібито сюжет від загальнонаціональної щоденної газети USA Today, у якому йдеться, що американську кулінарну блогерку заблокували на стримінговій платформі «через приготування російських страв».
«Дівчина з 1,2 млн підписників залишилася без каналу й заробітку, бо присвятила випуск приготуванню пельменів, борщу і розповіла, як вона круто з’їздила в Росію і познайомилася з російською кухнею», — переповідають пропагандисти.
Але на сторінках USA Today такого сюжету не знайшлося. Ба більше, за допомогою зворотного пошуку в гуглі та запитом «Youtube blocked an american blogger for videos with russian recipes usa today» (ютуб «заблокував» блогерку за відео про приготування російської страви) пошуковик показує лише публікації з прокремлівських медіа, які перекладають свої матеріали англійською. Тобто, найімовірніше, така новина просто вигадана.
Та й умовне відео або канал могли б заблокувати, якби воно порушувало правила спільноти ютубу. Однозначно, канал через «відео про російську страву» не могли б видалити.
Росія подає «русофобію» як окремий вид нацизму, який зародився в Україні та масово шириться світом. Будь-хто, хто критикує Росію, — «русофоб», а отже й нацист. Спершу дезінформаційне твердження про «русофобію» було спрямоване здебільшого на українську аудиторію, але після того, як світова спільнота підтримала Україну у війні, воно поширилося й на європейські країни. Доходило навіть до звинувачення Ізраїлю в нацизмі.
Маніпуляція про твердження, що «електроенергія подорожчає»
У мережі поширюють нібито слова голови Союзу споживачів комунальних послуг Олега Попенка, буцімто вартість електроенергії для населення у 2025 році становитиме 6,5-7 грн/кВт-год. Він нібито сказав, що ці цифри вже озвучували представники компаній — постачальниць електроенергії YASNO, ДТЕК і депутат Сергій Нагорняк
Проте Кабмін, YASNO, ДТЕК і Нагорняк не анонсували підвищення тарифу на електроенергію у 2025 році до 6,5-7 грн/кВт-год. Чинний тариф 4,32 грн/кВт-год діятиме до травня 2025 року. Нагадаємо, що, згідно з українським законодавством, тарифи на електроенергію встановлює Кабінет Міністрів.
Скриншот — VoxCheck
Поширюючи таке повідомлення, пропагандисти хочуть підживити наратив, що Україна буцімто непридатна для життя через відсутність електроенергії або через високі ціни на комунальні послуги. У такий спосіб автори хочуть посіяти паніку серед українців, щоби дестабілізувати настрої й викликати відчуття, що «нічого не зміниться».
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач