Кандидати у президенти на новинних сайтах: місяць до виборів

Кандидати у президенти на новинних сайтах: місяць до виборів

15 Березня 2019
2220

Кандидати у президенти на новинних сайтах: місяць до виборів

2220
Кандидати у президенти на новинних сайтах: місяць до виборів
Кандидати у президенти на новинних сайтах: місяць до виборів

Присутність у медіа політиків, які претендують на пост президента країни, не менш важлива, ніж місце в соціологічних рейтингах, зустрічі з виборцями, танці з бабусями та дарування гречки. Зокрема, виборці схильні більше довіряти новинам про кандидатів, розказаним ЗМІ, ніж інформації, яку поширюють самі кандидати. Тому так важливо, чи присутні кандидати в новинах, скільки новин про кожного з них поширюється, як висвітлюється його/її діяльність, хто найчастіше цитує тощо.

Експерти ІМІ за допомогою системи медіамоніторингу Semantrum проаналізували, як часто, про кого найчастіше і що пишуть про кандидатів у президенти найбільш відвідувані новинні сайти в Україні.

Для аналізу були обрані вісім кандидатів у президенти, які, за різними соціологічними опитуваннями, набирають найбільшу підтримку серед українців:

  1. Юрій Бойко
  2. Олександр Вілкул
  3. Анатолій Гриценко
  4. Володимир Зеленський
  5. Олег Ляшко
  6. Петро Порошенко
  7. Ігор Смешко
  8. Юлія Тимошенко

Список ЗМІ, в яких аналізувалися згадки про політиків, був узятий з цього дослідження (всього 46 сайтів, за винятком чотирьох російських ЗМІ)*. Вибірку становили новини за лютий 2019 року, українська та російська версії сайтів. Усього 23 857 новин, у яких згадувався один чи декілька кандидатів одночасно.

Загалом виявилося, що лідери за соціологічними опитуваннями корелюють із рівнем згадуваності на новинних сайтах: новин, де згадуються Петро Порошенко (50% від усіх новин), Юлія Тимошенко (19,13%) та Володимир Зеленський (14,04%), найбільше. Далі за кількістю згадувань практично однаково йдуть Олег Ляшко (6,9%) та Анатолій Гриценко (6,8%). Потім – Юрій Бойко (5,2%), Олександр Вілкул (3,2%) і зі значним відставанням – Ігор Смешко (0,93%).

Аналіз показав, що серед усіх сайтів найбільше про політиків пише ресурс Znaj.ua. Тільки Ігор Смешко не потрапляє до уваги цього сайту так активно, як інші кандидати. Разом з тим цей сайт більше за інші використовує маніпулятивні заголовки, публікує недостовірну інформацію (це підтверджує і попереднє дослідження ІМІ та Texty.org.ua). Водночас найчастіше на Znaj.ua згадується саме Володимир Зеленський, і новини про нього мають здебільшого компліментарний характер. Це показово, коли порівнювати на цьому сайті новини про інших кандидатів.

Також досить активно про всіх кандидатів у президенти (які потрапили до вибірки) писала в лютому інформагенція “Інтерфакс-Україна”. Втім, на відміну від Znaj.ua, “Інтерфакс-Україна” публікує заяви всіх політичних сил, кандидатів, ставить прес-релізи, публічні виступи без видимої підтримки когось одного з кандидатів.

Серед інших результатів дослідження показало, що сайт 112.ua (який, за даними журналістів, перебуває під контролем Віктора Медведчука) не так багато уваги приділяє іншим кандидатам загалом, втім на цьому ресурсі лідирує за згадками кандидат від “Опозиційної платформи – За життя” Юрій Бойко. Показовим є і висвітлення діяльності представника партії “Сила і честь” Ігоря Смешка, якого активно підтримує журналіст, телеведучий Дмитро Гордон. Відповідно, на сайті “Гордон” про Ігоря Смешка пишуть найбільше, і ці новини тільки позитивного та компліментарного характеру.

Петро Порошенко  

Чинний президент України та одночасно кандидат на пост президента в цьогорічних виборах став лідером за згадуванням у новинах лютого 2019 року. Всього 11 932 згадок у новинах на 46 українських новинних сайтах, що становить 50% від усіх новин, які аналізувалися під час дослідження. Для порівняння: Юлія Тимошенко, яка перебуває на другому місці, згадується у 19,13% текстів (4565 новин).

Найбільше про Порошенка писали сайти Gordonua.com (773 тексти), Znaj.ua (673 тексти), “РБК-Україна” (650 текстів), Сегодня.ua (592 тексти) та “Інтерфакс-Україна” (585 текстів).

Втім, це не так пов’язується з передвиборчою кампанією, як із постом політика. Очевидно, діяльність президента висвітлюється новинними сайтами досить активно. Петро Порошенко згадується і в бекграундах до новин про ООС, Мінські домовленості, закони, які колись були ним підтримані, у міжнародних новинах тощо.

Лютий 2019 року також відзначився кількома скандалами, в яких згадувався президент, і це відповідно вплинуло на згадування Порошенка в новинах. Зокрема, оприлюднення розслідування Bihus.Info щодо корупційних схем в оборонній сфері, яке спричинило інформаційну хвилю обговорення розслідування, а також обговорення самого Петра Порошенка та його президентства.

Юлія Тимошенко

Одна з лідерів президентських перегонів, кандидатка від партії “Батьківщина” і тут увійшла в трійку перших. Юлія Тимошенко в лютому загалом згадувалася в 19,13% новинах (4565 текстів). Найчастіше згадували сайти Znaj.ua (у 339 новинах), “Інтерфакс-Україна” (у 262 новинах), “Гордон” (254 новин), Gazeta.ua (219 новин), “РБК-Україна” (198 новин), “Українські новини” (197 новин).

Сайти публікували як пости із соцмереж Юлії Тимошенко, так і прес-релізи, коментарі з приводу резонансних подій, велику кількість новин на сайтах викликала і прес-конференція кандидатки в президенти наприкінці лютого. Окрему інформаційну хвилю також спричинило розслідування Bihus.Info щодо фіктивних донорів партії “Батьківщина”.

Володимир Зеленський

Лідер партії “Слуга народу”, актор і керівник “Студії Квартал-95” за згадуваннями в інтернет-новинах увійшов у трійку найбільш згадуваних кандидатів у президенти за лютий 2019-го. Загалом – 14,04% новин від загальної кількості (3350 текстів). Зі значним відривом найчастіше про Володимира Зеленського писав сайт Znaj.ua (784 новин), про що ми зазначили вище. Також про лідера “Слуги народу” найбільше писали сайти Politeka (200 новин), “Інтерфакс-Україна” (161 новин), “Українські новини” (159 новин) та Gazeta.ua (153 новини).

Новини про Володимира Зеленського – це обговорення результатів соціологічних опитувань, його кандидатури як майбутнього президента, заяви і спростування від самого Зеленського. Інформаційні хвилі викликало обговорення нібито наміру депутатів від БПП та Адміністрації президента заблокувати показ серіалу “Слуга народу – 3”, результатів різних опитувань, де Володимир Зеленський виходив переможцем першого туру, а також його обговорення корупційного скандалу, пов’язаного з Порошенком.

Олег Ляшко

Лідер “Радикальної партії” стоїть у кінці п’ятірки найпопулярніших кандидатів в інтернет-новинах. Про Олега Ляшка в лютому 2019 року згадували у 6,9% новинах (1639 текстів). Найчастіше згадували на сайтах “Інтерфакс-Україна” (92 новини), Znaj.ua (91 новин), “Телеканал новин “24” (91 новин), “Українські новини” (83 новини), а також “ТСН.ua” (77 новин).

Основну інформаційну хвилю новин про цього кандидата викликав позов представника партії Ляшка Ігоря Мосійчука проти виконувачки обов’язків голови МОЗ України Уляни Супрун.

Анатолій Гриценко

Лідер партії “Громадянська позиція” не так активно присутній в інтернет-новинах, як Порошенко, Тимошенко та Зеленський, втім протягом місяця згадувався у 6,8% новинах (1614 текстів). Найчастіше про Анатолія Гриценка писали “Інтерфакс-Україна” (186 новин), Znaj.ua (119 новин), “Українська правда” (78 новин), “Гордон” (76 новин), “Обозреватель” (73 новини).

Основна інформаційна хвиля про цього кандидата в президенти здійнялася вже наприкінці лютого, 28-го числа, коли почала з’являтися інформація про узгоджене рішення між Анатолієм Гриценко та кандидатом від “Самопомочі” Андрієм Садовим щодо єдиного кандидата на виборах.

Юрій Бойко

Кандидат у президенти від “Опозиційної платформи – За життя” – на шостому місці за згадуваннями в інтернет-новинах. Загалом – 5,2% новин від загальної кількості (1259 текстів). Найчастіше про Юрія Бойка писали сайти 112.ua (98 новин), Znaj.ua (97 новин), “Інтерфакс-Україна” (93 новин), “Українські новини” (74 новин), “Слово і Діло” (68 новин).

Тут варто зазначити, що 112.ua та “Подробности.ua”, які не так активно пишуть про інших кандидатів у президенти, дуже активні у висвітленні саме діяльності Юрія Бойка. Водночас такі новини переважно компліментарного характеру, навіть результати рейтингів подаються в певному світлі (наприклад, “Юрій Бойко став лідером президентських рейтингів у Харківській області – соціологи”, “Подробности”)

Олександр Вілкул

Кандидат від “Опозиційного блоку” йде наступним за згадуваннями в інтернет-новинах. Загалом – 3,2% від загальної кількості проаналізованих новин (777 текстів). Найчастіше про Олександра Вілкула пишуть сайти “Інтерфакс-Україна” (77 новин), “Слово і діло” (56 новин), Znaj.ua (52 новин), “Сегодня.ua” (52 новин) та “Гордон” (46 новин).  

Новинні сайти ставили заяви Вілкула, його коментарі з приводу законопроектів, його виступ в ОБСЄ, компліментарні новини про підтримку кандидата шахтарями тощо. Також Олександр Вілкул фігурував у загальних новинах щодо президентських виборів, в обговореннях результатів соціологічних опитувань і т.д.

Ігор Смешко

Висвітлення діяльності лідера партії “Сила і честь” Ігоря Смешка в інтернет-новинах різко відрізняється поруч із відомими медійними персонами, його конкурентами. Всього – 0,93% новин від загальної кількості проаналізованих (222 текстів). Тут показовим є лідерство сайту “Гордон”, яке більше за інших пише про Смешка (37 новин), адже власник сайту, Дмитро Гордон, відкрито підтримує цього кандидата в президенти. Отже, і новини про Ігоря Смешка на цьому сайті переважно позитивні (“Марчук про кандидата в президенти Смешка: Навіть серед ночі буде готовий ухвалювати складні рішення”, “Фесенко: Готовий визнати свою помилку. Смешко може стати однією із сенсацій цих виборів”).  

* Сайти, на яких досліджувалися згадки про кандидатів у президенти: Obozrevatel.com, Segodnya.ua, Tsn.ua, 24tv.ua, Rbc.ua, Unian.net, Nv.ua, Ictv.ua, Strana.ua, Gordonua.com, Pravda.com.ua, Znaj.ua, 112.ua, Korrespondent.net, Apostrophe.ua, Gazeta.ua, Censor.net, Telegraf.com.ua, Newsone.ua,  Liga.net, Glavcom.ua, Zik.ua, Facenews.ua, Unn.com.ua, Politeka.net, Expres.ua, Hronika.info, Bagnet.org, Ukrinform.ua, Radiosvoboda.org, Slovoidilo.ua, Kp.ua, Focus.ua, Fakty.ua, Zahid.net, Podrobnosti.ua, Comments.ua, Vesti-ukr.com, Bykvy.com, From-ua.com, Hvylya.net, Zn.ua, Ukranews.com, Hromadske.ua, Interfax.com.ua, Enovosty.com.

Під час підготовки матеріалу використовувалися дані онлайн-системи Semantrum – сервісу для аналізу медіа-активності та PR-ефективності.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2220
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду