Підсумки прес-конференції Порошенка: про що написали інтернет-ЗМІ

Підсумки прес-конференції Порошенка: про що написали інтернет-ЗМІ

6 Березня 2018
2898
6 Березня 2018
15:00

Підсумки прес-конференції Порошенка: про що написали інтернет-ЗМІ

Олена Чуранова
для Інституту масової інформації
2898
Найбільше журналістів хвилювали парламентські вибори й участь Порошенка в майбутніх президентських виборах.
Підсумки прес-конференції Порошенка: про що написали інтернет-ЗМІ
Підсумки прес-конференції Порошенка: про що написали інтернет-ЗМІ

Прес-конференція Президента України, як спосіб отримання найважливішої для суспільства інформації, не виправдала себе вкотре. Із двох годин, які Петро Порошенко витратив 28 лютого на зустріч із журналістами, перші півгодини відбувалися у формі монологу (вступної промови). Інший час лишили для питань, де із двохсот зареєстрованих журналістів поставити запитання змогли тільки двадцять чотири.

Про що спитали журналісти

Судячи з поставлених запитань, найбільше журналістів хвилювали парламентські вибори й участь Порошенка в майбутніх президентських виборах. Зокрема, двічі нинішнього лідера питали, чи збирається він брати участь у президентських виборах, на що Порошенко зазначив, що вирішить тільки тоді, коли розпочнеться виборча кампанія. Цікавилися і щодо парламентських виборів, а також можливості дострокових виборів, змін виборчого законодавства, зустрічі з лідеркою партії «Батьківщина» Юлією Тимошенко та ставленням до падіння рейтингів політика.

Щодо війни на Донбасі журналісти питали про миротворчу місію, яка, за словами Порошенка, має діяти на всій окупованій території. Також звучало запитання про летальному озброєння із США, отримання якого Порошенко пообіцяв найближчими тижнями. Питали й про те, чи повернуться додому мешканці Донбасу цього року, на що Президент відповів риторично: «Колись Донбас буде звільнено». Окремим було питання щодо ролі Віктора Медведчука у переговорному процесі зі звільнення заручників, якого Петро Порошенко, відповідаючи, назвав «найбільш ефективним каналом комунікації». Розказуючи про звільнення заручників, Порошенко пообіцяв, що найближчим часом звільнять іще двох українців.

Крим прозвучав тільки в питаннях щодо повернення кораблів, які віддає Росія, та надання півострову статусу кримськотатарської національної автономії.

Окремою темою прес-конференції став відпочинок Президента на Мальдівах. Цій темі присвятили два запитання, причому перше поставив журналіст сайту «Главком», якому прес-секретар Президента Святослав Цеголко дав слово другим серед інших представників ЗМІ. Коли ж питання по Мальдівах захотів поставити журналіст сайту «Радіо Свобода» (розслідування щодо відпочинку Президента на Мальдівах робила програма «Схеми», спільний проект «Радіо Свобода» й каналу «UA: Перший». — Ред.), то прес-секретар зазначив, що таке питання вже звучало. І хоча Ткач запитання таки поставив, за його словами, йому одразу ж вимкнули мікрофон і він не міг зреагувати на відповідь Президента, яка його не задовольнила.

Водночас такі актуальні для країни питання, як ефективність НАБУ, НАЗК, гучних судових справ, результативність люстрації судів, політики захисту інформаційного простору тощо, на зустрічі не прозвучали. Зате журналісти запитали, коли добудують дорогу Одеса — Рені.

Про що написали інтернет-ЗМІ

Експерти ІМІ проаналізували новинні матеріали в десяти популярних українських інтернет-виданнях («Українська правда», «Ліга.net», УНІАН, «Цензор.нет», «Страна.ua», 112.ua, «Обозреватель», «ТСН.ua», «Корреспондент.нет», «Укрінформ», «Радіо Свобода» та «BBC News Україна»), присвячені прес-конференції Порошенка, щоб визначити, на які теми журналісти звернули найбільшу увагу і якою в цілому була подача інформації з прес-конференції.

Моніторинг ІМІ показав, що найпопулярнішою стала саме тема про Мальдіви: всі досліджувані сайти присвятили коментарям Порошенка щодо його відпочинку по одному чи навіть по декілька матеріалів. Наприклад: «Мой перелет на Мальдивы был оформлен в рамках закона — Порошенко» («Ліга.net»), «Порошенко о недавней поездке на Мальдивы: Регистрировался у пограничников, самолет и гостиницу оплачивал сам» (112.ua), «Порошенко про Мальдивы: у Президента Украины нет отпусков» (УНІАН).

Участь Петра Порошенка в наступних президентських виборах стала другою за популярністю темою, якій також присвятили увагу всі досліджувані інтернет-ЗМІ. Порошенко не робив чітких заяв щодо своєї участі у виборах, але, наприклад, сайт «Обозреватель» опублікував новину під заголовком: «Стопроцентно»: Порошенко рассказал, пойдет ли на следующие выборы». Інші сайти зробили акцент на цитаті Президента, що той «не програв ще в своєму житті жодної виборчої кампанії». Наприклад: «Я не проиграл в своей жизни еще ни одной избирательной кампании», — Порошенко о будущих президентских выборах» («Цензор.net»), «"Я не проиграл в своей жизни еще ни одной кампании". Порошенко рассказал, будет ли баллотироваться в президенты» («Страна.ua»).

Також журналісти здебільшого звернули увагу на заяву Президента закріпити в Преамбулі Конституції прагнення України до членства в Євросоюзі та НАТО. Новину про це зробили практично всі досліджувані сайти.

Більшість сайтів також опублікували заяву Порошенка про отримання летальної зброї від США найближчим часом, пояснення щодо миротворчої місії, про процес звільнення заручників та анонсування звільнення двох українців. Також журналісти звернули увагу на тлумачення Порошенком ролі Віктора Медведчука у переговорному процесі. «Ми намагались використовувати різні канали комунікації — починаючи від церкви, закінчуючи військовими. Я маю визнати, що найбільш ефективним виявився Віктор Медведчук», — сказав Президент. Стосунки України з Польщею та заява Порошенка про те, що «минуле треба залишити історикам», теж з'явилися в новинах багатьох інтернет-ЗМІ.

Водночас по-різному досліджувані сайти зробили акценти у висвітленні теми розпуску парламенту. Петро Порошенко неодноразово заявив під час прес-конференції про високу ефективність співпраці парламенту й уряду і про те, що наразі не йдеться про дострокові вибори. Втім, сайт «Укрінформу» опублікував новину під заголовком «Порошенко нагадав, що має право розпустити парламент», а сайт «Обозреватель» вийшов із новиною під заголовком «Роспуск Рады: Порошенко расставил точки над "і"», причому в самому матеріалі йдеться про те, що Президент задоволений роботою парламенту.

Також по-різному сайти звернули увагу на запитання журналістки «Детектора медіа» Марини Баранівської щодо того, як це — «бути президентом-олігархом у країні, де люди виживають», і на відповідь Петра Порошенка. Так, «Укрінформ» зробив акцент на тому, що статки Порошенка на посаді зменшилися («Порошенко каже, що на посаді Президента його статки зменшилися»). Натомість деякі сайти проінформували, що журналістку, яка поставила це запитання, Петро Порошенко запросив провести з ним день (Наприклад: «Не цукор — Порошенко запросив журналістку подивитися, як живе», «Українська правда»).

«Страна.ua» опублікувала окрему новину про те, що журналісту їхнього видання не дали поставити запитання на прес-конференції. В аналітичному матеріалі по заходу видання зазначило: «Порошенко использовал пресс-конференцию в первую очередь для озвучивания своих очередных пиар-инициатив», а також додали: «Порошенко фактически подтвердил свое участие в грядущих президентских выборах» («10 главных выводов из внезапной пресс-конференции Порошенко»). Майже всі новини «Страна.ua», присвячені прес-конференції, супроводжуються бекґраундом із маніпуляційними твердженнями. Наприклад, із теми надання летальної зброї зі США: «Как сообщала “Страна”, американский генерал удивился, что Украина просит Javelin, а сама продает танки во время войны» («Оружие из США прибудет в Украину через несколько недель — Порошенко»). Чи по темі відпочинку на Мальдівах: «Также мы рассказывали, как скажется на рейтинге Порошенко отдых на Мальдивах за $500 000. “Мы говорим о Президенте воюющей страны”» («Порошенко заявил, что летал на Мальдивы по своей фамилии»).

Загалом, найповніше зустріч Президента із журналістами висвітили чотири інтернет-ЗМІ: «Українська правда», «Ліга.net», «Укрінформ» та 112.ua.

Ключові тези заходу опублікували «Цензор.нет» та УНІАН, хоча в деяких новинах не вистачало контексту й вони складалися тільки з цитат.

Деякі з досліджуваних ЗМІ дали по майже 20 новин із прес-конференції, але кількість матеріалів не завжди свідчила про якість висвітлення. Так, «BBC News Україна» присвятила заходу один матеріал, але в тексті були включені основні заяви й тези, зроблені Президентом та розбиті на тематичні блоки («Повірте, моє життя — не цукор» — Порошенко дав прес-конференцію», «BBC News Україна»). «Радіо Свобода» подала декілька аналітичних матеріалів напередодні заходу та присвятила матеріали ключовим заявам. Інформагентство «Укрінформ» звернуло увагу на теми щодо скасування електронного декларування для активістів-антикорупціонерів, про створення Нацагентства з фінансової безпеки, надання макрофінансової допомоги від Європейської комісії, оцінку діяльності місцевих органів влади тощо, про що не згадали більшість ЗМІ.

Моніторинг новин, присвячених прес-конференції Президента Петра Порошенка, проводився у дванадцяти всеукраїнських інтернет-виданнях («Українська правда», «Ліга.net», УНІАН, «Цензор.нет», «Страна.ua», 112.ua, «Обозреватель», «ТСН.ua», «Корреспондент.нет», «Укрінформ», «Радіо Свобода» та «BBC News Україна»), у рамках проекту «У-Медіа» за підтримки «Інтерн’юз-Нетворк».

Фото: прес-служба президента

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2898
Читайте також
01.03.2018 11:00
Юрій Луканов
для «Детектора медіа»
2 290
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду