Роль народу в історії

20 Грудня 2004
2311

Роль народу в історії

2311
Народ повстав не за Ющенка і не проти Януковича. Він повстав проти фальсифікації свого волевиявлення.
Роль народу в історії
Ірина Погорєлова, «Політичні хроніки», спеціально для «Детектор медіа» ...свою головну перемогу здобув український народ. Він не лише поставив перед фактом свого існування як зрілої політичної нації недолугу владу, але, що не менш важливо – і лідерів опозиції, частина з яких все ще звикла вважати громадян лише засобом для здійснення своїх особистих намірів.

Народ не народився і не прозрів. Просто він продемонстрував межу, за яку вже не дозволить переступити нікому – межу своєї довіри. А категорія довіри не належить до розуміння рабів чи бидла, це – категорія вільних громадян, що делегують владу виконавцям, наймають собі менеджерів і таке інше. Зловживання довірою народу тягне за собою покарання – що й продемонструвала так звана «помаранчева революція».

Народ повстав не за Ющенка і не проти Януковича. Він повстав проти фальсифікації свого волевиявлення. Це, до його честі, визнає і сам Ющенко. І саме це визнання з його боку є шляхом до отримання додаткового народного кредиту довіри. Але якби в якийсь момент Ющенко побажав спекулювати цією довірою, побудованою на апеляції до найглибшого почуття вільних громадян, – він, мабуть, недалеко відійшов би від долі Кучми та Януковича.

Треба визнати, що події останнього часу спростували й міф щодо ролі цих двох в спричиненні «революції». Ні, люди повстали не проти Януковича. Адже за Януковича таки дійсно проголосувало дуже багато українців зі сходу та півдня. Навіть з врахуванням фальсифікацій – 25-30% – це значна цифра. Отже, не в Януковичеві як «монстрі» кучминого режиму справа. Більше того, значною мірою голосування за Януковича, а нині – мітинги на його підтримку – спричинені в східній Україні не лише залякуванням та адмінресурсом, і навіть не лише зомбуванням (хоча все це є, безперечно), але його іміджем... альтернативи режимові Кучми. Не треба забувати вислови прем’єра на дебатах, розраховані саме на цю аудиторію.

Тому якщо чиюсь індивідуальну негативну роль тут відзначити, то лише самого Кучми, з яким народ провадить свою послідовну боротьбу принаймні з 2000-го року, з часів «України без Кучми». І провадить, треба визнати, не лише вуличними акціями. Адже саме 2002 року цей народ не пропустив до абсолютної парламентської влади блок «За ЄдУ», яким керували тоді Литвин та Кінах і де навіть натяку на Януковича ще не було. Інша річ, що виборча система, наразі незалежна від думки народу, а також, на жаль, зусилля чи бездіяльність опозиції – не дозволили на той момент програш влади обернути виграшем народу...

Відтак, варто говорити не про народження нації, яку, як немовля, ще треба вчити й вчити, й не про прозріння, яке потребує обережного керівництва з боку тих, хто досі водив «сліпця» за руку. Аби бути адекватними своєму народові, представники політичної еліти мають просто усвідомити, що мають справу з дорослими грамотними людьми, які досить тонко відчувають, коли їх намагаються перетворити на гарматне м’ясо чи «лохів», яким можна «впарити» через відповідні технології будь-яку привабливу обгортку з бридким начинням.

Ірина Погорєлова, «Політичні хроніки», спеціально для «Детектор медіа»




Повну версію тексту читайте в 11-му числі часопису "Детектор медіа", який вийшов з друку. Починаючи з вересневого номера, „Детектор медіа” припинила викладати повні версії статей з часопису на сайт.

З 1 січня 2005 року друкований журнал „Детектор медіа” розповсюджуватиметься платно. Про умови передплати докладніше можна дізнатися тут.

Проекти ГО "Детектор медіа" реалізуються за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) за угодою № F11158-TK-01. Погляди авторів не обов'язково збігаються з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку.

This publication was made possible through support provided by the United States Agency for International Development, under the terms of Award No. F11158-TK-01. The opinions expressed herein are those of the authors and do not necessarily reflect the views of the United States Agency for International Development.

Також підготовка матеріалів ГО "Детектор медіа" здійснюється за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”.

Також реалізації проектів ГО "Детектор медіа" сприяють Тhe National Endowment for Democracy /NED/, Internews Network, Центр Медіареформ
.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2311
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду