Стаття 277 як універсальний аргумент у суді
Найсуперечливіша стаття нового Цивільного кодексу – 277, у п. 3 якої вказано: "вважається, що негативна інформація, поширена про особу, є недостовірною", викликала чи не найбільше запитань під час розгляду справи за позовом МАУП та її працівників до газети „2000” та Олександра Наймана.
Ця справа розглядається в Печерському районному суді міста Києва. Минулого четверга відбулося друге засідання у справі. Суд мав заслухати пояснення позивачів.
Нагадаємо, що сторону позивачів представляє адвокат Веніамін Капельніков, а представником Приватного підприємства газетний комплекс „Інтернет-медіа” (до складу якого входить газета „2000”) є Валентин Волинець. Предметом спору стала надрукована в газеті „2000” від 30.01.2004 стаття Олександра Наймана під назвою „Такие старые слова...”. Стаття складалася з трьох частин: короткий вступ; порівняльна таблиця, де у першій колонці містилися висловлювання з книги Гітлера „Майн кампф”, а у другій висловлювання працівників МАУП, які були надруковані в газеті „Персонал Плюс” та у журналі „Персонал” (видання МАУП); після таблиці розміщувалися прикінцеві рядки.
Позивачі в обґрунтуванні позовних вимог використали суперечливу статтю 277 Цивільного кодексу України. На неї, зокрема, посилався Веніамін Капельніков наголошуючи, що „негативна інформація є недостовірною”. На запитання відповідача, яку саме інформацію у статті слід вважати недостовірною, представник МАУП відповів: „Недостовірною інформацією є саме порівняння моїх довірителів з прізвищем Адольфа Гітлера. Ми маємо претензії до кожного слова цієї статті”.
Із цими твердженнями не погодилися відповідачі, аргументуючи це тим, що у статті немає порівнянь прізвищ працівників МАУП та Гітлера. Представник відповідачів Валентин Волинець наголосив, що у даній публікації прізвища вказують на джерела інформації, „що є обов’язковим. Оскільки в іншому випадку був би позов за плагіат”. У свою чергу, суддя Андрій Мельник підкреслив: „Порівнювати цитати і стверджувати, що МАУП фашисти – різні речі”. Але Капельніков наполягав на тому, „що читачі газети, не ознайомлені з позиціями викладачів МАУП, сприйматимуть ці „висмикані” з контексту [цитати], ототожнюючи їх із Гітлером”.
Суддя Андрій Мельник зауважив: „Оскільки суд при винесенні рішення керуватиметься цією статтею, вкажіть, що для вас є недостовірною інформацією?”
На думку Капельнікова, у преамбулі до статті недостовірними були такі фрази (виділені „Детектор медіаю”): „Будущий фюрер Третього рейха Адольф Гитлер 80 лет тому назад – в ноябре 1923 года – после мюнхенского путча был арестован. В тюрьме он написал книгу «Майн кампф», которая через 10 лет стала настольным пособием германских нацистов. До сих пор этот опус продолжают издавать и кое-кто им руководствуется, высказывая в своих публикациях мысли, созвучные с идеологией немецкого фашизма. Рассмотрев предложенные аналогии, можно понять, почему некоторые публикации МАУП вызвали возмущение ряда еврейских организаций Украины и не только их. Как могут оставить равнодушным любого порядочного человека, например, публикации Яременка на страницах газеты «Сільські вісті». Поскольку основные тезисы, аргументация этих недопустимых в цивилизованном обществе публикаций повторяются”.
„Заголовок („Такие старые слова...” – прим. "ТК") і преамбула ще більше принижують честь, гідність та ділову репутацію моїх довірителів, – зазначив В.Капельніков, – бо, зокрема, в заголовку автор намагається показати, що висловлювання Гітлера і працівників МАУП мають однакові корені”.
На запитання В.Волинця, „чи є у таблиці коментарі Наймана?”, представник МАУП відповів: „У кінці таблиці автор дає висновки про справедливість аналогій, висловлених у даній публікації”. За його словами, не відповідає дійсності у цих рядках слово „откровения” („вот такие откровения предлагает МАУП своим слушателям”), та запитання „Странно, что при этом МАУП является самым частным вузом страны и имеет сертификат Министерства образования и науки?”
У суді позивачі повідомили, що ці слова завдають невиправної шкоди честі, гідності та діловій репутації МАУП. Волинець звернувся до суду з клопотанням про витребування Наказу Фонду держмайна України та Державного комітету науки та технології, оскільки ділова репутація відображається в балансі підприємства. Це потрібно, щоб оцінити немайнові активи МАУП (ділову репутацію та завдану їй шкоду). І хоча позивачі наголошують лише на вибаченні та спростуванні, це клопотання було задоволене.
У відповідачів виникали запитання і стосовно вимог МАУП щодо вибачення, оскільки, за словами Волинця, „ні в якому законі немає такої форми залагодження конфлікту”. На що Капельніков відповів: „Усе, що не заборонено законом, дозволено”.
При цьому головним аргументом позивачів була диспозиція статті 277.
Представник відповідачів В.Волинець звернувся до позивачів із проханням аргументувати посилання саме на статтю 277. „Чи є коректним посилатись на цю статтю стосовно МАУП, бо вона регулює відносини між фізичними особами?”, – запитав він. На це Веніамін Капельніков зауважив наступне: „Ця стаття знаходиться у поясненні Верховного суду щодо застосування по аналогії”.
У своїх поясненнях суду та коментарях „Телекритиці” Валентин Волинець зазначив:
„Диспозиція статті 277 ЦК встановлює, що спростуванню підлягає інформація, тобто в широкому розумінні цього слова документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що відбуваються в суспільстві, державі та навколишньому середовищі. Дана інформація має відповідати декільком умовам – ганьбити честь, гідність та ділову репутацію цих осіб або завдавати шкоди їхнім інтересам. Отже, конструкція складу правопорушення законодавством визначена як матеріальна складова, яка має включати в себе протиправне діяння, шкоду та причинно-наслідковий зв'язок між першими двома елементами.
Стаття не може викликати нарікань, оскільки не містить авторського тексту. У ній лише 11 рядків преамбули і 4 прикінцевих рядки, які є висловлюванням оціночних суджень. Відповідачі не мають доводити правдивість оціночних суджень, що й було зазначено у справі „Лінгенс проти Австрії” Європейського суду. Найманом була зроблена спроба порівняльного аналізу тексту „Майн кампф”. Компаративний (порівняльний) метод є найбільш вживаним в історичних дослідженнях”.
Веніамін Капельніков звернув увагу на те, що „пан Найман міг робити наукові дослідження і публікувати їх у будь-яких ЗМІ, але щоб його порівняння не принижували честь, гідність та ділову репутацію”.
Дискусія зав'язалася між обома сторонами щодо доцільності друкування цієї публікації у газеті „2000”. Найман доводив, що „такі образливі цитати з творів фашистів зустрічаються і у статтях видань МАУП”. Позивачі були впевнені, що ненаукова газета дає читачу хибне важення про твори викладачів МАУП. Ще одним дискусійним питанням стало трактування слів „аналогічні” та „тотожні” (оскільки в позовних заявах йдеться про ототожнення автором прізвищ і цитат, хоча у своїй статті О.Найман вжив слово "аналогії"). Позивачі вважають, що ці слова, мають однаковий зміст. А відповідачі наполягають на різному значенні.
Справа слухалася близько семи годин, і коли робочий день суду закінчився, засідання було перенесено на 23 вересня. Тоді планується заслухати пояснення О.Наймана у справі та запитання до нього.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
студентка Інституту журналістики, для "Детектор медіа"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ