Парламент ухвалив у новій редакциї закон про обов'язкові передвиборні теле- та радіодебати

7 Лютого 2002
1121

Парламент ухвалив у новій редакциї закон про обов'язкові передвиборні теле- та радіодебати

1121
Тепер дебати обов'язкові тільки для державних медіа Верховна Рада України в четвер ухвалила в новій редакції закон "Про проведення телерадіодебатів під час виборчої кампанії з виборів президента України і виборів народних депутатів України".
Парламент ухвалив у новій редакциї закон про обов'язкові передвиборні теле- та радіодебати
Закон підтримали 242 народних депутатів, проти 0 з 388, що брали участь в голосуванні.

Згідно із законом, передвиборні дебати - один з видів передвиборної агітації під час проведення виборчої кампанії з використанням електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації, в якому одночасно беруть участь не менше двох суб'єктів виборчого процесу, які проводяться в прямому ефірі за принципом рівних умов і в порядку, визначеному законами. Суб'єктами виборчого процесу, які беруть участь в теледебатах, визначені кандидати в президенти України, а також кандидати в депутати, включені у виборчий список партії або блоку і кандидати в народні депутати, які балотуються в одномандатних округах.

Закон передбачає проведення теледебатів за принципом добровільної участі, рівних умов для всіх учасників виборчого процесу. Крім того, умовами проведення теледебатів є те, що партія (блок), які беруть участь у виборах, повинна бути представлена на теледебатах уповноваженим від відповідної партії кандидатом в депутати, включеним у виборчий список партії (блоку); кандидати в президенти України, кандидати мажоритарщики беруть участь в теледебатах особисто.

Теледебати між кандидатами в президенти України, уповноваженими партією кандидатами в депутати, і теледебати між кандидатами мажоритарщиками, проводяться відповідними державними і комунальними телерадіоорганізаціями. Згідно із законом теледебати між учасниками виборчого процесу можуть також організовуватися і проводитися іншими телерадіоорганізаціями, які отримали ліцензію на право користування каналами мовлення, не залежно від форми власності з ініціативи телерадіоорганізації на платній і безкоштовній основі.

Державні телерадіоорганізації проводять теледебати в обов'язковому порядку. Згідно із законом організація і проведення теледебатів, кадрове і матеріально-технічне забезпечення проводиться телерадіоорганізаціями, визначеними в цьому законі. Фінансове забезпечення теледебатів здійснюється за рахунок коштів держбюджету, які виділяються на підготовку і проведення виборів з метою, визначеною відповідно до законів про вибори президента України і про вибори народних депутатів України.

Згідно із законом теледебати проводяться в години з 19.00 до 19.30 в тому числі у вихідні, не робочі і святкові дні, виключно в безперервному прямому ефірі. У одних теледебатах під час передвиборчої кампанії з виборів президента України одночасно можуть брати участь не більш двох кандидатів в президенти.

У одних теледебатах під час передвиборної кампанії з виборів народних депутатів можуть брати участь не більш трьох партій (блоків), представлених своїми уповноваженими.

У одних теледебатах між кандидатами мажоритарщиками можуть брати участь не більш чотирьох кандидатів в народні депутати. Графік проведення теледебатів складається за результатами жеребкування, яке проводиться у ЦВК і окружкомах за участю кандидатів в народні депутати.

Кількість теледебатів може бути такою, щоб забезпечити кожному кандидату участь в них. Тривалість теледебатів за участю однієї групи кандидатів в президенти України, політичних партій (блоків) кандидатів мажоритарщиків повинна бути не менше за час безперервного ефірного часу. Не менше за третину виділеного часу повинно бути виділено відповідям учасників теледебатів на питання виборців, які будуть надходити за допомогою телефону, від присутніх в студії глядачів або в будь-якій іншій не забороненій формі. Законом забороняється телерадіоорганізаціям переривати теледебати в тому числі рекламою товарів, робіт і послуг.

Закон встановлює також відповідальність осіб, винних в порушенні норм цього закону. Ці особи несуть цивільно-правову, адміністративну і карну відповідальність відповідно до законодавства України.

Як повідомлялося, парламент України у грудні ухвалив закон "Про обов'язкове проведення передвиборних теле- і радіодебатів". Разом з тим, президент Кучма не підписав закон, оскільки він суперечить ряду норм Конституції України, "порушує права і свободи громадян, звужує їх зміст і обсяг". Виконуючи закон про обов'язкове проведення передвиборних теле- і радіодебатів, більшість теле- і радіопрограм в державі на період проведення виборів фактично перетворяться "в нескінченний політичний дискусійний клуб в ефірі, засіб самореклами політичних діячів, партій, ще і не за свої гроші", переконаний Кучма.

Стенограма обговорення у ВР прийняття закону Закон України "Про обов'язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів під час виборчих кампаній по виборах Президента України та виборах народних депутатів України" у новій редакції



8350, Закон України "Про обов'язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів під час виборчих кампаній по виборах Президента України та виборах народних депутатів України" з пропозиціями Президента. Віталій Григорович Обліцов. Включіть мікрофон в ложі урядовій.

ОБЛІЦОВ В.Г.

Шановний пане Голово! Шановні народні депутати! Щодо цього закону, Президент вважає: Закон України "Про обов'язкове проведення передвиборних дебатів та радіодебатів під час виборчих кампаній по виборах Президента України та виборах народних депутатів України", прийнятий Верховною Радою України 13 грудня 2001 року, суперечить численним нормам Конституції України, порушує права і свободи громадян, звужує їх зміст та обсяг, не відповідає основним засадам організації і проведення виборів в Україні та принципам регулювання інформаційних відносин, визначених базовими у відповідних сферах законами України і тому не може бути підписаний.

Основні зауваження зводяться, зокрема, до такого. Теледебати і радіодебати, без сумніву, є важливою і досить ефективною формою передвиборної агітації, тому можливість їх проведення передбачена Законом України "Про вибори народних депутатів України", стаття 10, 51 і 53. Не виключається така можливість і Законом України "Про вибори Президента України", стаття 31. В принципі, свободи інформаційної діяльності закріплені в статтях 5-ій, 43- ій і 44-ій Закону України "Про інформацію". Разом з тим, усупереч цьому закону, який розглядається, теледебатам і радіодебатам надається статус обов'язкової форми передвиборчої агітації, стаття 1, 3, 4, 5, 7, що не може бути підтримано. В принципі, звичайно, текст закону у вас є, і тому, Іване Степановичу...

ГОЛОВА. Віталій Григорович, депутати говорять про те, що їм зрозуміла пропозиція. Я прошу, Сергій Правденко, профільний комітет. Сергію Правденку включіть мікрофон.

17:06:30

ПРАВДЕНКО С.М. Спасибі.

Шановний Іване Степановичу, шановні колеги, на жаль, мій колега по журналістиці Обліцов прочитав те, що стосувалося першої редакції закону вже прибрано і тезис про обов'язковість. І радіодебати з тексту закону прибрано, оскільки Президент зауважив, ну можливо, і безпідставно, але ми врахували, що люди не будуть розрізнять по голосах, хто є хто. Всі до єдиної, до найменшої пропозиції Президента скрупульозно і акуратно враховано в тому проекті, за який ми зараз будемо голосувати. Держкомпреси просто відстав від подій. Дякую за увагу і прошу підтримати законопроект.

ГОЛОВА. Вітренко.

17:07:15

ВІТРЕНКО Н.М. Наталия Витренко, фракция Прогрессивной социалистической партии Украины.

Конституционное право граждан Украины - это право на информацию. Хватит уже зомбировать народ, обманывать и зголяться над народом алигархами, которые покупают эфир. Они сами не выходят на экран, вместо них - голубые, желтые, красные, синие показывают разные рисуночки. И этим людей обманывая, призывают голосовать совершенно за пустопорожние кандидатуры, поэтому норма теледебатов - это цивилизованная норма для всего думающего мира, и мы хотим, чтобы наши избиратели сделали осознанный выбор. Вот кого они выбрали - пусть те придут в парламент и принимают такие законы,которые им доверили принимать.

Поэтому норма проведения теледебатов, она жизненно необходима Украине. Если Президент этого не понимает - это его проблема, а парламент должен объединиться и проголосовать за этот закон.

ГОЛОВА. Алексєєв останній.

17:08:24

АЛЕКСЄЄВ В.Г.

Іван Степанович, Петр І в свое время сказал, написал такой указ: "Повелеваю все речи произносить без бумажек, дабы глупость каждого была воистину видна". Так я думаю, мы как раз поступаем по этому завету.

А что касается текста закона, там учтены абсолютно все замечания Президента, поэтому его можно ставить на голосование.

ГОЛОВА. Так, Віталій Шевченко.

17:08:51

ШЕВЧЕНКО В.Ф.

Шановний голово, наші фракції "Нашої України" - об'єднання - підтримують цей закон не менше за попередніх доповідачів чи виступаючих. Але чого ми влаштовуємо ці дебати? Ставте на голосування і будемо рухатись далі.

ГОЛОВА. Я не влаштовую, це ви вимагаєте слова і питаєте, чого я вам надаю.

Так, я прошу проголосувати в новій редакцій 8350, де враховані зауваження Президента, прошу голосувати.

17:09:36

За-242

Рішення прийнято.

Читайте також:

Як вдосконалити Закон України „Про обов‘язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів”?

Порівняльна таблиця законодавчих актів: "Про обов’язкове проведення передвиборних теледебатів та радіодебатів під час виборчих кампаній по виборах Президента України та виборах народних депутатів України (З пропозиціями Президента) "

Відкритий лист “Детектор медіа” до керівників каналів
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1121
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду