Що насправді відбувається в марафоні, чому Grok розпочав хрестовий похід проти пропаганди, і хто замість Точицького

Що насправді відбувається в марафоні, чому Grok розпочав хрестовий похід проти пропаганди, і хто замість Точицького

16 Липня 2025
0
276

Що насправді відбувається в марафоні, чому Grok розпочав хрестовий похід проти пропаганди, і хто замість Точицького

0
276
«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють цього тижня.
Що насправді відбувається в марафоні, чому Grok розпочав хрестовий похід проти пропаганди, і хто замість Точицького
Що насправді відбувається в марафоні, чому Grok розпочав хрестовий похід проти пропаганди, і хто замість Точицького

Середа, 16 липня 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»

Привіт. На зв’язку команда «ДМ», яка продовжує працювати попри всі складнощі. 

Марафон. Особистий досвід

Журналіст Євген Лесной півтора року працював на одному з каналів, який мовить у рамках телемарафону «Єдині новини». Він звільнився, підписавши угоду про нерозголошення, однак розповів для «Детектора медіа» про свій досвід цього часу, передовсім про досвід обмежень, цензури і самоцензури, яка є невід’ємною, на його думку, частиною роботи будь-якої редакції, котра виробляє марафон.

По-перше, пише Лесной, у марафоні не вітають жодних спікерів, які критикують владу. Інформаційні продюсери постійно запитували шефредакторку: чи можна брати коментар певного експерта. І відповідь надходила не відразу — бо погодження йшло «згори». Конкретніше, існує заборона на спікерів, які так чи інакше пов’язані з опозицією. І не тільки з «Європейською солідарністю», але й з іншими партіями. Є ще і по-друге, і по-третє, — але інші цікаві деталі про роботу марафону читайте тут.

Grok серед ясного неба

У червні Маск пообіцяв внести зміни в модель Grok. Це сталося після стрілянини в Міннесоті, під час якої загинули конгресвумен-демократка Мелісса Гортман і її чоловік, а сенатор Дженн Гоффман і його дружина отримали вогнепальні поранення. Підозрюваний був затриманий, а поки правоохоронці виконували слідчі дії, інтернет-публіка сперечалася щодо його мотивів: одні вважали стрільця навіженим трампістом, інші — лівим екстремістом. Останню версію відмовився підтримати Grok, після чого Маск і пообіцяв попрацювати над тим, щоб чатбот перестав «відтворювати наратив мейнстримних медіа».

Зміни в роботу Grok справді були внесені  в липні — й саме після цього чатбот раптово розпочав «хрестовий похід» проти російської пропаганди. Він прямо висловлював проукраїнську позицію, часом не стримуючись у виразах на адресу росіян. Така поведінка Grok викликала захоплення користувачів українського сегмента іксу, а також обурення серед свідків-росіян і поширювачів російських наративів, які вже охрестили чатбот «русофобським» чи навіть «бандерівським».

Пояснюємо, чому це сталося, чи може штучний інтелект справді боротися з пропагандою і до яких наслідків це може призвести. Читайте за посиланням.

Чому тиша — найгірший вибір комунікаційника

Чому вітчизняні органи держуправління найчастіше комунікують непослідовно та непрозоро? Яких реформ потребують стратегічні комунікації на рівні держави та якою є роль громадянського суспільства в покращенні комунікації держави з населенням? Що відбувається з комунікаціями в міністерстві, в назві якого заявлені ті самі стратегічні комунікації? Анастасія Платонова поговорила про це з тренеркою зі стратегічних комунікацій, головою правління ГО «Комунікації для змін»  Оленою Лобовою. Читайте розмову за посиланням.

Хто замість Точицького?

Ще наприкінці минулого місяця низка медіа та окремих депутатів прогнозувала зміни в Кабміні, а може, й повне перезавантаження уряду. Мовляв, чекайте, 15 липня все буде. 

І ось, дочекалися. Окрім інших змін тепер зрозуміло, що змінять і міністра культури та стратегічних комунікацій Миколу Точицького. Він, за даними джерел «Детектора медіа», скоріш за все, поїде в Страсбург працювати постійним представником України при Раді Європи.

А поки всі ми чекаємо на офіційне повідомлення, можна поміркувати про потенційних претендентів на вакантне місце очільника цього стражденного міністерства. Є несподівані та дуже обнадійливі варіанти. Лєна Чиченіна розповідає про можливих кандидаток і їхні шанси отримати посаду.

Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
276
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду