
Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»
Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»


Середа, 14 травня 2025 року
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»
Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.
Що таке SLAPP і як з ним боротися
Медіаюристка, адвокатка Оксана Максименюк у своїй практиці вже не раз стикалася зі SLAPP — стратегічними позовами проти участі громадськості (Strategic Lawsuits Against Public Participation). Це досить актуальна і важлива проблема саме для журналістів, особливо розслідувачів. Такі судові позови редакціям виграти дуже непросто, оскільки ті, хто їх подає, мають вплив і фінанси. Їхня мета — не захистити свої права і відновити справедливість, а покарати представників медіа, щоб вони більше не мали бажання розслідувати певні теми; залякати або змусити замовкнути журналістів, активістів, правозахисників. Результатом таких справ можуть бути не тільки заблоковані рахунки медіа і журналістів, а й повне припинення їхньої роботи.
Торік Рада Європи ухвалила рекомендації щодо протидії SLAPP. Цього року в Україні також почали обговорювати цю проблему, голова парламентського комітету з питань свободи слова ініціював створення робочої групи з напрацювання механізмів протидії SLAPP.
За словами Максименюк, поки відповідне законодавство напрацьовуватимуть, представники громадськості вже можуть привертати увагу до SLAPP. А судді навіть без спеціального закону можуть за певними ознаками зрозуміти, що позов є саме SLAPP, і відмовляти в його задоволенні. Це зекономить час і гроші та захистить свободу слова. Світлана Остапа поговорила з Оксаною Максименюк про судові позови SLAPP, які подають в Україні, та як їм можна протидіяти. Читайте інтерв’ю тут.
Гостьова політика «Єдиних новин»
Як завжди, в телемарафоні домінують «слуги»: на минулому тижні їхня кількість з усіх «депутатських» студій становила понад 76%, а з урахуванням появ формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 86%. І це не все: Офіс президента в ці дні знову був представлений максимально. Бенефіси мав радник керівника ОП Михайло Подоляк (в ефірах ICTV та СТБ, «Ми — України» і «Ради» — сумарно 59 хвилин), також тричі був в ефірах марафону інший радник Єрмака Сергій Лещенко, тричі гостював і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, по два рази — заступник керівника ОП Ігор Брусило та заступниця Єрмака Олена Ковальська, і один раз на «Інтері» була ще одна заступниця Ірина Мудра (8 хвилин). Сумарно Офіс президента мав в аналізовані дні 2 години 50 хвилин ефіру в гостьових студіях. Більше цікавого (і сумного) про баланс, достовірність, точність і повноту в телемарафоні та ефірі Першого каналу Суспільного читайте в моніторингу Ігоря Куляса за посиланням.
Як говорити з мешканцями ТОТ
Понад десять років журналісти проєкту «Донбас Реалії» від «Радіо Свобода» висвітлюють наслідки російської агресії в Україні та розповідають про життя на тимчасово окупованих територіях. Про те, як змінилася можливість інформування мешканців ТОТ протягом останніх трьох років у порівнянні з ситуацією з 2014 року і до повномасштабного вторгнення, як розмовляти з ними про війну і як пробивати інформаційну блокаду, журналісти проєкту говорили в рамках дискусії «Незалежна журналістика під час війни: правда на лінії фронту», що відбулася під час 17-го Київського безпекового форуму. Читайте обговорення за посиланням.
Путівник по «Євробаченню»
Цей тиждень — тиждень «Євробачення»: 13 та 15 — півфінали, 17 травня — фінал. Артур Колдомасов завбачливо підготував для вас гід, у якому розповів про все, що ви хотіли би знати про цьогорічний конкурс: пісні, виконавці, номери, скандали (а як же ж без них), цікаві деталі і нюанси. Тож читайте першу частину путівника тут, а другу — тут. І не пропустіть трансляції конкурсу на Суспільному — розклад тут.
Наразі це все.
Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.
До зустрічі. Переможемо!
Ваша команда «ДМ»
