Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»

Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»

14 Травня 2025
0
253

Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»

0
253
«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють цього тижня.
Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»
Чи є в марафоні хтось, окрім «слуг», як боротися проти SLAPP, і що дивитися на «Євробаченні»

 Середа, 14 травня 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»

Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.

Що таке SLAPP і як з ним боротися

Медіаюристка, адвокатка Оксана Максименюк у своїй практиці вже не раз стикалася зі SLAPP — стратегічними позовами проти участі громадськості (Strategic Lawsuits Against Public Participation). Це досить актуальна і важлива проблема саме для журналістів, особливо розслідувачів. Такі судові позови редакціям виграти дуже непросто, оскільки ті, хто їх подає, мають вплив і фінанси. Їхня мета — не захистити свої права і відновити справедливість, а покарати представників медіа, щоб вони більше не мали бажання розслідувати певні теми; залякати або змусити замовкнути журналістів, активістів, правозахисників. Результатом таких справ можуть бути не тільки заблоковані рахунки медіа і журналістів, а й повне припинення їхньої роботи.

Торік Рада Європи ухвалила рекомендації щодо протидії SLAPP. Цього року в Україні також почали обговорювати цю проблему,  голова парламентського комітету з питань свободи слова  ініціював створення робочої групи з напрацювання механізмів протидії SLAPP.

За словами Максименюк, поки відповідне законодавство напрацьовуватимуть, представники громадськості вже можуть привертати увагу до SLAPP. А судді навіть без спеціального закону можуть за певними ознаками зрозуміти, що позов є саме SLAPP, і відмовляти в його задоволенні. Це зекономить час і гроші та захистить свободу слова. Світлана Остапа поговорила з Оксаною Максименюк про судові позови SLAPP, які подають в Україні, та як їм можна протидіяти. Читайте інтерв’ю тут.

Гостьова політика «Єдиних новин»

Як завжди, в телемарафоні  домінують «слуги»: на минулому тижні їхня кількість з усіх «депутатських» студій становила понад 76%, а з урахуванням появ формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 86%. І це не все:  Офіс президента в ці дні знову був представлений максимально. Бенефіси мав  радник керівника ОП Михайло Подоляк (в ефірах ICTV та СТБ, «Ми — України» і «Ради» — сумарно 59 хвилин), також тричі був в ефірах марафону інший радник Єрмака Сергій Лещенко, тричі гостював і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, по два рази — заступник керівника ОП Ігор Брусило та заступниця Єрмака Олена Ковальська, і один раз на «Інтері» була ще одна заступниця Ірина Мудра (8 хвилин). Сумарно Офіс президента мав в аналізовані дні 2 години 50 хвилин ефіру в гостьових студіях.  Більше цікавого (і сумного) про баланс, достовірність, точність і повноту в телемарафоні та ефірі Першого каналу Суспільного читайте в моніторингу Ігоря Куляса за посиланням.

Як говорити з мешканцями ТОТ

Понад десять років журналісти проєкту «Донбас Реалії» від «Радіо Свобода» висвітлюють наслідки російської агресії в Україні та розповідають про життя на тимчасово окупованих територіях. Про те, як змінилася можливість інформування мешканців ТОТ протягом останніх трьох років у порівнянні з ситуацією з 2014 року і до повномасштабного вторгнення, як розмовляти з ними про війну і як пробивати інформаційну блокаду, журналісти проєкту говорили в рамках дискусії «Незалежна журналістика під час війни: правда на лінії фронту», що відбулася під час 17-го Київського безпекового форуму.  Читайте обговорення за посиланням.

Путівник по «Євробаченню»

Цей тиждень  — тиждень «Євробачення»: 13 та 15  — півфінали, 17 травня — фінал. Артур Колдомасов завбачливо підготував для вас гід, у якому розповів про все, що ви хотіли би знати про цьогорічний конкурс: пісні, виконавці, номери, скандали (а як же ж без них), цікаві деталі і нюанси. Тож читайте першу частину путівника тут, а другу — тут. І не пропустіть трансляції конкурсу на Суспільному — розклад тут.

 Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
253
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду