Журналісти про тиск з боку влади, а «Антоніна» про те, чому медіа треба припинити писати про «відомих зірок»

Журналісти про тиск з боку влади, а «Антоніна» про те, чому медіа треба припинити писати про «відомих зірок»

16 Жовтня 2024
647

Журналісти про тиск з боку влади, а «Антоніна» про те, чому медіа треба припинити писати про «відомих зірок»

647
«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють на початку тижня.
Журналісти про тиск з боку влади, а «Антоніна» про те, чому медіа треба припинити писати про «відомих зірок»
Журналісти про тиск з боку влади, а «Антоніна» про те, чому медіа треба припинити писати про «відомих зірок»

Середа, 16 жовтня 2024 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 

Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».

 

Тиск на медіа, про який уже неможливо мовчати

Про систематичний тиск на «Українську правду» з боку Офісу президента із Севгіль Мусаєвою (головною редакторкою цього видання) розмовляла моя колега Юлія Лавришин. Севгіль поділилася, що блокування доступу до спікерів, відмова від коментарів та непрямий тиск на рекламодавців стали частиною стратегії влади. Така практика стосується не лише «Української правди», а й інших медіа. Каже, що після того, як ситуація стала критичною, редакція вирішила винести це питання в публічну площину. Попри війну, розповідає Севгіль, журналісти мають обов'язок інформувати суспільство і ставити критичні запитання, навіть у складних умовах. А нині журналістів видання «УП», а також інших медіа, відрізають від спікерів, обмежують доступ до інформації і навіть переконують рекламодавців відмовлятися від співпраці. За це, як пише «УП» та каже Севгіль,  відповідальний Офіс президента — зараз в особі Дмитра Литвина, радника президента з питань комунікацій. Ось тут «ДМ» опублікував його реакцію на заяву «УП». А ось тут заява Медіаруху  з вимогою  негайно вжити заходів для припинення тиску на медіа з боку будь-яких держслужбовців.  А от чи була якась реакція з боку міжнародних партнерів, донорів і якого розв’язання цієї історії очікує головна редакторка  «Української правди» — читайте тут: «У якийсь момент простір свободи слова почне зменшуватися, як шагренева шкіра».

Війна змінила медіапростір Одеси

Відверто про зміни під час війни Валерій Болган, головний редактор онлайн-медіа «Інтент», розповів в інтерв’ю моїй колезі Марині Баранівській. Також говорили про проблеми з доступом до інформації, самоцензуру та закриття багатьох видань. Валерій Болган закцентував на системності цих проблем: суди, бюрократія і відсутність прозорості ускладнюють роботу журналістів. Ще одна важлива тема в інтерв’ю — провалена комунікація стосовно деколонізації Одеси. Через це мешканці міста не сприймають важливість перейменувань. На думку Болгана, медіа відіграють ключову роль у правдивому висвітленні війни, а перемога України полягає не лише в поверненні територій, а й у здатності протистояти Росії надалі. Поговорили також про фінансування медіа, відсутність бізнес-моделі та залежність від грантів. Головред «Інтенту» розповідає про труднощі з доступом до публічної інформації і каже, що боротьба за прозорість влади залишається їхнім головним пріоритетом.

І додам одразу ще про Одесу. Оглядачка «ДМ» Марія Спалєк подивилась нове тревел-шоу «Міста» з Анатолієм Анатолічем, яке виходить на каналі «Дом». Його автори прагнуть показати, як живуть і змінюються великі українські міста (як-от Харків, Дніпро та Одеса) під час війни. У кожному місті ведучий зустрічається з відомими місцевими жителями та відвідує відомі локації. Моя колега пише, що це шоу демонструє цікаві зміни й нововведення: підземні школи та інклюзивні пляжі, але попри це його формат здається занадто постановним. Багато важливих речей залишаються недоартикульованими, і не вистачає думок звичайних жителів міст. Свою думку Марія Спалєк пояснила на прикладі напівпорожнього харківського ринку «Барабашово»: його показують глядачам, але не розповідають, чому він таким став і як це пов'язано з торгівлею з Росією в минулому. Проєкт справді демонструє життя, яке триває попри війну, але в ньому не вистачає живих історій українців і забагато передбачуваних інтерв’ю з відомими персонажами за очевидними сценаріями: хотілося б менше сценарію, а більше свободи.

«Хазяїн 2. На своїй землі»

На каналі «1+1 Україна» вийшов фільм за мотивами п’єси Івана Карпенка-Карого. Це сиквел серіалу «Хазяїн». Кіно присвячене аграріям, які опинилися в російській окупації. Напередодні телепрем’єри в київському кінотеатрі «Оскар» відбулися передпоказ та обговорення фільму, де йшлося про роль кіно в умовах війни, а також про те, як кіновиробництво може стати інструментом протидії російській пропаганді. Марія Спалєк була там і пише, що презентація та обговорення вийшли не менш цікавими за сам фільм. Захід відбувся за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Серіал «Хазяїн» виробництва ТОВ «Основа фільм продакшн» був переможцем третього сезону конкурсу соціально вагомого аудіовізуального контенту PITCHUA, що фінансується USAID. Концепція фільму отримала грант у результаті конкурсу на продовження вже реалізованих проєктів.

«Тонкощі перекладу»

Ведучі подкасту «Медіуми» Наталя Соколенко та Вадим Міський поговорили із Зоєю Красовською, аналітикинею медіа та авторкою подкасту «Тонкощі перекладу», — про те, чому емоційна комунікація, яка працювала на початку повномасштабного вторгнення, сьогодні потребує аналітичного підходу; чи можливо перекласти українські реалії для міжнародної аудиторії; як працювати з іноземними медіа та доносити правдиві повідомлення про Україну. А ще  про те, як інколи звичайні слова стають складними для пояснення  іноземцям і чому глобальна авдиторія сприймає Україну крізь призму стереотипів і медіа.

«Ненароджені для війни»

Про свій шлях від театральної сцени до служби в лавах ЗСУ та артилерії Євген Авдєєнко, актор і військовий, розповів Віталію Бараннику. Актор, коли ділився своїми враженнями від фронту, описав складність адаптації до бойових умов, свій страх і свою місію — не лише служити у війську, але й займатися культурною роботою та розповідати правдиві історії з фронту, щоб донести їх до цивільних. Він це робить через моновиставу «Ненароджені для війни». Авдєєнко вважає, що люди в тилу мають знати, що насправді відбувається на фронті, і відчувати зв’язок з тими, хто захищає країну. За допомогою своєї вистави він не просто розповідає про війну, але й сприяє збереженню національної ідентичності та історичної спадщини.

Родинна справа

Поки батько служить у ЗСУ, видання «Волинська газета» взялася розвивати його донька. У перші дні широкомасштабного вторгнення головний редактор газети Володимир Данилюк мобілізувався. Понад два роки видання мусило функціонувати без керівника. А з червня 2024 року виконувати обов’язки головреда почала Ольга Данилюк — дочка Володимира. Дівчина тільки-но завершила навчання в Інституті журналістики Київського національного університету. «Детектор медіа» розповідає, як живе газета тепер, як розширює аудиторію та чому в друкованих локальних медіа є шанси вижити в майбутньому.

Кліки понад усе

Медіа продовжують створювати заголовки про «відомих» співачок і співаків.  Наша «Антоніна» не втрималась і вирішила пояснити, чому треба припинити так робити. Звісно, що кліки — понад усе. Але ж на першому-другому курсі журфаків розповідають, що коли людина відома, то немає сенсу на цьому наголошувати. А якщо невідома, то наголошувати нема на чому. Читайте чудовий, зухвалий, з гумором текст Антоніни про невідомих, яких знаходить  читач, коли клікає на заголовок про «відомих зірок» .

 

Наразі це все.

Дякую, що дочитали цього листа до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмітелеграмі,  вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.

 

До зустрічі. Переможемо!

Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
647
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду