Дати - не дати? Якщо дати – то коли?

16 Лютого 2006
0
8833
16 Лютого 2006
19:27

Дати - не дати? Якщо дати – то коли?

0
8833
Телеканали й досі вагаються, чи давати в ефір інформацію, здатну зашкодити іміджу (а відтак, рейтингу) чинної влади. Огляд теленовин і телетижневиків за 6-12 лютого 2006 року.
Дати - не дати? Якщо дати – то коли?

Тиждень видався небагатим на нові сенсації, тож у теленовинах домінували звичні вже теми: нові деталі газових угод, морози, ліквідація наслідків аварії в Алчевську, м'ясо-молочна криза й конфлікти довкола кримських маяків. Зокрема, увагу журналістів привернули:
Відкриття останньої передвиборчої сесії Верховної Ради (яку депутати чесно, як обіцяли, перетворили на агітмайданчик).
- Робота парламентської слідчої комісії з перевірки діяльності НАК „Нафтогаз України”;
- Інформація про таємну домовленість між „Нашою Україною” та Партією Регіонів, оприлюднена депутатом  Сергієм Ратушняком;
- Чергові засідання суду у справі Ґонґадзе;
- Послання Президента до Верховної Ради;
- Втручання Президента у скандал із публікацією карикатур на пророка Мохаммеда;
- Реанімація теми підвищення орендної платні за Чорноморський флот;
Новий спалах „маякової війни”  в Севастополі, де дійшло до наруги над українським прапором.

6 ЛЮТОГО, напередодні відкриття останньої сесії Верховної Ради 4 скликання, журналісти робили прогнози й питалися в депутатів про їхні плани на наступні кілька тижнів. Перший канал особливо зацікавили перспективи обрання та приведення до присяги суддів Конституційного суду. Автор сюжету Ганна Калина вказала на суперечливість позиції спікера Литвина, який, незважаючи на рішення погоджувальної ради, й далі ставить приведення до присяги суддів, призначених Президентом та обраних З'їздом суддів, у залежність від обрання трьох суддів за квотою Верховної Ради.

Ця криза триває вже не перший місяць, і вже тричі спроби обрати суддів  закінчувались невдало: лише кількадесят нардепів брали бюлетені. „Процедура складна. Дві третини депутатів мають прийти на таємні вибори і не менше 226 проголосувати за конкретне прізвище. Пропрезидентські фракції бюлетені не брали жодного разу,” – розповідає автор. Насправді ж неважко підрахувати: сукупна чисельність пропрезидентських фракцій – близько 110 осіб, тож усі інші, залучивши кільканадцятьох позафракційних депутатів, могли би скласти необхідну конституційну більшість… Можливо, „складність процедури” - саме в необхідності особистої присутності депутатів? Адже у зв'язку із їхньою зайнятістю на виборчому фронті сесійна зала, як правило, напівпорожня.

5 канал виявився просто-таки пророчим: не лише процитував у зв'язку з невирішеним питанням Конституційного суду Литвина: „Я не хотів би завершувати каденцію Верховної Ради протистоянням і бійкою у Верховній Раді України”, але й констатував, що „досвід попередньої сесії вказує на єдине – народні обранці без стусанів, синців і галасу мало що вирішували.” Та ще й Данило Яневський на початку бесіди з депутатами Стояном і Ключковським поставив риторичне запитання: „В який день пленарного засідання почнуть битися депутати?”.

У сюжеті Христини Бондаренко було наведено синхрон Нестора Шуфрича: "Чи буде голосування результативним, в першу чергу залежить від "Нашої України". Тому що саме вони блокують процес обрання конституційних суддів від Верховної Ради України". Вже далеко не найчисленнішу фракцію „НУ” винуватив і Петро Симоненко: вона, мовляв, намагається „сьогодні створити кишеньковий Конституційний суд, і просто знищується найвища судова гілка влади в Україні”. Це при тому, що серед кандидатів у судді, за яких відмовились голосувати депутати, була й представниця КПУ! Словом, журналісти затулилися демагогією політиків від висновку, який і так уже давно всім зрозумілий: суддів не обирають тому, що Конституційний суд зараз депутатам не потрібен – депутатам всіх фракцій!

Не дуже успішна спроба інформаційної контратаки, до якої вдався уряд, трохи оговтавшись від тотального наступу опозиції, знайшла своє відображення в сюжеті СТБ: „... крім основної угоди "Нафтогаз", "Газпром" та "Росукренерго" 4 січня підписали ще 15 документів. Ці деталі сьогодні розкрив Прем’єр Єхануров. Частина з них мають такий рівень таємності, що заглянути в них не дозволили навіть спікерові парламенту.” Таким чином, інформація, оприлюднена „Дзеркалом тижня” та іншими виданнями, одночасно й підтверджувалася, і ставилася під сумнів. Головним  в цьому сюжеті був той факт, що Єхануров виправдовувався: „людина, яка одним оком побачила „соглашеніє”, злякалась і подумала, що оце вже продали Україну. Далі я не знаю, як мені бути. Я не маю права вам віддати цей документ, тому що там написано, що це конфіденційність.” Більш убивчої фрази для іміджу політичного лідера, ніж «я не знаю, як мені бути», годі уявити.

Для порівняння – Перший канал: „Прем’єр визнає, що 4 січня було підписано не лише угоду, а й ще кілька документів. Єхануров їх називає традиційними додатками про технічні параметри постачання газу. Він показав ці додатки, але відмовився повідомити деталі, каже: це конфіденційна інформація...”.

6 лютого свіжі новини про газові переговори стали провідною темою програми „Вчасно. Про головне” каналу НТН. Щоправда, тут інформація  інша: „міністр Плачков зізнався, що в Москві були підписані 7 додатків до газової угоди.” Ведучий Віталій Гайдукевич перелічив основні втрати України (занизька ціна на транзит і транспортування газу), а за фразою „цю складно зрозумілу логіку намагався сьогодні пояснити Юрій Єхануров” в ефір був поданий заплутаний і непереконливий синхрон останнього.

Сюжет телеканалу „Тоніс”, хоч і присвячений прес-конференції, на якій Єхануров виправдовувався й підтверджував існування таємних протоколів, вийшов дуже м'яким: існування шести знайдених „Дзеркалом тижня” додатків Прем'єр „не спростував, пославшись на конфіденційність такої інформації. Мовляв, за її розголошення і оприлюднення в пресі він буде відповідати у суді.” І тут же цитата: „Мы не имеем право вам передать контракты. Не могу. Меня еще засудят в Стокгольмском суде. А потом… А у меня две внучки”.

Не дуже доречний гумор не міг приховати розгубленості Єханурова, а плутані синхрони, якими журналісти ніби намагались компенсувати відсутність фактів, демонстрували хисткість позицій уряду. Інші канали або зовсім не дали інформації про нові подробиці газових угод, або обмежились відтворенням обіцянки Єханурова „розповісти всю правду” 8-9 лютого, після завершення переговорів із Газпромом.

АБИ ЗРОБИТИ ВИСВІТЛЕННЯ ВИБОРЧОЇ ТЕМАТИКИ ПОВНІШИМ, ВІДТЕПЕР МИ ДОДАВАТИМЕМО ДО ОГЛЯДУ КОЖНОГО ДНЯ ТАБЛИЦЮ З ПЕРЕЛІКОМ ПОДІЙ АБО ОСІБ, ЯКИМ БУЛО ПРИСВЯЧЕНО СЮЖЕТИ В ІНФОРМАЦІЙНИХ ВИПУСКАХ. ЗВЕРТАЄМО ВАШУ УВАГУ НА ТЕ, ЩО ЦЕ - НЕ ПОВНИЙ ЗМІСТ ВИПУСКІВ НОВИН, А ЛИШЕ ТА ЇХ ЧАСТИНА, ЩО ВИСВІТЛЮЄ ПЕРЕБІГ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ ТА ПОДІЇ, ЯКІ ПРЯМО НА НЬОГО ВПЛИВАЮТЬ.

6 лютого, понеділок

Канал

1

Інтер

1+1

Новий

ICTV

Теми сюжетів або партія (політик)- ньюзмейкер

- газ, Єхануров

- До виборів залишилось 48 днів

- Партія Віче

- Партія Зелених

- Литвин

- СДПУ(о)

- Партія Регіонів

- СПУ

- БЮТ

- Наша Україна

- Зустріч Януковича з Червоненком

- виборці за кордоном

- Початок агітації на державному телебаченні

- Конституційний суд

- Партія Віче

- Юрій Бойко (Блок „Не Так!”)

- СПУ

- депутати готуються до сесії

- Наша Україна

- Партія Віче

- БЮТ

СТБ

ТРКУ

5

НТН

К1

Тоніс

- газ (секретні документи)

- Ратушняк

- соціологія (НУ, ПР)

- Блок Вітренко

- депутати готуються до сесії

- Наша Україна

- Блок НДП

- Янукович

- Тимошенко

- Партія Віче

- газові переговори

- депутати готуються до сесії

-  Ключковський, Стоян (у студії)

- виборці за кордоном

- газ

- Мороз

- Тимошенко

- Янукович

- підготовка до сесії

- виборці за кордоном

- Мороз

- Литвин, підготовка до сесії

- Партія зелених

- газ, Єхануров

- Початок агітації на державному телебаченні


7 ЛЮТОГО головною темою залишалась газова, а головним ньюзмейкером стала Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування діяльності НАК „Нафтогаз України”, голова якої Юлій Іоффе відвідав студії 5 каналу та НТН.  

Та спершу – про Перший, до якого,  нарешті (й п'яти днів не минуло) „дійшло”:  „Не лише газова угода, а ще 7 документів були підписані у Москві 4 січня”, - повідомили в «Новинах». Вчорашнього визнання цього факту  прем’ром Єхануровим, либонь, не вистачало, зате підтвердження з вуст чиновників нижчого рангу -  Івченка і Плачкова –  виявилося  достатнім інформаційним привідом, аби перелічити претензії опонентів до чинної влади. Утім, не бракувало  в сюжеті Максима Драбка й відповідей на ці закиди. Зокрема, на озвучене Олександром Чалим звинувачення у „здачі” українських підземних газосховищ, якими росіяни користуватимуться за мізерною, як на європейські мірки, ставкою, відповідь  була такою: „Збільшити цю ставку Україна хоче, але не може. "Нафтогаз" кілька разів звертався до основних європейських газових компаній, зокрема "Газ де Франс", але вони не зацікавились українськими сховищами. То ж з росіянами ж домовилися: ставка для них не змінюється, якщо можна буде грітися їхнім газом в холоди.” Холоди, морози, навіть „алчевськ” як назва майже загальна – така тепер головна аргументація захисників угоди, яку ще місяць тому впевнено називали перемогою. Відразу після запізнілої сенсації в новинах каналу  йшла  ціла низка сюжетів про морози, в яких аж бринів  підтекст: а що б із нами було, якби не підписали?

Увагу журналістів НТН привернула заява президента Росії: „Зробити "Росукренерго" газовим монополістом вимагав Київ, а не Москва”.  Про те, де саме, в якому контексті, у відповідь на яке запитання пролунала ця фраза – ані слова. Водночас, інша важлива частина заяви Путіна, чи не найскандальніша цитата цього тижня – про те, що Україні належить 50% „Росукренегро”, і українська частка цього підприємства є непрозорою – виявилась для вітчизняних телеканалів  7 лютого напрочуд непопулярною. Про неї промовчали Перший канал, ICTV, Новий канал, К1, Тоніс, „1+1” (журналісти ТСН зосередились на карикатурному скандалі з данською газетою), ТРК „Україна”, „Інтер” (де Путін згадувався з іншого, значно менш важливого, приводу). Ведучий 5 каналу Данило Яневський попросив прокоментувати цю заяву гостей студії (Юлія Іоффе та Юрія Оробця), однак в інформаційному випуску її не було. Згадали, хоч і побіжно, про неї лише у „Вікнах” СТБ: „Сьогодні Володимир Путін несподівано спростував українського колегу і заявив, що "Росукренерго" як посередника пропонувала не Москва, а Київ, і за Raiffeisen Investment стоять саме українці. Щоправда, прізвищ передбачливо на назвав”.

Чому про таке серйозне звинувачення з вуст президента однієї з найвпливовіших країн світу, що може бути фатальним для рейтингів української влади, „забули”? Можливо, не мали точних цитат, а лише перекази тих, хто бачив іспанське першоджерело? Можна також припустити, що притримали до появи спростувань. До цього поширеного фокусу вдався Перший канал, повідомляючи 7 лютого про викривальну заяву депутата Ратушняка, який напередодні оприлюднив подробиці нібито укладеної між Партією Регіонів та „Нашою Україною” угоди: сюжет почався зі спростування й ним закінчився. При цьому авторка сюжету не приховувала, що інформаційний привід – учорашній.

Найбільш збалансовані сюжети про претензії Тимчасової слідчої комісії, очолюваної Юлієм Іоффе, до НАК «Нафтогаз», вийшли в 5 каналу та «Тоніса». Ці два канали, а також Перший і СТБ, подали позицію не лише комісії та «Нафтогазу», але й Асоціації газових трейдерів, чиї заяви та побажання урядові в цей день почули не всі. 

7 лютого, вівторок

Канал

1

Інтер

1+1

Новий

ICTV

Зміст сюжетів або партія (політик)- ньюзмейкер

- газ

- відкриття сесії

- Ратушняк, НУ і ПР

- ЦВК (відкріпні талони)

- газ

- відкриття сесії

- ЦВК (зрив виборів)

- Партія зелених

- Ющенко і карикатури

- газ

- відкриття сесії

- ТВК у Коростишеві

 

- газ

- відкриття сесії

- Партія зелених

- НЗФ

- відкриття сесії

- газ (слідча комісія)

- НЗФ

СТБ

ТРКУ

5

НТН

К1

Тоніс

- газ

- РТР-Планета (політика на ТБ)

- Ратушняк, НУ і ПР

- ЦВК (зрив виборів)

- НЗФ

- Замах на Пенчука (суд)

- відкриття сесії

- газ

- приїзд міжнародних спостерігачів

- газ (Єхануров)

- КВУ (Попов)

- Іоффе (у студії)

- АУП (політична реклама на ТБ)

- відкриття сесії

- карикатури

- ЦВК (зрив виборів)

- газ (Путін)

- Іоффе (у студії)

- Відкриття сесії

- Ющенко і карикатури

- газ

- початок сесії і робота депутатів

 

- газ

- відкриття сесії

- незалежна експертна рада з питань діяльності ЗМІ під час виборів

- Партія зелених

 


У середу, 8 ЛЮТОГО,  учорашня заява Путіна потрапила в ефір більшості каналів укупі зі свіжими спростуваннями українських посадовців. Черговий (і знов не дуже доречний) дотеп Юрія Івановича Єханурова про 1 гривню, а також його гнівні вимоги негайно назвати засновників „РУЕ” м'яко «відтінили»  заяву Путіна в сюжеті Першого. А от  цитату обрали  в «Новинах» досить-таки неоднозначну: „За словами Путіна, компанія з її непрозорою п’ятдесятивідсотковою українською часткою, цитую: "відпочиває порівняно з тими шахрайствами, які були в газових відносинах Росії та України протягом останніх 15 років". Сірич, нова корупційна схема – далеко не найстрашніша, якщо порівнювати зі схемами кучмівських часів.

ТРК „Україна”, в загальних рисах виклавши ситуацію, навіть похвалила Єханурова: „Прем'єр демонструє гнучкість та терпіння”. Здивував „Інтер”, повідомивши про скандал буквально наступне: „Украина готова в одностороннем порядке расторгнуть газовые договоренности, если они не устраивают российскую сторону. Об этом заявил Юрий Єхануров, и попросил Ивана Плачкова официально обратиться к "Росукренерго" с просьбой предоставить информацию о деятельности её учредителей. Наличие какой-либо украинской доли Ехануров отрицает, и предложил Фонду госимущества с сегодняшнего дня объявить конкурс: если кто-то найдет часть украинского имущества в "Росукренерго", выставить ее на аукционную продажу по цене одна гривня”.  По-перше, глядачам непогано було б усе-таки повідомити, звідки взагалі взялись розмови про українську частку в „РУЕ” (заяви Путіна „Інтер” так і не відтворив - уперше вона п

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
8833
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду