Тортури в телеефірі

1 Червня 2011
13161
1 Червня 2011
17:41

Тортури в телеефірі

13161
Сюжет Костянтина Усова про примусове годування в СІЗО, який вийшов у програмі «Знак оклику» на ТВі, спровокував жваву дискусію в медіасередовищі. Постановочні кадри катувань, зняті під час журналістського експерименту, виглядали більш ніж реалістично.
Тортури в телеефірі

«Монтаж розслідування про політику і тортури підходить до завершення. На деяких моментах режисерові стає погано і він тікає у вбиральню», - так на своїй сторінці в фейсбуку журналіст - автор сюжету описав емоції від побаченого. І вже після ефіру додав: «Не для дівчат. Не для дітей. Не для чутливих».

 

Щоб оцінити вповні, про що йдеться, пропонуємо переглянути відео:

 

 

 

 

Після цього у фейсбуку розгорнулася дискусія. Значна частина дописувачів назвала сюжет сильним і сміливим. Натомість колега Костянтина Усова, журналіст ТВі Роман Недзельський, написав: «Поважаю тебе як колегу і визнаю твої успішні сюжети, але не розумію, навіщо ти зробив цей "шедевр", після якого блювати хочеться? Навіщо ця ілюстрація??? Що дає вона глядачу? Всі і так уявляють, коли просто описати словами - рот відкривають, вставляють шланг... це очевидні речі. Луценка тим більше так і не годували. Й у тому, що така інструкція існує, частково винен і сам Луценко, чому не відмінив? До речі, правозахисник та психотерапевт Семен Глузман вважає, що примусове годування не однозначно негативна річ. Він сам голодував. Каже, примусове дозволяє не померти і формально не припиняти протест. Людина ж коли голодує не ставить за мету померти, тому, на думку Глузмана, пасивно погоджується на примусове голодування...».

 

 

 

 

Від програми «Знак Оклику» на запитання «Детектор медіа» відповів ведучий Артем Шевченко.

 

- Кому належить ідея провести такий журналістський дослід?

- Ідея з'ясувати істинний порядок примусового годування осіб в установах кримінально-виконавчої системи належить спеціальному кореспонденту програми «Знак Оклику» Костянтину Усову і продиктована актуальністю теми голодування як протесту в'язнів, у тому числі політичних.

 

- Хто консультував авторів, як саме виглядає таке примусове годування? Чи є прямі докази або свідчення, що ця процедура виглядає саме так?

- Силову та медичну складову примусового годування описували та здійснювали особи, які неодноразово проводили цю процедуру в минулому в рамках професійної діяльності. Це був справжній лікар і справжні працівники СІЗО. Прямий доказ, що ця процедура виглядає саме так - Наказ Держдепартаменту з питань виконання покарань №127 від 12.06.2000 «Про затвердження Інструкції про умови тримання і порядок примусового годування в установах кримінально-виконавчої системи осіб, які відмовляються від уживання їжі».

 

- Чи припустимими, на ваш погляд, є такі реалістичні сцени тортур у телевізійному ефірі?

- В телевізійному ефірі було показано не сцену тортур. Було показано максимально наближену до реальності правду тюремного життя, підтверджену, до речі, Мустафою Джемілевим, до якого застосувавили цю процедуру протягом 300 днів голодування у радянський тюрмі. Ми усвідомлювали ризик викликати певне несприйняття в частини аудиторії надмірною натуралістичністю, але переважив аргумент суспільної значущості піднятої теми.

 

- Чому сюжет має обрамлення справи Луценка (починається й закінчується історією екс-міністра), якщо сам Луценко не проходив процедури примусового годування?

- Голодування Луценка - перший подібний політичний протест в останні роки. Точно відомо, що його лякали примусовим годуванням, ба більше, інформацію про застосування такої процедури було офіційно оприлюднено його політичними прихильниками . Відтак, на наш погляд, це були достатні аргументи, щоб відтворити примусове годування саме у контексті історії Луценка.

 

 

Сам автор сюжету Костянтин Усов у приватній розмові з автором цієї статті зазначив: «Мені багато людей дзвонили і обурювались, казали, що це "виходить за межі", що це "катуванння в прямому ефірі". Але мене неможливо переконати, що хтось повинен приховувати правду, якщо вона погано виглядає».

 

 

 

Слід визнати, що в позиції Усова та Шевченка бачить рацію й професор, член Комісії з журналістської етики Валерій Іванов, до якого «Детектор медіа» звернулася по експертну оцінку:

 

«У реалістичності кадрів криміналу я не бачу. Наприклад, у Британії після того, як подивишся деякі рекламні ролики в метро, не заснеш. Головне - щоб автори чітко зазначили, що це постановочне відео. Треба повідомляти про це глядачів, і вони чітко повинні знати, що працюють актори, а не реальні люди. У жодному разі неприпустимі зрежисовані кадри, коли на цьому окремо не наголошується. Тоді це грубе порушення журналістської етики, за яке за кордоном навіть відлучають від професії. А стосовно натуралістичності сюжетів і того, що шокує, я не бачу особливих обмежень. Бо якась інформація обов'язково когось шокує. І якщо мета - принести користь суспільству, тут припустимі навіть настільки реалістичні кадри».

 

 

 

Зауважмо, що сюжет про примусове годування - саме такий випадок. Більше того, сам Усов у стендапі, тобто просто в кадрі, прямо та переконливо вказав мету і причини, які сподвигли на проведення такого, м'яко кажучи, неприємного журналістського досліду:

 

«Європейський суд визнав, що примусове годування є проявом насильства і тортур. Але в українських тюрмах воно застосовується і в наші дні. Тому й тут усе справжнє: лікар, зонд, суміш, спецпідрозділ, інструменти. Навіть доброволець спеціально не їв три дні, готувався фізично і морально. І це не елемент телевізійної інтриги. Якщо у вас слабкі нерви або чутлива психіка, краще не дивитися».

 

Чи є це переконливим для колег Костянтина Усова та глядачів ТВі, а ще - чи виправдовує мета такі неоднозначні засоби? «Детектор медіа» готова вислухати думку кожного з вас.

 

Фото Павла Довганя, Руслана Новосьола

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13161
Коментарі
7
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
t_yulka
4951 дн. тому
Тут проблема в іншому. Не в значущості заявленої теми ( а вона безсумнівно важлива).Просто це дві різні історі - суд Луценка і тортури у тюрмах.абсолютно самодостатні. Діалог судді і Луценка взагалі не потребував додаткової драматизації (історії про примусове годування). Сюжет про тортури у тюрмах як спосіб зламати волю був би доречний сам по собі,з КОРОТКОЮ паhалеллю щодо Луценка.
талула
4952 дн. тому
кадри як кадри, бувать у набагато страшніші. знущання - так, але поводження з психічно хворими у лікарнях також можна розцінювати як тортури, і ніхто про це не кричить. блювати після перегляду також не хочеться, тому реакція недзєльского і ко мені не зрозуміла
myrko
4953 дн. тому
"Якщо у вас слабкі нерви або чутлива психіка, краще не дивитися". Це фраза. яка лише притягує до екрану. А дивитись на таке огидно. А показувати - ще більш огидно. Не розумію автора.
Nik
4953 дн. тому
Чому тоді дивуєтесь сюжету. Адже більше лякає не сам процес заливання їжею, а ламання волі. Однак про примусове годування говорили ще кілька тижнів тому. Згадали про волю, коли побачили факт?? А раніш про що думали?
капитан очевидность
4953 дн. тому
Ник. вы же занимались сексом с любимым человеком? Правда, ничего общего с изнасилованием? А ведь процесс-то один и тот же))))) Разница - в доброй воле участников.
Svitlana
4953 дн. тому
Одна справа, коли сам ковтаєш, а друга, коли змушують. Ви що різниці не розумієте?
Nik
4953 дн. тому
А що ви зонда ніколи не ковтали у лікарні аби перевірити шлунок. Це теж тортури?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду