Верховна Рада в овертаймі
«Інтер», «1+1», Перший, ICTV, Новий канал , СТБ, 5 канал, НТН, «Україна», «Тоніс».
Цей тиждень усі мали відпочивати: депутати – від сесійної зали, глядачі – від депутатів, а журналісти – від безперестанної необхідності відокремлювати змістовну інформацію від передвиборчої реклами. Та парламентарям, цитуючи «Інтер», „страх як закортіло працювати”, і вони продовжили сесію на тиждень. Прибічники Президента, що тепер у меншості, відразу попередили, що нічого путнього не буде. Депутати заманювали Ющенка до Верховної Ради призначенням суддів Конституційного суду, але він від візиту утримався. Внутрішньополітична криза перейшла у мляву стадію, тим часом як російсько-українські відносини знов загострились.
Провідною темою 16 січня, що не втрачала актуальності протягом усього тижня, були дії російських військовослужбовців на українських гідрографічних об'єктах у Криму. Непорозуміння двох держав, що висловили взаємні претензії щодо захоплення Ялтинського та інших маяків, майже офіційно називають „маяковою війною”, або – цей каламбур дуже вподобали тележурналісти – „маячнею”. Політики, звісно ж, не втратили нагоди похвалити своїх і покритикувати опонентів. У сюжеті Першого каналу віце-спікер Адам Мартинюк звинуватив МЗС у нерозсудливості: „…треба менше робити заяв, особливо тим, хто повинен стояти на сторожі захисту інтересів наших. Я маю на увазі Міністерство закордонних справ. Перш, ніж заявляти щось і стукати дверима, треба спокійно на рівні дипломатичному розібратися, кому що належить". 5 канал процитував Наталію Вітренко: „… навіщо взагалі Україні от маяки, якщо не буде там дружнього флоту? Навіщо? Невже не зрозуміло, що натівці відразу зроблять все своє?" Тим часом ТРК „Україна” продемонструвала небувалий „патріотизм”: об'єкт у Генічеську в сюжеті „Подій” названо „радіонавігаційною станцією ЧФ Росії” (для порівняння – Перший канал: „ЧФ захопив станцію „Марс-75”), а винуватцями скандалу було зображено пікетників „Студентського братства”. Щоправда, автор зазначив, що за законом усі гідрографічні станції Криму та Приазов'я належать Україні. НТН зробив наголос на позиції Росії, яка „закликає не політизувати ситуацію”: два довгих синхрони Затуліна, коментар політолога Телешуна, зміст якого можна було звести до тези „проблема у відсутності державних домовленостей”, а насамкінець – підказка для тих, хто ще не здогадався, кого треба винуватити в їх відсутності: „… за подіями "помаранчевої революції" припинилася робота українсько-російських міжвідомчих комісій. Саме вони, незалежно від зміни політичних режимів, розглядали взаємостосунки по ключовим напрямам…”
У студії 5 каналу з маякового питання дискутували депутат Держдуми РФ Константін Затулін і заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко. Говорили кожен своєю мовою, кожен своє і, очевидно, для „своїх”: Затулін тицяв пальцем у шифр „Я-13” у переліку орендованих Росією об'єктів на території Севастополя, що, на його думку, символізує Ялтинський маяк, а Бутейко радше оборонявся, ніж атакував.
Новий канал іронічно прокоментував заяву Наталії Вітренко про те, що для отримання газу по 45 доларів за тисячу кубометрів Україні достатньо вступити в ЄЕП. Один із небагатьох, 5-й канал присвятив окремий сюжет візиту Юлії Тимошенко до Чернівців та провокаціям, що відбулись під час агітаційної акції за її участю. Про інший різновид передвиборчої агітації – заклики з парламентської трибуни – йшлося у ТСН: до ініціативи представників СДПУ(о) звернутись до Генпрокуратури, аби та оцінила належним чином нібито неконституційні висловлювання Романа Безсмертного, журналісти «1+1» поставились із гумором. Увагу ICTV, «Інтера», СТБ і Першого каналу привернула заява лідера НДП Пустовойтенка про наміри балотуватись на посаду мера Києва, якій вони присвятили окремі сюжети; характерно, що ТРК „Україна”, 5 канал і НТН узагалі не згадували про це у своїх випусках новин.
У новинах із виборчого фронту голова ЦВК Давидович намагався здивувати громадськість, повідомивши про те, що ми насправді й так давно знали – що виборців стало на мільйон триста тисяч менше, ніж торік. За версією НТН, таку кількість мертвих душ Давидович пояснює „безвідповідальністю місцевої влади при формуванні списків” (ТРК „Україна”, до речі, виявилась сміливішою – „…однією з причин зменшення кількості виборців він назвав виявлену фальсифікацію списків”), а найбільше уваги в сюжеті було приділено конфліктній ситуації довкола виборчих комісій у Козині. «Вікна» СТБ і ТСН «1+1» зосередились на іншому аспекті теми – веденні передвиборчої агітації на телебаченні. На думку 5 каналу, що для політиків – драматична виборча кампанія, те для ЦВК – рутинна робота. Та й справді: Давидович із його старанністю завгоспа не дає журналістам, як свого часу Ківалов, приводів для роздмухування сенсації.
Отримавши у п'ятницю, 13-го січня, з Банкової , від Президента, листа з вимогою скасувати постанову про відставку Кабміну, Верховна Рада думала, думала, поки 17 січня не додумалась запросити Президента до себе на розмову. «1+1» назвав це запрошення неоднозначним: „Формально це звучить, як готовність парламентарів до компромісу. З іншого боку, депутати не готові переглядати своє рішення про відставку уряду.” Про справжні наміри антиющенківської коаліції свідчать слова депутата Шурми, наведені «Інтером»: „Цей четвер повинен бути дуже визначальним: не тільки для політичної еліти і журналістів, але ми розраховуємо на те, що громадяни України нарешті зрозуміють, хто стоїть на яких позиціях". „Викликом на килим” було названо це запрошення в сюжеті Нового каналу.
А ось ТРК „Україна” ніяк не натішиться звільненням міністрів. Великий сюжет у „Подіях” цього дня було присвячено намірам Верховної Ради повторно звільнити Тарасюка, Івченка, Плачкова і Головатого, інспірованим паливно-енергетичним комітетом. Висловитись дали Броннікову, що звинуватив Івченка і Плачкова у свідомому дезінформуванні депутатів, Януковичу – „Вся ця "помаранчева" команда, вона знову рветься до влади”, а також Томенку, який від імені БЮТ висловив ініціативі регіоналів палкий одобрямс. Для порівняння, Новий канал обмежився щодо цих заяв одним реченням, навіть не називаючи прізвища міністрів-„смертників”.
5 канал звів у студії двох скандальних (навіть за опозиційними мірками) депутатів – есдека Нестора Шуфрича та нетипового нашоукраїнця Юрія Кармазіна. Шуфрич був у своєму стилі: пояснював відставку уряду цінами на картоплю й капусту, а також обвинуватив чинну владу в тому, що вона будує в Чорнобилі сховище для імпортних ядерних відходів. Назвав навіть американську фірму, з якою підписаний контракт на будівництво. Голосно сперечаючись між собою, Шуфрич і ведучий програми «Час» Роман Скрипін заглушили відповідь Кармазіна, що, мовляв, сховище будують для українських відходів.
Знайшла своє відображення в теленовинах смілива ініціатива Віктора Януковича-молодшого з упровадження в Україні передових виборчих технологій. Sms-референдум , у назву якого закладено потрібну організаторам відповідь – «За русский язык!» - «1+1» порівняв із „sms-виборами Президента України Віктора Януковича”, проведеними фондом Павловського в Росії восени 2004-го. «Інтер» дав відповідь на запитання, що мало б зацікавити багатьох глядачів: акція фінансується з виборчого фонду Партії Регіонів. 5 канал уїдливо прокоментував : „Результати так званого референдуму Янукович-молодший сподівається перетворити на серйозну соціологічну працю. Щоправда, поки що не уявляє, в який спосіб. Так саме не визначився він і з тим, навіщо йому взагалі цей проект”, а також навів синхрон, у якому лідер младорегіоналів відверто визнає: організаторів цікавить лише кількість голосів „за”.
Інтерв'ю Віктора Ющенка, опубліковане впливовим виданням “Financial Times”, з різних приводів згадували Перший канал (коментар щодо стабільності виконання газових домовленостей), ICTV („Віктор Ющенко звинуватив БЮТ, комуністів та СДПУ(о) у спланованій дестабілізації”), 5 канал („У відставці Єханурова Ющенко звинуватив Юлію Тимошенко”) і СТБ (пропозиція Президента щодо розгляду змін до Конституції на всеукраїнському референдумі).
18 січня до східних кордонів України наблизились жорстокі морози (чи то „антарктичне літо”, як висловився Ігор Пупков у „Подробностях” «Інтера»), однак у кулуарах Верховної Ради було жарко. Депутати завзято торгувались, вимагаючи поступок в обмін на скасування постанови про відставку уряду, тим часом як Президент радився зі своїми соратниками щодо національної безпеки та оборони. У сюжеті НТН опозиційні політики й політологи називали свою ціну: відставка Головатого (Володимир Малинкович), звільнення „тих деяких фігур, про які ви всі знаєте” (Олександр Стоян); член фракції СДПУ(о) Олег Царенко в сюжеті Першого каналу розширив список міністрів, якими Президентові запропонують пожертвувати, назвавши також Балогу й Тарасюка. Регіонал Самофалов у коментарі каналу «Тоніс» зажадав від Президента ще й пояснення, чому він відкликав свій підпис під меморандумом про співпрацю влади й опозиції, а Олег Зарубінський на 5 каналі запропонував тлумачення нових газових тарифів.
Тиждень гри на нервах, отже, закінчився не на користь Верховної Ради: збагнувши свою неспроможність присилувати Президента і Кабмін виконувати постанову про відставку, депутати згодились на компроміс. Цим охоче скористались ющенківці, пішовши в контратаку, що дало підстави СТБ назвати в інтернет-версії свій сюжет „Уряд грає мускулами”. „Інтрига полягає в наступному: опозиція одночасно і кличе президента, і дає йому підстави не приходити до Верховної Ради,” – зазначила журналістка Ольга Червакова. Зрозумівши, що прихід Президента до сесійної зали в четвер вигідний передусім опозиції, представники „Нашої України” та фракцій-союзників висловили побажання, аби він відмовився від свого наміру. Тим часом ТРК „Україна” навіть не припускала, що Ющенко може не виконати волі депутатів: „завтра Президент і глава уряду візьмуть участь у засіданні Верховної Ради”.
Про засідання РНБОУ говорили сухо і стримано: позасідали, порадились і вирішили підтримати Президента одностайно. Журналісти „Вікон” дозволили собі певну непослідовність: спершу в сюжеті йшлося про те, що Рада засідала „в пошуках політичного компромісу”, а згодом виявилося, що заради компромісу Президент готовий… лише прийти до Верховної Ради. НТН процитував Кінаха, який чітко формулював вимоги РНБОУ до Верховної Ради: „вирішення як мінімум двох питань: це прийняття присяги суддями конституційного суду і відновлення діяльності Конституційного Суду і відміна постанови Верховної Ради України від 10 січня поточного року по так званій відставці уряду, яка суперечить у тому числі нашим загальнодержавним стратегічним інтересам.”
Неабияк схвилювали журналістів каналу «Тоніс» зміни до статті 182 Кримінального кодексу, що передбачають ув'язнення на три, а в деяких випадках і до 12, років за збирання, використання та оприлюднення конфіденційної інформації про особу. В репортажі на цю тему – пряма мова директора Інституту медіа права Тараса Шевченка, тележурналіста Володимира Ар'єва й члена профільного парламентського комітету Володимира Яворівського. На думку останнього, ця норма КК не повинна застосовуватись у випадках, коли йдеться про приватне життя політичних і громадських діячів.
На Водохреща (19 січня) Президент розчарував усіх, хто сподівався вихлюпнути на нього цебер холодної води в парламенті, й віддав перевагу купанню в ополонці. Голих політиків можна було побачити на всіх каналах: Перший канал показував купання Ющенка (згадано було також Єханурова, Кірєєва і Омельченка), 5-й – львівського губернатора Олійника, СТБ – Литвина. Янукович у воду не поліз, але ТРК „Україна” все ж повідомила про його участь у відзначенні великого християнського свята.
Вилізши з ополонки, Ющенко вкотре вже покритикував депутатів – що засвідчила камера НТН: „Відправляють поза законом уряд у відставку за 80 днів до виборів. Друзі, яка мета? Принести стабільність? Спокій? Чесно пройти вибори? Абсолютно ні". Тим часом Верховна Рада, не дочекавшись приходу Президента, почала звільняти міністрів по другому колу, цього разу – від виконання обов'язків. Замахнулись і на газову угоду з Росією, яку було визнано незаконною. Із цього приводу в ефірі «Інтера» та НТН звітували представники опозиції.
Олександр Турчинов у студії «Інтера» провів паралель між об'єднанням БЮТ із Регіонами, комуністами і народниками Литвина та антигітлерівською коаліцією під час Другої світової війни, а також натякнув на можливість співпраці з Партією Регіонів у тому разі, якщо вона відмовиться від згубної ідеї федералізму. Компанію голові виборчого штабу БЮТ складала член Партії Регіонів Раїса Богатирьова, що відповіла на запитання „чи реальним є укомплектування Конституційного Суду до виборів?”категоричним „ні”.
Голову Республіканської партії Юрія Бойка в підсумкових „Подробностях” «Інтера» упіймали на непослідовності: кілька днів тому він заявляв, що денонсувати російсько-українську угоду не можна, а тепер депутати блоку „Не так!” у ВР голосують за її скасування. Бойко викрутився, визнавши, між іншим, що насправді газова проблема була лише приводом для відставки уряду, тоді як справжні причини – відсутність порозуміння, занепокоєння щодо можливого скасування політреформи і, насамкінець, погіршення добробуту нації.
Володимир Сівкович на НТН висловив усю гірку образу, що накопичилась у серцях депутатів: „…подивіться заяви Віктора Ющенка, який сьогодні в робочий день забрав весь Кабінет міністрів і побіг купатися в ополонку, в той час коли Верховна Рада його цілий день чекала”. Він також підтвердив, що повторне звільнення Головатого і Плачкова – іміджевий крок, покликаний нагадати громадянам і політикуму, хто за нової Конституції в хаті господар.
Тим часом у студії програми „Час” Данило Яневський, спілкуючись із двома Зайцями – Володимиром від СДПУ(о) та Іваном (УНП) – влаштував істерику, що виглядала непристойно навіть за стандартами розмовних програм 5 каналу. Вперто не бажаючи збагнути різницю між відставкою та відстороненням від виконання обов'язків, журналіст промовляв буквально таке: „…відсутність елементарної юридичної культури 250 депутатів, про нешанування ними Основного закону, який вони перед всім чесним народом присягалися боронити, про заперечення ними, депутатами, законів формальної логіки, нехай навіть в її арістотелівсьму варіанті…”, а також сипав звинуваченнями на адресу Росії та проросійських сил. Представники обох опозицій (УНП після відставки уряду проголосила себе парламентською опозицією – О.Д.) мужньо зносили поведінку Яневського, і Володимир Заєць протягом програми лише чотири рази закликав його повернутися до виконання ролі ведучого й припинити виголошувати обвинувальні промови. Перепалка, на жаль, ні на міліметр не наблизила глядачів до розуміння сутності конфлікту.
Віталій Кличко, й собі скупавшись в ополонці, 19 січня офіційно заявив про свої плани змагатись за посаду київського міського голови. З цього приводу він побував у студії 5 каналу, а також дав прес-конференцію, про яку нічого не згадали лише Перший канал, Новий і Тоніс. Колишній боксер підписав заяву до тервиборчкому просто на очах у журналістів. Кличко, повідомив СТБ, сподівається на те, що конкуренція на виборах не зіпсує дружніх стосунків між ним і його головним конкурентом – чинним мером столиці.
19 січня стався трагікомічний викид компромату на оточення Президента: есдек Шурма і комуніст Голуб віднайшли зв'язок між депутатом Петром Ющенком і загадковим газовим посередником „РосУкрЕнерго”. Джерелом інформації, як повідомив канал НТН, є стаття з „невідомого досі французького сайту”. НТН подав також синхрон Шурми – звернення по допомогу до журналістів, аби вони донесли до народу страшну правду про 70 мільйонів доларів, перераховані РУЕ саудівській компанії „Петрогаз”. Аргументацію Шурми, чому саме Петра Ющенка підозрюють у володінні „Петрогазом”, дослівно навів «Тоніс»: „Спочатку ми думали, що фірма "Петрогаз" – це перші п’ять слів є від слова „петролеум”, однак тепер це наводить на думку про ім’я „Петро”. Ми проглянули списки його найближчого оточення. Ім’я Петро мають тільки двоє людей – рідний брат президента і кум президента". До благання опозиції оприлюднити викриття залишились глухими «Інтер» і Новий канал. У „Подіях” ТРК «України» інформація про компромат Шурми-Голуба була введена до сюжету під заголовком „Президент не прийшов до Верховної Ради”, а Шурма, за версією ТРК „Україна”, посилається на „зарубіжні інформагенції”. Всі телеканали сумлінно наводили позицію другої сторони – нашоукраїнців, що не дивувалися спробі дискредитувати лідера напередодні виборів.
„У протистоянні уряду з парламентом оголошено перерву,” – повідомила ТСН 20 січня. Перший канал проводив депутатів на канікули великим підсумковим сюжетом, що містив цікавий історичний екскурс у протиборство попередніх президентів і Верховної Ради. „Депутати нашвидкуруч закрили продовжену раніше сесію і під звуки "Ще не вмерла…" пішли на канікули, майже не торкнувши найважливіші законопроекти, пов’язані із СОТ, та залишивши державу без Конституційного суду,” - розповідає Сергій Захарченко. У зовсім іншому тоні говорила про закриття сесії ТРК „Україна”: „Більшість депутатів задоволено своєю роботою. Зокрема, так вважають представники фракції, які відправили у відставку уряд Юрія Єханурова.” Далі – синхрони Литвина, Шуфрича, Майстришина, Кириченко і Шкіля, які вважають найбільшими досягненнями 8-ї сесії відставку уряду та скасування газової угоди. Кометарів від «помаранчевих» наведено не було.
«Інтер» на честь завершення сесії парламенту запросив до студії „Подробностей” Леоніда Кравчука й Петра Порошенка. На жаль, тему „Петрогазу” так і не підняли.
Про новий компромат на Єханурова, оприлюднений Олександром Турчиновим у п'ятницю, розповів канал НТН. Інші канали не звернули уваги на зловісний „Меморандум про врегулювання”, нібито підписаний Мінтрансом, авіакомпанією AeroSvit та Службою з нагляду за забезпеченням безпеки авіації. Крім того, канал міг похвалитися ще одним ексклюзивом : двом дітям-сиротам із київських інтернатів він підшукав серйозних хрещених батьків. Дівчинку Даринку хрестили Лілія Григорович і Юрій Костенко, а ось у хрещені батьки маленькому Сергійкові телевізійники обрали дивний тандем – Юрія Кармазіна та Олександру Кужель.
5 канал в цей день присвятив розлогий сюжет ситуації довкола екс-голови ФДМУ Михайла Чечетова. 18 січня чинна голова фонду Семенюк повідомила, що він написав явку з повинною і дав сенсаційні свідчення, що кидають тінь на Кучму і Януковича. Ситуація доволі пікантна, враховуючи той факт, що Чечетов є кандидатом у депутати від Партії Регіонів. В новинах СТБ ця інформація з'явилась уже у вигляді спростування (Генпрокуратура і МВС заперечують існування кримінальної справи, а Чечетов називає оприлюднені в Інтернеті протоколи фальшивкою), та у п'ятницю автентичність протоколів підтвердив міністр внутрішніх справ. Автор сюжету Катерина Лебедєва наголосила, що „екс-голову Фонду держмайна допитали майже рік тому, а розповсюдили його свідчення акурат перед виборами. Війна компроматів.” У матеріалі ТСН названий ще один можливий фігурант справи Чечетова – Віктор Медведчук. НТН потрактував заяву Луценка по-своєму – як „атаку на опозиціонерів”. Зазначивши, що, за словами самого міністра, „порушити на підставі протоколів кримінальну справу неможливо, потрібні докази”, автор сюжету переводить тему на інших переслідуваних Луценком „опозиціонерів”: Білоконя, Боделана і Бакая. Очевидна заангажованість каналу»!
Прощаючись із Верховною Радою до 7 лютого, журналісти всіх телеканалів не забули про надзвичайно важливу для їхніх глядачів новину: рішенням Верховної Ради голосування на виборах 26 березня триватиме з 7 по 22 годину.
Вік-енд у Криму провели Янукович і Тимошенко. 21 січня їхні заяви відтворювали журналісти ТРК „Україна”: Тимошенко в Сімферополі говорила про компанію «Росукренерго», що заробляє мільйони на порожньому місці, а Янукович у Севастополі звинуватив у створенні газової кризи уряди України і… Росії. Не кожен день почуєш, як лідер Партії регіонів критикує Росію і стверджує, що її політика „не має перспективи”. «Інтер» навів свіжу думку Юлії Володимирівни: „маякова війна” розв'язана спеціально, аби відвернути увагу громадськості від газових проблем. Сюжет „Подробностей” каналу було присвячено візиту Тимошенко на підприємство „Кримзалізобетон”, яким пані Юлія опікувалась за часів прем'єрства, та спілкуванню з трудовим колективом. «1+1» повідомив про перебування Януковича й Тимошенко на передовій українсько-російського протистояння дуже стисло.
Інші канали не вважали за потрібне згадувати про передвиборчі турне лідерів опозиції. Тим більше, що були й не менш цікаві новини з Криму: наприклад, затримання службою безпеки лідерів екстремістської організації „Прорив”, які напередодні закликали до анексії Криму Росією. Про це повідомив 5 канал. «1+1» присвятив цій події сюжет із синхроном міністра внутрішніх справ, а також згадав про інший інцидент, що відбувся між прибічниками Вітренко, „Русского блока” і „Студентського братства” у Севастополі. Ось як змальовав дії проросійських хуліганів 5 канал: „Проросійсько налаштовані активісти, вигукуючи антиукраїнські гасла, порвали синьо-жовтий прапор та зламали намет "Студентського братства.”
На вихідних у телевізійних новинах знаходиться час навіть для маргінальних політичних сил. Так, 22 січня в ефірі програми „Репортер” на Новому каналі з'явився надзвичайно прихильний сюжет про партію „Соціальний захист”, що „планує відстоювати інтереси простих людей у всіх гілках влади”. Сюжет був дуже схожий на «джинсу». У студії 5 каналу дискутували лідери партії „Солідарність жінок України” Валентина Гошовська і партії „Європейська столиця” Лев Парцхаладзе. Великий сюжет у програмі „Час” було присвячено Консервативній партії Георгія Щокіна, яку не перестають звинувачувати у войовничому антисемітизмі.
Майже рекламою можна було назвати короткий сюжет ТРК „Україна” про формування списку Партії регіонів до Донецької міськради. Чинний мер міста Лук'янченко розповів про зростання економіки та добробуту громадян, що відбувалось у Донецьку протягом 4 років його каденції. Згадали також про „свого” кандидата у мери Харкова – Михайла Добкіна.
Цікавий сюжет у підсумковій програмі „Подробиці тижня” каналу «Інтер» було присвячено виборчим фондам різних політичних сил. „Грошi партiї та блоки почали витрачати ще задовго до початку кампанiї: на рекламу, з’їзди, послуги пiарщикiв,” – зазначив автор сюжету. Про гроші журналісти «Інтера» змусили відверто говорити людей, про чиї фінансові справи багато говорять у суспільстві: Безсмертного, Порошенка, Ярослава Ющенка, Януковича, Кушнарьова, Литвина, а також керівника виборчої кампанії КПУ Ігоря Алексєєва. Комуністи, виявляється, вестимуть виборчу кампанію за рахунок членських внесків, а також зарплатні нардепів, що сплачують у партійну скарбницю обов'язкову десятину. Блок Юлії Тимошенко, аби заощадити виборчі кошти, вирішив відмовитись від реклами на телебаченні й запровадив у штабі режим суворої економії. Втім, журналіст переконаний, що „…тiньовi грошi використовуватимуться на так званi бруднi технологiї: листiвки, фальшивi газети… частина коштiв пiде "налiво". За словами політолога Тараса Березовця, близько 70% коштів виборчого фонду просто розкрадається.
