Вибори-2004: моніторинг медіатехнологій
„Детектор медіа” За тиждень з 9 по 15 серпня 2004 року.
Початок тижня з 9 по 15 серпня був означений широкою рекламою майже на всіх телеканалах книжкової новинки із, так би мовити, антиющенківської серії. На додачу до опублікованих раніше "творів" Олексія Ланя і газети "2000" була гучно презентована книга Володимира Скачка "Журналіст проти "месії". Фрагменти несприйняття". Попри патетичні промови автора щодо неприйнятності для нього "політичних спекуляцій Ющенка на надіях людей та на ідеї національної демократії", видання у актуальному передвиборчому контексті сприймалося як один з елементів антиющенківської технології – і саме в такій якості було використане і розкручене провладними каналами. До речі, цього ж тижня стало відомо, що масовий тираж згаданої вище книги Ланя "Ющенко. Історія хвороби" мав бути розповсюджений у Одесі. Раніше до розповсюдження був підготовлений тираж у Львові.
ТСН, „1+1” (2004-08-09 19:30)
РЕПОРТАЖ: НЕ ТИТРОВАНО. Журналіст Володимир Скачко презентував трьохтисячним накладом книгу "Журналіст проти месії", з авторським поглядом на події в Україні після створення блоку "Наша Україна". Окремі розділи книги про тих, хто отримує іноземні гранти, та про неприйнятність для України політичного месіанства.
СИНХРОН: Володимир СКАЧКО, журналіст: "І Ющенко, і його блок, і його політичні спекуляції, це мені не прийнятні, бо це є спекуляції на ідеях національної демократії, яка могла б за нормальних умов бути альтернативою того стану, в якому сьогодні опинилася Україна".
Зафіксована також спроба використання інформації про нові соціологічні досягнення Віктора Януковича – в рамках типової маніпулятивної техніки "фургона з оркестром" (band wagon). Тепер для цього були задіяні результати дослідження закордонних фахівців, а саме з Російського фонду громадської думки:
Вісті, Перший національний (2004-08-13 18:50)
РЕПОРТАЖ: НЕ ТИТРОВАНО. Липнева кампанія кандидатів на посаду в президенти суттєво вплинула на настрої виборців – такі висновки оприлюднив сьогодні Російський фонд громадської думки. Згідно з соцопитуванням, у 1-му й 2-му турах Віктора Ющенка і Віктора Януковича можуть відділяти лише 4%. Після суттєвого підняття на старті кампанії рейтинг Ющенка стабілізувався на рівні 27%, в той час як популярність Януковича стає помітнішою: у 2-ій половині липня вона збільшилась на 3 пункти і нині становить 23%. Таку ж тенденцію помітили і фахівці українського центру Київського міжнародного інституту соціології: згідно з їхніми опитуваннями, популярність Януковича зросла на 5%. Якщо ж Віктор Янукович вийде до 2-го туру, то станом на 8 серпня за нього можуть проголосувати 34% виборців, за Ющенка – 38%. Позитивно роботу Януковича на посаді прем’єра оцінюють 49% опитаних, у липні їх було 44.
Тему загрози стабільності, яка виходить від опозиції, черговий раз актуалізував керівник штабу Януковича Сергій Тигіпко, посилаючись на начебто наміри опозиціонерів реалізувати "грузинський сценарій":
Факти, ICTV (2004-08-10 18:45)
СТУДІЯ: У штабі Віктора Януковича вважають, що деякими силовими діями опозиція готує українців до висновку, що перемога на президентських виборах будь-якого кандидата, окрім Віктора Ющенка, означатиме фальсифікацію результатів голосування. І після цього події в Україні спробують спрямувати за грузинським сценарієм. Про це в ексклюзивному інтерв’ю "Фактам" заявив сьогодні керівник виборчого штабу Януковича Сергій Тігіпко. Він закликав авторів подібних комбінацій зважувати можливі наслідки. За його словами, Грузія відчула на собі хаос, збройні конфлікти і загострення взаємин з Росією. Сергій Тігіпко переконаний, що українцям це не потрібно.
СИНХРОН: Сергій ТІГІПКО, керівник виборчого штабу Віктора Януковича: "Населення України пробують бомбувати. Говорять про те, що любий результат дійсний, якщо перемагає не... перемагає не Ющенко, є фальсифікацією. І за цим дають наступні кроки. Тобто говорять про те, що відбудеться грузинський варіант, тобто революція. Я хочу запитати у наших опонентів, що нам потрібно: революція чи вибори? Я вважаю, нам потрібні вибори. Якщо вибори, то треба конкурувати. Треба... потрібна нормальна політична конкуренція. І, хочу ще раз нагадати, Україна – не Грузія".
Нейтралізуючий крок з метою погасити акцію протесту сумських студентів здійснив Президент Кучма, відмінивши власний указ про об’єднання сумських ВУЗів. Ефективність цього кроку для влади можна оцінити неоднозначно. З одного боку, безпосередня мета – припинення акцій – була досягнута. До речі, саме так, використавши оціночну лексику в новинах, подали того дня інформацію про рішення Кучми у „Фактах” ICTV: мовляв, якщо і після цього студенти не припинять свою акцію, це буде свідчити про її безумовно політичний характер. Натомість, сам факт того, що Президент поступився вимогам громадськості – другий за всю історію його президентства (якщо нам не змінює пам’ять, перший раз це було наприкінці 90-их, у зв’язку з указом про підвищення пенсійного віку).
Найбільш цікавим, на думку спостерігачів, було цього тижня зіткнення двох стратегій головних опонентів – влади та команди Ющенка. Як ми раніше відзначали, одна із стратегій влади, спрямованих на маргіналізацію головного опозиційного лідера, передбачала його персональне втягування у серію дрібних конфліктів – з метою просування у масову свідомість образу нерішучого, неврівноваженого, конфліктного політика. У логіку цієї стратегії вкладаються практично всі інциденти, які трапилися з Ющенком чи представниками його оточення минулого тижня. Крім того, ці конфлікти, очевидно, провокувалися або розкручувалися підконтрольними владі медіа в певній інтерпретації ще й для того. щоб справити психологічний тиск на самого Віктора Ющенка.
До числа таких подій можна віднести і кримську історію із негласним стеженням за лідером "НУ" місцевої міліції, і розпочату Генеральною прокуратурою процедуру обшуків та перевірок групи компаній "Брінкфорд", контрольованої одним із фінансистів виборчої кампанії Ющенка Давидом Жванія.
До цього ж ряду, попри суперечливість свідчень очевидців, учасників та інтерпретаторів подій, можна внести також історію з дорожньо-транспортною пригодою на Херсонщині, яка, не виключено, могла бути й випадковістю. Різку реакцію, яку проявила в цій ситуації охорона опозиційного кандидата, можна розцінити як прояв постійної психологічної напруги, в яку Ющенка та його прибічників різними засобами намагається "заганяє" діюча влада. Втім, це не завадило телеканалам розкрутити цей епізод, що називається, "по повній програмі". Оскільки він просто ідеально вписувався в технологію створення образу "конфліктного" Ющенка.
Звісно, ні сам Ющенко, ні його представники, можливості "прямою мовою" дати власну інтерпретацію інциденту на провідних загальнонаціональних каналах не отримали. Мабуть , щоб не заважали створюваної ними класичній картинці – "протистояння простого роботяги із знахабнілими депутатами". Для наглядності наведемо розшифровки відповідних сюжетів на трьох каналах:
Вісті, Перший Національний (2004-08-13 18:50)
Водій вантажівки постраждав від наближених осіб кандидата в президенти Віктора Ющенка
СТУДІЯ: У селищі Новотроїцьке Херсонської області до міліції звернувся водій фермерського господарства "Салют" із заявою про завдання йому тілесних ушкоджень – про це повідомляє департамент зв’язків з громадськістю Міністерства внутрішніх справ України.
РЕПОРТАЖ: Автор: Віктор ВІТЮК. За словами постраждалого, він віз автомобілем з причепом зерно і, обганяючи 2 велосипедистів, виїхав на смугу зустрічного руху. Під час завершення маневру, коли тягач автопоїзда вже рухався правою смугою, а причеп – зустрічною, вантажівку наздогнали 2 легковики і, обігнавши її, заблокували рух. З іномарок вийшли троє невідомих і почали бити водія, звинувачуючи його у створенні аварійної ситуації. Після цього вони продовжили рух у напрямку Новотроїцького. Міліція встановила, що за кермом одного з автомобілів був кандидат у президенти України Віктор Ющенко, а в інших – особи, котрі його супроводжували. Вони і завдали водієві вантажівки тілесних ушкоджень. Віктор Ющенко з машини не виходив і в ситуацію не втручався.
СИНХРОН: Сергій СЕНЬКОВ, начальник управління МВС у Херсонській області: "Из 2 автомобилей джип – "Landcruiser" и "Mercedes" – выскочили люди, которые вытащили его из кабины, нанесли несколько ударов в лицо, после че… после чего сели в свои автомобили и стали продолжать движение".
СИНХРОН: Леонід АВЕРІН, водій КАМАЗа: " получіть по зубах, і це, то я стояв кров`ю плювався. Хтось крикнув - куда ти преш на дєпутатов?.. (НРЗБ) Думаю: опа, оце я і вскочив".
РЕПОРТАЖ: За даними працівників міліції, в діях водія вантажівки не було порушення правил дорожнього руху. Натомість легковики, здійснюючи обгін КАМАЗа, створили аварійну ситуацію і залишили місце події до прибуття працівників Державтоінспекції, чим грубо порушили правила дорожнього руху. Порушено кримінальну справу за частиною 1 статті 296 Кримінального кодексу України – хуліганство.
ТСН, „1+1” (2004-08-13 19:30)
У Херсонській області охоронці кандидата у президенти Ющенка побили водія вантажівки
РЕПОРТАЖ: НЕ ТИТРОВАНО. Керівництво херсонської міліції заявляє про побиття охороною кандидата у президенти Віктора Ющенка водія автомобіля КАМАЗ. Інцидент стався вчора близько 6 вечора поблизу села Чкалового Новотроїцького району. Водій вантажівки, 54-річний Леонід Аверін, запевняє, що, коли він службовим КАМАЗом з причепом, завантаженим зерном, об’їжджав 2 велосипедистів, його наздогнали 3 авта і намагалися обігнати. У той час водій вантажівки обганяв велосипедистів і легковика. Згодом колона обігнала КАМАЗ і заблокувала його рух. З іномарок вийшли 3 охоронці, витягли водія з кабіни й побили його, звинувативши у створенні аварійної ситуації. Після цього згадані особи, не чекаючи міліції, залишили потерпілого на узбіччі і продовжили рух. Міліція встановила, що за кермом одного з автомобілів був кандидат у президенти Віктор Ющенко. Сам Ющенко в інцидент не втручався. За версією "Нашої України", автомобіль, за кермом якого знаходився Ющенко, тричі намагався обігнати КАМАЗ, але той притискав машину лідера "Нашої України" до обочини, що і стало приводом дій охорони Ющенка, яка зупинила КАМАЗ. Велосипедистів допитали. Вони підтвердили версію водія КАМАЗа. Міліція встановила, що автомобілі Ющенка та його помічників, здійснюючи обгін і блокуючи вантажівку, створили аварійну ситуацію і залишили місце події до прибуття працівників ДАІ, чим грубо порушили правила дорожнього руху. Порушено кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за хуліганство.
Подробности, Інтер (2004-08-13 20:00)
Водитель грузовика пострадал от рук приближенных кандидата в президенты Виктора Ющенка
СТУДІЯ: Не каждую встречу избирателя с кандидатом в президенты можно назвать приятной. В этом убедился Леонид Аверин, водитель фермерского хозяйства "Салют", в Херсонской области. В четверг, вечером на дороге у поселка Новотроицкое его грузовик попыталась обогнать колонна из трех иномарок. Сам он в это время объезжал велосипедистов. Тем, кто сидел в легковых авто, поведение водителя не понравилось. Грузовик заставили остановится, шофера вытащили из машины, избили и бросили на обочине. Все это Леонид Аверин изложил в своем заявлении в милицию. Сотрудники МВД сразу же установили, что колонна - ни что иное как кортеж кандидата в президенты Виктора Ющенко. Сам лидер "Нашей Украины" сидел за рулем одной из машин. А "разбирались" с водителем грузовика лица, сопровождающие кандидата. В избирательном штабе Ющенко факт инцидента не опровергают, но подчеркивают, что кандидат вместе с офицером охраны сразу же покинул место происшествия. Что же касается побоев, то "нашеукраинцы" говорят - водитель ударился сам о руль. Правда, у пострадавшего совсем другая версия происшедшего.
СИНХРОН: Леонид АВЕРИН, водитель: "Пiдбiгли, кричать "давай документи"! Ну з отої чорної машини повискакували, з iномарки. Чоловiки 3-4. Ну один такий здоровий. I оце вiн мене завалив... Губа розрубана. Спочатку документи питали, потiм открили кабіну, хтось за ногу тягне, другий за те, а потім в торець, хтось по зубах, я стояв кров`ю плювався. Хтось крикнув - куди ти преш на депутатiв? Знаєте, зачепися з панами такими, вони i голову одкрутять. Оце їде любий, гляне – все нормально, нікого нема. А тут вискакують, i в лоб вам закатять. Це ж вобще беспредел!"
СТУДІЯ: И ещё одно сообщение по этому факту. Уголовное дело возбуждено по статье хулиганство. При этом в милиции напоминают, что грубейшим нарушением правил дорожного движения является не только двойной обгон и создание аварийной ситуации, но и то, что участники инцидента покинули место происшествия до прибытия сотрудников ГАИ.
Якщо говорити про контрдії самих ющенківців, які в медіа частково реалізовувалися на 5 каналі, то вони минулого тижня дивним чином вписувалися у згадану технологію опонентів. Ініціювання величезної кількості судових позовів, акцентація на конфліктних ситуаціях у виступах Ющенка в ході виборчого туру в регіонах – все це сприймалось як прогнозована реакція на маніпулятивні "подразники". Настільки прогнозована, що телеканали "другого ряду", контрольовані В.Пінчуком, навіть дозволили у своїх новинах наводити заяви прес-служби "Нашої України" – стосовно тих чи інших конфліктів.
Разом з тим, перед опозицією – і раніше, і зараз – гостро стоїть питання "відстройки" свого кандидата від кандидата влади для того, щоб подолати поширені в електораті уявлення "всі вони одним миром мазані", наслідком яких є масова політична пасивність українців.
Якщо розглядати нинішню стратегію команди Ющенка як спробу чіткіше означити лінію конфлікту між Ющенком та нинішньою владою, то вона, очевидно, має право на існування і може бути ефективною. Але лише за умови, що нелегкий тягар конфліктування в його малопривабливому вигляді, який цілком, як бачимо, може прислужитися політичним опонентам, візьмуть на себе його прибічники – в першу чергу люди, які займаються цим професійно. При цьому не розмінюючи на дрібні інциденти головну стратегію кампанії свого лідера. Тим часом, поки що раз по раз спостерігаємо, як представники ближчого оточення Ющенка своїми діями створюють сприятливі умови для реалізації дискредитуючих технологій опонентами. Минулого тижня, зокрема, виникла малоприємна ситуація з некоректними діями членів групи підтримки Ющенка щодо місцевих журналістів у Запоріжжі. Що, звичайно, не могло не знайти найширшого відгуку на провладних телеканалах:
Вісті, Перший національний (2004-08-10 21:00)
РЕПОРТАЖ: Автор: Людмила СИВАК. Головний редактор мелітопольської газети "Форум" Олександр Боровий сьогодні на прес-конференції заявив про погрози на його адресу та адресу його колег з боку прихильників кандидата в президенти Віктора Ющенка. Стало відомо також, що під час мітингу, організованого штабом Ющенка, народний депутат Євген Червоненко напав на журналістів місцевих ЗМІ. Йому не сподобалося, що вони знімають плакат "антиющенківського" спрямування.
СИНХРОН: Віталій КАРЯКА, телеоператор ТРК "Алекс" м.Запоріжжя: "Я производил видеосъемку. Когда отошел от сцены снимать от сцены снимать общий план я получил удар сзади, в нижнюю часть спины. Когда я обернулся, стоял мужчина в красной футболке. Спустя минут 40 я узнал, что это был народный депутат по фамилии Червоненко, и он находился потом на сцене возле кандидата в президенты".
РЕПОРТАЖ: Ще від народного депутата Євгена Червоненка постраждав журналіст газети місцевого обкому СПУ "Зеркало Запорожья" Володимир Носков, хоча він Червоненку представився.
СИНХРОН: Володимир НОСКОВ, журналіст газети "Зеркало Запорожья": "Когда посреди площади выходят ребята и разворачивают огромные транспаранты его как бы тяжело не заметить и естественно я пошел в ту сторону. И я находился довольно далеко когда у меня выбили камеру. Да он выбил".
РЕПОРТАЖ: Потерпілі подали заяви в правоохоронні органи.
СИНХРОН: Олександр БОРОВИЙ, головний редактор мелітопольської газети "Форум": "Окружение Виктора Андреевича Ющенко позволяло себе и высказывания, и давление на средства массовой информации, и на тех активистов партий, которые присутствовали. Не общественно-политическое движение, ни те партии, которые входят в него и ряд общественных организаций, это довольно мощное движение на Мелитопольщине не будет поддерживать кандидатуру Виктора Ющенко на выборах, и это связано с поведением его окружения".
РЕПОРТАЖ: Представники засобів масової інформації Запорізької області ухвалили звернення до всіх політичних партій з проханням не втручатися в редакційну політику.
Судячи з усього, чим ближче до вересня, тим гучніших та резонансніших подій, часто інспірованих та інсценованих, слід чекати від влади. Що цим маніпулятивно-провокативним методам протиставить опозиція? Стежте за щотижневим оглядом медіа-технологій та стандартів теленовин від „Детектор медіа”.
„Моніторинг теленовин та медіа-технологій” здійснюється в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку українських ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
„Моніторинг теленовин” також підтримується Центром медіареформ.
