На що розраховує Олександр Мороз?

9 Липня 2004
0
825
9 Липня 2004
15:43

На що розраховує Олександр Мороз?

0
825
Не прогнозувалося, здається, ніким – що у виступах Олександра Мороза об‘єктом критики стануть передусім колеги-опозиціонери, і конкретно Віктор Ющенко. Те, що лідер Соціалістичної партії України піде на президентські вибори самостійно, прогнозувалося багатьма аналітиками.
На що розраховує Олександр Мороз?
Але не прогнозувалося, здається, ніким – що у виступах Олександра Мороза на партійному з‘їзді, який його висунув, і у його наступних інтерв‘ю об‘єктом критики стануть передусім колеги-опозиціонери, і конкретно Віктор Ющенко. Звісна річ, Олександр Олександрович не зійшов на рівень Петра Симоненка і не став розповідати про “агентів американського імперіалізму”, котрі, мовляв, тільки і мріють, щоб захопити владу в Україні і виморити український народ. Але теза у передвиборчій програмі про те, що не слід міняти “шило на мило” і усна заява Мороза про “клановиків” з ющенківського оточення і про небажання Ющенка з Тимошенко змінювати систему влади говорять самі за себе. Ще рельєфніше засвідчує наміри Мороза ультиматум, висунутий ним “нашоукраїнцям” та БЮТівцям: мовляв, підтримайте у вересні проголосований у першому читанні парламентською більшістю, комуністами і соціалістами проект політреформи, і тоді можна буде поговорити (!) про єдиного кандидата.

Тим часом, як відомо, зазначений проект політреформи має серйозні зауваження з боку Венеціанської комісії, а з боку Ради Європи надійшло попередження, що спроба змінити Конституцію України в період президентських виборів може потягти за собою серйозні санкції проти Української держави, аж до виключення з Ради Європи. Зрозуміла річ, що і в Соцінтерні, де СПУ здобулася-таки минулого року на статус консультативного члена, дії партії зі зміни Основного Закону під час виборчої кампанії (річ, несумісна з духом цивілізованого права) не викличуть особливого захоплення і поставлять під загрозу повне членство Соцпартії України в цій авторитетній міжнародній організації. Я вже не кажу про те, що президентський рейтинг Олександра Олександровича (5-6%) засвідчує реальність перспективи його гучного провалу під час третього походу за президентською булавою – і відповідного падіння популярності партії, яка стане в очах пересічного виборця безнадійним аутсайдером.

І все-таки Мороз іде вперед, заявляючи про готовність до кінця боротися за президентську посаду. А партійна еліта запевняє партійну масу, що їхній лідер має цілком реальні шанси на перемогу – щоб там не говорили соціологи. І навіть Юрій Луценко, котрий дуже скептично (і реалістично) оцінює підтриману його партією політреформу, вважає (принаймні, публічно) Мороза реальною кандидатурою, такою, за збільшення шансів котрої варто боротися.

На чому ж ґрунтується нестримний порив Олександра Мороза та його команди? На революційному романтизмі і переконанні, що правда сама собою переможе силу? Не віриться. Надто досвідчені політики, просто-таки биті жаки, зібралися в керівництві СПУ. На сподіванні підтримки з боку Компартії, тобто зняття кандидатури Петра Симоненка на користь Олександра Мороза? Такий жест справді дав би лідеру соціалістів певні шанси обійти Віктора Януковича і вийти до другого туру разом із Віктором Ющенком. Але, по-перше, чи знімуть комуністи свого кандидата, котрий також має певні надії вийти до другого туру президентських виборів і тим зробити партії добру рекламу? І по-друге, якщо Янукович і Мороз матимуть приблизно однакову підтримку виборців (поки що випадає саме так), то невже ж соціалісти настільки переконані в абсолютній чесності виборчих комісій? Знов-таки, щось не те.

Деякі аналітики висловлюють припущення, що Олександр Мороз на підсвідомому рівні настільки ревнує масового виборця до Ющенка з Тимошенко, що готовий на все, щоби повернути втрачену любов публіки. Якщо це і так, то з якого дива все партійне керівництво СПУ захворіло на таку ж недугу? Так само не надто ймовірним видається і твердження, що Мороз, мовляв, знає про наміри влади усунути під якимось приводом Ющенка з виборчих перегонів, отже, вже зараз готується зайняти спорожніле місце єдиного кандидата від опозиції. Надто вже ризикованою є така гра, і надто багато людей розумітимуть, що усунення Ющенка об‘єктивно потрібне не тільки Януковичу, а і (може, ще більше) Морозу.

А тепер – невелика цитата з виступу довіреної особи і “правої руки” Олександра Мороза на “Громадському радіо” 7 липня: “Я знаю, що межа голосів, яку може набрати Ющенко, незалежно, хто в нього буде опонентом, – 42-43%. Тому, безумовно, переміг би Мороз, в районі 56-57%”. Сказано це Йосипом Вінським, котрого чимало журналістів вважають “сірим кардиналом” соціалістів, принаймні, номером другим у партії та у фракції.

Замислімося: яким чином можуть об‘єднатися всі противники Ющенка серед електорату у разі виходу Мороза у другий тур (а саме це і мав на увазі Вінський, саме на цьому і ґрунтований його розрахунок)? Та тільки тоді, коли не тільки Петро Симоненко дасть команду своїм дисциплінованим виборцям, як треба голосувати, а і Віктор Медведчук, і Володимир Литвин, і навіть Віктор Янукович з Рінатом Ахметовим. А на додачу це послання має бути донесене до мас, має закарбуватися у їхній свідомості та підсвідомості. Газети “Товариш” для цього замало, навіть якщо підключиться “Комуніст”. Потрібні радіо й телебачення. Причому провідні канали, на відносно тривалий час. Ось тоді справді у другому турі Олександр Мороз одержить шанс перемогти Віктора Ющенка (поки що соціологічні опитування засвідчують зворотне). Ось тоді боротьба до останнього і ризик втратити репутацію партії чогось варті.

Але ж у другий тур треба якось потрапити. Як це зробити людині, котру підтримує президентська адміністрація? На прес-конференції, яка відбулася 8 липня у Києві, народний депутат Олександр Турчинов (фракція БЮТ) якраз і поінформував журналістів про способи фальсифікації майбутніх виборів. Стратегія влади, підкреслив Турчинов, ґрунтується на новому виборчому законі, який забороняє громадським організаціям делегувати своїх членів у дільничні виборчі комісії, отже, на президентських виборах члени дільничних комісій будуть делегуватися лише від штабів кандидатів у президенти. Турчинов заявив що влада спеціально висуває велику кількість так званих “технологічних” кандидатів, які не мають за мету ані перемагати на виборах, ані проводити агітацію. Основне їхнє завдання – всім разом сформувати переважну більшість членів дільничних комісій. Таким чином, у цих комісіях можна буде протягувати найбезглуздіші і відверто протизаконні рішення, оскільки рішення комісій приймаються голосуванням за принципом “один член – один голос”.

Далі, за словами Турчинова, Адміністрація Президента за кілька днів до голосування підготує точні копії протоколів про результати виборів на кожній виборчій дільниці й окрузі з дійсними підписами більшості членів комісій і печатками. При цьому справжні протоколи, за інформацією Турчинова, будуть знищені по дорозі з територіальних виборчих комісій у Центрвиборчком. А паралельно будуть організовані фальшиві соціологічні опитування та екзіт-поли для підтвердження “істинності” результатів, досягнутих масовими махінаціями в дільничних комісіях. Як заявив Олександр Турчинов, “влада хоче скористатися старим рецептом Сталіна – не важливо, хто голосує, важливо, хто рахує”.

На з‘їзді Соцпартії Олександр Мороз довго заперечував саму можливість його домовленості з главою президентської адміністрації Віктором Медведчуком, більше того, висміював тих, хто пише про таку домовленість. Але запитаємо себе: чи не ґрунтується самовпевнена і ризикована, на думку багатьох спостерігачів, поведінка кандидата в президенти Мороза на існуванні такої домовленості в тому чи іншому вигляді? Чи не засвідчує факт її існування особливе ставлення до Мороза (навіть розлогі синхрони його дають!), помітно відмінне від ставлення до Ющенка з боку реальних господарів провідних національних теле- та радіоканалів? Чи не означають тези про “шило” і “мило” намагання лідера Соцпартії “відбити” вже у першому турі частину опозиційних виборців, а переконаність штабу Мороза щодо його виходу у другий тур – те, що голоси рахуватимуть “правильно”, і, до речі, зовсім не на користь Віктора Януковича?

Усі ці запитання, гіпотетичні судження і припущення, зрозуміла річ, одразу ж відпали б у разі, коли Олександр Олександрович добряче поторгувався (як це йому радять журналісти) і вступив-таки до коаліції “Сила народу”. Адже у такому разі, як стверджують соціологи, він був би здатен повести за собою значну частину комуністичного електорату, істотно тим посиливши Соцпартію на майбутніх парламентських виборах. Можливий, утім, і інший варіант: Мороз та Соцпартія офіційно підтримують Петра Симоненка як найбільш рейтингового “єдиного кандидата лівих сил”. Питання щодо чесної гри кандидата-соціаліста також зникають. Проте, можливо, Мороз небезпідставно розраховує зірвати значно більші взятки і ховає в рукаві козирного туза?
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
заступник головного редактора журналу “Сучасність”, спеціально для “Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
825
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду