«Чоловічий клуб»: як дочекатися трансляції двобою, уникнувши треш-гламуру

30 Вересня 2010
4
26645
30 Вересня 2010
17:04

«Чоловічий клуб»: як дочекатися трансляції двобою, уникнувши треш-гламуру

4
26645
Новий проект Першого національного «Чоловічий клуб» – найбезпечніша зі спроб державного каналу комерціалізувати свій ефір
«Чоловічий клуб»: як дочекатися трансляції двобою, уникнувши треш-гламуру

Нещодавня колонка Отара Довженка про комерціалізацію ефіру Першого національного багато в чому задає загальний напрям сприйняття цього телеканалу, особливо його нових програм. Кожна з них ніби проситься підтвердити чи спростувати Довженкові тези. Одна з таких новинок (чи вже майже новинок) - «Чоловічий клуб».

 

Грубо кажучи, саме про комерційну складову змін на Першому говорити, може, навіть і зарано. Якщо ж сконцентруватися переважно на картинці й змісті показуваного, то нові хвилі на колишньому УТ-1 я б назвав радше спробою гламуризації.

 

«Чоловічий клуб» складається з двох смислових блоків. Один із них - трансляція (наживо або з архіву) змагання з якого-небудь єдиноборства, від боксу й боїв без правил до армрестлінгу і вільної боротьби. Тут немає нічого нового, звичайний стандартний процес із стандартним коментатором. А другий блок - коротка розмова в студії ведучого Дмитра Лазуткіна зі спортсменом (серед гостів були Віталій Кличко, Ельбрус Тедеєв, Сергій Дзінзірук, Аліна Шатернікова та інші). Хронометраж складає зазвичай 10-15 хвилин.

 

Отже, чи вкладається ця програма в загальний процес гламуризації НТКУ? Чи сприяє відходу від «громадських інтересів», хоч би й у їхньому «законсервовано-радянському» вигляді?

 

Пункт перший: час виходу в ефір - 19.30 у понеділок - п'ятницю та 21.45 у неділю. Доводилося чути думку, що прайм-тайм на державному (потенційно-ідеально громадському) каналі мало би бути віддано більш соціально важливому, наприклад, новинно-аналітичному мовленню, а не спорту. На жаль, слід визнати, що подібні роздуми мають винятково теоретичний характер: досить переглянути вже наявні програми новинного блоку Першого, і хай кожен дасть собі відповідь, чи здатен цей блок повноцінно виконувати «вечірні соціальні функції», а не розповідати про досягнення нової влади на шляху реформ.

 

Що ж до, приміром, культурних чи просвітницьких програм, так само прерогатив громадського чи державного мовлення, боюся, їхня поява на екрані в такий час можлива лише після справжньої революції в головах. Тому швидше за все реальний вибір міг полягати лише між інформаційно-пропагандистським шоу, музикою, серіалом та спортом. Те, що в підсумку отримав глядач, виглядає якраз найбільш нейтрально і на більш-менш безпечній відстані від панівного треш-гламуру. І, до речі, знайомить із людьми, котрі представляють Україну значно краще і чесніше від більшості інших «героїв» нашого телебачення.

 

«Чоловічий клуб» - програма, покликана в тому числі боротися з проблемою «дочекатися початку двобою», одна з її важливих функцій - щоб глядач, «аби не пропустити», не додивлявся нецікаву йому передачу та не потонув у безмежному морі реклами (традиційно особливо безнадійному саме перед треансляціями змагань із бойових мистецтв). Вирішення питання за допомогою розігріваючої розмови більш ніж типове. Але варто зазначити, що тут автори і продюсери знову пішли не «гламурним» шляхом: про спорт розмовляють не музиканти, не політики й не колишня ведуча ранкового шоу, а професіонали (ведучий Дмитро Лазуткін раніше вів програми «ПроРегбі» й «У світі єдиноборств», чемпіон України з козацького двобою, бронзовий призер Кубка світу з кікбоксінгу і кікджитсу).

 

Як наслідок, діалоги «Чоловічого клубу» часто зосереджуються на доволі специфічних реаліях, наприклад, обговоренні улюблених прийомів того чи іншого спортсмена і т. п., тобто профануючими їх назвати не можна. Приміром, тренер Михайло Зав'ялов розповідав про такі цікаві далеко не для будь-кого моменти з історії боксу, як перемога радянських боксерів на чемпіонаті світу в Кьольні у фіналах, що відбувалися... 9 травня. Правда, розмову з Віталієм Кличком, як і слід було чекати, по суті було присвячено лише двобою з Миколою Валуєвим. А з програми з чемпіоном Європи з кікбоксингу Ігорем Кукурудзяком ми навіть дізналися, що він має кохану на ім'я Оксана у Львові, тож не використовує свою богатирську статуру, щоби знайомитися з дівчатами на вулицях і в кафе.

 

Доволі скромною в перших випусках була заставка «ЧК» (нова значно адекватніша), неоднозначне враження справило й оформлення студії: часом виникає враження, ніби ведучий і його гість перебувають не на телебаченні, а десь неподалік комплексу гральних автоматів, у відблисках його реклами. А назва «Чоловічий клуб», до речі, якщо вдуматися, підкреслює загальну традиційну патріахальність Першого - ніби жінки зовсім не цікавляться єдиноборствами.

 

Ведучий Дмитро Лазуткін виглядає динамічно, весело, жваво. Порівняно з нещодавніми олімпіадами, які він коментував, видно, що Лазуткін виріс. Можна не сумніватися, що своїй манері легко і впевнено триматися перед камерою він значною мірою завдячує своїм численним публічним виступам у ролі українського поета, учасника багатьох фестивалів і читань. А його життєствердні «афоризми» на зразок «бережіть себе, але нікого не бійтеся» дещо відтіняють атмосферу спеціальної тематики та не надто високих риторичних здібностей більшості його співрозмовників-спортсменів.

 

Власне кажучи, застосування багатств риторики й акторської майстерності - давня проблема української спортивної тележурналістики як такої. І місцями Лазуткін переграє: якщо гість помітно відстає від нього у темпах словесної реакції, переконливості та вправності, ведучий часом починає надто помітно з нього іронізувати. Непогано було би попрацювати й над культурою мовлення. Звісно, на фоні багато кого з інших ведучих спортивних програм він тут виглядає чудово, проте все ж, мабуть, варто орієнтуватися на краще, а не на, скажімо, мовлення спортивного ведучого Бориса Ланевського з харківського обласного телебачення чи журналістів і ведучого програми «Футбольний вікенд» на ТРК «Україна».

 

У сухому підсумку «Чоловічий клуб» виглядає адекватним проектом Першого національного, про що свідчать і його показники. Інше питання, куди рухатися цій динамічній, але не агресивній програмі з елементами фаховості. Вдосконалюватися в межах нинішнього формату чи спробувати вирости у велике спортивне ток-шоу? У випадку обрання другого варіанту якраз і можна припустити виникнення ризику «пригламурення». Або ризику занудності, що теж приємно.

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4
26645
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
zolka
5334 дн. тому
а не много ли жестокости? бокс, бои без правил, кровь, ужас!!!
папа
5334 дн. тому
дан-тест це те ж саме "у світі єдиноборств" яке доколенко ставив раз на тиждень у денний час і кидав по сітці. гандон!хорошо но мало. треба щоб менагери повірили в такі проекти!тоді буде увсієї країни формуватися інша свідомість - свідомість переможців!
Норман
5335 дн. тому
Было бы желание,а куда двигаться всегда можно решить.Главное сделано-начали на Первом делать проекты,и проекты конкурентно способные.А потом все приложится.
Kioto
5335 дн. тому
куди рухатися - у напрямку програми "Дан-тест" на російському каналі "Боєць", тільки трохи більш адаптованому для широкого загалу. Ведучому це під силу. Єдиноборства - це цікаво не тільки професіоналам, але й любителям. Крім того, ще й освітній момент присутній!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду