Сміху – оплески, сльозам – перемога

1 Липня 2008
28633
1 Липня 2008
11:36

Сміху – оплески, сльозам – перемога

28633
Сміху – оплески, сльозам – перемога

Як повідомляла «ТК», кіновідеофестиваль «Відкрита ніч. Дубль 12», що пройшов у ніч із 28-го на 29 червня у Києві, визначив переможців. На подію відгукнулися одразу двоє наших авторів – Наталія Лигачова запропонувала читачам враження Детектор медіа, який, до того ж, був членом журі цьогорічного фестивалю; а в цій публікації наш автор Андрій Кокотюха тішиться зі спроб молодих кіномитців бачити в життєвих труднощах позитив і дивується бажанню журі «Відкритої ночі» лишатися в похмурих 90-х.

 Програма кінофестивалю «Відкрита ніч» вже третій рік поспіль транслюється наживо по Першому національному каналу (ефір 28 червня, 22.00–4.00). Але ваш автор переконався вже не раз: для повноти картини краще сидіти безпосередньо на переглядовому майданчику – на літописній горі Уздихальниці, поряд із Замком Ричарда, що на Андріївському узвозі. Довкола тебе – автори фільмів, їхні друзі, друзі друзів. Більшість із них – студенти, котрі хочуть робити кіно. І їхня жива реакція на кожен наступний фільм, як на мене, об’єктивніша за sms-голосування та рішення високого журі.

 Моє здивування від результатів дванадцятої «Відкритої ночі» виявилося зворотно пропорційним здебільш приємному враженню від фільмів-конкурсантів. Тематика студентських та професійних короткометражок не змінилася: самотність людини в шаленому, шаленому, шаленому світі, соціальні проблеми, проблеми поколінь. Але сім років тому ці теми вирішувалися у понуро-чорнушному форматі, від якого віяло радісною та модною «безнадьогою» часів перебудови і приреченою безвихіддю «лихих 90-х». Два роки тому вселенську печаль урівноважило помітне бажання не звинувачувати в усіх бідах зле довкілля, а шукати проблему в собі. Причому іронія, самоіронія та гумор, переважно чорний, у роботах ставали дедалі помітнішими. Цього року сміх остаточно забив сльози.

 Проте подібний підхід – тобто, налаштування на позитив, коли ситуація, в якій опинилися герої, загалом негативна – чомусь не влаштував високе журі. І тут справа навіть не в смаках. Відомо, що кожен конкурсант, у якому б фестивалі чи конкурсі він участі не брав би, хоче якщо не порвати всіх, то хоча б здобути якусь відзнаку. Розуміючи, що обрані ним художні прийоми не подобаються журі, він наступного разу наступить на горло своїй пісні. І зліпить злободенну кон’юнктуру, аби лиш пробитися в переможці. Традиційно надаючи перевагу горю та сльозам у чистому вигляді, журі аж ніяк не сприяє розвитку «позитивного» мистецтва.

 Дивіться самі. Глядачі бурхливо реагували на восьмихвилинний анекдот Олександра Бикова «Одне бажання, або Різдвяна казка». Аплодували двадцятихвилинній комедії «а-ля Тарантіно» «Новий рік» Віталія Сапуна. Буквально шаленіли від двадцятихвилинного мовчазного бенефісу Віктора Андрієнка в фільмі Ігоря Письменного «13-й кілометр». Всі ці стрічки розповідали про самотність та комплекси людини: відповідно, юнака, розлученої жінки та залізничника на окремо взятому перегоні. Та лейтмотив «усе буде добре» так чи інакше проскакував усюди. Тим не менше, Гран-прі «Відкритої ночі» – фільм «Отроцтво» Дмитра Сухолиткого-Собчука: сумна чорно-біла історія про те, як розлучаються люблячі серця.

 Призи за найкращий ігровий фільм отримали сумна стрічка «Як тато і мама розпрощалися у три раунди» Максима Буйніцкі і дуже сумна, я сказав би – депресивна робота Мар’яни Бушан «Вирвані листки». Хоча анекдот «Одне бажання…» й отримав спеціальний приз, проте поруч із ним аналогічну нагороду дістала професійна в усіх значеннях стрічка Віталія Потруха «Закон» – історична небагатослівна драма про те, як петлюрівці стратили хлопчика. При тому, що петлюрівці в нинішньому інформаційному просторі вже не вороги України, хоча й вороги радянської влади.

Про подальше зростання переможців говорила на відкритті голова Держкіно України Ганна Чміль. Зокрема, вкотре наголосила: «Головна проблема нашого кіно – доступність до глядача». Тобто, його, кіно, глядач не бачить. І тут же пообіцяла: найкращі дебютанти, відзначені «Відкритою ніччю», дебютуватимуть за держаний кошт.

 А що, від цього їхнє кіно стане доступнішим для глядача? Якщо фільми «Відкритої ночі» ще хоч показують по телевізору, а цього року – в кінотеатрі «Київ», Ржищеві та Старих Петрівцях, то держане кіно, ці самі дебюти, фінансовані з бюджету, здебільшого кануть у Лету. Їх, на відміну від фестивальних короткометражок, неможливо побачити ніде. Навіть по телевізору, навіть у незручний час. Хіба Катерина Ющенко візьме з собою на Каннський чи якійсь інший фестиваль, де з цього приводу влаштують прийняття і зовсім не помітять кіно…

 Є альтернатива. Цього року група компаній «Фокстрот» виділить найкращому сценаристу 120 тисяч гривень на зйомки короткометражки (сума дорівнює Шевченківській премії. – А.К.). Але чи підуть на благо ці недержавні кошти? Бо тенденція, коли режисер одночасно є і автором сценарію, зберігається в фільмах «Відкритої ночі» і стає дедалі більш загрозливою.

 Так, із десяти ігрових фільмів цьогорічної програми лише дві (!) історії були написані не режисерами. Думаю, драма «Закон» не в останню чергу зачепила увагу журі присутністю в титрах імені досвідченого сценариста Леоніда Череватенка. Хоча сам режисер Віталій Потрух теж володіє пером. Написав кілька художніх книжок і міг би пробити власний сценарій. Мабуть, режисер-дебютант щось відчув і вирішив спертися на професійну сценарну основу. У стрічках, де режисер ще й пише, чуємо неоковирні діалоги та бачимо «провиси» драматургії.

 Від публіки цього не приховати. «Як харить ця тоска!»; «Комедія ще нічого, а про петлюрівців – понуро»; «Знову село, хочу урбанію!»; «А я хочу психологічний трилер!» – ось найтиповіші гладацькі коментарі, які я чув довкола себе та занотовував. Тим не менше, за підсумками інтерактивного голосування через sms-повідомлення (274 голоси) приз глядацьких симпатій присуджено фільму Анастасії Титової «Троє у кімнаті». До останнього в цьому голосуванні лідерство тримав печальний «Закон».

 Розрив між реальними та sms-симпатіями був дуже помітний. Хоча до есемесок після скандалу з «Великими українцями» ставлення, м’яко кажучи, неоднозначне. І вони точно не показник симпатій. Можливо, оператор у фільмі Титової справді добре попрацював як для студентської роботи. Проте саму історію рятує лише хронометраж – 4 хвилини. Вона просто не встигла втомити.

 Чи не єдина позиція, де думки глядачів та журі співпали повністю, – документальний фільм Сергія Веклича «Гастролі»: про селянку, яка не навчилася на артистку, проте лишилася нею в житті. Загалом сумна історія подана режисером так, що нереалізоване бажання жінки постає перед нами у зовсім іншому світлі. Подумаєш – нема диплому артистки! Подумаєш – не в театрі! Весь світ – театр, а люди в ньому – актори, ось! Стрічка отримала приз за найкращий неігровий фільм.

 Проте рішення журі стосовно ігрових стрічок можна сприймати і як позитив: фільми «Відкритої ночі» нарешті поділилися на «глядацькі» та «елітарні». Є смаки публіки, і є високе журі, яке з принципу не піде на поводу в глядачів, потрафляючи їхнім «низьким» смакам. Все, як у великому кіно: мовчання публіки дає мудрому журі привід віднести супроводжений мовчанням твір до мистецтва, позитивна реакція – викреслити твір зі списків мистецтва. Мовляв, масова культура, що з неї взяти. Таким чином, на «Відкритій ночі» поки що небагато професійного кіно, зате є нормальний кінопроцес. Коли глядачам подобається одне, а журі – інше.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
28633
Читайте також
27.08.2008 09:41
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
18 676
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду