Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги
Автори мінісеріалу — режисер Артем Григорян і продюсер Максим Сердюк (студія KNIFE! Films). Їхній найвідоміший проєкт — неігровий байопик «Яремчук: незрівнянний світ краси».
В «Епізодах» Григорян і Сердюк по максимуму уникають політичних аспектів; їм ідеться про те, що дуже узагальнено можна назвати культурою. Так, «Епізоди: Україна на Мундіалі» присвячений виходу збірної України у фінальну частину чемпіонату світу з футболу у 2006 році. «Епізоди: Тінь Чорнобиля» оповідає про зародження гейм-індустрії в Україні та розробку гри «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля». Тема «Епізодів: Не перемикайтесь!», мабуть, найбільш контроверсійна — розвиток українського телебачення у 1990–2000-х років.
Шоу «Не всі вдома», «Епізоди: Не перемикайтесь!»
Кожну частину зафільмовано в традиційному форматі розповіді від перших осіб із широким використанням архівних матеріалів: інтерв’ю зі спікером чи спікеркою, що сидить, монтаж відео для ілюстрації сказаного, закадрові репліки.
В «Україні на Мундіалі» — ціле футбольне сузір’я: Андрій Шевченко, Олександр Шовковський, Артем Мілевський, Владислав Ващук.
Андрій Шевченко, «Епізоди: Україна на Мундіалі»
Герої «Тіні Чорнобиля» — колишні співробітники київської компанії GSC Game World, розробники першого «Сталкера». У «Не перемикайтесь!» говорять ті, хто створював нове українське телебачення: Ігор Кондратюк, Костянтин Гнатенко, Олександр Роднянський, Олексій Гончаренко, Наталія Могилевська.
Ігор Кондратюк, музичне шоу «Караоке на Майдані», «Епізоди: Не перемикайтесь!»
Власне, всі три серії, так чи так — сюжети перемог. Бо чемпіонат 2006 року став найвищим досягненням нашої збірної, що увійшла у вісімку найкращих у світі. «S.T.A.L.K.E.R.» є брендом України в міжнародній ігровій спільноті. Телебачення перших років Незалежності, з «Територією А», «Шоу Довгоносиків», раннім «1+1», «Караоке на Майдані» та масою інших яскравих програм, інколи створюваних на колінці з копійчаними сюжетами, було зразком візуальних медіа, які нарешті почали враховувати інтереси глядачів і поважати свою авдиторію; інша річ, що цей рівень не вдалося втримати.
Наталія Могилевська та Андрій Кузьменко, «Епізоди: Не перемикайтесь!»
Майстерність Григоряна і Сердюка проявляється в тому, що, хоча кожного разу ми знаємо, чим усе закінчилося, дивитися всі три фільми дуже цікаво. Завжди є потрібна рівновага коментарів і відео, ритм ніде не збивається і драматургія вибудована чітко за прописами, від початку до кульмінації, якою в «Україні на Мундіалі» є матч-трилер зі Швейцарією в 1/8 фіналу, в «Тіні Чорнобиля» — подолання кризи, викликаної затримкою виходу «Сталкера», в «Не перемикайтесь!» — захоплення нашого телебачення нечистими на руку, в першу чергу російськими, політтехнологами.
«Епізоди: Тінь Чорнобиля»
І, як у будь-якій хорошій оповіді, є мораль: завдяки збірній 2006 року Україна відчула себе єдиною, цілісною, від сходу до заходу, «S.T.A.L.K.E.R.» — це унікальний приклад перетворення травми на успіх, а продюсери, телережисери й ведучі дев’яностих і нульових довели, що ТБ здатне бути інтелектуальним, розмаїтим і незалежним.
Збірна України на Чемпіонаті світу з футболу 2006 року, «Епізоди: Україна на Мундіалі»
На жаль, KNIFE! Films вирішила обмежитися трьома фільмами. Але ми якраз і потребуємо такої продукції, яку можна назвати освітньою, потребуємо популяризації своїх досягнень у легкій і захопливій, але не спрощувальній формі.
Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»