Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги

Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги

14 Січня 2025
391
14 Січня 2025
09:00

Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги

Дмитро Десятерик
для «Детектора медіа»
391
«Епізоди» — трилогія повнометражних документальних фільмів, доступних на стримінгових платформах Netflix і «Київстар ТБ».
Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги
Захопливо і розумно. Серіал «Епізоди: Історії незалежної України» оповідає про наші культурні та спортивні перемоги

Автори мінісеріалу — режисер Артем Григорян і продюсер Максим Сердюк (студія KNIFE! Films). Їхній найвідоміший проєкт — неігровий байопик «Яремчук: незрівнянний світ краси».

В «Епізодах» Григорян і Сердюк по максимуму уникають політичних аспектів; їм ідеться про те, що дуже узагальнено можна назвати культурою. Так, «Епізоди: Україна на Мундіалі» присвячений виходу збірної України у фінальну частину чемпіонату світу з футболу у 2006 році. «Епізоди: Тінь Чорнобиля» оповідає про зародження гейм-індустрії в Україні та розробку гри «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля». Тема «Епізодів: Не перемикайтесь!», мабуть, найбільш контроверсійна — розвиток українського телебачення у 1990–2000-х років.

Шоу «Не всі вдома», «Епізоди: Не перемикайтесь!»

Кожну частину зафільмовано в традиційному форматі розповіді від перших осіб із широким використанням архівних матеріалів: інтерв’ю зі спікером чи спікеркою, що сидить, монтаж відео для ілюстрації сказаного, закадрові репліки. 

В «Україні на Мундіалі» — ціле футбольне сузір’я: Андрій Шевченко, Олександр Шовковський, Артем Мілевський, Владислав Ващук.

Андрій Шевченко, «Епізоди: Україна на Мундіалі»

Герої «Тіні Чорнобиля» — колишні співробітники київської компанії GSC Game World, розробники першого «Сталкера». У «Не перемикайтесь!» говорять ті, хто створював нове українське телебачення: Ігор Кондратюк, Костянтин Гнатенко, Олександр Роднянський, Олексій Гончаренко, Наталія Могилевська.

Ігор Кондратюк, музичне шоу «Караоке на Майдані», «Епізоди: Не перемикайтесь!»

Власне, всі три серії, так чи так — сюжети перемог. Бо чемпіонат 2006 року став найвищим досягненням нашої збірної, що увійшла у вісімку найкращих у світі. «S.T.A.L.K.E.R.» є брендом України в міжнародній ігровій спільноті. Телебачення перших років Незалежності, з «Територією А», «Шоу Довгоносиків», раннім «1+1», «Караоке на Майдані» та масою інших яскравих програм, інколи створюваних на колінці з копійчаними сюжетами, було зразком візуальних медіа, які нарешті почали враховувати інтереси глядачів і поважати свою авдиторію; інша річ, що цей рівень не вдалося втримати.

 

Наталія Могилевська та Андрій Кузьменко, «Епізоди: Не перемикайтесь!»

Майстерність Григоряна і Сердюка проявляється в тому, що, хоча кожного разу ми знаємо, чим усе закінчилося, дивитися всі три фільми дуже цікаво. Завжди є потрібна рівновага коментарів і відео, ритм ніде не збивається і драматургія вибудована чітко за прописами, від початку до кульмінації, якою в «Україні на Мундіалі» є матч-трилер зі Швейцарією в 1/8 фіналу, в «Тіні Чорнобиля» — подолання кризи, викликаної затримкою виходу «Сталкера», в «Не перемикайтесь!» — захоплення нашого телебачення нечистими на руку, в першу чергу російськими, політтехнологами.

«Епізоди: Тінь Чорнобиля»

І, як у будь-якій хорошій оповіді, є мораль: завдяки збірній 2006 року Україна відчула себе єдиною, цілісною, від сходу до заходу, «S.T.A.L.K.E.R.» — це унікальний приклад перетворення травми на успіх, а продюсери, телережисери й ведучі дев’яностих і нульових довели, що ТБ здатне бути інтелектуальним, розмаїтим і незалежним.

Збірна України на Чемпіонаті світу з футболу 2006 року, «Епізоди: Україна на Мундіалі»

На жаль, KNIFE! Films вирішила обмежитися трьома фільмами. Але ми якраз і потребуємо такої продукції, яку можна назвати освітньою, потребуємо популяризації своїх досягнень у легкій і захопливій, але не спрощувальній формі.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа» 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
391
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду