«Шлях» українського самурая

«Шлях» українського самурая

15 Грудня 2024
474
15 Грудня 2024
10:00

«Шлях» українського самурая

474
Мінісеріал «Шлях» — це чернетка для створення нового українського героя. Який зовсім не герой у розумінні теле- й кіноменеджменту, бо часом не впевнений у власних силах, часом боїться, через те шукає порятунку на дні пляшки.
«Шлях» українського самурая
«Шлях» українського самурая

«Для мене це історія про людину, яка свої коридори душі спочатку закрила, а потім дуже болісно відчиняла, щоби просто не з’їхати з глузду», — коментує свого героя актор Іван Жилюк, виконавець головної ролі в мінісеріалі «Шлях». Зйомки проходили в січні цього року на Київщині — той справді рідкісний випадок, коли місце дії та погода відповідають місцю та майже відповідають часу відтворених у сюжеті подій. Прем’єра відбулася в ефірі «2+2» 5 грудня, до Міжнародного дня волонтера.

Знову ж таки, зі слів Івана Жилюка, сценарій художнього фільму повернув його до особисто пережитого в лютому-березні 2022-го, в дні тимчасової окупації Київщини: «Ми їздили з друзями на окуповану територію, витягували звідти людей, домовлялися з рашистами, щоб нас пропускали через їхні блокпости. Нас перевіряли під дулами автоматів, ми бачили трупи, ми переїжджали через мінне поле, де міни були замасковані під дитячі іграшки. Потім я все це в собі дуже глибоко заховав і заткав, тому що це дуже страшно».

Таким чином, свідомо чи мимоволі, у форматі чотирисерійного телевізійного фільму автори заявили героя, який із незалежних від нього причин є або нечастим, або небажаним для тих, хто приймає фінальні рішення щодо ухвалення сценарних заявок.

Чоловіки останнім часом узагалі не в пріоритетах як головні герої. Але якщо все ж вони є, до них найперша вимога — бути потужними, незламними й непереможними. Не розділяти свої успіхи з іншими дійовими особами, котрі за сюжетами складають його команди чи бодай оточення. Все брати у свої руки та боже збав десь схибити, відступити, помилитися, зазнати поразки. При всьому такий героїчний герой має постійно жартувати, хоча цинічні жарти й загалом чорний брутальний гумор чомусь не вітається. Або на крайняк дивитися на світ з іронічним прищуром очей. Біда в тому, що українська кінотелесеріальна індустрія до 2015 року включно шукала подібні типажі в Росії, розвиваючи самостійно хіба сервісну складову. А від 2015 року й дотепер із причин, про які треба писати цілу книжку, не виховала й не викохала сама в собі аналогів Брюса Вілліса, Джейсона Стейтема — і це ще не згадую про Жана-Поля Бельмондо.

Про надмірну серйозність, навіть якусь бундючність героїв українських героїчних драм регулярно пише оглядачка Лєна Чиченіна. Вона констатує факти, наслідки, не намагаючись зануритися глибше в тему та спробувати зрозуміти причини. Але вона має на таке бачення повне право. Бо від постійних пояснень і виправдань, чому так, ситуація з героями кращою не стане. Проте, як уже зазначалося вище, наші героїчні герої справді такі, бо від них вимагають неможливого — бути не собою, а прокачаним голлівудським актором, вихованим в інших традиціях. Натомість автори «Шляху» пішли у виборі героя не надто популярним, даруйте за тавтологію, шляхом. Зараз знову буде тавтологія: Олексій обрав для себе позицію самурая, для якого шлях важливіший за мету. І на цьому шляху герой має повне право раз по раз давати слабину, сумніватися в доцільності подальших дій, не приховувати страх смерті й острах тортур.

Перш ніж розкласти цю складову, варто нагадати бекґраунд. Волонтерство як таке розкривається в наших новітніх фільмах і серіалах не вперше. Слід згадати хоча би «Перші дні» та «Друзі». Проте «Шлях» за обраною тематикою все ж не про багатозадачний волонтерський рух як такий, а про чи не найризикованіший його напрямок — евакуацію людей, зокрема з тимчасово окупованих територій. Це дозволяє максимально підіймати ставки та часом надміру, лише заради власне драматизму, драматизувати історію, як-от в «Евакуації». На евакуації як тенденції зосереджена «Перевізниця», і тут яскраво проявлена та виражена криза маскулінності. Героїв замінюють героїні й процес виглядає закономірним. Але ближче до «Шляху» стоїть не раз критикована, хоча на виході не аж така страшна «Буча». Де в основі — як, до речі, в усіх згаданих і не згаданих художніх стрічках, — лежать реальні події. Точніше — вивезення людей, переговори з окупантами, щоденний ризик бути взятим у полон, закатованим і вбитим.

Повертаючись безпосередньо до «Шляху», бачимо дуже нетипового, а тому й наближеного до реалій головного героя. Бо Олексій — не герой у розумінні великої частини менеджменту. Він не впевнений у власних силах, боїться, через те шукає порятунку на дні пляшки. Точніше, всіх пляшок, які вдається знайти, називаючи процес відходу від страшної реальності зануренням. Але всякий раз він виринає, і не в останню чергу — завдяки наполегливості Анни.

Цю свою героїню, як і головну роль у фільмі «Між нами», й епізодичну у «БожеВільних», акторка Анастасія Пустовіт подає людиною на межі. Поведінку якої визначають емоційні гойдалки від нервового зриву та неприйняття всього довкола до припливу ніжності. У більшості випадків саме Анна підштовхує Олексія до прийняття тих чи тих рішень, що так само суперечить баченню героїчного героя як такого, на чиї рішення не може вплинути ніхто.

І ще одна деталь утворення сюжету: контакти Олексія з благородними бандитами на чолі з Чорним (В’ячеслав Довженко). Тепер ці бандити — партизани. Вони винищують колаборантів безплатно, проте своїм допомагають винятково за гроші. Західні фільми й серіали вже давно практикують у сюжетах подібні колаборації. У нас досі бояться, що ситуативні союзи непогрішимого героя з грішними розбійниками є питомо російським відлунням. Хоча, повторюся, це вже давно й далеко не так. На щастя, в кращих зразках західних та й азійських фільмів і серіалів нема героїв у білих пальтах на кшталт Ла Моля з «Королеви Марго» Олександра Дюма, який гидував потиснути руку паризькому кату.

Також «Шлях» принципово уникає створення для героя окремого антагоніста. Олексій кидає виклик не якомусь черговому офіцерові ФСБ, а російській окупаційній армії як такій. Також майже нема щасливих фіналів чергової волонтерської вилазки Олексія. Йому не вдається врятувати зґвалтовану та померлу від побоїв жінку. Спроба викупити з полону чоловіка завершується тим, що окупанти беруть гроші, а повертають труп. Інша спроба — полонення й катування самого Олексія. Під час однієї зі спроб гине від випадкової кулі Анна. А сам Олексій усупереч уже сталим вимогам до героя рятується з російського полону не завдяки власній кмітливості й сміливості, помноженої на навички рукопашного бою, а випадково. До речі, найчастіше так і трапляється.

Якщо дивитися «Шлях» також критичним оком, раз по раз бентежить легкість, із якою Олексій знаходить в обложеному Києві значні як для перших днів і тиждень масштабної війни суми, ще в доларах. Десять штук на завтра? Не проблема! П’ять косарів за свою машину — запросто. Навіть шість, за тисячу купиш інші колеса. Уявіть собі, в той же день вдається купити старе авто за тисячу. Потім совісний Чорний ще й «п’ятірку» повертає. Ну, і так далі. Чомусь фінансові питання закриваються швидше за всі інші.

Попри це я б розглядав «Шлях» як чернетку, конспект для створення того самого нового українського героя. Навіть якщо він і наближений до супермена, йому все одно треба давати можливість отримати удар під дих, пережити поразку і втрату. Падати, підійматися, знову падати, мати купу людських слабкостей. І хоч бачити мету, все одно важливішим вважати шлях до неї.

Фото: кадр серіалу «Шлях»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
474
Читайте також
11.12.2024 09:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
808
18.10.2024 11:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
1 335
10.10.2024 16:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
1 635
24.07.2024 11:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
1 268
05.07.2024 09:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
2 643
20.03.2024 11:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
2 256
10.11.2023 15:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
2 128
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Чаклунець
10 год. тому
Одного не зрозумію: зі дна якої пляшки оце кокотіння цокотухи..?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду