«Дорогі прекрасні кохані». Фільм, який вражає, але залишає надію наприкінці

«Дорогі прекрасні кохані». Фільм, який вражає, але залишає надію наприкінці

13 Грудня 2024
337
13 Грудня 2024
17:00

«Дорогі прекрасні кохані». Фільм, який вражає, але залишає надію наприкінці

Дмитро Десятерик
для «Детектора медіа»
337
Стрічка Юрія Речинського належить до того типу фільмів, у яких автори, максимально усунувшись від подій, просто фіксують їхній плин.
«Дорогі прекрасні кохані». Фільм, який вражає, але залишає надію наприкінці
«Дорогі прекрасні кохані». Фільм, який вражає, але залишає надію наприкінці

«Уперше в житті у мене така подорож», — з деяким подивом каже літня жінка. Разом із хворими, самотніми й незрячими бабусями й дідусями вона після термінової евакуації сідає в потяг, що має вивезти їх із зони бойових дій у безпечне місце. «Головне, щоб ця подорож була не останньою», — відповідають попутники. «Скільки Бог призначив, стільки й проживемо — філософствує інший пасажир. — Я помирав 9 разів».

Новий фільм Юрія Речинського Dear Beautiful Beloved («Дорогі прекрасні кохані») — це три паралельні оповіді. Перша починається на прифронтовій території, звідки британські волонтери Елізабет і Джон мікроавтобусом вивозять літніх і маломобільних людей.

Кадр фільму «Дорогі прекрасні кохані»

Друга теж стартує неподалік від «нуля»; герої цього сюжету — волонтери, що вивозять тіла загиблих захисників України. Нарешті, третя історія — про матерів із дітьми, яких війна змусила терміново виїхати за кордон.

Юрій Речинський народився у 1986 році. Навчався в Київському політехнічному інституті, далі вступив до КНУКТіТ імені Карпенка-Карого, але через пів року покинув навчання. Його перший фільм «Хворісукалюди» — документальна драма про безпритульних наркоманів — отримав нагороди на фестивалях у Канаді, Франції, Англії, Польщі, Австрії.

Кадр фільму «Дорогі прекрасні кохані»

Світова прем’єра повнометражного ігрового дебюту Речинського «Січень — березень» (міжнародна назва Ugly, спільне виробництво України й Австрії) відбулася на Роттердамському фестивалі. Продюсером фільму виступив австрійський режисер Ульріх Зайдль, операторами — номінанти «Оскара» Вольфганг Талер і його син Себастіан, а одну з головних жіночих ролей зіграла зірка фільмів Зайдля Марія Ґофштеттер.

У новій картині Речинський не зосереджується на єдиному протагоністі, уникає він і будь-яких коментарів. У тому й немає потреби, адже всі персонажі — й бабусі у шпиталі перед подальшим відправленням, і волонтери в кабіні фургона з написом «200», і розгублені матері на угорському вокзалі — виразні самі по собі. Достатньо просто уважно слухати й помічати важливе. «Дорогі прекрасні кохані» належить до того типу фільмів, у яких автори, максимально усунувшись від подій, просто фіксують їхній плин, організовуючи історії вже за монтажним столом. Однак відмінність роботи Речинського — в тому рівні драматизму, який нечасто зустрінеш у його колег-документалістів.

Кадр фільму «Дорогі прекрасні кохані»

Режисер показує те, від чого інші воліють відвертатися — наприклад, підготовку тіла загиблого воїна в морзі до похорону, першу реакцію рідних, що бачать його в труні. Речинський не відвертається від страждань, хвороб, каліцтв, смертей — це притаманно всім його фільмам. Звісно, виникає питання, наскільки це етично саме в нашій ситуації, чи не тяжіє така стилістика до атракціону афектів.

Але, власне, такою війна і є. Повною болю, крові й бруду, змушеної самотності та втрати орієнтирів для одних, постійної смертельної небезпеки для інших. Речинський показує це з відвертою прямотою — можливо, радше для західної авдиторії, на яку значною мірою розрахований фільм. Вражає, але лишає надію наприкінці: колискову, що мати співає своїй малій дитині. Простий і світлий мотив майбутнього.

Титульне фото: кадр фільму «Дорогі прекрасні кохані»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
337
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду