«Любов і блогери»: нове кіно й нова політика

«Любов і блогери»: нове кіно й нова політика

9 Лютого 2022
3835
9 Лютого 2022
15:00

«Любов і блогери»: нове кіно й нова політика

3835
Цю комедію протиставляють фільму «Стоп-Земля» — і на перший погляд це справді стрічки-антиподи. Але в них усе ж є дещо спільне.
«Любов і блогери»: нове кіно й нова політика
«Любов і блогери»: нове кіно й нова політика

Триває прокат української комедії «Любов і блогери», знятої без участі державного фінансування. Фільм має успіх у глядача і навіть начебто може встановити рекорди касових зборів. Це продюсерський дебют у повнометражному кіно Володимира Остапчука та Євгена Таллера, режисерський — Дмитра Голумбевського.

Від початку прокату цей фільм деякі критики протиставляли стрічці Катерини Горностай «Стоп-Земля». Ці фільми вийшли у прокат одночасно, і це дало нагоду багатьом їх порівнювати.

Люди побачили в цих фільмах прямо протилежні для них речі. Начебто «мистецький», «якісний», фестивальний, україномовний фільм цілком протиставлявся «невибагливій, вульгарній» комедії про блогерів. Тому на один фільм ці критики радили йти, а на інший — ні.

Ситуацію загострили й позиціонування фільмів у кінотеатрах (на користь «Блогерів», які отримали більше сеансів і у кращий час), і подальші диспропорційні касові збори, в яких перемагали ті ж «Блогери». Тож незабаром усе це почало скидатися на чергову битву в культурній війні, яка почалася торік із «голодної туси».

То наскільки ж різняться ці фільми?

На перший погляд між ними немає нічого спільного, ба більше, вони — прямі антиподи, як про це й кажуть критики. На відміну від «Стоп-Землі», яка від сучасного українського життя відгороджена глухою стіною і є підкреслено авторським проєктом, «Блогери» максимально відкриті: тут багато впізнаваного, попри умовне місце дії — типажі, меми, персонажі, сам сюжет, який динамічно розвивається. Відчувається, що автори турбувалися про глядача, докладаючи зусиль, аби він реагував на побачене у кожному кадрі.

Для посилення актуальності автори ввели у свій фільм ще й справжніх блогерів, які стали повноправними героями стрічки. Це непоганий хід і для оживлення сюжету, і особливо для позиціонування фільму у прокаті, зважаючи на вплив та аудиторію блогерів. В результаті у стрічці фактично відсутнє авторське начало, але за наявної формули комерційного кіно воно й не потрібне. Важливо, аби глядач міг себе співвіднести з видовищем і принести гроші до каси кінотеатру.

«Блогери» не тільки правильно позиціонують себе в тематичному плані. Вони добре зроблені саме з боку оповіді — тут  вміло розставлені головні та другорядні персонажі, тут ніхто не перетягує ковдру на себе, фактично немає вставних номерів, за винятком хіба епізоду з піаніно. Але тут треба віддати майстерності Ольги Сумської, яка робить його маленьким шедевром.

Тобто з погляду комунікації із глядачем фільм «Любов та блогери» — пряма протилежність фільму «Стоп-Земля». Це суто комерційне кіно, яке досягає поставлених результатів: касових зборів.

Інша річ, що весь представлений у ній гумор справді низького рівня. «Собака лайка, а караван іде», «Всі чоловіки — полігамно», бійка у клубі, суржик, огрядні карикатурні жінки, які несамовито запихаються їжею, знущання над традиційною українською музикою і таке інше. Неспортивне побиття слабших, яке хіба пом’якшує блогерська самоіронія (вона у фільмі все ж є).

Однак якщо почати придивлятися до фільму пильніше, то проявляться цікаві паралелі між картинами. Поставлені поряд, ці стрічки підсвічують одна одну з несподіваного боку — політичного.

Власне політиці і присвячені «Любов і блогери». Вони розповідають про вибори міського голови вигаданого міста Кагаплик. Тобто ведуть мову про владу в цьому місті, яка, схоже, дає доступ переможцю до фактично необмежених ресурсів та повноважень. У фільмі це показано в епізоді, де чинний мер міста Василь Петрович Шкура за хабар підписує угоду з німецьким підприємцями на будівництво в місті хімічного заводу, робота якого матиме катастрофічні наслідки для екології. Одразу постає запитання про повноваження мера, проте автори фільму в це не заглиблюються. Певно, саме так вони уявляють місцеву владу.

Хай там як, мер Кагаплика у фільмі — цинічний корупціонер, злодій, хабарник, аморальний цинік, який усіх купив і всім заправляє. Не зрозуміло, чому мешканці міста його обрали вже тричі поспіль і, схоже, можуть проголосувати вчетверте.

Його суперником є зловісний аграрій Рябенко, про якого у фільмі мало що повідомляється, окрім того, що він суперник Шкури й може стати в майбутньому гіршим за нього. Цей зловісний аграрій не виходить зі свого кабінету, де грає в шахи сам із собою. Відомо також, що він є власником місцевого телеканалу, де є тільки одна програма — «Новини Кагапличчя».

Незабаром з’являється іще один кандидат у мери — місцевий вчитель інформатики Вишківський, який зрештою перемагає своїх суперників із величезним відривом. Про цього кандидата відомо ще менше — тільки що він вчитель, екологічний активіст і вміє добре битися навкулачки.

Подібний розклад політичних сил прикладається авторами до українського політичного сьогодення, проте у власному, досить своєрідному трактуванні. У фільмі згадується «теперішній президент», який виграв вибори завдяки інтернету та «молодьожі, яка відправила старих політиків на смітник». Його досвід прагнуть наслідувати в Кагаплику, проте старим політикам це не вдається.

Старі політики — це в першу чергу Шкура, який, окрім того що корупціонер та хабарник, ще й показний український патріот: ходить у вишиванці. Виборці, за його ж словами, думають: «Раз він у вишиванці, то не буде красти. Балбєси». Шкура у фільмі зображений як начебто політик епохи Ющенка, яка давно минула, проте для авторів фільму дотепер актуальна. Шкура навіть каже: «При Ющенкові такого не було». У його кабінеті на стіні — портрет Шевченка, під яким висить бандура, збоку — державний прапор. Перед нами карикатурний свиноподібний (його у фільмі так і називають — «кабан рижий») образ українця, якому годі співчувати і якого слід соромитися. В українських комедіях це вже традиційний персонаж.

Натомість кабінет зловісного аграрія Рябенка не місить жодних видимих ознак його етнічної, культурної чи політичної приналежності. Рябенко — цілковита загадка для глядача, яка так і не розкривається до фіналу. Те саме можна сказати і про вчителя інформатики Вишківського, чия спеціалізація нібито вказує на новітню українську ідентичність — «країна в смартфоні». Цей, звісно, вишиванки не носить, тільки діловий костюм.

У цьому політичному сенсі «Блогери» та «Стоп-Земля» дуже близькі одне до одного, оскільки обидва роблять ставку на нове покоління, яке буде відмінним від старого. І якщо «Блогери» здійснюють таку селекцію прямо, брутально та відверто, то «Стоп-Земля» робить це вишукано, демонструючи красивих героїв нових часів, які будуть цілком відділеними від усього того, чим є теперішня Україна.

У «Блогерах» на «смітник» відправляють не тільки «старих політиків», а всю традиційну Україну, яка у фільмі постає відверто архаїчною і карикатурною, включаючи так званих працівників культури, місцевого начальника поліції та ведучу місцевих новин.

Подібність двох фільмів у тому, що вони свідомо скеровані в майбутнє, в якому не буде минулого й навіть теперішнього. І таке бачення цілком виключає найменше наслідування, тяглість, єднання епох, порозуміння поколінь та унеможливлює бодай якусь традицію. Зрештою, Україна була і є різною. Щось із минулого можна і згадати й навіть навести у приклад новому поколінню, скажімо, дисидентів. Проте цього не стається. І нові фільми відображають епоху «нових облич».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3835
Читайте також
15.02.2022 14:00
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
4 024
12.01.2022 11:00
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
4 775
04.12.2021 11:00
Ігор Грабович
для «Детектора медіа»
4 687
06.11.2021 11:00
Ігор Грабович
«Детектор медіа»
4 925
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду