Свобода слова forever

28 Листопада 2005
913
28 Листопада 2005
11:12

Свобода слова forever

913
Новий канал показав кадри зомбі, які їдять живих людей, прямо у день вшанування пам’яті жертв Голодомору.
Свобода слова forever
Весь минулий тиждень (або й цілих два) в рекламних телероликах, зазвичай цікавих відбілювачами та пральними порошками, показували макабричне відео: спогади про Голодомор. Провідні канали готували людей до відзначення на державному рівні трагічної для українського народу дати.

Прискіпливий погляд на незагоєні та роз’ятрені рани не є характерним для телебачення. Зазвичай воно виступає в ролі цукерки екстезі, є елементом всесвіту розваг. Власне, його центром. Можливо, це звучить цинічно, але до телескорботи з приводу жахливих втрат, ба навіть спогадів геноциду, що ними були наповнені телевізійні години, спричинила позиція однієї людини. Президента України Віктора Ющенка.

Пан Президент навіть запропонував всім водіям у суботу в чітко визначений час зупинитися та прогудіти клаксоном: на знак скорботи за померлими. Властиво, що телебаченню він не пропонував нічого: свобода слова forever. Втім, воно не без клепки в голові, щоб зрозуміти державницьку політику: хай і частково, але наповнило свої ефіри відповідною продукцією. Звісна річ, Перший канал, державне телебачення, не може бути критерієм, але ж і приватний “1+1” кількома передачами нагадав про скорботні події.

Ото і все? Не знаю. Я суджу по телевізійній програмці. Протягом суботнього дня, 26-го листопада, мене перед телевізором не було. Я знаходився на науковій конференції в Будинку кіно. О четвертій годині ми – скільки нас там було, чоловік двадцять – встали і вшанували жертв Голодомору хвилиною мовчання. Певен: щось подібне відбулося на всіх офіційних заходах, які тривали того дня. Та справа не в цьому.

Суботнього вечорa, 26 листопада – у День скорботи по жертвам Голодомору - на Новому каналі показали фільм “Оселя зла 2: Апокаліпсис”. Картину, зняту за мотивами фільму, знятого за мотивами комп’ютeрної гри. В цьому кіно нема нічого цікавого, крім того факту, що в ньому задіяна “видатна українка” Міла Йовович. Зазвичай, про такі стрічки патякають в іронічних інтонаціях, щоб замаскувати своє захоплення від надзвичайно посередньої продукції. Так застиджено ховають очі, зізнаючись у любові до несмачного поп-корну чи лузання насіння.

Ще картина “Оселя зла 2” відома тим, що мала певні проблеми в отриманні прокатного свідоцтва: здається, навесні експертна комісія Міністерства культури дала їй такий рейтинг, що спершу фільм заледве міг демонструватися в кінотеатрах. Тепер він показується у суботу о дев’ятій-десятій годинах вечора по загальнонаціональному каналу на ймення Новий із сумовитим жовтим трикутничком в правому нижньому боці екрану. Це свідчить про те, що діти можуть дивитися кіно за згодою батьків, якщо я не помиляюся.

Я подивився “Оселю зла 2”. І, здається, знайшов причину, чому Експертна комісія Міністерства культури негативно поставилася до неї. Дія стрічки відбувається в ізольованому місті, мешканці якого заражені вірусом. Вони перетворюються на зомбі, які можуть харчуватися виключно людською плоттю. І режисер картини це прекрасно ілюструє: от священник годує свою зомбі-сестру мертвим тілом прямо у церкві, а от зомбі-школярки років десяти харчуються дівчиною прямо під партою, а ось головного бандита картини роздирають на шмаття голодні жителі-мертвяки…

Якщо хто не знає, то картина “Земля Мертвих” Джорджа Ромеро до прокату в Україні була заборонена саме за це – “підбурення суспільно-небезпечних злочинів канібалізму”. Кадри зомбі, які їдять людей у фільмі “Земля мертвих”, судячи з рішення комісії, були здатні жахливим чином травмувати нестабільну психіку українського народу, який пережив Голодомор.

Новий канал показав кадри зомбі, які їдять живих людей, прямо у день вшанування пам’яті жертв Голодомору. Навіть більше: після «високохудожньої» стрічки “Оселя зла 2” на Новому каналі було продемонстровано короткий телефільм власного виробництва “Оселя зла: В гостях у зомбі”, в якому, зокрема, пан Віктор Сидоренко, хірург і ведучий “Запитайте у лікаря”, спровокований журналістом, розмірковував на тему “Яка частина тіла людини смачніша”. “У жінок, напевно, сідниці, у чоловіків – біцепс, те, що ми називаємо вирізка”, - посміхався він. Можливо, для об’єктивності кулінарних оцінок, творцям документу слід було б зі своїм запитанням звернутися до тих, хто пережив голод-1933…

Я в захопленні від Міністерства культури і Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, які дозволяють показувати такі фільми, як “Оселя зла”, у вечірніх ефірах наших каналів. Я щасливий з того, що Секретаріат Президента України не втручається до програмування сітки передач, щоб створювати відповідний настрій до кожного пам’ятного дня. Я дуже тішуся тим, що в каналів вистачає сили продукувати власний продукт, затуляючи очі на смисли, які він народжує. Всі – в шоколаді. Це лише відчуття таке, що в лайні.

Справжній «день свободи» - всіх від всього - у нас був не у вівторок. У суботу.

Зі святом.

Сергій Васильєв-молодший, для «Детектор медіа»

Читайте також:

В Лондоне запрещена реклама фильма "Город грехов"

Студенти протестують проти заборони фільму "Земля Мертвих"

Минкульт запретил прокат "Страны мертвых"
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
913
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду