Чий «Кривбас Прайд»? Як криворізькі медіа використовують тему ЛГБТ для чорного піару

Чий «Кривбас Прайд»? Як криворізькі медіа використовують тему ЛГБТ для чорного піару

29 Червня 2018
4486
29 Червня 2018
12:30

Чий «Кривбас Прайд»? Як криворізькі медіа використовують тему ЛГБТ для чорного піару

Софія Скиба
головна редакторка інформаційної агенції «Перший Криворізький»
4486
Телеканали народних депутатів від «Опоблоку» та БПП влаштували батл фейків на тему Маршу рівності.
Чий «Кривбас Прайд»? Як криворізькі медіа використовують тему ЛГБТ для чорного піару
Чий «Кривбас Прайд»? Як криворізькі медіа використовують тему ЛГБТ для чорного піару

22 липня у Кривому Розі пройде Марш рівності — Кривбас Прайд. Напередодні громадська організація «Київпрайд» проведе в місті триденний тренінг для активісток та активістів ЛГБТ-руху. У запланованих подіях немає політики. Однак місцеві протиборчі табори, що гуртуються під партійними прапорами «Опозиційного блоку» та Блоку Петра Порошенка, скористалися ними, щоби скомпрометувати одне одного. Й використали для цього залежні ЗМІ.

«Рудана» — комунальний телеканал, що існує з початку 90-х. Його засновниця — Криворізька міська рада, більшість у якій зараз становлять представники «Опозиційного блоку» та їхні союзники.

Телеканал «Перший міський. Кривий Ріг» — приватний, існує трохи більше двох років. Його політичний патрон — народний депутат Костянтин Усов, що входить до фракції Блоку Петра Порошенка.

18 червня в ефірі «Рудани» вийшов сюжет під заголовком «Чи буде гей-парад у Кривому Розі?»:

Приводом для нього стала фейкова фейсбук-сторінка «За Усова. За європейський Кривий Ріг», на якій Костянтина Усова названо організатором Маршу рівності у Кривому Розі. Усов уже встиг спростувати цей фейк на своїй офіційній сторінці, й це спростування також потрапило до сюжету… Однак неправдиву інформацію все одно вирішили висвітлити як одну з версій. Навздогін журналісти «Рудани» випустили ще один матеріал.

«Перспективи та необхідність» проведення прайду вже у Кривому Розі коментують почесний громадянин Кривого Рогу Анатолій Макаренко, очільник найбільшої профспілки гірників міста, та навряд чи хоч чимось відомий криворізькому глядачеві Сергій Биков, протитрований як голова Інституту публічної політики та консалтингу.

Тим часом на «Першому Міському», який де-факто контролює Костянтин Усов, вирішили відплатити конкурентам тією ж монетою. І заявили, що мерія визначилася: «парад» підтримує. Головним доказом цього є те, що «Рудана» начебто анонсує марш:

Тут навіть ствердили, що лідер криворізького ЛГБТ-руху Борис Золотченко радий такій комунальній підтримці, а народний депутат від «Опозиційного блоку» Костянтин Павлов фінансує марш. Автори сюжету 20 червня також скористались іншою фейковою фейсбук-сторінкою, що має назву «За Павлова, за мэра Кривого Рога». Та чомусь зазначили, що «у мерії Марш підтримали та жодних спроб заборонити його не зробили».

Напередодні «Перший Міський» уже намагався зв’язати криворізьку мерію й тему ЛГБТ, стверджуючи, що міська влада засудила прайд у Києві. За позицію влади видали коментар у соціальній мережі модератора одного з найпопулярніших та найбільш «чорнушних» пабліків, який критикує та обливає брудом політичних опонентів «Опозиційного блоку». У ще одній публікації «Перший Міський» переплутав анонс прайду і триденного тренінгу для активістів, на який організатори запрошують людей будь-якої орієнтації, статі, віку тощо.

Павлову «Перший Міський» дошкулив. 21 червня у фейсбуку та в ефірі «Рудани» він відхрестився від Маршу рівності, який назвав «гей-парадом», і звинуватив Усова у провокації. Про геїв, лесбійок, бісексуалів і трансгендерних людей Павлов відгукнувся зневажливо. «Проводишь гей-парад — используй свой авторитет», — сказав народний депутат.

Крім Павлова, в матеріалі фігурує той-таки почесний громадянин і керівник профспілки Анатолій Макаренко, позиція якого полягає в тому, що гомосексуальність не є природною. Цю думку в закадровому тексті представляють як позицію «профспілок міста». Несхвальне ставлення мешканців Кривого Рогу до ЛГБТ в сюжеті символізує низка бліц-інтерв’ю перехожих — більшість коментарів є негативними, хоча є сумнів щодо того, що запитання, які ставили людям, були коректними. Тим часом «Рудана» справді анонсувала захід, але інший — присвячений «сімейним традиційним цінностям» та засудженню гомосексуальності.

Водночас «Перший Міський» зробив наступний хід. 20 червня на сайті з’явилася публікація під заголовком «Егор Прокопчук: мэр Кривого Рога Вилкул должен обратиться в суд с запретом проведения гей-парада». Прокопчук очолює державне підприємство «Кривбаспромводопостачання». І, схоже, планує на наступних парламентських виборах балотуватися до Верховної Ради на окрузі, де свого часу було обрано Костянтина Павлова. До мера Прокопчук звертається як лідер місцевого осередку партії «За життя», а не як держслужбовець.

Причин, із яких суд мав би заборонити мирне зібрання, про яке повідомили у встановленому законом порядку кілька тижнів тому, Прокопчук не називає. Згідно із 39-ю статтею Конституції України, це можливо лише в разі, якщо є загроза національній безпеці або можливі масові заворушення. Чи означає це, що державний службовець сумнівається у спроможності правоохоронців захистити 650 тисяч містян від кількох десятків ЛГБТ-активістів? Чи навпаки, актname="_GoBack">ивістів від містян? Із власних джерел авторці відомо, що поліція до проведення маршу готова.

Мер на звернення Прокопчука не відреагував.

І тут у хід пішли петиції.

21 червня в розділі петицій на сайті міської ради з’явилася петиція «Проти гей-параду, що планує провести народний депутат Костянтин Усов у Кривому Розі». «Перший Міський» миттєво назвав петицію фейковою; журналісти з’ясували, що зареєстрував її представник «Опозиційного блоку». Зазвичай петиції на сайті криворізької міськради набирають необхідну кількість голосів за шість-сім тижнів, але за цю голосували мало не щохвилини. Таку активність можна було бачити хіба що під час лобіювання «приватної охорони» мера міста Юрія Вілкула.

Певно, щоб відохотити людей підписувати петицію, 23 червня «Перший Міський» повідомив про вірус на сайті міськради. Це новина кількатижневої давнини. Тим часом на сайті «Розумне місто» з’явилась інша петиція подібного змісту, тільки без згадки про Усова. За неї голосують значно менш активно, хоча аудиторія сайту й порівняно більша.

До наступного ходу вдається й «Рудана»: тут готують спецпроект, присвячений ситуації з прайдом і фейками, аби ще раз переконати глядачів, що ні сам канал, ні Костянтин Павлов ЛГБТ-акцію не організовували й не анонсували.

Читачі, певно, помітили, що медіа протиборчих політичних таборів забули поцікавитися думкою справжніх організаторів прайду. Хоча «Перший Міський» подавав новину із прямою мовою справжнього ініціатора заходів, а отже знає, хто він такий. Вони тим часом офіційно заявили, що Марш рівності не має стосунку до жодних політиків.

Торік представники криворізької спільноти геїв, лесбійок, трансгендерів та бісексуалів вийшли на акцію видимості, яка пройшла без провокацій. Її висвітлили три онлайн-видання. Протягом року, що минув, про права ЛГБТ медіа згадували хіба що в контексті нападу на голову криворізького Гей-альянсу.

Не надто дивує те, що політики думають про свої репутаційні ризики та перспективи на виборах більше, ніж про захист прав людини. Натомість засмучує готовність журналістів брати участь у таких маніпуляціях на користь політиків. І на шкоду своїй аудиторії. Адже журналісти «Рудани» та «Першого Міського» не говорять про те, що в Україні гомосексуальні пари не можуть узяти шлюб, навідати одне одного в реанімації в разі серйозної хвороби, всиновити дитину, бути похованими разом. Натомість устами своїх політичних патронів та їхніх союзників, некоректними формулюваннями на зразок «гей-параду» та тенденційно дібраними коментарями городян підживлюють у своїй аудиторії ксенофобські упередження.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4486
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
?
2398 дн. тому
А як подію висвітлює місцева філія Суспільного - телеканал "Криворіжжя"? І чи взагалі висвітлює?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду