Сеанс самовикриття в «Українському форматі» як рупора контрреволюції та російської пропаганди
Політичне ток-шоу «Український формат» в ефірі каналу NewsOne існує не так давно, лише з 15 листопада, але вже встигло "потішити" глядача скандалами. Тут або Вадим Рабинович звинувачує Михайла Саакашвілі, що той привіз грузинських снайперів на Майдан під час Революції гідності, які й розстрілювали протестувальників, або гості зі студії виходять на знак протесту.
Варто зауважити: Василь Голованов з темою грузинських снайперів розібрався 30 листопада під час свого «Великого вечора», гостем якого був колишній голова СБУ Ігор Смешко. Гість, відповідаючи на запитання глядача про італійський фільм, що майданівців нібито розстрілювали грузинські та литовські снайпери, сказав: фільм про грузинських снайперів – класична дезінформація.
Але в свідомості глядача, навіть якщо припустити, що аудиторія різних програм каналу хоч на якусь частину співпадала, факт спростування, зроблений у вигляді короткої відповіді на запитання з папірця, не переважить сенсаційної заяви пана Рабиновича в ефірі політичного ток-шоу.
29 листопада, під час обговорення європейського вибору України, стався вже згаданий інцидент, коли п'ятеро з шести гостей покинули студію на знак протесту проти слів Євгена Мураєва, який назвав Майдан 2013-14 років державним переворотом. Точніше, темою програми стала 4-та річниця Революції гідності та наслідки для України європейського вибору.
На подіумі нібито дискутували голова Європейської партії Микола Катеринчук і голова політради партії «За життя», він же офіційний власник каналу NewsOne Євген Мураєв, колишній народний депутат від ПР.
Чому нібито? Ну, тому, що пан Мураєв був шалено агресивним у своїй антиєвропейській та антимайданівській риториці. Протистояти фанатикові завжди дуже складно, бо його ніщо не зможе похитнути в вірі. Навіть якщо це віра в рептилоїдів чи будь-яка інша конспірологія.
Вся друга частина «Українського формату», присвячена річниці Євромайдану, який, за словами ведучих Тіграна Мартиросяна та Василя Голованова, не кажучи вже про їхнього безпосереднього шефа Мураєва, був просто способом зміни облич у владі, не змінивши систему, стала суцільним скандалом.
Але вона нарешті показала справжнє обличчя каналу NewsOne і чиї темники використовують його ведучі.
Спочатку ніби ніщо не провіщало скандалу. Микола Катеринчук і Євген Мураєв обмінялися репліками щодо вектору України. Причому перший обстоював правильність європейського вибору, а другий робив наголос на тому, що влада обдурила народ, підмінивши вибір цінностей вибором способу життя.
Вчепився власник NewsOne за слова візаві, який описав ідилічну картинку життя європейських пенсіонерів, котрі за чашечкою кави обговорюють, куди поїдуть наступними вихідними – до внуків у Мілан чи ще кудись.
Уже в цій вступній промові Євген Мураєв відверто назвав Майдан «такой себе формой госпереворота», але на його слова тоді чомусь жоден із тих, хто згодом вийшов зі студії (народний депутат від БПП Світлана Заліщук, «свободівець» Юрій Левченко, Альона Шкрум із фракції «Батьківщина», Леонід Ємець від «НФ» і Тетяна Острикова з «Самопомочі») уваги не звернув.
Революцію гідності називають державним переворотом відомо де й відомо хто, адже цю тезу вже чотири роки поспіль невтомно озвучують у Кремлі. Те, що її в прямому ефірі нібито українського телеканалу повторив голова політради теж нібито української партії «За життя», нарешті відверто переконало громадськість, які ідеї сповідує й пропагує цей ресурс.
Але, якби не бекстейдж «Відеотеки», яка знімала репортаж про залаштункове життя «Українського формату», можливо, «єврооптимісти» таки досиділи до кінця ток-шоу.
Журналісти «Відеотеки» зустріли в коридорах «Українського формату» Володимира Грановського, політтехнолога, якому приписують авторство тези про поділ українців на три сорти під час президентських виборів 2004 року. Та який співпрацював і, скоріше за все, співпрацює й зараз, з Медведчуком та Фірташем, адже про координування принаймні деяких «смыслов» у редполітиці «Інтера» через контакти Грановського з топ-менеджером каналу «Інтер» Анною Безлюдною в медіа спільноті вже кажуть досить довгий час.
На запитання журналістів «Відеотеки» відповів й сам Євген Мураєв, що ж тут робить фігурант справи про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів – мовляв, Володимир Грановський є консультантом проекту. Є ним, як виявилося зі слів креативного продюсера, і В'ячеслав Піховшек. Це на додачу до власної авторської програми, яку той веде на каналі NewsOne.
Всю цю інформацію журналісти «Відеотеки» донесли до Світлани Заліщук, яка й озвучила її після того, як Євген Мураєв продовжив спекулювати на темі Євромайдану, сказавши, що Україну ніхто в Європу не візьме й ніколи її там не чекали.
Ба більше, пан Мураєв статистику Світового банку про економічне падіння України пояснив не тим, що ми втратили 20% економіки через анексію Криму та окупацію частини Донбасу, а саме підписанням угоди про Асоціацію з Євросоюзом.
Все-таки є речі, які виходять за рамки дискусії. І є червоні лінії, які не рекомендується переходити навіть у найзапекліших диспутах. Одна з таких - оцінка Майдану. Якщо ти без тіні сумніву називаєш Революцію гідності (хай навіть вона й не була революцією) державним переворотом, то, мабуть, твоє місце не на українському, а десь на російському телебаченні.
Треба віддати належне «єврооптимістам» - вони ще досить довго трималися, намагаючись пояснити власнику NewsOne, що Майдан стояв за свободу й справедливість, а не за євроінтеграцію. Принаймні, починаючи з 30 листопада, після побиття студентів, це вже було повстання проти злодійської влади.
Коли пан Мураєв почав доводити, що нас у Європі ніхто не чекає, Світлана Заліщук досить терпляче розповіла, що вступ до ЄС – це право будь-якої європейської країни, і після 2004 року 10 держав це зробили, хоча більшості знадобилося багато років, аби виконати всі критерії для такого кроку.
Але Мураєв гнув своєї, й коли він сказав, що вважає Майдан державним перевороту, а це сталося після слів пані Світлани про «консультантів» ток-шоу: «Ви долучаєте (до програми «Український формат». – Авт.) людей, причетних до системи, проти якої стояв Майдан», зі свого місця піднявся Юрій Левченко. Депутат сказав, «Або Мураєв вибачається за свої слова, або я йду».
Позаяк Мураєв навіть не думав вибачатися, депутат-«свободівець» покинув студію слідом за Світланою Заліщук. Обурився на слова Мураєва й Леонід Ємець, який закричав: «Якщо ви таке собі дозволяєте, нам не місце в студії!».
Зреагувала й Альона Шкрум, яка своє бажання покинути шабаш відьом аргументувала так: те, що тут відбувається, повертає країну назад, і вона просто не бажає легітимізувати думку про Майдан як державний переворот своєю присутністю.
Тим часом Євген Мураєв не зупинився й узяв за адвоката в своєму твердженні про державний переворот під час Майдану вікіпедію, прочитавши визначення держперевороту.
Коли він із захватом, гідним кращого застосування, перелічував ознаки перевороту («Захват админзданий был?» - «Был!»; «угроза жизни представителям власти была?» - «Была!»), студія, ті самі «150 всі Україна», гаряче підтримувала кожне речення нестримними оплесками, що місцями переходили в овації.
І ця масова підтримка глядачів справжньої контрреволюції – мабуть, найстрашніше з усього, що сталося в студії «Українського формату» 29 листопада.
Загадка глядача каналу NewsOne, який завжди голосує в опитуваннях усіх тамтешніх програм так, як потрібно їхнім ведучим в особах Ганни Герман, Євгена Червоненка, Максима Гольдарба чи Вадима Рабиновича, ще потребує свого дослідження.
Мені шкода, що «єврооптимісти» покинули студію «Українського формату», хоча суто емоційно я їх розумію – коли говорив Мураєв, мені особисто хотілося поцілити в телеекран якимось важким предметом.
Але проблема в тому, що ті, хто лишилися, Микола Катеринчук і Сергій Мельничук, навіть не посміли заперечити очевидну маніпуляцію Євгена Мураєва.
Тим часом, спростувати її можна було буквально кількома словами учасників Майдану, серед яких були всі народні депутати від тодішньої опозиції.
По-перше, в Києві протестувальники не захоплювали державних будівель – ані Адміністрації президента, ані Кабміну чи Верховної Ради. Ба більше, на момент найбільшого протистояння в Києві залишався єдиний легітимний орган влади в Україні – Верховна Рада, і саме вона ухвалила постанову про припинення кровопролиття 20 лютого, а 22 лютого, коли Віктор Янукович так і не відгукнувся на прохання парламентарів прийти до ВРУ, більшістю голосів встановила, що президент України Янукович у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень та є таким, що не виконує свої обов’язки, призначивши дату виборів Президента України на 25 травня 2014 року.
І аж за рік, 4 лютого 2015 року, позбавила Віктора Януковича звання Президента України.
Нинішні президент України, міністри та народні депутати, попри всі твердження маніпуляторів-контрреволюціонерів з каналу NewsOne, отримали свої повноваження не внаслідок перевороту, якого не було, а через інститут виборів, визнані всією міжнародною спільнотою.
Але панове Катеринчук і Мельничук не заперечили жодної тези Євгена Мураєва, вже самим фактом своєї присутності в студії, як правильно сказала Альона Шкрум, легітимізувавши його тезу про Революцію гідності як державний переворот.
29 листопада на очах притомних глядачів у студії «Українського формату» відбулося самовикриття NewsOne. Якщо перед тим можна було хіба що підозрювати ведучих та експертів-політиків у роботі за темниками російської пропаганди, то минулої середи стало зрозуміло: канал NewsOne – це рупор хімічно чистої, дистильованої контрреволюції й російської пропаганди.
І свобода слова тут ні до чого, бо поняття «державна зрада» як кримінальний злочин ще ніхто не скасовував.