Незвершена історія

8 Лютого 2005
0
934
8 Лютого 2005
12:23

Незвершена історія

0
934
Минулого тижня Мартіна Гінгіс повернулася на тенісний корт.
Незвершена історія
Її повернення тривало недовго. Вклалося у “три напружені сети” проти більш ніж невідомої німкені Марлене Вайнгартнер і завершилося поразкою. Мартіна Гінгіс обмежилася першим колом і тисячею доларів призових (що, в принципі, теж непогано). Дива не сталося.

Турнір проходив у Тайландській Патайї. Популярний серед європейських туристів курорт не постраждав від знаменних землетрусу і цунамі, які припали на голосування другого туру українських виборів. Перед змаганнями колишня тенісистка отримала символічний ключ від Патайї, відвідала дитячий притулок та з’їздила на острів Пхукет, який став жертвою безжальної стихії, -підтримати занепалих духом. Пообіцяла, що завойовані призові віддасть на благодійність. Вона і раніше брала участь в подібних акціях, інспірованих ООН. Боролася з бідністю, поліомієлітом.

Потім – трохи пограла в теніс.

Вольво Воменз Оупен – турнір далеко не найвищої категорії. На ньому рідко коли побачиш зірок світового масштабу. Малі призовий та очково-рейтинговий фонди не приваблюють лідерів. Ті в цей час грають у Японії – на престижному токійському Пан Пасифік Оупен. Турнірі, який Мартіна Гінгіс вигравала чотири рази і в якому ще двічі програвала у фіналах Ліндсей Девенпорт. Коли професійно займалася тенісом.

Останнього разу це було в жовтні 2002-го року.

Коротке, ледь не одноденне, повернення у професію не дало журналістам змоги довго поговорити про швейцарську тенісистку. Два останні роки у новинах її майже не було чути. Була заява про завершення кар’єри. Була якась справа з судом із постачальником спортивної форми, якого Гінгіс звинувачувала у своїй травмі. Наприкінці минулого року, здається, було згадано, що вона, мовляв, бажає знов спробувати свої сили на корті. І просить її сильно не критикувати.

Ніхто й не критикував.

Ледь згадали.

Кар’єра Мартіни Гінгіс була короткою. Вона дебютувала в дорослому тенісі у віці чотирнадцяти років – наприкінці 1994-ого, щоб вже через вісім сезонів завершити свої виступи через травму. Вона виграла 40 титулів в одиночному розряді та 36 у парному. Вона у шістнадцять років стала наймолодшим першим номером жіночого тенісного рейтингу. Вона заробила більше вісімнадцяти мільйонів доларів призових і виграла всі важливі в жіночому тенісі турніри, окрім свого улюбленого – паризького Ролан Гаросу. Можна сказати, що їй дуже поталанило з кар’єрою.

Мартіна Гінгіс потрапила до жіночих змагань тоді, коли майже ніхто не міг скласти її таланту достойної конкуренції. Кар’єра Штефі Граф наближалася до свого завершення, Моніка Селеш переживала після нападу маніяка, а Дженіфер Капріаті бавилася наркотиками. Ліндсей Девенпорт лише набиралася сили, а однолітки Гінгіс сестри Вільямс продовжували відточувати атлетизм та майстерність в юнацькому турі.

Коли вони вийдуть на корт проти неї, вона відійде в бік від спорту.

Основним своїм суперницям Гінгіс часто програвала. Штефі Граф їй вдалося перемогти лише раз, Моніку Селеш – п’ять разів у двадцяти зустрічах. З рештою суперниць – Ліндсей Девенпорт, Венерою та Сиреною Вільямс – ледь вдавалося тримати паритет. Вони були міцні, високі і сильні. Вони відбивали все. Посилали м’ячі з незвичною – чоловічою – швидкістю. Їх можна було перемогти кожну окремо. Але не одну за одною. На це йшло надто багато сил. До того ж не вистачало концентрації. З Уімблдону вона двічі вилітала у першому ж колі.

Мартіну Гінгіс, народжену 1980-го року, батьки назвали на честь Мартіни Навратилової. Минулого року Навратилова зіграла в одиночному розряді Уімблдону і навіть пройшла перше коло. Гінгіс завершила свою кар’єру на півтора роки раніше…

Певним чином її можна розглядати як провісницю “оросійщення” жіночого тенісу. Вона тричі грала на турнірі у Москві. В 2000-му році перемігши у фіналі Анну Курникову, в наступні роки вона програвала господаркам турніру на ранніх стадіях.

Останній поєдинок в професійній кар’єрі Гінгіс також програла росіянці – Олені Дементьєвій. Численні перемоги над Курніковою символічно вписуються в “російське пророцтво”. Ніби мораль про працьовитість і цілеспрямованість як необхідну умову професійного успіху.

Втім, про Курнікову, партнершу Гінгіс у парному розряді, завжди говорили в новинах більше, хоча вона не виграла жодного турніру.

Але й говорили не про теніс.

Власне, до того, як тенісним олімпом оволоділи росіянки, на ньому встигли побувати бельгійські спортсменки, які скинули з нього сестер Вільямс (іронія долі – завершення кар’єри Гінгіс співпало з функціональним спадом їх обох), а тому оце “провіщення російської гегемонії” виглядає дещо пишномовним і надуманим. Протягом своєї кар’єри Гінгіс перемагала різних росіянок впевнено і у великій кількості. Однак, перемоги над нею Дементьєвої, Мискіної та Петрової, які зробили своїм 2004 рік, так і просяться бути звеличеними. Тут не вистачає лише Шарапової. Однак вона тоді ще не грала на такому рівні.

Щойно Гінгіс згадали ще раз. “ПроСпорт”, “1+1” нагадав, що їй разом з Девенпорт належить рекорд – кожна має по чотири титули турніру Пан Пасіфік. Девенпорт грала у фіналі і могла отримати свій п’ятий. Однак її перемогла Шарапова.

Росіянка.

Чого це я раптово взявся розповідати про старі і нецікаві речі, мало пов’язані з сьогоднішнім інформаційним спортивним простором? Просто розпочинається новий футбольний сезон (уже і програма “Гол” (“Новий канал”) повернулася з зимової відпустки). Вже йдеться не лише про передсезонну підготовку київського “Динамо”, матеріали якої поширюются каналами з логотипом київського клубу, і донецького “Шахтаря”, товариські матчі якого транслює ТРК “Україна”. Розповідають не тільки про приємне, але доволі аморфне – заявку на проведення чемпіонату Європи 2012 року. Торкаються найдорожчого – національної збірної, яка має грати цього тижня в Албанії, а нині тренується у “сонячній Туреччині”.

Спортивні новини знов повняться футболом.

Сумно.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для „Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
934
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду