Моніторинг: Чисті новини закінчилися, повернулися «джинсові» будні

Моніторинг: Чисті новини закінчилися, повернулися «джинсові» будні

27 Січня 2015
1843

Моніторинг: Чисті новини закінчилися, повернулися «джинсові» будні

1843
Свята і по святах – у випуски новин повернулася прихована реклама, маніпуляції та бізнес-війни. На «Інтері» та «Україні» знов побільшало незбалансованої критики на адресу влади, а «1+1» завзятіше захищає бізнес-інтереси свого власника Ігоря Коломойського.
Моніторинг: Чисті новини закінчилися, повернулися «джинсові» будні
Моніторинг: Чисті новини закінчилися, повернулися «джинсові» будні

Про це свідчить моніторинг новин  каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й та Перший національний 12 – 18 січня.

Моніторинг щоденних випусків новин за 12 – 17 січня (детальніше)

У матеріалі про відкриття першого засідання парламенту в 2015 році «Україна» зосередилася на «Опозиційному блоці» та навела синхрон нардепа Юрія Бойка. «5 канал» розповів про скандальну заяву Юлії Тимошенко про нібито фальсифікацію бюджету-2015. СТБ та «1+1» взагалі не приділили уваги цій темі, а ICTV з Першим національним висвітлили засідання нейтрально. «Інтер» спробував «ущипнути» Олександра Турчинова за сумісництво та дав синхрон Бойка щодо цього питання. Самому Турчинову прокоментувати суміщення посад не дали. Інші сюжети «Подробностей» із Верховної Ради, також, виходили із надміром синхронів представників «Опозиційного блоку».

Ухвалення закону щодо зменшення кворуму на прийняття рішень у компаніях, де держава має понад 50%, «Інтер» озвучує звинувачення в бік Коломойського без можливості відреагувати на них. Згадали і про неголосування «Народного фронту» за цей законопроект, однак прокоментувати ситуацію партії прем’єра не дали. «1+1» взагалі не висвітлював цю неприємну для дніпропетровського губернатора новину. Не було цієї інформації й на Першому національному. СТБ та ICTV висвітлили ухвалення закону з дотриманням балансу.

 На «1+1», тим часом, два дні поспіль рекламували компанію «Міжнародні авіалінії України», яка належить Коломойському. Автори моніторингу припускають, що ці матеріали можуть бути «артпідготовкою» для певних політично-бізнесових рішень, про які аудиторію не повідомляють. Помічено в ефірі ТСН, також, відверту рекламу «ПриватБанку» із синхроном директора регіонального управління банку Віктора Шуршина.

 «Інтер» та «Україна» підготували маніпулятивні матеріали, у яких ініціативу міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина про кримінальну відповідальність за розкрадання газу представлено поряд із синхроном Олександра Вілкула. Один із лідерів «Опозиційного блоку» маніпулятивно протиставляє цій ініціативі приклад про хворих та дітей. До того ж, немає жодного тлумачення змісту цієї ініціативи, тож глядачі не розуміють, про що йдеться.

«Подробности» вчергове підготували сюжет проти Ігоря Коломойського. Цього разу дніпропетровського олігарха звинуватили у захопленні Херсонського нафтопереробного заводу. Замість позиції групи «Приват» у матеріалі зазначено, що там відмовились від коментарів. Звинувачують журналісти і владу, однак неконкретно, що дозволяє обійтися без балансу: «О ситуации - в правительстве знают в деталях. Но тоже молчат». У іншому сюжеті «Інтер» намагається пов’язати Ігоря Коломойського з втікачем-мільярдером Сергієм Курченком. Позиції «Привату» чи Коломойського в матеріалі традиційно немає. Наприкінці тижня «Подробности» звинуватили у шахрайстві та здирництві ще й «Приватбанк».

ICTV продовжує висвітлювати ситуацію навколо «Родовід-банку»: цього разу журналісти обурюються рішенням суду зняти арешт із майна Галини Шепелєвої, дружини втеклого екс-куратора банку. Матеріал підготовлено з порушенням стандарту відокремлення фактів від коментарів. Про те ж саме канал згадав наступного дня.

Прокоментувати рішення Нацради винести попередження «Інтеру» за новорічний ефір «Подробности» запросили нардепа від «Опозиційного блоку» Вадима Рабиновича, який коментував цю ситуацію і 1 січня, коли редакція новин начебто засуджувала програмну політику каналу. Розмова ведучої та нардепа була скерована не стільки на предмет претензій Нацради, скільки на критику влади та звинувачення у спробі ввести цензуру. Яким чином нардеп Рабинович компетентний щодо цього питання та чому «Подробности» запросили його так і залишилося незрозумілим. На захист «Подробностей» стає теж екс-президент України Леонід Кравчук. Наступного дня у студії «Подробностей» канал захищав нардеп Борислав Береза.

До висвітлення річниці ухвалення законів 16 січня новинарі різних каналів підійшли по-різному. «1+1», наприклад, використав Леоніда Кравчука, який заявив, що не знав про масштаби корупції. Перший національний, СТБ та ICTV були доволі стримані. Натомість 5 канал жбурляв грім і блискавки на екс-регіоналів. «Україна», а також «Інтер», у новинах якого напередодні Вадим Рабинович виправдовував закони 16 січня, про річницю навіть не згадали.

 «Україна» не перестає щоденно вихваляти доброчинність свого власника Ріната Ахметова. Тенденція продовжилася і в підсумковому випуску за тиждень. Два дні поспіль хвалебні сюжети про донецького олігарха дублював «Інтер».

Моніторинг тижневих випусків за 18 січня (детальніше)

П’ять каналів, п’ять випусків — і п’ять версій щодо кількості постраждалих внаслідок обстрілу блокпосту під Волновахою. Також різні версії висували журналісти щодо процесу мобілізації та кількості цьогорічних призовників.

У «Фактах тижня» на ICTV ведуча Оксана Соколова зазначає, що, за висновками ОБСЄ, стріляли з північного сходу. Втім, це неточна інформація, адже, як уточнює, наприклад, «Українська правда», йдеться також про північний-північно-східний напрямок. У сюжеті кореспондент подає неточні дані щодо кількості поранених внаслідок обстрілу.

На «Україні» також подали неповну інформацію щодо поранених. Він згадує, що потерпілих — 18, але не каже, що двоє з них — військові. Крім того, журналіст зазначає, що сторони конфлікту звинувачують одне одного у трагедії. Втім, автор не подає результату дослідження ОБСЄ.

«ТСН. Тиждень» подали дані про 13 загиблих та 15 поранених внаслідок обстрілу під Волновахою. Втім, це не збігається з офіційними даними – 12 загиблих, 18 поранених, із них двоє військових. Слідом за «Фактами» журналіст «1+1» дає версію, що обстрілювали бойовики, які, мовляв, видали себе в інтернет-повідомленнях. Але в цьому сюжеті автор навіть не каже, звідки така інформація.

На «Інтері» ведучий Дмитро Анопченко припускається помилки в повідомленні про результати розслідування ОБСЄ щодо загибелі пасажирів автобусу під Волновахою. Ведучий повідомляє, що, згідно з даними організації, ракети були запущені з північного-заходу. Насправді у звіті ОБСЄ сказано про північний-північно-східний напрямок. Окрім цього, було озвучено дані про кількість жертв, які не збігаться ні з офіційними, ні з інформацією інших телеканалів – 13 загиблих та 18 поранених.

На 5-ому каналі назвали ще одну недостовірну статистику жертв під Волновахою – 13 загиблих, 17 поранених.У сюжеті про цю трагедію журналістка повторює помилку своїх колег з інших каналів та вказує, що бойовики самі себе видали, розповідаючи в соцмережі про обстріли Волновахи. Достовірність повідомлень у соцмережах є сумнівною.

Із відновленням роботи парламенту опозиційні телеканали повертаються до агресивної критики уряду та просування своїх політичних патронів – «Опозиційного блоку». Використовують будь-які приводи для критики, від мобілізації до небажання голосувати за закон «про Укрнафту». Активнішою також стала прихована реклама бізнесу Ігоря Коломойського на «1+1». Загалом протягом тижня в новинах було зафіксовано 31 матеріал із ознаками замовності. Традиційно найбільше таких матеріалів на «Інтері» та «Україні».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: eklekticstudio.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1843
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду