Моніторинг теленовин: Незбалансована критика, маніпуляції та корпоративна «джинса»
Моніторинг теленовин: Незбалансована критика, маніпуляції та корпоративна «джинса»
Моніторинг щоденних випусків новин за 8-13 грудня (детальний моніторинг)
Головним осередком маніпуляцій та джинси залишається телеканал «Інтер», який активно намагається впливати на політичну ситуацію за допомогою деструктивної критики уряду, компромату на Ігоря Коломойського тощо. «Україна» в цьому плані істотно знизила активність у порівнянні з попередніми тижнями, коли у студії «Событий» щодня виступали представники «Опозиційного блоку». Натомість збільшилася кількість сюжетів про доброчинність Ахметова. Без замовних матеріалів виходять новини 5-го каналу та Першого національного.
Теленовинам відчутно бракувало чіткого розуміння причин і винуватців протистояння, що розгорнулось у Вінниці. Канали не дають відповідей, чому саме так та з якою метою виникли ці події. Перший національний, наприклад, ані слова не сказав про організаторів і про те, до яких партій належать опоненти. Хоча формально баланс забезпечений – слова було дане обом сторонам. ICTV обмежився коротким і невиразним повідомленням. На «Інтері» явним фаворитом був Сергій Мельничук, нардеп від Радикальної партії, який приїхав «рятувати» Вінницю. «Україна» стає на бік голови обласної державної адміністрації, Анатолія Олійника, якого протестувальники вважають у минулому близьким до Партії регіонів. Єдиний канал, у новинах якого було чітко зазначено, що за заворушеннями стоять ВО «Свобода» і «Батьківщина» - «1+1».
Як і вінницькі заворушення, конфлікт у Запоріжжі різні канали висвітлювали по-різному. Насамперед це стосується причетності Радикальної партії Ляшка до відставки Олександра Сіна. У матеріалі Першого національного з’являється колишній заступник командира батальйону «Азов», а тепер нардеп від партії Ляшка Ігор Мосейчук. Для ТСН «1+1» конфлікт у Запоріжжі – привід зачепити Ляшка. А ось «Інтер» ні слова не сказав про те, що акція пройшла під проводом Олега Ляшка. За версією «Подробностей», місцеві активісти борються проти поганого мера. «Україна» ж зманіпулювала, співставивши синхрони опонентів таким чином, аби виставити Сіна в поганому світлі. Неупереджено висвітлили цей конфлікт ICTV і 5 канал.
Другий тиждень поспіль тривають спроби «Інтера» дискредитувати нардепа від «Народного фронту» Миколу Княжицького. І знов для цього намагаються використати авторитет руху «Чесно». Коментар нового керівника «Чесно» Андрія Круглашова вирвано з контексту, аби видавалося, що йдеться не про депутатів-корупціонерів загалом, а саме про Миколу Княжицького. Хоча немає жодних підстав уважати, що Круглашов говорив не взагалі, а саме про Княжицького. «Інтер» посилається на неконкретні «розслідування» та використовує авторитет іще однієї людини, відомої в медійних колах – Вікторії Сюмар. Проте до Сюмар по коментар не звернулись, як і до самого Миколи Княжицького. «Інтер» порушує всі можливі стандарти інформаційної журналістики. Хоча справжні журналістські розслідування (наприклад, Сергія Лещенка на «УП») містять чимало фактів і документів, які могли би довести головну тезу «Інтера» і без ярликів та оцінкових суджень. Ще одним приводом для виступу проти Княжицького став його телеканал «Еспресо-ТВ», який наживо транслював виступ Путіна. У сюжеті є маніпуляція синхроном та відсутній коментар самого Княжицького. Про програш в суді Концерту РРТ, проти якого канал вже півроку веде інформаційну війну, «Подробности» цього разу розповіли без згадки про Миколу Княжицького.
Мішенню ще одного бездоказового «наїзду» «Подробностей» цього дня стала Ганна Онищенко, яка нещодавно була призначена Міністром Кабінету Міністрів. У сюжеті звучить звинувачення у корупції. Слово пані Онищенко не надали.
«Інтер» накинувся на презентовану Кабінетом Міністрів програму й не припиняв критикувати її до самого кінця тижня. «Подробности» готують на цю тему сюжети, які переповнені синхронами представників «Опозиційного блоку» - Сергія Льовочкіна та Юрія Бойка. «Опозиціонери» не припиняють нагадувати про не отримані парламентські комітети. Критика урядової програми досить жорстка. Канал вибірково говорить лише про непопулярні ініціативи Уряду. Нічого хорошого – наприклад, зменшення податкового тиску, яке мало би допомогти підприємцям, - «Інтер» не помічає і глядачам не розповідає. Окремі сюжети виходять без відповіді представників Кабміну на критику. Жорстко знову критикують на «Інтері» прокуратуру. Цього разу – не лише самого Генпрокурора Віталія Ярему, а й його заступника Олега Бачуна, на акції протесту проти якого всіляко наголошують у сюжеті. І знову немає балансу – ні Яреми, ні Бачуна, ні бодай прес-служби ГПУ.
Також у «Подробностях» - чергова порція компромату на Коломойського. Спочатку – бездоказове твердження, що претенденти на посади заступників міністра енергетики Віталій Дем’янюк та Ігор Кирюшин представляють групу «Приват». Після цього повертаються до теми, яку вже не раз піднімали - аукціонного комітету. Обвинуваченим традиційно слова не дають. 10 грудня «Інтер» присвятив Коломойському два «чорнушні» матеріали. Перший – про авіацію, другий – про рейдерство. У матеріалах порушено стандарт достовірності та балансу. Окрім цього, «Інтер» знову повернувся до звинувачень на адресу Коломойського у рейдерському захопленні Одеського нафтопереробного заводу. Про те, що група «Приват» отримала від держави право на перекачування та зберігання нафти за заводу, що належить Сергієві Курченку, «Інтер» не розповідає – йому вигідніше змалювати ситуацію як чергове свавілля дніпропетровського губернатора. Водночас «Інтер» захищає банк «Надра», що належить акціонеру каналу Дмитрові Фірташу.
СТБ та ICTV розпочали тиждень із порції корпоративної реклами Віктора Пінчука. Рекламують премію Future Generation Art Prize та проект Медсанбат, ініційований подружжям Пінчуків. На СТБ хвалять тестя власника каналу – Леоніда Кучму, який помагає студентам.
«Україна» не відходить від традиції щодня рекламувати доброчинність свого власника Ріната Ахметова. У деяких випусках про це виходить по два матеріали.
«1+1» продовжує воювати проти рішення влади перевести рахунки державних установ і організацій із «Приватбанку» до державних банків. Цю тему ТСН піднімає щонайменше раз на тиждень. Цього разу тему переведення рахунків поєднують з військовими. Також на «1+1» - третя за останні два тижні реклама туристичного комплексу «Буковель», що належить Коломойському. «1+1» тим часом піарить нардепа від «Самопомочі» Семена Семенченка, подаючи його коментарі щодо мінських зустрічей. Певні підозри викликає матеріал «ТСН» про волонтерство у Броварах, перенасичений коментарями міського голови. Два з них є більш-менш інформативними, однак інші більше схожі на піар.
Загалом протягом тижня було зафіксовано 33 матеріали з явними ознаками замовності. Однак в інших матеріалах – особливо «Інтера» та «1+1» - побільшало маніпуляцій.
Найбільше замовних матеріалів – на «Інтері»: 14, із них 11 можна віднести до умовної категорії чорного піару. На другому місці – «Україна» з 11 матеріалами, більшість яких є піаром Ахметова та його доброчинного фонду. Три замовні матеріали було виявлено на «1+1», по два – на СТБ та ICTV. Без «джинси» залишаються Перший національний та 5 канал.
Моніторинг підсумкових телевізійних тижневиків за 14 грудня (детальний моніторинг)
Редакції телетижневиків активізувалися у відпрацьовуванні інтересів власників у новинах. Із п’яти підсумкових випусків – три містили корпоративну джинсу.
«Україна» відпрацьовувала інтереси власника у матеріалі про затримку бійцями батальйону «Айдар-1» гуманітарного конвою Фонду Ріната Ахметова. Це ще й стало приводом для звинувачень проти голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Корпоративні інтереси «Україна» відстоювала і при висвітленні проблем в енергетиці. Коментувати цю тему в студії редакція запросила представника компанії ДТЕК, яка теж належить Рінату Ахметову. Для покращення іміджу свого власника «Україна», також, вирішила розповісти про річницю круглого столу 13 грудня минулого року між тодішнім президентом Віктором Януковичем, опозицією та іншими політичними колами. Подією, що закінчилася безрезультатно в частині вирішення політичної кризи (приміром, для сайту DW), редакція, тим не менш, вирішила скористатися для реклами. В сюжеті журналістка каже, що вже тоді великий бізнес (в обличчі власника каналу Ріната Ахметова) закликав до компромісу та миру.
На ICTV замовний матеріал з’явився у рубриці «Про це говорили». Редакція розповіла про премію Future Generation Art Prize у «ПінчукАртЦентрі» та дала синхрон власника Віктора Пінчука.У «Фактах тижня з Оксаною Соколовою» на ICTV допущено фактологічної помилки. Не перевіривши інформації, кореспондент повідомив, що російські війська відійшли з Арабатської стрілки. На «Інтері» перевірили цю інформацію , і з’ясувалося, що відійшов лише один із видів техніки. Натомість військові РФ і надалі перебувають на території Херсонської області.
«1+1» показав матеріал на підтримку реформ Державіаслужби, який має ознаки замовності. В сюжеті п’ять коментарів представника компанії МАУ, яка належить Ігорю Коломойському. Ще три синхрони – від представника Державіаслужби, який фактично на боці МАУ. Інші точки зору в сюжеті не представлені.У матеріалі з Донбасу ведуча Алла Мазур подає інформацію, яка більше схожа на пропаганду задля знецінення іншої сторони конфлікту. Мовляв, зараз Росія змінила тактику й посилає в Україну лише «камікадзе». І посилається на кореспондента «1+1» Андрія Цаплієнка. Натомість журналіст не був по інший бік бойових дій. Сюжет Андрія Цаплієнка традиційно героїзує та романтизує війну. Висвітлюючи геополітичні перипетії навколо України, журналіст Григорій Жигало маніпулює фактами. В матеріалі каже, що через дії світової спільноти Україна наростила військову міць, а Росія потерпає від спаду економіки. Навіть якщо ці факти відповідають дійсності, репортер підібрав їх тенденційно, аби інформаційно «поранити» противника в очах українського глядача. Адже зіставлення збройного нарощування та спаду економіки в різних країнах не зовсім коректне. У сюжеті Юлії Дячук про ворожіння в ніч на Андрія необґрунтовано з’являється член фракції «Блоку Петра Пороошенка» Єгор Фірсов.
На «Інтері» вкотре акцентували увагу на Радикальній партії Олега Ляшка. Гостем студії став народний депутат від цієї партії Ігор Мосійчук. Ще одного разу редакція прорекламувала партію Ляшка в другій половині ефіру. Нібито член фракції Андрій Артеменко виконав перед жителями Вуглегірська те, що пообіцяв у попередньому ефірі.
Останнім часом редакція підсумкових випусків новин 5-го каналу вслід за колегами з «Плюсів» не добирала слів, описуючи події на сході країни та дії обох сторін. Цього разу дійшло до того, що в ефірі іншу сторону конфлікту ведучий назвав російсько-терористичними військами. Таке формулювання є не зовсім зрозумілим — чи то йдеться про російських терористів, чи про російські війська та українських бойовиків.