Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 12 січня 2025 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом»
У ранково-денному блоці каналу «FreeДом» політичний коментатор Ігор Рейтерович припустив, що Путін більше зацікавлений у зустрічі, ніж Трамп. Путін нафантазував собі, що тим самим він покаже світу і власному населенню, мовляв, Росія знову повертається до клубу великих держав, США розмовляє з нею як із рівною тощо. Трамп зі свого боку, на думку Рейтеровича, може вичікувати і вираховувати, коли йому зручно буде провести цю зустріч — «за логікою, коли США сформують спільну з ЄС та іншими країнами НАТО позицію щодо закінчення війни проти України». Тоді, вважає гість, Трамп ставитиме умови Росії від імені всього цивілізованого світу, і це буде сильна позиція.
Економічний експерт Ілля Несходовський спрогнозував, що нові санкції США щодо тіньового флоту Росії суттєво знизять доходи Росії і тиснутимуть на її економіку, адже йдеться про 183 танкери, які під прапорами різних країн в обхід обмежень перевозять російську нафту і нафтопродукти. За словами гостя, в тіньовому флоті Росії близько 300 суден — якщо дві третини тіньового флоту потраплять під санкції, торгівля фактично зупиниться, відповідно зменшаться доходи Кремля і його можливості фінансувати війну проти України. Несходовський назвав ці санкції «завершальним акордом» Байдена, який матиме для Росії «просто катастрофічні» наслідки.
Експерт із міжнародної безпеки фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко наголосив, що участь північнокорейських військових у війні проти України порушує безліч міжнародних резолюцій, які Росія сама ж і підписувала. І договір між Москвою і Пхеньяном про військове співробітництво не є виправданням, адже у договорі йдеться про те, що, якщо на одну з країн нападуть, інша буде зобов’язана допомогти жертві агресії. Однак Росія каже, що веде не війну, а так звану «СВО», тобто на Росію ніхто не нападав, вона сама є агресором.
У вечірньому блоці каналу «FreeДом» директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик висловив думку, що про конкретний формат розміщення миротворців в Україні говорити зарано, водночас обговорення умов розміщення миротворчого континенту в Україні вже назріло. На випадок, якщо раптом політичну угоду про припинення військових дій буде досягнуто, непогано знати, які країни й в якому обсязі можуть надати свої війська, підкреслив Дубовик. На його думку, доцільно сформувати коаліцію країн, готових спрямувати певну кількість своїх військ як миротворчих. Це може бути й частиною мирного плану з боку Трампа, вважає гість, хоча про мирний план Трампа наразі нам мало що відомо.
На думку заступника директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслава Потапенка, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо вчергове ризикує втратити свій пост: у всіх великих містах країни відбуваються мітинги, учасники яких вважають підтримку прем’єром політики Путіна та відвідування Росії виступом проти об’єднаної Європи і європейської єдності. Це може стати поштовхом до мобілізації опозиції, каже Потапенко.