Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 6 січня 2025 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер»
У блоці каналу «Freeдом» речник Української добровольчої армії Сергій Братчук нагадав, що на початку Курської операції допомагала інформаційна тиша, тож і зараз, коли є дані про відновлення наступу, достатньо обмежитися офіційними повідомленнями. Про виконання поставлених завдань дізнаємося пізніше, відзначив Братчук.
За словами грузинського політика Дмитра Шашкіна, приватний бізнес вперше за кілька років почав відкрито висловлювати незадоволення зміною проєвропейського курсу, тож 15 січня візьме участь у загальнонаціональному страйку з вимогою провести повторні парламентські вибори.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив, чому навіть в умовах постійного обходу Росією санкцій санкційний контроль є важливим: хоча Кремль і використовує фірми-одноденки, які швидко постачають йому потрібні товари чи проводять транзакції, потрапляють під санкції і зникають, робити це Росії все важче і дорожче.
Доктор політичних наук Ігор Петренко назвав найбільшим дипломатичним досягненням України у 2024 році успішне проведення Саміту миру та підписання 27 угод про безпеку.
Німецька кореспондентка Радіо Свобода Анна Розе розповіла, що контакти канцлера Олафа Шольца з диктатором Путіним є радше відповіддю на перемогу Дональда Трампа на виборах президента США, ніж ходом виборчої кампанії: німців більше цікавить демонстрація урядом підтримки України, тому і Шольц, і його суперник Фрідріх Мерц намагаються показати солідарність з нашою державою.
Політологиня Аліна Гриценко пояснила, як у Північній Кореї сприймають Україну та російську війну проти неї: це «священна війна», Україна нібито є не суб'єктом міжнародних відносин, а тільки сателітом США, а Росія протистоїть «клятим капіталістам». У КНДР величезна гуманітарна криза, тож вона залежить від поставок продовольства з Росії.
У блоці каналу «Інтер» економіст Олег Устенко зазначив, що Придністров'я саме себе загнало у кризу: було очевидно, що поставки російського газу в Європу припиняться, зрештою виявилося, що Кремль кинув замерзати не Європу, а свого васала Придністров'я. Альтернативи тому, щоб погодитися на допомогу Молдови, у Тирасполя немає, там не звикли платити за газ, адже отримували його практично задарма в обмін на лояльність.
Радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка пояснив, чому диктатор Лукашенко міг телефонувати Володимиру Зеленському на початку вторгнення з вибаченнями: у нього каша в голові, він навіть міг пропонувати Зеленському вдарити по Мозирському НПЗ, щоб отримати якесь виправдання своїм діям. Але три роки повномасштабної війни показали, що надання Лукашенком Росії території та допомоги не було випадковістю.
Політичний коментатор Володимир Фесенко припустив, що перемовини між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом можуть відбутися вже наприкінці січня. Дуже важливо запобігти спробам Росії вийти на діалог з Вашингтоном напряму без залучення України. Предметом перемовин мають стати гарантії безпеки, і це найскладніша тема, бо у команді Трампа є стратегія йти на поступки Росії — але це помилка, це демонстрація слабкості, починати треба не з поступок, а з тиску на Росію, наголосив Фесенко. США мають переконати Україну піти на припинення бойових дій, однак якщо це буде на російських умовах, то, як би не було складно без американської допомоги, Україна далі сама боротиметься за своє майбутнє, заявив гість.