Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 29 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом»
Речник Української добровольчої армії Сергій Братчук наголосив, що у 2024 році ворог не досяг жодної стратегічної мети, усі путінські дедлайни зірвано, усі оголошення ворога про наступ на Херсонщині завершуються нічим, обвалу фронту не українці допустили, а наша оборонна операція продовжує виконувати свої завдання.
Грузинський опозиціонер Георгій Вашадзе озвучив вимоги протестів, які тривають у Тбілісі вже 29-й день поспіль: призначити нові вибори та звільнити близько 40 політичних в'язнів.
Політичний коментатор Ігор Чаленко висловив переконання, що прем'єр Словаччини Роберт Фіцо має особистий інтерес у продовженні поставок саме російського газу. Свідченням цього є те, що після його повернення з Москви обсяг отриманого країною блакитного палива з Росії одразу збільшився на 50%. Його погрози Україні є «продовженням колективного путінізму як способу мислення», зазначив Чаленко.
Політичний коментатор Ігор Рейтерович констатував, що Кремль цьогоріч не зміг залучити нових партнерів, натомість почав втрачати старих, як-от Сирію. Його геополітична мета так і не була досягнута, адже так і не вдалося виставити Україну якоюсь недодержавою. Світовий порядок денний не змінився, натомість ядерні погрози б'ють по путінському авторитету, а відносини Росії з Китаєм починають дещо напружуватися.
Експерт з питань національної безпеки Іван Варченко назвав північнокорейських солдатів «найдешевшим на світі гарматним м'ясом» і пояснив взаємну вигоду двох диктаторів від залучення військ КНДР до війни Росії проти України: Путін демонструє відсутність світової ізоляції, а Кім Чен Ин вважає, що його солдати отримають досвід сучасної технологічної війни.
Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський розповів, що на окупованих територіях у школах розмістили «казачі корпуси», змушуючи дітей з першого класу ходити у формі та займатися стрільбою. Тобто індоктринацію та військову освіту вже впровадили у шкільну програму, а в позакласний час дітей змушують відвідувати «юнармію».
Колишній грузинський урядовець Дмитро Шашкін повідомив, що узурпатори влади в Грузії з «Грузинської мрії» погрожують всім — і простим громадянам, і чиновникам, які в знак протесту йдуть з посад і розповідають про їхні злочини. Саломе Зурабішвілі припустилася помилки, коли відмовилася помилувати Міхеїла Саакашвілі, але виявилося, що вона сама мала великі політичні амбіції, тож в її плани Саакашвілі просто не вписувався, зауважив Шашкін.
Колишній президент Грузії Георгій Маргвелашвілі теж прокоментував «інавгурацію» нового глави грузинської держави. За його словами, нічого не відбулося, крім «шабашу у бункері», з точки зору міжнародних відносин цей «ритуал» нічого не змінює, Зурабішвілі залишається чинною легітимною президенткою.
Експерт з кліматичної та енергетичної політики Олег Савицький спрогнозував, що регіон Чорного моря довкола танкерів, що зазнали катастрофи, на багато років став непридатним для риболовного промислу і фактично мертвим. Навіть якщо мазут осяде на дно, періодично виникатимуть нові хвилі забруднення.
Молдовський політичний аналітик Віктор Чобану спрогнозував, як Кремль скористається з припинення транзиту газу територією України до Молдови. На його думку, це буде «спеціальна невійськова операція» з підготовки до осінніх парламентських виборів за «грузинським сценарієм»: Придністров'я не постачатиме Молдові електроенергію, перейшовши повністю на внутрішнє споживання, Кишинів втратить 70-80% від того рівня забезпечення світлом, який має зараз, через що змушений буде компенсовувати нестачу імпортом. А це своєю чергою призведе до зростання цін і невдоволення громадян.