Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 26 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом»
Економічний оглядач В'ячеслав Ширяєв запропонував спосіб виявляти випадки обходу російськими олігархами санкцій: потрібно замотивувати професійних економічних детективів відсотком від знайдених активів. Тоді, на думку Ширяєва, «почнеться серйозна робота, і світ дізнається багато цікавого».
Грузинський політолог Ніка Читадзе висловив думку, що з 29 грудня у Грузії фактично встановлюється двовладдя: президентка Саломе Зурабішвілі скликає дві ради, до яких мають увійти опозиціонери та представники громадянського суспільства, і це фактично будуть ті органи влади, з якими розмовлятиме цивілізований демократичний світ. Натомість президента, обраного партією «Грузинська мрія», визнали лише п'ять-шість країн, які будуть представлені на його інавгурації.
За словами молдовського політолога Андрія Андрієвського, можливості Молдови виявляти російські цілі, які порушують її повітряний простір, обмежені: є один сучасний радар, але він не покриває повністю територію держави. Коли нещодавно до Молдови залетіла російська ракета, радар її так і не зафіксував, натомість візуально військові її спостерігали. Засобів збивати чи захищатися від повітряних цілей країна не має. Виходом було б прагнення вступити до НАТО, але у Конституції країни закріплений нейтралітет, і проросійські сили носяться з ним, вимагаючи ще й ухвалення якогось додаткового закону на цю тему. Їх чомусь не турбує, що на території країни перебуває російський контингент — у невизнаному Придністров'ї.
Військовий експерт Валерій Рябих пригадав слабкість західних країн на початку російського повномасштабного вторгнення до України, коли вони не наважилися створити над нашою державою безпольотну зону, через що тепер нам доводиться постійно протистояти терористичним потугам Росії.
Військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов підбив підсумки Курської операції у 2024 році: Путін розгублений і не знає, коли його війська зможуть витіснити Збройні Сили України звідти, 120 тисяч росіян стали вимушеними переселенцями й Росія узагалі познайомилася з таким поняттям. На усілякі виплати агресором було витрачено колосальну суму у 108 мільярдів рублів. Загалом, на думку Снєгирьова, 2024 рік «увійде в історію як рік успішних операцій України на території росіян».
Комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус назвав брехнею твердження словацької влади про залежність енергетичної безпеки країни від російського газу. Існують альтернативні ринки, до того ж, Європа взагалі зараз не відчуває проблем із газом. А уряд Фіцо просто женеться за вигодою, бо російський газ дешевший. Вигода ця складає 500 мільйонів доларів — насправді не такі й великі гроші, навіть для невеликої Словаччини, зазначив Гардус.
Керівник військових програм центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук закликав не применшувати загрозу від північнокорейських військ: коли росіяни почали мобілізацію, то «чмобіки» теж спочатку масово гинули на фронті, але потім почали набувати досвіду. Важливо зараз ліквідувати якомога більше північнокорейських військових, завдати їм розгрому, щоб у Кім Чен Ина не було бажання розширювати свою участь у війні, адже існують плани щодо масштабування присутності військ КНДР на фронті.
Російська політична аналітикиня Ольга Курносова, як і інші коментатори, пояснила блокування YouTube в Росії бажанням влади позбутися будь-яких альтернативних джерел інформації: наприклад, федеральні канали не розповідатимуть населенню про справжні причини катастрофи азербайджанського літака, натомість у YouTube легко дізнатися, що його збила російська ППО.
Політолог Максим Несвітайлов відзначив зміну у висловлюваннях обраного президента США Дональда Трампа: він вже не говорить про завершення війни за 24 години, бо зрозумів, що це «набагато складніше, ніж він уявляв». Та й загалом коментарі команди Трампа стали більш реалістичними, зауважив гість.
За словами російського сходознавця Руслана Сулейманова, громадянська війна у Сирії ще не завершена, продовжуються бойові дії з боку протурецьких сил проти курдів, адже питання існування сирійського Курдистану для Туреччини неприйнятне. У цей час влада у Дамаску більше зайнята вирішенням гуманітарних питань.