Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 28 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «1+1»
У блоці каналу «Freeдом» представник Фонду стратегічних та міжнародних досліджень Грузії Шота Утіашвілі сказав, що запровадження фінансових санкцій проти засновника партії «Грузинська мрія» Іванішвілі було правильним і ефективним кроком, адже він мільярдер, який тримає свої фінанси здебільшого у країнах Заходу.
Директор Агентства з реформування сектору безпеки Віктор Ягун перелічив проблеми російського так званого тіньового танкерного флоту: судна для нього купувалися будь-де, тому чимало з них у поганому технічному стані, є проблеми з екіпажами, бо люди не хочуть працювати по-чорному і розуміють, що не мають майбутнього у професії після роботи на фактично піратському кораблі. Але найбільша проблема — це потенційне закриття для росіян виходу з Балтики у Світовий океан, яке спричинить обвал експорту нафти.
За словами колишнього міністра юстиції Молдови Александру Тенасе, 2025 року країна очікує з певним острахом та відчуттям невизначеності, адже Росія не відмовляється від планів створити у Кишиневі маріонетковий уряд на кшталт уряду Лукашенка. Водночас громадяни Молдови «вже отримали щеплення від російської пропаганди», вважає гість.
Російський військовий експерт Ян Матвєєв описав технічні аспекти збиття росіянами азербайджанського літака: спрацювала система «Панцир» з невеликими ракетами, швидше за все, не було точного влучання, тому така невелика кількість елементів ураження пробила фюзеляж наскрізь, але відбулася розгерметизація, про яку свідчить відео з масками, що випали перед пасажирами. Також було пошкоджено хвіст літака, через що пілоти мали великі проблеми з керуванням.
На думку доктора політичних наук Ігоря Петренка, команда Дональда Трампа все ж не має чіткого плану завершення війни в Україні, є тільки перший крок — посадити сторони за стіл перемовин і подивитися, на кого можна вплинути і які інструменти можна застосувати. Візит представника Трампа Кіта Келлога у січні до Києва буде спрямований на отримання інформації та зондування ґрунту, а реальні дії почнуться тільки після інавгурації новообраного президента США.
Прессекретарка лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Анна Красуліна пояснила, навіщо Лукашенку російський «Орєшнік»: це спроба показати себе потрібним Путіну на тлі зменшення ресурсів Росії для підтримання кишенькових режимів, що засвідчило падіння режиму Асада у Сирії. З ядерною зброєю погрози не сильно спрацювали, тому вдалися до «Орєшніка», зауважила Красуліна.
Білоруський політичний аналітик Вадим Можейко розповів про допущених до виборів у Білорусі чотирьох «суперників» Лукашенка: це абсолютно провладні кандидати, які за жодних обставин не критикували Лукашенка і не критикуватимуть залученість Білорусі до війни Росії проти України. Вони лише статисти у цій постановці, яких задіяли, щоб «вибори» Лукашенка менше скидалися на його перепризначення. Диктатор зрозумів помилки 2020 року, коли допуск домогосподарки до виборів перетворився на те, що обраною президенткою стала Світлана Тихановська, а не він, резюмував Можейко.
У блоці « 1+1» естонський політолог Пеетер Тайм повідомив, що за три роки російського повномасштабного вторгнення з'явилися серйозні сумніви, що «натівська парасолька» працює і в разі загрози для Естонії та країн Балтії НАТО стане на їхній захист. Епізод з пошкодженням кабелів у Балтійському морі політолог назвав «вже не гібридною, а повноцінною агресією, бо Естонію хотіли, як і Україну, залишити без світла».
Науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон теж звернув увагу на потребу жорсткої реакції на події у Балтійському морі: потрібна мілітаризація цього регіону з боку НАТО, збільшення кількості кораблів, але найкраща реакція — збільшення постачання зброї для України.
Російська політична аналітикиня Ольга Курносова заявила, що кремлівський режим тими чи іншими методами фактично знищив у Росії всі екологічні організації, тому зараз немає ефективної ліквідації наслідків аварії нафтових танкерів у Чорному морі. Самі ж танкери взагалі не були призначені для моря, адже є річковими.