Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 15 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом»
У ранково-денному блоці каналу «FreeДом» екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж відзначив, що північнокорейські військові не лише пройшли бойове злагодження, але вже беруть участь у штурмах. ЗСУ завдають по корейцям ударів, серед нових ворогів уже є поранені і загиблі. Тобто Північна Корея бере реальну участь у бойових діях проти України — як юридично, так і фактично. На думку Маломужа, участь північнокорейців у боях на Курщині пояснюється тим, що Путін, з одного боку, вимагає витіснити українські підрозділи з цієї території до Нового року, а з іншого — не може дозволити собі перекинути туди російські війська з найбільш гарячих напрямків.
Політичний коментатор Дмитро Левусь висловив думку, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан знову поводиться як агент впливу Москви, прагнучи посилити власну значущість. Намагаючись створити імідж миротворця, Орбан фактично виконує вказівки Кремля, продовжує дискредитувати Україну і руйнувати зусилля зі встановлення миру.
Професор Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніка Читадзе повідомив, що протести проти фальсифікації результатів парламентських виборів і незаконних виборів президента вже охопили понад тридцять міст Грузії. За словами гостя, в країні є ознаки двовладдя. «Грузинська мрія», яка, за висловом Читадзе, насправді є «Російським кошмаром», за фактом контролює виконавчу, законодавчу і судову гілки в країні, водночас єдиним легітимним органом влади лишається адміністрація президентки Грузії Саломе Зурабішвілі. До «виборів» президента в опозиції не існувало плану «Б», визнав Ніка Читадзе, однак зараз опозиційні сили консолідуються.
Директор Агентства реформування сектору безпеки Віктор Ягун зазначив, що Сирія є ключовою країною на Близькому Сході, де переплітаються інтереси багатьох гравців — Туреччини, Ізраїлю, Ірану та інших. Росіянам Сирія забезпечувала зокрема присутність у Середземному морі, а отже — у глобальному світі. Однак головне, що через Сирію тепер можна буде перекинути до Європи близькосхідні нафту і газ, чого раніше не дозволяв режим Асада.
Заступник командира окремого загону безпілотних систем спеціального призначення «Тайфун» НГУ Павло Гвозденко розповів, що таке дрон-ракета, зокрема нова українська розробка «Пекло». «Це такий собі гібрид, який дозволяє, з одного боку, здешевити вартість цього продукту, а з іншого — домогтися ефективності на рівні із застосуванням ракети», — пояснив Гвозденко, назвавши цей напрямок розвитку української оборонної галузі «дуже правильним».
На думку експерта Української асоціації китаєзнавців Дмитра Єфремова, шансів, що очільник Китаю Сі Цзиньпін скористається запрошенням і поїде на інавгурацію Дональда Трампа, не було: це означало б, що Китай вважає США вищими у міжнародній ієрархії, китайці могли б побачити у цьому слабкість свого лідера, адже Китай дуже чутливий до моментів престижу, протоколу тощо. «Думаю, Трамп на це і розраховував і хотів зіграти в цю гру», — зауважив Єфремов.
У вечірньому блоці каналу «FreeДом» голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко підкреслив, що п’ятнадцятий пакет антиросійських санкцій Євросоюзу спрямований передусім на боротьбу з російським «тіньовим» флотом, завдяки якому Москва обходить раніше встановлені обмеження. Нові санкції стосуватимуться і компаній з Китаю, який продовжує допомагати Росії, тим самим віддаляючи завершення щонайменше гарячої фази війни, додав гість.
Президент громадської організації «Українська асоціація зовнішньої політики» Володимир Хандогій зауважив, що ще в 2014 році обговорювали введення на територію України миротворчих місій під егідою ООН. Зараз, позаяк Організація Об’єднаних Націй не здатна відігравати ключову роль у війні Росії проти України, пропонується створити спеціальну коаліцію держав. Хандогій назвав такий розвиток подій позитивним, проте ключовим питанням, за його словами, є припинення вогню, досягнення угод про перемир’я. «Думаю, що миротворці можуть з’явитися на території України тільки після досягнення політичного врегулювання», — наголосив Хандогій.