Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 10 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «1+1»
У блоці каналу «Freeдом» військовий аналітик Олексій Гетьман припустив, що після дострокових виборів до Бундестагу нова німецька влада надасть Україні ракети TAURUS, передавати які відмовляється нинішній канцлер Німеччини Олаф Шольц. «Шольц кілька разів говорив про якісь технічні складнощі, необхідність вивчити німецьку мову, були ще якісь дуже дивні пояснення, чому ракети не передаються», — зауважив Гетьман. Він також спрогнозував, що, поки в нас з’являться німецькі далекобійні ракети, Україна вже матиме достатню кількість власних ракет-дронів «Паляниця» та «Пекло», тож потреба в TAURUS може зменшитися.
Член політради «Єдиного національного руху» Грузії Дмитро Шашкін наголосив, що сьогоднішні протести не мають одноосібного лідера — лідер грузинської опозиції Міхеіл Саакашвілі зараз у в’язниці, президентка країни Саломе Зурабішвілі могла б випустити його, але не робить цього з особистих причин. З одного боку, це погано, з іншого — ускладнює завдання «Грузинській мрії», яка намагається задушити протест арештами абсолютно випадкових людей, не розуміючи його суті і рушійної сили. За словами Шашкіна, паралелей з Майданом в Україні дуже багато, однак опиратися кільком тисячам озброєних і готових на все силовиків мітингарям важко, тому застосовується практика мобільних протестів, які спалахують у різних локаціях.
На думку керівника Центру політичної розвідки Олега Постернака, переламати хребет російській економіці, російському режиму можуть кілька чинників — припинення допомоги перш за все від Китаю, реальні санкції, зокрема нафтове ембарго, і внутрішні розбіжності у федеральній еліті, серед якої є прихильники миру. Водночас єдиним чинником, який допоможе повалити тоталітарний російський режим, є бунт в армії, наголосив гість.
Аналітик Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євген Костогризов переконаний, що Дональд Трамп справді хоче швидкого завершення російсько-української війни і форсуватиме мирні переговори, підштовхуючи і Україну, і Росію до підписання якоїсь угоди. Водночас для Трампа втрата Україною територій не є проблемою, тому дуже важливо, чи зможе Україна до інавгурації нового президента США «вкласти в голову Дональда Трампа ті наративи, які потрібні нам і насправді потрібні всьому цивілізованому світу, а саме про те, що війна має закінчитися хоча б якоюсь мірою справедливо», зазначив Костогризов.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос відзначив, що загалом внутрішня ситуація в Сирії стабільна як для країни, що пережила революцію. «Ми бачимо зараз консолідацію влади в руках лідера «Хайят Тахрір аш-Шам», це відбувається досить швидко, мирно, — зазначив Семиволос. — Можна сказати, що впродовж найближчих тижнів створять новий уряд та, ймовірно, розпочнуть підготовку до нових виборів». Однак паралельно відбуваються інші процеси, які можуть дестабілізувати ситуацію, зокрема тривають удари по сирійській території з боку ізраїльських збройних сил, сказав гість.
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик назвав повалення режиму Башара Асада істотним ударом і геополітичною поразкою для Росії, додавши, що новій сирійській владі жодним чином не потрібна військова присутність росіян. «Найімовірніше, вони будуть евакуйовані, й бази просто перестануть існувати», — спрогнозував Кулик. Проте, за його словами, Росія чіплятиметься за порт Тартуса до останнього.
У блоці «1+1» капітан 1-го рангу в запасі Андрій Риженко стверджував, що після того, як Росія почала активно використовувати проти українських морських дронів Sea Baby авіацію, слід було їх удосконалити, щоб протидіяти російським літакам та вертольотам. На думку Риженка, вдосконалення морських дронів має принести Україні перемоги не лише тактичні, а й оперативні, а можливо, й стратегічні.
Член-кореспондент Української академії геополітики і геостратегії Станіслав Желіховський назвав кредит на 20 млрд доларів, який погашатимуть за рахунок доходів від заморожених російських активів, подушкою безпеки в період передачі президентської влади у США. Гість також не виключив, що це рішення було узгоджене командами Джо Байдена та Дональда Трампа.
Авіаційний експерт, заступник директора української компанії з виробництва РЕБ Анатолій Храпчинський розповів про українську ракету «Рута», про випробування якої повідомив президент Володимир Зеленський. «З урахуванням того, що ця ракета може запускатися з крила літака, дальність її дії може бути до тисячі кілометрів», — сказав Храпчинський. За його словами, корисне навантаження цієї ракети може бути різне — в залежності від того, для яких саме ударів вона використовуватиметься. Гість також додав, що в Україні зараз виробляється багато власного озброєння, яке може суттєво наситити українські Сили оборони.