Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 9 грудня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер»
У блоці каналу «Freeдом» офіцер 59-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ імені Якова Гандзюка Сергій Цехоцький розповів про нову-стару тактику ворога — так звані «каруселі», тобто спроби «крутити важку бронетехніку по колу, показуючи, що вони десь начебто збираються наступати». За словами Цехоцького, така тактика застосовувалася ще за часів Другої світової війни. З такою ж метою — ввести в оману — росіяни використовують і надувні макети техніки. На Покровському напрямку тривають запеклі бої: за даними Сергія Цехоцького, тільки підрозділи 59-ї окремої мотопіхотної бригади за два тижні ліквідували 2 654 окупантів.
Професор Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніка Читадзе порівняв нинішні дії «Грузинської мрії» з діями режиму Януковича в Україні під час Майдану. На його думку, можна говорити про реалізацію в Грузії того самого сценарію, написаного, можливо, у Кремлі агентами ФСБ. Йдеться вже не тільки про силовий розгін акцій протесту, але й про погрози, залякування, різні незаконні дії насильницького характеру як з боку поліції, так і «тітушок». Затримано понад триста невинних людей. «Зараз «Грузинська мрія» — це не політична партія, а якесь бандформування, що перебуває де-факто при владі і здійснює державний терор проти власних співгромадян», — відзначив Читадзе.
Докторка філософії, експертка зі зовнішніх та внутрішніх політик Людмила Покровщук, позитивно оцінила зустріч президента України Володимира Зеленського, президента Франції Емманюеля Макрона і обраного президентом США Дональда Трампа в Парижі. Та констатувала послаблення Росії: за її словами, «чорні лебеді» до Путіна вже прилетіли, зокрема з Сирії, зрештою він піде на перемовини, однак «до останнього намагатиметься виторгувати кращі умови для себе особисто, бо на решту росіян йому плювати».
Голова Центру політичних досліджень «Доктрина» Ярослав Божко висловив думку, що Росія, «організовано відступивши» в Сирії, уникла більш принизливого сценарію, за якого російських військовослужбовців та дипломатів на території Сирії могли масово й безконтрольно заарештовувати і розстрілювати, адже сили опору різнорідні та їх складно контролювати. А організований відступ дозволить Росії лишитися хоча б чинником на Близькому Сході, вважає Божко. Він також припустив, що тепер вдасться реалізувати катарсько-європейський газовий проєкт, який ліквідує залежність Європи від російського газу: Асад на прохання Росії не пускав трубу цього газопроводу через територію Сирії.
У блоці каналу «Інтер» командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко говорив про ситуацію на Куп’янському напрямі — дуже важкому, де, за словами Федоренка, ворог намагається виконати своє завдання, але Сили оборони утримують позиції. Російським окупантам вдалося зайти до Кругляківки, водночас вони зазнали серйозних втрат, повідомив Юрій Федоренко. Наразі ворог намагається просуватися до лівобережного Куп’янська та Куп’янська-Вузлового.
Ізраїльський військовий оглядач Давид Шарп наголосив, що ані Росія, ані Іран не ухвалювали рішень вийти з Сирії — вони змушені були це зробити, коли режим Асада вже зазнав поразки. Повалення режиму Асада в Сирії — це реально військово-політична поразка Росії в цьому регіоні. Вкладені Росією в Сирію кошти виявилися витраченими даремно, завдано й іміджевих збитків, констатував гість. З іншого боку, для Росії є позитив — витрачатися на режим Асада Кремлю більше не потрібно.
Політичний коментатор Ігор Рейтерович висловив сподівання, що контактна група країн-партнерів, зустріч якої готує Україна, може стати перемовним майданчиком для спільного розуміння, як ця війна може бути закінчена — або щонайменше припинена «у форматі якогось перемир’я». Наразі головне питання — як закінчення війни бачать Сполучені Штати, які також планують входити до цієї контактної групи. Точніше — як його бачить новообраний президент Дональд Трамп. Зараз, на думку Рейтеровича, Трамп вважає, що йому достатньо поговорити з Путіним, щоб той одразу погодився закінчити війну. Однак європейські країни допоможуть Трампу зрозуміти, що не все так просто, що діяти щодо Росії слід інакше.