Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 9 жовтня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», ICTV/СТБ
У блоці каналу «Freeдом» колишній командир взводу батальйону «Айдар» Євген Дикий визнав, що Збройні Сили виявилися неготовими до зміни росіянами акценту наступу з Покровська на Вугледар. Проте втрата міста не є катастрофою та не веде до обвалу фронту, позаяк за ним у ворога немає перспектив наступати — там великі відкриті простори, де значний прорив не є можливим, зазначив Дикий.
За висловом експерта одеського Центру міжнародних досліджень Дениса Кузьміна, у світі «триває розподіл на крові українців» в контексті ядерних погроз КНДР. Північну Корею гість назвав «рудиментом Холодної війни та сталінської епохи», яка перебуває «на вістрі глобального протистояння США та Китаю».
Експертка Національної платформи стійкості та згуртованості Юлія Тищенко відзначила ефективність удару Сил оборони по нафтобазі у Феодосії: це був важливий логістичний центр для окупантів на всій території Півдня України.
Політичний коментатор Володимир Фесенко пояснив значення засідання у форматі «Рамштайн» за участю лідерів, яке не відбудеться через неприїзд президента США Джо Байдена. За словами Фесенка, там мали разом із партнерами визначити стратегію щодо забезпечення дипломатичного підсилення України, посилення тиску на Росію та обговорення низки важливих питань: післявоєнних гарантій та вступу України до НАТО, виділення пакету допомоги на 50 мільярдів доларів на наступний рік та інших. Водночас малоймовірно, що усі питання вирішили б на одній зустрічі, вважає Фесенко: «Такого в нас ще не бувало».
Авіаційний експерт Костянтин Криволап прокоментував знищення російського безпілотника «Мисливець» («Охотник»): йдеться більше про політику, ніж про техніку, бо цей БПЛА навіть близько не відповідає вихвалянням росіян про «технології майбутнього», «стелс» та «шосте покоління».
Керівник берлінського відділення організації «Русь сидяча» Юрій Боровський звернув увагу на постійну потребу путінської Росії в тому, щоб проти когось боротися: колись боролися з тими, хто відстоював чесні вибори, потім з корупціонерами, потім з міфічними неонацистами в Україні, а тепер — проти мігрантів.
У блоці ICTV/СТБ російський економічний оглядач В'ячеслав Ширяєв заявив, що збільшення на 30% військових видатків у російському бюджеті зовсім не означає, що російська армія стане кращою: нового забезпечення не буде, більше дронів теж не буде, бо це все компенсація інфляції, яка пожирає військові гроші й становить для товарів воєнного призначення вже 20-30%. Продовжувати війну, не залазячи у кишені росіян, Кремль не може, тому скорочує соціальні виплати.
Автор проєкту «Можемо пояснити» Ілля Давлятчин констатував створення Путіним «нової російської еліти», до якої зараховують не діячів культури та інтелектуалів, а учасників війни Росії проти України, 308 із яких вже стали депутатами різних рівнів.
За словами ведучого «Ходорковський LIVE» Сергія Асланяна, російська пропаганда досі не визначилася, чи війна є і «все для фронту, все для перемоги» — чи війни немає, мирне життя, збільшення надоїв та виконання п'ятирічки. Політика «не цікавить людей в країні, де вони не те що до політики — навіть до власної думки не допущені». Дивно виглядає, коли Путін апелює до суспільства щодо ядерних погроз, а насправді немає ані громадянського суспільства, ані жодних червоних ліній, що стало очевидно після Курська, зауважив гість. Радянський Союз вів багато воєн, практично всі програвав, але ніколи не натискав на червону кнопку для збереження обличчя — так само не натисне її і Путін, вважає Асланян.