Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 18 липня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «Інтер», «FreeДом»
У блоці каналу «Інтер» перший віцепрезидент торгово-промислової палати України Михайло Непран прокоментував інформацію Адміністрації морських портів України: за рік роботи зернового коридору на експорт було відправлено 57,7 млн тон вантажів, зокрема 39 млн тон аграрної продукції. За словами гостя, для України було життєво важливо повернутися в Чорне море, порти Великої Одеси, і як експортувати, так і імпортувати продукцію. Друге життя отримали і Дунайські порти, які бурхливо розвиваються, додав Непран. Відповідаючи на запитання, що буде з врожаєм через аномальну спеку, Михайло Непран відзначив, що ми починаємо жити в дещо іншому кліматі, ніж жили попередні сто років. Кліматологи називають це «балканізацією» клімату: спекотливе літо і тепла волога зима. Потрібно переглядати, які культури висаджувати, південь Одещини вже, як і Балкани, збирає по два врожаї. На думку гостя, українське сільське господарство адаптується до нових умов, критичної ситуації немає, голоду не буде, зерна вистачить: «Відключення світла б’ють по економіці більше, ніж клімат».
Радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка зазначив, що російські «шахеди» в білоруському небі стали шоком для білоруського суспільства, яке знову побачило війну зблизька. Найпростіша версія — що російські дрони збилися з курсу, але, з огляду на маршрут, на це не схоже, зауважив Вячорка. Пропаганда, звісно ж, поширює версію, нібито це були українські безпілотники. В будь-якому випадку ескалація, на думку гостя, вигідна Путіну й Лукашенку.
Сумнівався у тому, що російські «шахеди» збилися з курсу, і авіаційний експерт і аналітик Костянтин Криволап.
У блоці каналу «FreeДом» президент аналітичного центру «Політика» Олег Лісний висловив думку, що ООН «перетворилася на сцену для стендапера Небензі (постпред Росії в ООН. — ДМ), а також, що для ООН «час звільняти місце на музейній поличці, де лежить Ліга Націй». Проблема і біль у тому, за словами Лісного, що ці організації лягають на полицю в музеї після великих трагедій, які не можуть зупинити, не кажучи вже про запобігання.
Колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж констатував, що Путін хотів створити «буферну зону» в Україні, натомість створив її в Росії, перетворивши прикордонні російські області на прифронтову територію.
На думку експерта Українського інституту майбутнього Ігоря Попова, зустрічі в ініційованому президентом Франції Еммануелем Макроном форматі Європейської політичної спільноти, попри відсутність на них рішень, важливі, адже дають можливість обговорити питання, які накопичилися.
Капітан 1-го рангу запасу Андрій Риженко прокоментував нову Стратегію морської безпеки України. За словами Риженка, такий документ щодо безпеки та інтересів України в морі з’явився вперше, адже ухвалена в 2000-х Морська доктрина України була практично копією аналогічного російського документа і не прораховувала агресії Росії щодо України. Нова Стратегія окреслює значення для України та українців не тільки моря, але й річок, наголосив Риженко, про які впродовж тридцяти років Незалежності взагалі не йшлося.