Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 4 липня 2024 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер»
У блоці каналу «FreeДом» правозахисник Павло Лисянський повідомив, що в порівнянні з 2023 роком кількість злочинів, які здійснюються росіянами на окупованих ними територіях, збільшується. За його словами, окупаційні адміністрації на злочини проти українців не реагують, що є частиною політики геноциду.
Керівник Центру внутрішньополітичних досліджень НІСД В’ячеслав Потапенко назвав обіцянку Дональда Трампа швидко закінчити війну Росії проти України передвиборчою риторикою, а пропозиції Віктора Орбана щодо фактично заморожування війни — намаганням угорського прем’єра підвищити власну значущість, водночас намаганням доволі успішним.
Екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж прокоментував диверсійну спецоперацію «Рибалка»: в квітні цього року російський матрос, який співпрацював з легіоном «Свобода Росії», підпалив корабель «Серпухов», вдалося також отримати секретні дані про новітні крейсери і розробки Росії. За словами Маломужа, наші служби здійснили вже сотні спецоперацій і готують нові.
Представник Координаційної ради демократичних сил Білорусі Валерій Мацкевич пояснив підписання Лукашенком закону «Про амністію»: «Є інформація, що Лукашенко отримав останнє китайське попередження з вимогою зупинити міграційну кризу на білорусько-польському кордоні та звільнити всіх політв’язнів». Інакше, мовляв, Білорусь не прийняли б до Шанхайської організації співпраці (ШОС). Судячи з того, що прийняли, ультиматум спрацював, зазначив Мацкевич.
У блоці каналу «Інтер» авіаційний експерт Костянтин Криволап прокоментував удари ворога по аеродрому в Миргороді: «На жаль, якихось втрат ми, вочевидь, зазнали». Криволап також припустив, що не всі винищувачі F-16, які Україні обіцяють невдовзі надати Нідерланди, Україна зможе одразу прийняти. А ефективно F-16 використовуватимуться тоді, коли зокрема «в нас буде розуміння засобів захисту наших аеродромів від балістичної зброї».
Співзасновник, виконавчий директор інтернет-проєкту Stopfake Руслан Дейниченко не виключив, що Такеру Карлсону щодо нібито інтерв’ю президента України Зеленського подзвонили російські пранкери. «Зрозуміло, що в Україні спростували. Але, думаю, історія не закінчилася, найближчими днями ми дізнаємося, що сталося», — сказав Дейниченко.
Політик-республіканець Борис Пінкус запевнив, що Україна перебуває в центрі порядку денного американських виборців, незалежно від їхньої політичної орієнтації. 62% виборців підтримують виділення допомоги Києву, і Дональд Трамп в разі перемоги не зможе це ігнорувати, переконаний Пінкус. До слова, невдовзі Трамп може оголосити, кого обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти, і, на думку Бориса Пінкуса, було би чудово, якби це була Нікі Хейлі. Гість також визнав, що загалом ситуація в США непроста, суспільство поляризоване, усі чекають виборів, які відбудуться 5 листопада.
За словами колишньої ведучої російського ТБ Фаріди Курбангалєєвої, в Кремлі прекрасно розуміють, що їхні ультиматуми неприйнятні ані для України, ані для Заходу. Путіну невигідно закінчувати війну, на якій ґрунтується його влада, тому всі розмови Путіна про переговори — це лукавство, наголосила гостя.
Радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський зауважив, що немає сенсу порівнювати саміт ШОС у Казахстані зі Глобальним самітом миру в Швейцарії чи іншим серйозним форумом. І самітом друзів Путіна ця зустріч не є — швидше самітом друзів Сі Цзіньпіна й Касим-Жомарт Токаєва, вважає гість. Важливих рішень там теж не ухвалюють. «Ну ось, можна вважати важливим, що членом ШОС стала Білорусь, — зіронізував Веселовський. — Де Шанхай, а де Гомель та Гродно?»